اخبار ارز دیجیتال

قیمت تتر یک دلار نیست! علت تفاوت قیمت دلار و تتر

بازار دلار حسابی داغ شده است و برخی افراد به جای دلار کاغذی به دنبال تبدیل سرمایه خود به ارز دیجیتال تتر هستند. تتر (USDT) پیشروترین استیبل کوین در دنیای ارزهای دیجیتال است. یعنی ارزش تتر با یک دلار آمریکا (البته با کمی نوسان) برابر است. این مسئله باعث می‌شود که بسیاری افراد به جای تحمل صف طولانی خرید دلار، به سادگی با ثبت نام در یک صرافی ارز دیجیتال به خریدTether  بپردازند.

اگر کمی با دنیای رمز ارزها آشنا باشید حتماً متوجه شده‌اید که اغلب اوقات قیمت تتر معادل یک دلار نیست. با مراجعه به وب سایت کوین مارکت می‌توانید ببینید که غالباً قیمت تتر کمی کمتر از یک دلار است. گاهی هم مشاهده می‌شود که قیمت USDT اندکی بالاتر از یک دلار باشد. در نتیجه، طبیعی است که در ذهن معامله‌گرانی که به دنبال خرید تتر هستند این سوال مطرح شود که علت تفاوت قیمت دلار و تتر چیست؟ چه عواملی باعث می‌شوند یک استیبل کوین که قرار است قیمت ثابتی داشته باشد اندک نوساناتی را تجربه کند؟

همین ابتدای کار در مورد اختلاف جزئی در قیمت تتر و دلار باید بگوییم قیمت ۱ تتر واقعاً برابر یک دلار نیست. در واقع، تتر یک مشتق از دلار آمریکا است. با وجود اینکه پشتوانه تتر، یک دلار است، از آنجایی که هر تراکنش کارمزد دارد، ارزش هر تتر کمتر از یک دلار خواهد بود. با این تفاسیر، آیا باید قیمت تتر همیشه از یک دلار کمتر باشد؟ خیر.

به طور کلی تفاوت قیمت تتر و دلار چند دلیل دارد که هر کدام می‌توانند باعث شوند قیمت Tether چه در کل دنیا و چه در کشور ما از دلار آمریکا اندکی کمتر یا حتی بیشتر باشد. در نظر داشته باشیم که در ایران به طور کلی قیمت دلار نوسانات زیادی را در طول سال تجربه می‌کند و جدای از اینکه این مسئله بر اقتصاد کشور ما تاثیر گذار است، قیمت تتر را نیز دچار نوسانات زیادی می‌کند. در اینجا هر کدام از این دلایل را بررسی خواهیم کرد:

  • عرضه و تقاضا: می‌دانیم که در بازار یکی از عوامل افزایش یا کاهش قیمت‌ها بر هم خودن تعادل میان عرضه و تقاضا است. اگر عرضه یک دارایی نسبت به تقاضای آن بیشتر باشد، قیمت آن دارایی کاهش می‌یابد. در مقابل، اگر عرضه کمتر از میزان تقاضا باشد، قیمت افزایش خواهد یافت. در مورد تتر نیز سازندگان این ارز دیجیتال برای اینکه بتوانند قیمت آن را تا حدودی ثابت نگه دارند عرضه تتر را با سوزاندن و ضرب آن مدیریت می‌کنند. با این حال، در هنگام نوسانات شدید بازار، کنترل قیمت دشوار شده و شاهد تغییر شدیدتر قیمت تتر نسبت به دلار خواهیم بود. مانند آنچه پس از فروپاشی شبکه ترا اتفاق افتاد.
  • راحت‌تر بودن معاملات تتر نسبت به دلار کاغذی: مردم تتر می‌خرند، زیرا می‌توانند کارهایی را با آن انجام دهند که دلار نمی‌تواند انجام دهد. تتر به راحتی منتقل می‌شود. این موضوع، به ویژه برای کاربران ایرانی که در شرایط تحریم هستند باعث شده که تتر برای انتقالات بین‌المللی مورد توجه قرار گیرد. به همین دلیل، با توجه به تقاضای بالا در کشور ما ارزش تتر از دلار کاغذی بیشتر است.
  • ریسک بازار: اگرچه بعید به نظر می‌رسد که سیستم تتر به یکباره سقوط کند اما در دنیای رمز ارزها هیچ چیز غیرممکن نیست. البته از آنجایی که کاربرد USDT از دنیای بلاک چین فراتر رفته است و حتی افراد عادی نیز از این دارایی استفاده‌های مختلفی می‌کنند، احتمال سقوط آن کاهش پیدا می‌کند،‌ اما باید این مسئله را نیز در هنگام تبدیل دارایی‌های‌مان به تتر در نظر داشته باشیم.
  • نوسانات ارزش ریال: تتر و دلار کاغذی هر دو از نوسان ارزش ریال تأثیر می‌پذیرند. با این حال، روال این است که ابتدا ارزش یکی از آن‌ها افزایش یافته و به دنبال آن ارزش دیگری افزایش می‌یابد. این گپ قیمتی معمولاً در بازار کشورمان وجود دارد.
  • کارمزد شبکه‌های مختلف برای معاملات تتر: شبکه‌های مختلف بلاک چینی اغلب از تراکنش‌های تتر پشتیبانی می‌کنند، اما صرافی‌های ایرانی عموماً با شبکه ERC20 اتریوم، TRC20 ترون و بایننس کار می‌کنند. تغییر شبکه بر سرعت انتقال تتر تأثیر گذاشته و باعث تغییر کارمزدهای آن می‌شود. این موضوع هم می‌تواند بر قیمت لحظه‌ای تتر تأثیر بگذارد.
  • تفاوت کارمزد در صرافی‌های ایرانی: صرافی‌ها در ازای هر معامله از کاربران کارمزد دریافت می‌کنند. مقدار این کارمزد در هر صرافی متفاوت است. علاوه بر این، صرافی‌های داخلی با توجه به مقدار نقدینگی خود، قیمت را تعیین می‌کنند. معمولاً، قیمت تتر USDT در صرافی‌هایی که نقدینگی کمتری دارند بالاتر است.

قیمت لحظه ای تتر

همیشه گفته می‌شود استیبل کوین‌هایی مانند تتر به عنوان یک سرمایه‌گذاری مناسب نیستند، زیرا قرار نیست ارزششان افزایش یابد و فقط به عنوان ذخیره ارزش عمل می‌کنند. با این حال، در کشور ما خرید تتر نه تنها با هدف ذخیره ارزش بلکه به عنوان وسیله‌ای برای حفظ ارزش پول انجام می‌شود. مزیت دیگر تتر این است که علاوه بر اینکه یک ذخیره ارزش است، به عنوان ابزاری برای انجام معامله به روشی بسیار ساده‌تر از استفاده از بیت کوین به کارمی‌رود.

با توجه به همه دلایلی که به آن‌ها اشاره کردیم، غالباً قیمت تتر در صرافی‌های ایرانی بین ۲۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان بالاتر از دلار کاغذی است. در نتیجه، خرید تتر ارزان همواره در کشور ما یکی از دغدغه‌های کاربران ایرانی است.

همان طور که گفتیم صرافی‌های ایرانی کارمزدهای مختلفی دریافت می‌کنند و در این میان صرافی پول نو به عنوان بهترین صرافی فروشگاهی (OTC) گزینه‌ای مناسب و سریع برای خرید تتر (Tether) و سایر ارزهای دیجیتال است. کارمزد این صرافی نیز در مقایسه با صرافی‌های P2P کمتر است و لزومی ندارد دارایی‌تان را در کیف پول صرافی نگهداری کنید. شما به سادگی می‌توانید در هر زمان ارزهای داخل حساب کاربری‌تان را به والت‌های کریپتویی خود انتقال داده و در آنجا نگهداری کنید. هنگامی هم که تصمیم به فروش تتر یا سایر دارایی‌های رمز ارزی خود گرفتید، می‌توانید برای فروش آن‌ها روی پول نو حساب کنید.

همچنین، اگر به دنبال خرید ارز دیجیتال بدون احراز هویت هستید می‌توانید در عرض ۳۰ ثانیه در پول نو ثبت نام کرده و در سطح کاربری ۱ به امکاناتی همچون خرید و فروش رمز ارزها و واریز و برداشت تومان دسترسی داشته باشید. با انجام احراز هویت و ارتقا به سطح کاربری ۲ امکان واریز و برداشت رمز ارزها نیز برایتان فراهم خواهد شد.

نمودار تتر و قیمت لحظه‌ای تتر نیز در پول نو قابل مشاهده است که به تریدرها کمک می‌کند به صورت آنی به قیمت‌ها دسترسی داشته و تحلیل‌های خود را روی چارت پیاده سازی کنند.

پیدا کردن صرافی مناسب برای خرید و فروش رمز ارزها به دلیل افزایش روزافزون اکسچنج‌های فارسی چندان آسان نیست. به همین خاطر در صورتی که می‌خواهید در این بازار فعالیت کنید، لازم است که در یک صرافی امن مانند پول نو یک حساب کاربری ایجاد کنید.

صرافی پول نو با پشتیبانی از بیش از ۱۱۰ ارز دیجیتال و ۳۰ شبکه بلاک چینی، امکان نقل‌ و انتقال رمز ارزها را به‌راحتی فراهم کرده است. سرعت، دقت و امنیت در صرافی‌های ارز دیجیتال حرف اول را می‌زنند. پول نو با برخورداری از این ویژگی‌ها می‌تواند گزینه مناسبی برای انجام معاملاتتان باشد. با توجه به نوسانات دلار در کشورمان، اگر به دنبال خرید تتر ارزان به صورت سریع و با امنیت بالا هستید می‌توانید به صرافی پول نو سری بزنید و با تکمیل مراحل ثبت نام، در کمترین زمان به خرید آسان USDT بپردازید.

منبع: pooleno.ir

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا