اخبار ارز دیجیتال

اوراق قرضه دولتی توکن شده، نقدینگی را در سیستم مالی سنتی باز می کند

اوراق قرضه دولتی توکن شده مزایای زیادی دارد، اما پذیرش ممکن است زمان بر باشد.

تعداد انگشت شماری از مؤسسات مالی تحت حمایت دولت در حال بررسی موارد استفاده از توکن سازی برای متحول کردن سیستم مالی سنتی هستند. به عنوان مثال، پروژه اوراق قرضه آتشفشانی بیت کوین در السالوادور بیش از یک سال است که در حال انجام است و هدف آن جمع آوری یک میلیارد دلار از سرمایه گذاران در اوراق قرضه توکن شده برای ساخت شهر بیت کوین است.

بانک مرکزی روسیه نیز به دارایی های غیر زنجیره ای توکن شده علاقه نشان داده است. علاوه بر این، وزارت دارایی اسرائیل اخیراً از آزمایش یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین برای تجارت اوراق قرضه دیجیتال همراه با بورس اوراق بهادار تل آویو (TASE) خبر داد.

گزارش 2021 توکن امنیتی Cointelegraph Research نشان داد که بیشتر اوراق بهادار تا سال 2030 توکن می‌شوند. اگرچه قابل توجه است، پتانسیل پشت اوراق قرضه دولتی توکن شده بسیار زیاد به نظر می رسد. این دارایی ها می توانند زمان تسویه را کاهش دهند و در عین حال نقدینگی را در سیستم مالی سنتی باز کنند.

برایان استس، مدیرعامل Off the Chain Capital و عضو اتاق بازرگانی دیجیتال، به کوین تلگراف گفت که توکن کردن اوراق قرضه امکان تسویه سریعتر و کاهش هزینه ها را فراهم می کند.

وی گفت: زمان «سرمایه در معرض خطر» کاهش می‌یابد. این سرمایه برای مصارف مولدتر آزاد می‌شود. عواملی مانند اینها با افزایش تورم اهمیت ویژه ای پیدا کرده اند و بر سطوح نقدینگی در سیستم مالی سنتی در سراسر جهان تأثیر می گذارند.

یائل تامار، مدیرعامل و یکی از بنیانگذاران SolidBlock، پلتفرمی که توکن‌سازی با پشتوانه دارایی را امکان‌پذیر می‌کند، به کوین تلگراف گفت که توکن‌سازی ارزش اقتصادی دارایی‌های دنیای واقعی را به توکن‌ها منتقل می‌کند. او گفت که نقدینگی را افزایش می‌دهد و اینکه رمزها را می توان با پول نقد در هر زمان مبادله کرد. شما نیاز به نقدینگی دارید.

او گفت: “از آنجایی که توکن ها از طریق زیرساخت بلاک چین با پلتفرم های مالی ارتباط برقرار می کنند، تجمیع آنها در محصولات ساختاریافته آسان تر و ارزان تر خواهد بود. در نتیجه، سیستم به طور کلی کارآمدتر خواهد بود.”

برای در نظر گرفتن این موضوع، اورلی گرینفلد، معاون اجرایی و رئیس تهاتر در TASE، به Cointelegraph گفت که TASE در حال کار با وزارت دارایی اسرائیل بر روی اثبات مفهومی برای نشان دادن شهرک‌سازی اتمی یا تبادل فوری دارایی‌ها است. که او انجام می دهد

برای نشان دادن این موضوع، گرینفلد توضیح داد که TASE از بلاک چین VMware شبکه اتریوم به عنوان پایه ای برای پلتفرم تبادل دیجیتال بتا خود استفاده می کند. او اضافه کرد که TASE از توکن‌های پرداخت با حمایت شیکل اسرائیل در نسبت یک به یک برای انجام تراکنش‌ها در سراسر شبکه بلاک چین استفاده خواهد کرد.

اخیر: ادغام تلگرام TON، هم افزایی جامعه بلاک چین را برجسته می کند

علاوه بر این، او گفت که وزارت دارایی اسرائیل قصد دارد یک سری اوراق قرضه اسرائیلی را به عنوان دارایی توکن شده منتشر کند. سپس یک آزمایش زنده در سه ماهه اول سال 2023 برای نشان دادن تسویه اتمی اوراق قرضه توکن شده انجام خواهد شد. گرینفلد گفت:

“آزمایش TASE با وزارت دارایی اسرائیل همه چیز را واقعی جلوه می دهد. حراج از طریق سیستم حراج اوراق قرضه بلومبرگ انجام می شود و توکن های پرداخت برای تسویه تراکنش ها در بلاک چین VMware شبکه اتریوم استفاده می شود.”

اگر آزمایش طبق برنامه پیش برود، گرینفلد انتظار دارد زمان تسویه معاملات اوراق دیجیتال در همان روز انجام معاملات اتفاق بیفتد. او گفت: “معاملات انجام شده در روز T (روز معامله) به جای T+2 (روز معامله +2) در روز T تسویه می شود، بنابراین نیاز به وثیقه صرفه جویی می شود. بنابراین چنین مفاهیمی ارزش افزوده در دنیای واقعی را نشان می دهد که فناوری بلاک چین می تواند برای سیستم های مالی سنتی ایجاد کند.

تامار در ادامه توضیح داد که فرآیند عرضه اوراق بهادار و در دسترس قرار دادن آن در اختیار موسسات و مردم بسیار پیچیده است و واسطه های زیادی را درگیر می کند.

او گفت: “اول، موسسه مالی باید با وام گیرنده (در این مورد، دولت) برای ایجاد محصول وام کار کند. شرکت پردازش اوراق همچنین مسئولیت حسابداری و گزارشگری و مدیریت ریسک را بر عهده دارد.”

مانند گرینفلد، تامار خاطرنشان کرد که تسویه ممکن است چند روز طول بکشد، و اوراق قرضه در پرتفوی های بزرگ ساخته شده و بین بانک ها و مؤسسات مختلف به عنوان بخشی از تسویه حساب منتقل می شود.

با توجه به این پیچیدگی ها، تامار معتقد است که انتشار اوراق قرضه دولتی توکن شده در یک پلت فرم بلاک چین منطقی است. در واقع، طبق تحقیقات انجام شده توسط پلتفرم های مدیریت دارایی های رمزنگاری شده Finoa و Cashlink، دارایی های توکن شده مانند اوراق قرضه دولتی می توانند به 35 تا 65 درصد صرفه جویی در هزینه در سراسر زنجیره ارزش سیستم مالی منجر شوند.

از منظری گسترده تر، Perianne Boring، بنیانگذار و مدیر عامل اتاق بازرگانی دیجیتال، به Cointelegraph گفت که اوراق قرضه توکنیزه شده به نوآوری های مبتنی بر فناوری در محصولات مالی کمک می کند تا محصولات مالی جایگزین را برای سرمایه گذاران فراهم کند. او گفت که او بر چگونگی انجام این کار تاکید دارد.

او گفت: “به طور کلی، چنین اوراق قرضه با هزینه های کمتر و انتشار کارآمدتر همراه است، با سطوح شفافیت و نظارت که آنها را برای سرمایه گذارانی که خواهان کنترل بیشتر بر دارایی های خود هستند جذاب می کند.”

چنین قابلیتی در 23 نوامبر زمانی که بانک DBS سنگاپور اعلام کرد اولین تراکنش خرید توکن شده درون روزه خود را با استفاده از شبکه تجاری مبتنی بر بلاک چین جی پی مورگان Onyx انجام داده است.

بانک‌ها از قراردادهای بازپرداختی استفاده می‌کنند که به آنها موافقتنامه‌های بازپرداخت نیز می‌گویند تا با فروش اوراق بهادار و موافقت با بازخرید آن‌ها بعدا، منابع مالی کوتاه‌مدت را تامین کنند. تسویه به طور معمول دو روز طول می کشد، اما توکن کردن این دارایی ها این روند را سرعت می بخشد. یکی از سخنگویان DBS به Cointelegraph گفت که مزایای مستقیم اوراق قرضه و اوراق بهادار توکن شده منجر به افزایش کارایی عملیاتی می‌شود و امکان تحویل واقعی و پرداخت‌ها را با نسخه‌های طلایی ثبت و فرآیندهای ساده‌شده فراهم می‌کند.

چالش ها می توانند مانع پذیرش شوند

اوراق قرضه توکن دار پتانسیل ایجاد انقلابی در سیستم مالی سنتی را دارند، اما بسیاری از چالش ها می توانند پذیرش را به تاخیر بیندازند. به عنوان مثال، گرینفلد اشاره کرد که در حالی که وزارت دارایی اسرائیل اشتیاق خود را در مورد توکن سازی ابراز کرده است، مقررات همچنان یک نگرانی است. او گفت:

ما به یک چارچوب قانونی برای ایجاد روش‌های جدید تجارت، تسویه و تسویه با دارایی‌های دیجیتال نیاز داریم.

فقدان شفافیت در مقررات ممکن است دلیلی باشد که چرا تعداد کمی از حوزه های قضایی همچنان اوراق قرضه دولتی توکن شده را در نظر می گیرند.

وارون پل، مدیر ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) و زیرساخت بازارهای مالی در Fireblocks، به کوین تلگراف گفت که بسیاری از ارائه دهندگان زیرساخت بازار در حال بررسی پروژه های توکن سازی در پشت صحنه هستند، اما آنها ابتکار عمل را به دست می گیرند. اعلام عمومی و عرضه محصول به بازار. بازار.

Fireblocks در حال حاضر با TASE و وزارت دارایی اسرائیل همکاری می‌کند تا کیف پول الکترونیکی مطمئنی را ارائه کند که به بانک‌های شرکت‌کننده اجازه می‌دهد اوراق قرضه دولتی توکن شده دریافت کنند.

علاوه بر چالش‌های نظارتی، موسسات مالی بزرگ ممکن است درک پیامدهای فنی ادغام شبکه بلاک چین را دشوار بدانند. جاشوا لوری، مدیر ارشد Blockchain To Go Market در VMWare، به کوین تلگراف گفت که آموزش بازار برای همه شرکت کنندگان در اکوسیستم، پذیرش این فناوری را تسریع خواهد کرد.

با این حال، لوری خوش بین است و اشاره می کند که VMware Blockchain روی اتریوم در ماه آگوست سال جاری به صورت آزمایشی معرفی شد و بیش از 140 مشتری در حال حاضر درخواست آزمایشی کرده بودند. اگرچه قابل توجه است، استس گفت که ارائه‌دهندگان خدمات بلاک چین باید چالش‌های بالقوه دیگری مانند برنامه‌ریزی باطن کارگزاری را نیز در نظر بگیرند تا اطمینان حاصل شود که شرکت‌های اوراق بهادار می‌توانند اوراق قرضه را به‌طور دقیق در بیانیه‌های خود گزارش دهند.

اخیراً: پس از FTX: غلبه بر نقص ها، Defi می تواند به جریان اصلی تبدیل شود

اما با در نظر گرفتن همه چیز، استس معتقد است که توکن کردن چندین دارایی آینده است. او گفت: «نه فقط اوراق قرضه، بلکه سهام، املاک و مستغلات، هنر و سایر فروشگاه‌های با ارزش.» این می‌تواند به خوبی درست باشد زیرا ما به اشتراک گذاشته‌ایم که در حال برنامه‌ریزی برای گسترش عرضه دارایی‌های ترکیبی خود هستیم.

او گفت: “این POC ما را به سمت یک تبادل دیجیتال کاملاً آینده بر اساس فناوری بلاک چین، دارایی های توکن شده، کیف پول های الکترونیکی و قراردادهای هوشمند هدایت می کند.” علاقه به تکرار مدل TASE در سایر حوزه های قضایی.

ما انتظار داریم تعداد بیشتری از این خلبان ها در سال 2023 راه اندازی شوند.

نویسنده: Rachel Wolfson

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا