اخبار ارز دیجیتال

زمان در بازار: چگونه به سرمایه گذاری رمزنگاری در سال ۲۰۲۳ نزدیک شویم

پس از یک سال سخت، آیا سرمایه گذاران باید در سال ۲۰۲۳ روی ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنند؟

سال ۲۰۲۲ سال سختی برای سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال و توکن های غیرقابل تعویض (NFT) بوده است. بیت کوین (BTC) در ۲۱ نوامبر به پایین ترین حد سالانه خود می رسد. این تقریباً یک سال پس از رسیدن به بالاترین قیمت تاریخ ۶۹۰۴۴ دلار رخ می دهد. پس از چنین سال پرتلاطمی، سرمایه گذاران رمزارز چگونه باید برای سال ۲۰۲۳ برنامه ریزی کنند؟

اول اینکه ریسک های قابل توجهی در این فضا وجود دارد که قبل از سرمایه گذاری قابل بررسی است.

ریسک کلان اقتصادی

با نزدیک شدن به سال ۲۰۲۳، سرمایه گذاران باید از خطرات کلان و سیستمی که بر صنعت ارزهای دیجیتال تأثیر می گذارد آگاه باشند. جنگ در اوکراین یک بحران انرژی ناشی از تحریم انرژی روسیه ایجاد کرده است. واکنش سیاست پولی فدرال رزرو آمریکا به تورم همچنان بازارها را متزلزل می کند. سرایت کریپتوهای ناشی از ورشکستگی‌های اخیر همچنان به ایجاد نوسانات به بازار ادامه می‌دهد و فشار نظارتی را افزایش می‌دهد و تسلیم ماینرها احتمالاً در سال جدید نیز ادامه خواهد داشت.

جنگ اوکراین، تورم، افزایش نرخ بهره

تأثیر اقتصادی جنگ در اوکراین بر اقتصاد جهانی تأثیر می گذارد. روسیه یکی از بزرگترین منابع انرژی جهان به ویژه برای اروپا مهم است. تحریم‌های انرژی روسیه جرقه بحران‌هایی را در چندین کشور اروپایی ایجاد کرده است که قیمت‌ها سر به فلک کشیده و عرضه کاهش یافته است.

تعطیلی های اقتصادی تحمیلی توسط دولت در واکنش به همه گیری کووید-۱۹ منجر به افزایش شدید تورم در ایالات متحده، اروپا و سراسر جهان شده است که با گسترش قابل توجه عرضه پول همراه شده است.

بانک‌های مرکزی در تلاشند تا با افزایش نرخ‌های بهره، فشار نزولی بر بازارهای سهام و قیمت‌های ارزهای دیجیتال در طول سال ۲۰۲۲ با تورم مبارزه کنند. جنگ می تواند در اوکراین تشدید شود و تورم و نرخ های بهره سرسختانه می تواند دردسر بیشتری را برای سرمایه گذاران در سال ۲۰۲۳ به همراه داشته باشد.

کریپتو سرایت

اثر مسری ناشی از سقوط Terra در ماه می همچنان بازار ارزهای دیجیتال را تحت تاثیر قرار می دهد، به طوری که بیت کوین پس از شکست FTX در نوامبر به پایین ترین سطح چرخه خود رسید. امواج ناشی از این رویدادهای بزرگ هنوز فروکش نکرده است.

بسیاری از شرکت‌ها اعلام ورشکستگی کرده‌اند و ممکن است دارایی‌های رمزنگاری خود را برای بازپرداخت طلبکاران خود نقد کنند، که می‌تواند باعث فروش جدید در بازار کریپتو شود. سرمایه گذاران باید با ورود به سال جدید این موضوع را در نظر داشته باشند.

فشار تنظیمی

مقررات رمزنگاری مدتی است که به ایالات متحده آمده است. رویدادهای چشمگیر سال ۲۰۲۲ تنها احتمال پیشرفت نظارتی را در سال ۲۰۲۳ افزایش داد.

شفاف سازی نظارتی می تواند با جذب سرمایه نهادی در دراز مدت به فضای کریپتو کمک کند. ممکن است به پایان برسد. اگر استیبل کوین های محبوب مانند تتر (USDT) و کوین دلار آمریکا (USDC) تحت نظارت نظارتی قرار گیرند، می توانند باعث آشفتگی بازار شوند.

تسلیم جزئی

اگر کاهش قیمت بیت کوین ادامه یابد، فشار بر ماینرها افزایش خواهد یافت. استخراج بیت کوین یک کسب و کار سرمایه بر است و کاهش قیمت ها باعث می شود این کسب و کارها ناپایدار عمل کنند. در نتیجه ماینرها مجبور می شوند برای پوشش هزینه های خود بیت کوین را بفروشند و قیمت ها را تحت فشار قرار دهند.

تسلیم جزئی مشخصه بارز بازارهای نزولی قبلی بوده است و ممکن است نقطه پایین مرحله نزولی را نشان دهد.

جدا از این خطرات، بازار کریپتو مطمئناً شگفتی هایی مانند Terra و FTX را معرفی خواهد کرد. هنگام فکر کردن به سرمایه گذاری، خوب است که این را در نظر داشته باشید.

سرمایه گذاری هوشمند در سال ۲۰۲۳

این بخش، ارزهای دیجیتال یا پروژه‌ها را پمپاژ نمی‌کند. ما استراتژی های مشترکی را برای سرمایه گذاری عاقلانه ارائه می دهیم که می تواند ریسک را کاهش داده و ضرر را محدود کند.

همانطور که برخی می گویند، پول نقد پادشاه است. پیش بینی رویدادهای Black Swan دشوار است و می تواند به شما در حفظ ذخایر نقدی در بازارهای نزولی کمک کند. این رویدادها می توانند فرصت های خوبی برای خرید ارزهای دیجیتال با تخفیف و NFT باشند.

بخشی از سبد خود را به ارزهای دیجیتال خوب اختصاص دهید

سرمایه گذاری حفظ سرمایه است. سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال خوب مانند بیت کوین و اتر (ETH) یک انتخاب هوشمندانه است.

بلاک چین لایه ۱ و لایه ۲

گام بعدی برای سرمایه‌گذاری در دارایی‌های پرریسک‌تر، کشف بلاک‌چین‌های لایه ۱ و لایه ۲، به استثنای بیت‌کوین و اتریوم است. ممکن است ارزش آن را داشته باشد که پیش از در نظر گرفتن موارد جدیدی که امیدوارکننده به نظر می‌رسند، در میان بلاک‌چین‌هایی که حداقل از یک بازار نزولی جان سالم به در برده‌اند، قرار گرفتن در معرض آن را گسترش دهید.

لایه ۱ که قابل ذکر است عبارتند از Solana، Avalanche، Polkadot، Cardano و Aptos. برخی از لایه ۲ Polygon، Arbitrum و Immutable هستند. قبل از تصمیم گیری برای سرمایه گذاری، در مورد مزایا و معایب هر پروژه تحقیق و درک کنید. مقالات سفید را بخوانید، نقشه‌های راه را ارزیابی کنید و جامعه را کشف کنید.

سرمایه گذاری در لایه ۱ یا لایه ۲ بلاک چین به طور کلی ریسک کمتری نسبت به سرمایه گذاری در یک برنامه دارد. به عنوان مثال، سرمایه گذاری در اتریوم نسبت به سرمایه گذاری در برنامه های مالی غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم (DeFi) مانند Uniswap ریسک کمتری دارد. این به این دلیل است که اتریوم هزاران برنامه غیرمتمرکز دارد و قیمت آن در برابر شکست یک برنامه منفرد مقاوم است. با این حال، اگر Uniswap شکست بخورد، سرمایه گذاران برنامه پول خود را از دست خواهند داد.

این یک انتقاد از Uniswap نیست، بلکه یک نکته کلی مدیریت ریسک است.

روی “Collect” در زیر تصویر بالای صفحه کلیک کنید، یا این لینک را دنبال کنید.

هنگام انتخاب بلاک چین لایه ۱ و لایه ۲، عاقلانه است که گزینه های سرمایه گذاری پشتیبان برای هر گزینه اصلی داشته باشید. به عنوان مثال، یک گاو نر سولانا ممکن است بخواهد با سرمایه‌گذاری مقدار کمی در به اصطلاح «قاتل سولانا» Aptos، محافظت کند.

به طور خلاصه، Aptos برای Solana درست مانند یک چرخه قبل برای Ethereum وجود دارد. چنین سرمایه‌گذاری‌های سایه‌ای می‌توانند به ایجاد پرتفوی قوی و متعادل کمک کنند.

استراق سمع کردن

ما نمی توانیم ایردراپ های سرویس نام اتریوم (ENS) و ApeCoin (APE) را در آخرین چرخه و اخیراً ایردراپ Aptos (APT) را فراموش کنیم. فضای Web3 با پروژه های جدید و اغلب معتبر پر شده است. یک پروژه به گروه بزرگی از افراد برای آزمایش محصول نیاز دارد. سرمایه گذاران می توانند زودتر به پروژه بپیوندند و در زمان راه اندازی توکن واجد شرایط ایردراپ شوند.

پروژه‌های اتریوم دی‌فای به‌طور گسترده در چرخه قبلی از airdrops استفاده می‌کردند. دلیلی وجود ندارد که این بار غیر از این فکر کنید. سال ۲۰۲۳ سالی است که بسیاری از پروژه های جدید آزمایش می شوند.

قافیه تاریخی

بسیاری از الگوهای افزایش نمایی در آخرین چرخه ظاهر شدند. به موضوعات مشابه در این چرخه توجه کنید. دامنه ENS در چرخه گذشته موفقیت بزرگی داشت. با افزایش محبوبیت خدمات نام توزیع شده، ممکن است ارزش دیدن پروژه توسعه خود را داشته باشد.

DeFi در چرخه قبلی عملکرد بسیار خوبی داشت. GameFi و Metaverse Tokens نیز عملکرد خوبی داشتند. DeFi و GameFi می توانند در چند سال آینده به چیز بزرگ بعدی تبدیل شوند.

SocialFi در ماه های اخیر با ظهور چندین پروژه امیدوارکننده شروع به کار کرده است. این می تواند فرصت دیگری مانند چرخه بعدی ENS باشد.

Memecoins در چرخه گذشته کمی شانس داشت و Dogecoin (DOGE) همچنان یک پروژه جالب با حمایت ایلان ماسک است. با این حال، قبل از سرمایه گذاری در memecoins مراقب باشید.

پول هوشمند را دنبال کنید

این قانون سرانگشتی همیشه کار نمی کند، اما با مراقبت مناسب انجام می شود. شایان ذکر است گزینه های سرمایه گذاری صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر مانند a16z، Sequoia Capital، Solana Ventures و Coinbase Ventures.

آن‌ها همیشه انتخاب‌های درستی نمی‌کنند، اما پورتفولیوی آن‌ها مکانی عالی برای محدود کردن برخی از نامزدهای سرمایه‌گذاری خوب است. با این حال، سرمایه‌گذاری روی نام‌های جدید برای پروژه‌های لایه کاربردی عموماً عاقلانه است، پس از اینکه بازار ارزهای دیجیتال به پایین‌ترین حد خود رسید و در انتظار بازار صعودی بعدی بهبود یافت.

هیچ سس مخفی برای کسب میلیون ها دلار در فضای کریپتو وجود ندارد. یک رویکرد رایج خرید کم و فروش بالا است. بنابراین سال ۲۰۲۳ زمان بدی برای شروع نیست، زیرا قیمت های بازار پایین است.

علاوه بر این، زمان صرف شده در بازار بهتر از زمان ورود به بازار است. هر چه سرمایه گذاران بیشتر در بازار بمانند و قوانین اصلی را تا حد امکان رعایت کنند، بازده بالاتری خواهند داشت. با وجود چرخه های بازار و نوسانات، ارزهای دیجیتال و NFTها عموماً بازارهای خطی هستند و یک استراتژی سرمایه گذاری کوشا باید به ایجاد بازده مثبت کمک کند.

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه های سرمایه گذاری نیست. همه اقدامات سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک هستند و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.

نویسنده: Arunkumar Krishnakumar

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا