اخبار ارز دیجیتال

مهاجرت از صرافی های متمرکز به DEX

دوره های اندرو تیت
خرید تلگرام پرمیوم


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

رشد دی‌فای علی‌رغم فشار CEX رخ داده است و کاربران برای دسترسی به اساسی‌ترین محصولات DeFi به کیف‌پول‌های غیرقانونی تکیه می‌کنند.

صرافی های متمرکز بیش از یک دهه است که یک نیروی مسلط در دنیای ارزهای دیجیتال بوده و به عنوان روش اصلی انتقال ارزش بین بلاک چین و به عنوان دروازه ورود به ارزهای دیجیتال برای توده ها عمل می کند. آنها به توسعه اولیه بخش نوپای ارزهای دیجیتال کمک کردند و بسیاری از آنها سودهای کلانی به دست می آورند. به عنوان مثال، درآمد بایننس در سال 2022 به 12 میلیارد دلار خواهد رسید که تنها طی دو سال ده برابر افزایش می یابد.

با این حال، موفقیت صرافی‌های متمرکز بهای زیادی را به همراه داشته است. من استدلال می کنم که نه تنها تسلط CEX بار مالی غیر ضروری را بر کاربران تحمیل می کند، بلکه ماهیت اداری CEX مانع توسعه اکوسیستم Web3 می شود. رشد دی‌فای علی‌رغم فشار CEX رخ داده است و کاربران برای دسترسی به اساسی‌ترین محصولات DeFi به کیف‌پول‌های غیرقانونی تکیه می‌کنند.

خوشبختانه حرکت از صرافی های متمرکز به DEX ها در حال افزایش است. بلافاصله پس از سرکوب بایننس و کوین بیس SEC، حجم معاملات DEX 444 درصد افزایش یافت. حتی بدون چنین رویدادهای لرزه ای، کاربران به طور فزاینده ای به ارزش DEX پی می برند. از سال 2023، قبل از اینکه SEC رسما روند قانونی خود را علیه صرافی متمرکز اعلام کند، حجم معاملات Uniswap به طور مداوم از Coinbase فراتر رفت.

از آنجایی که صرافی‌های متمرکز همچنان از بحران‌ها رنج می‌برند، آونگ بیشتر و بیشتر به سمت مبادلات غیرمتمرکز می‌چرخد. به نظر من، در حال حاضر CEX همچنان از نظر سهم بازار پیشتاز است، اما علاقه فزاینده به DEX این پتانسیل را دارد که وضعیت موجود را واژگون کند و پتانسیل کامل اقتصاد Web3 را باز کند.

فرصت های DEX

فروپاشی FTX، اوج سال‌ها رویه‌های مشکوک و کاهش اعتماد، ممکن است برای یک مبادله متمرکز سنگ تمام گذاشته باشد. تحقیقات جنایی در حال انجام و تحقیقات جاری SEC در مورد شرکت هایی مانند Binance و Coinbase فقط وضعیت را تشدید می کند.

در مقابل این پس زمینه، کاربران به طور فزاینده ای به سمت شفافیت و رویکرد بی اعتماد DEX کشیده می شوند. حتی قبل از جنون FTX، Uniswap حجم معاملات روزانه را از مبادلات متمرکز منحرف کرد و با مبادله توکن ERC-20 شروع شد.

به وضوح زمینه برای افزایش قابل توجه استفاده از DEX فراهم شده است. با این وجود، تراکنش‌های زنجیره‌ای فراتر از توکن‌های Uniswap و ERC-20 تاکنون برای به دست آوردن کشش با مشکل مواجه شده‌اند.

به جامعه ای بپیوندید که می تواند آینده را تغییر دهد. حلقه نوآوری کوین تلگراف رهبران فناوری بلاک چین را گرد هم می آورد، متصل می کند، همکاری می کند و در معرض دید قرار می دهد. اکنون درخواست دهید

تجربه زنجیره‌ای متقابل هنوز در مراحل ابتدایی است و مشکلاتی مانند نقدینگی پایین، تجربه کاربری ضعیف و پراکندگی بازار با مشکل مواجه می‌شود. پرداختن به این چالش‌هایی که در حال حاضر تجمیع‌کنندگان زنجیره‌ای متقابل با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، کلید تسریع انتقال به DeFi خواهد بود. مطمئناً یک بازار موثر زنجیره ای BTC، میلیاردها دلار حجم معاملات ماهانه را به این بخش خواهد آورد.

با بلوغ فناوری زنجیره متقابل، کاربران می‌توانند دقیقاً همان چیزی را ارائه دهند که دنیای DEX به دنبال آن است: تراکنش‌های امن، شفاف و کاربرپسند بدون نیاز به اعتماد به یک نهاد متمرکز. متوجه می‌شوید که تمایلات جنسی دارید. دلیلی وجود ندارد که اثر Uniswap، که منعکس کننده انقلاب مبادله توکن ERC-20 در سال 2020 است، در بیشتر بازارهای نقدی ارزهای دیجیتال قابل تکرار نباشد.

شانست را امتحان کن

از سال 2020، بسیاری از DEX های جدید آمده و رفته اند. مفهوم سازندگان بازار خودکار (AMM) علاوه بر مفهوم ساده مبادلات توکن، منجر به توسعه بسیاری از بازارهای پیچیده از جمله استیبل کوین، ارائه دهندگان نقدینگی، کشاورزی سود و غیره شده است. با وجود محصولات زیادی که برای جلب توجه و نقدینگی رقابت می کنند، ورود به بازار DeFi حتی دشوارتر شده است.

در سال 2023، بازار نسبت به گذشته کمتر نقدشونده خواهد بود. تمرکز محصولات جدید DeFi، به ویژه DEX ها، برای کاربران نهایی رقابتی خواهد بود، زیرا قیمت گذاری و نرخ گاز دو عامل مهم برای مبادله کنندگان با توجه به تسلط فزاینده تجمیع در روز خواهد بود. تمرکز بر داشتن کاربران نهایی حجم معاملات و کارمزدها را هدایت می کنند که باعث افزایش نقدینگی می شود.

این یک اشتباه رایج است که فرض کنیم نقدینگی وجود دارد. آنچه دیدیم این است که اگر معامله‌گران دلیل قانع‌کننده‌ای برای استفاده از این پلتفرم نداشته باشند، نقدینگی در نهایت می‌میرد. هر DEX جدیدی باید یک سوال مهم از خود بپرسد: چه کاری می توان انجام داد تا این پروتکل به طور پایدار برای کاربران Web3 مفید باشد؟ اگر به این موضوع پاسخ داده نشود، مشوق هایی که در ابتدا برای افزایش نقدینگی در نظر گرفته شده بود، خشک می شود و پروتکل با واقعیت های یک چشم انداز رقابتی مواجه می شود.

آینده چه چیزی در انتظار شماست؟

با نزدیک شدن به اواخر سال 2023 و پس از آن، کاربران از سرعت بهبود تجربه تعویض آنها شگفت زده خواهند شد. با ادامه تکامل مبادله زنجیره ای متقابل، صرافی های متمرکز باید برای جذب و حفظ کاربران سخت تر کار کنند، اما اگر صرافی های DeFi امن تر، مقرون به صرفه تر و کاملا شفاف باشند، این امر به طور فزاینده ای دشوار خواهد شد. اعتماد نهفته در تمرکززدایی یک امتیاز اضافی است.

از این گذشته، حجم معاملات بی ثبات است و به طور طبیعی در جایی جریان می یابد که بهترین تجربه و ارزش کاربر در آن قرار دارد. Uniswap قبلاً ثابت کرده است که تراکنش‌های زنجیره‌ای می‌توانند جایگزین جذابی برای وضعیت موجود باشند. صنعت اکنون باید سرعت خود را افزایش دهد تا پتانسیل کامل این فناوری را باز کند، و با انجام این کار، حرکت از مبادلات متمرکز به DEX ها همچنان به رشد خود ادامه خواهد داد.

سیمون هارمن مدیر عامل و بنیانگذار Chainflip Labs، یک صرافی غیرمتمرکز زنجیره ای است که قرار است در اواسط سال 2023 راه اندازی شود.


این مقاله از طریق حلقه نوآوری Cointelegraph منتشر شده است، یک سازمان مورد تایید مدیران ارشد و کارشناسان در صنعت فناوری بلاک چین که آینده را از طریق قدرت ارتباط، همکاری و رهبری فکری می سازد. نظرات بیان شده لزوما منعکس کننده نظرات Cointelegraph نیست.

درباره حلقه نوآوری Cointelegraph بیشتر بدانید و ببینید آیا واجد شرایط هستید یا خیر

نویسنده: Simon Harman

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا