اخبار ارز دیجیتال

آخرین بیت کوین: وقتی تمام بیت کوین استخراج می شود چه اتفاقی می افتد؟


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

به گفته برخی کارشناسان، ماینرها همیشه بخشی جدایی ناپذیر از اکوسیستم بیت کوین خواهند بود، حتی پس از استخراج آخرین سکه.

ساتوشی ناکاموتو بلوک پیدایش را در ۳ ژانویه ۲۰۰۹ استخراج کرد و اولین ۵۰ بیت کوین (BTC) را استخراج کرد و صنعت میلیارد دلاری را با محوریت استخراج ارزهای دیجیتال راه اندازی کرد. با این حال، از آنجایی که عرضه بیت کوین محدود است، سرنوشت ماینرها پس از انتشار آخرین سکه نامشخص است.

بیت‌کوین‌ها از طریق ماینینگ ایجاد می‌شوند، فرآیندی که شامل سخت‌افزار رایانه‌ای است که مسائل پیچیده ریاضی را حل می‌کند و تراکنش‌های شبکه بلاک چین را تأیید می‌کند. برای تلاش‌های خود، ماینرها به ازای هر بلوک تراکنش، مقدار BTC از پیش تعیین‌شده‌ای دریافت می‌کنند.

طبق گفته شورای بلاک چین، بیش از ۱۹ میلیون بیت کوین به ماینرها به عنوان پاداش بلاک داده شده است، اما کاغذ سفید ناکاموتو می گوید که تنها ۲۱ میلیون بیت کوین در دسترس خواهد بود. پس از رسیدن به این سقف، ماینرها دیگر برای تایید تراکنش ها پاداشی دریافت نخواهند کرد.

نیک هانسن، بنیانگذار و مدیر عامل شرکت استخراج بیت کوین Luxor Mining، به کوین تلگراف گفت که علیرغم از دست دادن پاداش های بلاک، ماینرها همچنان نقش کلیدی را در تأیید و ثبت تراکنش ها در بلاک چین ایفا خواهند کرد، اما نحوه جبران آنها تکامل خواهد یافت.

طبق گفته های CoinGecko، استخراج کنندگان در حال حاضر ۶.۲۵ بیت کوین به ارزش حدود ۱۸۸۳۸۱ دلار در زمان نگارش این مقاله، برای تایید موفقیت آمیز یک بلوک جدید در بلاک چین، پاداش دریافت می کنند. ماینرها نیز کارمزد تراکنش دریافت می کنند.

مطابق با بر اساس محاسباتی که توسط شرکت تجزیه و تحلیل زنجیره ای Glassnode در ۱ می توئیت شد، ماینرها از سال ۲۰۱۰ بیش از ۵۰ میلیارد دلار کارمزد و پاداش بلاک به دست آورده اند.

هانسن بر این باور است که کارمزد تراکنش‌ها در نهایت انگیزه اصلی برای ماینرها خواهد بود تا مدت‌ها پس از استخراج آخرین بیت‌کوین ادامه دهند.

به همین دلیل است که با تبدیل شدن کارمزد تراکنش ها به بخش مهمی از اقتصاد استخراج بیت کوین، درک پویایی کارمزد تراکنش ها و پیش بینی آنها در آینده اهمیت بیشتری پیدا می کند.

بنابراین مهم است که شاهد افزایش کارمزدها در طول زمان باشیم، به عنوان مثال، Bitcoin Ordinals اخیراً در این امر نقش داشته است.

با این حال، با توجه به اینکه در حال حاضر هیچ کسی که در حال ماینینگ است، با دریافت آخرین پاداش بلوک BTC زنده نخواهد بود، این تغییر ممکن است سال ها باقی بماند.

دانستن آن زمان زیادی طول خواهد کشید

طبق گفته هانسن، بر اساس نرخ کشف بلاک و فرآیند نصف شدن (تقریبا هر چهار سال یا هر ۲۱۰۰۰۰ بلوک تراکنش)، آخرین BTC به احتمال زیاد در حدود سال ۲۱۴۰ استخراج خواهد شد.

نصف شدن بیت کوین یک کاهش برنامه ریزی شده در پاداش های دریافتی توسط ماینرها است و در حال حاضر پیش بینی می شود نصف شدن بعدی در حدود آوریل ۲۰۲۴ رخ دهد. این باعث می شود که پاداش هر بلوک به ۳.۱۲۵ BTC یا تقریباً ۹۴۱۹۰ دلار در زمان نگارش مقاله کاهش یابد.

در تئوری، با محدود کردن عرضه BTC، ارزش هر سکه باید با افزایش تقاضا و ثابت ماندن عرضه افزایش یابد.

هانسن گفت که قیمت بیت کوین در سال ۲۱۴۰ به عوامل غیرقابل پیش بینی مانند تقاضای بازار، محیط نظارتی، پیشرفت های تکنولوژیکی و عوامل کلان اقتصادی بستگی دارد.

او گفت: «این واقعیت که همه بیت‌کوین‌ها در گردش هستند می‌تواند کمیاب ایجاد کند، اما اینکه آیا این کمبود به قیمت‌های بالاتر تبدیل می‌شود یا خیر، بستگی به پویایی بازار دارد.

همانطور که ما به آینده ای نگاه می کنیم که در آن تمام بیت کوین استخراج می شود، مهم است که به یاد داشته باشیم که بیت کوین با در نظر گرفتن این مرحله نهایی طراحی شده است.

هانسن افزود: «کاهش تدریجی پاداش‌های بلوک و انتقال به کارمزد تراکنش‌ها در پروتکل ذاتی است و یک راه‌حل مبتکرانه برای تضمین امنیت و دوام شبکه است.»

مربوط: افزایش کارمزد معاملات بیت کوین چیز خوبی است، سهام آموزش دهنده بیت کوین

جالان مرلد، تحلیلگر تحقیقاتی در هاشرات ایندکس، به کوین تلگراف گفت که با افزایش پذیرش و استفاده از بیت کوین، کارمزد تراکنش ها به میزان قابل توجهی افزایش می یابد و به منبع درآمد اصلی برای شرکت های استخراج تبدیل می شود.

مرلد گفت که تا زمانی که آخرین بیت کوین صادر شود، یارانه های بلوکی در حال حاضر آنقدر ناچیز خواهد بود که تأثیر قابل توجهی بر عرضه سکه نخواهد داشت.

او گفت: «کارمزدهای تراکنش در سناریوهای آینده هایپربیت کوینیزاسیون به دلیل تقاضای عظیم فضای بلاک در مقابل عرضه فضای بلاک کمیاب، نیاز به افزایش سرسام آور دارند.

“اگر فکر نمی کنید در آینده کارمزد تراکنش های زیادی وجود داشته باشد تا وجود استخراج را توجیه کند، پس واقعاً به بیت کوین اعتقاد ندارید.”

فیات چطور

مرلد معتقد است تا زمانی که آخرین بیت کوین استخراج شود، ارزش آن دیگر با دلار آمریکا یا سایر ارزهای فیات اندازه گیری نخواهد شد.

او حدس می‌زند که تا آن زمان، سیستم ارزهای فیات مدت‌هاست که سقوط کرده است و بیت‌کوین می‌تواند جانشین آن شود و به واحد حساب استاندارد جهان تبدیل شود.

مرلد گفت: «در این شرایط، تنها راه معتبر برای اندازه‌گیری قدرت خرید بیت‌کوین این است که ببینیم بیت‌کوین یا ساتوشی چقدر انرژی می‌توانند بخرند.

وی افزود: “این معادل اندازه گیری قدرت خرید دلار آمریکا امروز از نظر انرژی و معادل نفت است.”

فروپاشی سیستم ارزهای فیات مدت‌ها پیش پیش‌بینی می‌شد که ناشی از بسیاری از مشکلات پیش روی سیستم مالی سنتی است. اخیراً، در مارس ۲۰۲۳، بانک سیلیکون ولی به دلیل بحران نقدینگی سقوط کرد و پس از آن بانک Signature و بانک Silvergate قرار گرفتند.

مربوط: اولین بحران بدهی جهانی به معنای درد بیشتر در آینده است

یک نظرسنجی فوریه که توسط شرکت هوش تجاری Morning Consult از طرف صرافی رمزارز Coinbase قبل از بحران بانکی مارس ۲۰۲۳ انجام شد، نشان داد که اکثر پاسخ دهندگان قبلاً از سیستم مالی جهانی سرخورده بودند.

اکثر پاسخ دهندگان از سیستم مالی جهانی سرخورده هستند و خواهان تغییر هستند.منبع: مشاوره صبح

بیت کوین ممکن است پس از ۱۲۰ سال همچنان به همان شکل باقی بماند

پت وایت، یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل پلتفرم دارایی دیجیتال Bitwave، به کوین تلگراف گفت که ماینرها همچنان بخش مهمی از اکوسیستم خواهند بود، اما او معتقد است که همه زنده نخواهند شد و برخی از آنها در مواجهه با افزایش هزینه ها تعطیل خواهند شد.

طبق گزارش ۲۴ مارس Glassnode، از سال ۲۰۱۰، استخراج‌کنندگان دوره‌های طولانی بی‌سودگی را تجربه کرده‌اند و تنها ۴۷ درصد از روزهای معاملاتی سودآور بوده‌اند.

بر اساس داده‌های Glassnode، ماینرها قبلاً دوره‌های طولانی بی‌سودگی را تجربه کرده‌اند.منبع: Glassnode

وایت گفت: «می توان تصور کرد که برخی از ماینرها ممکن است تعطیل شوند یا از تکنیک های دستکاری دیگر برای افزایش هزینه ها استفاده شود.

اما من همچنین تصور می‌کنم که این اتفاق قبل از استخراج آخرین بیت‌کوین رخ می‌دهد، زیرا پاداش‌های بلاک در چند هاوینگ گذشته به سطوح ساتوشی کاهش یافته است.

با این حال، وایت همچنین گفت که “در ۱۲۰ سال چیزهای زیادی ممکن است اتفاق بیفتد” و BTC ممکن است در طول ۱۰۰ سال آینده به شدت تغییر کند.

وایت معتقد است که کامپیوترهای کوانتومی احتمالا تا سال ۲۱۴۰ رمزگذاری هسته بیت کوین را خواهند شکست، اما مهندسانی که روی کامپیوترهای کوانتومی کار می کنند مدت هاست می دانند که کامپیوترهای کوانتومی ایمن کوانتومی نیستند.

او گفت: «ما لزوماً مجبور نیستیم مردم را فقط به این دلیل که مشکلات امنیتی کوانتومی داریم بترسانیم. بت‌کوین از هم اکنون تا سال ۲۱۴۰ به طور قابل توجهی باید از لایه رمزنگاری به بالا اختراع شود.

وایت افزود: «در آن مرحله، جامعه توسعه دهندگان بیت کوین قادر خواهند بود ارزیابی کنند که آیا یک شبکه مبتنی بر کارمزد تراکنش در مسیر درستی قرار دارد یا خیر، یا اینکه آیا استخراج بیت کوین اضافی برای ایمن سازی شبکه مورد نیاز است یا خیر.

وایت در ادامه حدس می‌زند که کاغذ سفید ساتوشی ناکاموتو بیان می‌کند که سقف عرضه ۲۱ میلیون بیت‌کوین خاص‌ترین قانون است، اما حدس می‌زند که احتمالاً تا سال ۲۱۴۰ کسی زنده نخواهد بود که بتواند این قانون را اجرا کند.

او معتقد است که ارزهای رمزنگاری شده همه در مورد کدگذاری و اجماع هستند. اگر جامعه مشوق‌های کارمزد تراکنش را برای ایمن نگه‌داشتن شبکه ناکافی بداند، ماینرهای آینده از نظر تئوری می‌توانند سقف بیت کوین را بیش از ۲۱ میلیون افزایش دهند.

مربوط: ۱۶۰۰۰۰ دلار برای نصف شدن بعدی؟این مدل برای رسیدن به بالاترین قیمت بیت کوین جدید شمارش معکوس دارد

مشخص نیست که این چه تاثیری بر قیمت خواهد داشت، اما در هر صورت، وایت معتقد است که قیمت بیت کوین در نقطه قیمتی که منعکس کننده تورم جهانی است، تثبیت خواهد شد و اگر یک یا چند کشور به طور جدی بیت کوین را به عنوان ارز ذخیره بپذیرند، نوسان قیمت قابل توجهی در مقطعی در ۱۲۰ سال آینده وجود خواهد داشت.

او گفت که در آن صورت، “احتمالاً مستقل از برنامه استخراج بیت کوین” خواهد بود و لحظه ای خواهد بود که قیمت بیت کوین مطمئناً افزایش می یابد.

مرتبط: قانون ایالات متحده از نهادها محافظت می کند، سرمایه گذاران فردی را در معرض خطر قرار می دهد – نماینده تورس

وایت می‌گوید: «بدیهی است که چیزهایی مانند جنگ‌ها و بحران‌های انرژی بر بیت‌کوین تأثیر می‌گذارند که ما حتی نمی‌توانیم تصورشان کنیم، اما چه می‌شود اگر تا آن زمان واقعاً یک مسابقه چند سیاره‌ای باشیم و باید زمان تولید بلوک را برای پشتیبانی از سرعت‌های ارتباطی در سطح سیستم خورشیدی افزایش دهیم.»

او افزود: “من همیشه تمرکز بر سخت‌ترین مشکلاتی را که امروز با آن روبرو هستیم و هر کاری که می‌توانیم برای حل آنها انجام دهیم، مهم می‌دانم. این می‌تواند به معنای حل پرداخت‌ها یا مالکیت دیجیتال یا بانکداری برای افراد غیربانکی باشد. اینها موضوعاتی هستند که ما باید در حال حاضر روی آنها تمرکز کنیم.”نویسنده: Stephen Katte

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا