اخبار ارز دیجیتال

شش فاز تناسب بازار محصول در Web3


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

مفهوم تناسب بازار محصول Web3 برای موفقیت برنامه ها و پلتفرم های توزیع شده در اکوسیستم Web3 بسیار مهم است.

با گسترش بازار نزولی 2023، بازار مملو از توکن ها و پروژه های حمایت از زندگی می شود که برای بقا یا حفظ ارزش مبارزه می کنند. بسیاری از این پروژه ها، محصولات و پلتفرم ها با شرکت های Web2 متفاوت هستند. آنها تیم اختصاصی برای هدایت محصول در بازار مناسب (PMF) ندارند. آنها از ابزارهایی مانند مشوق ها، نشانه ها و رویکردهای برندسازی حرکت محور استفاده می کنند.

پلتفرم‌های Web3 می‌توانند سفر مناسب بازار محصول خود را با توزیع توکن‌های ابزار از طریق airdrops یا bounties برای ایجاد نیروی کار تحت مدیریت جامعه آغاز کنند. نوآوری های محصول بدون مجوز، حرکات بدون رهبر (مانند بیت کوین) و نام تجاری بدون چهره، ظریف تر از آن چیزی است که سنت گرایان Web2 سعی در درک آن دارند.

شش فاز به PMF

دستیابی به تناسب محصول-بازار دارای شش مرحله گسترده و همپوشانی با نتایج کلیدی است: مطلوبیت محصول، دوام و دوام اقتصادی. این شش مرحله باید درک، اجرا، اندازه‌گیری و تشویق شوند.

تمرکززدایی پیشرونده

این اصطلاحی است که توسط Andreessen Horowitz ابداع شده است و در مورد سه مرحله صحبت می کند: حتی در حالی که محصول توسط تیم موسس مدیریت می شود، با جذب کاربران اولیه مناسب، تبدیل کاربران بیشتر به جامعه و در نهایت مدیریت عملیات و تصمیم گیری، به تناسب بازار محصول می رسد.

این اولین مرحله PMF است. با ادامه جذب افراد مناسب، جامعه مناسب را جذب کنید و به آرامی مقیاس دهید تا تمرکززدایی کنید. این در تضاد کامل با جوامعی است که از طریق ICOها ساخته می‌شوند، جایی که بسیاری از دلالان در پروژه‌ها و جوامعی سرمایه‌گذاری می‌کنند که چندین درجه از تناسب واقعی فاصله داشتند. یک ایده متقاعد کننده باید به یک چشم انداز قانع کننده و اجرای بازار آزاد تبدیل شود و افراد مناسب پشت آن جمع شوند.

دفتر تاسیسات

یافتن و ایجاد مطلوبیت نیاز به زمان، آزمایش و یک فرآیند تکراری دارد. اعضای اولیه جامعه، موارد استفاده و dApps را نمونه‌سازی می‌کنند و برخی ابزارهای کاربردی را روی توکن طراحی می‌کنند تا رشد اولیه را پیش ببرند. هنگامی که یک پلت فرم، محصول یا پروتکل از دوران ابتدایی خود ظاهر می شود، عناصر اساسی سودمندی باید خود را ثابت کنند (به عنوان مثال، قفل کردن منابع، سرمایه و توان عملیاتی در یک اکوسیستم رمزی). این یک گام مهم برای اطمینان از پیشرفت PMF است.

اینها را می توان از طریق KPI های مختلف مانند ارزش کل قفل شده، فعالیت توسعه دهنده و غیره اندازه گیری کرد. نقدینگی و قابلیت اطمینان پلت فرم پایه توسط برخی از این معیارهای کلیدی تعیین می شود. دوم، کاربران بیشتری جذب داستان، نقدینگی، قابلیت اطمینان، پتانسیل رشد و استحکام پلتفرم پایه خواهند شد و از یک هدف مشترک برای ایجاد چندین ابزار مفید و تقویت آنها اطمینان حاصل می کنند. مشارکت جامعه نیز در طول مرحله تاسیس ابزار تقویت می شود. این یک گام مهم برای جلوگیری از افزایش سرعت توکن است.

به جامعه ای بپیوندید که می تواند آینده را تغییر دهد. حلقه نوآوری کوین تلگراف رهبران فناوری بلاک چین را گرد هم می آورد، به هم متصل می کند، همکاری می کند و در معرض دید قرار می دهد. اکنون درخواست دهید

حرکت سودمندی

هنگامی که ابزار ایجاد شد، باید تسریع شود. به عنوان مثال، موارد استفاده مانند وثیقه، وام های فلش و رایت را با افزودن بردارهای قابلیت برنامه ریزی توکن گسترش می دهد. بسیاری از پروتکل ها و پلتفرم ها به این مرحله حرکتی PMF منتقل نمی شوند. برخی از آنها بردارهای مومنتوم مختلف (DeFi، بازی، DAO و غیره) را فعال می‌کنند و انواع مختلفی از توسعه‌دهندگان را جذب می‌کنند که می‌توانند ابزاری برای افزودن قابلیت برنامه‌ریزی و حرکت چند وجهی اضافه کنند.

ایجاد DeFi و dApps توانایی ایجاد حرکت با استیبل کوین‌های در حال رشد، سازندگان بازار خودکار، پروتکل‌های وام دهی و موارد دیگر را نشان می‌دهد. یک زیرساخت و لایه پلتفرم قابل ترکیب تر باید حرکت حرکت را ایجاد کند. پروتکل های خام به ندرت به اینجا می رسند و اتریوم یک استثنا قابل توجه است.

اثر شبکه آلفا (قانون متکالف)

جلوه های شبکه خندق هر پلتفرم یا پروتکل است. آنها قابلیت های پایان نامه ها و روایت ها را تقویت و تسریع می کنند. اثرات شبکه مانند کاربران بیشتر و استفاده بیشتر (قانون متکالف) – استفاده بیشتر منجر به انجام کارهای بیشتر کاربران می شود. ابزارهای اضافی مانند صرافی ها، کیف پول ها، رسانه ها و پروژه هایی که در بالای پلتفرم پایه یا پروتکل ساخته شده اند برای پیشرفت کاربران و استفاده مورد نیاز هستند. این شتاب و ارزش برای توکن های تثبیت شده ایجاد می کند.

اثر شبکه بتا (قانون رید)

روایت‌ها و ویژگی‌های زیربنایی قوی یک اکوسیستم پر رونق ایجاد می‌کند که قانون متکالف را نشان می‌دهد، اما اگر ارزش اکوسیستم قانع‌کننده باشد، اکوسیستم خود را ایجاد می‌کند که قانون رید را به کار می‌گیرد. وقتی قانون رید به حد بحرانی می رسد، به یک مزیت رقابتی بزرگ تبدیل می شود که حذف آن توسط پروتکل های رقیب دشوار خواهد بود.

اتریوم قانون اساسی متکالف را به وجود آورد، اما بازیکنان اکوسیستم مانند Polygon، Optimism و Arbitrum اکوسیستم های قانع کننده خود را برای ایجاد قانون رید ایجاد کرده اند. همانطور که این اکوسیستم ها بیشتر رشد می کنند، ارزش نمایی را در پروتکل های اساسی مشاهده می کنیم. همانطور که اکوسیستم های بیشتری خود را به پلتفرم پایه متصل می کنند، اثر شبکه بتا چسبندگی تزلزل ناپذیری را اضافه می کند – مظهر PMF Web3.

فلایویل اقتصادی

نیروهای ترکیبی متکالف و قوانین رید یک چرخ لنگر اقتصادی را فعال می کنند که می تواند باعث رشد تصاعدی پلتفرم ها و پروتکل ها شود. هر چه ارزش ایجاد شده توسط جامعه و اکوسیستم (توسعه dApp، بازاریابی، توسعه هسته و غیره) بیشتر باشد، تقاضا برای استفاده از پلتفرم، توسعه و حتی قیمت های توکن بالاتر بیشتر می شود.

تمام مراحل قبلی باید به درستی انجام شود و مشوق ها باید برای همه شرکت کنندگان هماهنگ شود. اگر یک پلتفرم به این سطح از PMF دست یابد، موارد استفاده مانند کارت های معاملاتی می تواند ویروسی شود. آنها مکانیزم قدرتمندی برای جذب و حفظ سرمایه در اکوسیستم خواهند بود، زمین بازی را افزایش می دهند و پایگاه کاربران را بالاتر از کسانی که می توانند با یکدیگر بازی کنند، گسترش می دهند. اینکه آیا این پلتفرم می‌تواند چنین موارد استفاده را حتی در فازهای شبکه آلفا یا بتا PMF راه‌اندازی کند یا نه، به شانس است. اگر در مرحله فلایویل شروع کنید، احتمالاً با خطرات بسیار کمتری روبرو خواهید شد.

در نتیجه

مفهوم تناسب بازار محصول Web3 برای موفقیت برنامه ها و پلتفرم های توزیع شده در اکوسیستم Web3 بسیار مهم است. دستیابی به تناسب محصول-بازار به معنای درک نیازها و خواسته های بازار هدف شما و ارائه محصولاتی است که به طور موثر این نیازها را برآورده می کند. این امر مستلزم درک عمیق پلت فرم، اثرات شبکه، شرکت کنندگان، نیازهای آنها و انگیزه های مناسب است.

نیتین کومار مدیر عامل رشد و یکی از بنیانگذاران zblock است. او یک رهبر شناخته شده، نویسنده، شریک مشاور سابق و سرمایه گذار VC است.


این مقاله از طریق حلقه نوآوری Cointelegraph منتشر شده است. حلقه نوآوری کوین تلگراف یک سازمان تأیید شده متشکل از مدیران ارشد و کارشناسان در صنعت فناوری بلاک چین است که از طریق قدرت ارتباط، همکاری و رهبری فکری در حال ساختن آینده هستند. نظرات بیان شده لزوما منعکس کننده نظرات Cointelegraph نیست.

درباره حلقه نوآوری Cointelegraph بیشتر بدانید و ببینید آیا واجد شرایط هستید یا خیر

نویسنده: Nitin Kumar

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا