🚨 اخبار ارز دیجیتال

تاثیر CBDC بر روی استیبل کوین ها توسط گریسی چن Bitget

در حالی که CBDC ها تقاضای منطقه ای را تامین می کنند، همکاری بین کشورها می تواند پذیرش گسترده استیبل کوین های آماده برای استفاده را تسهیل و حمایت کند.

برای بیش از ۱۴ سال، بانک‌های مرکزی در سراسر جهان شاهد بوده‌اند که فناوری بلاک چین یک اکوسیستم مالی بسیار امن، تغییرناپذیر، قابل تأیید و شفاف را ارائه می‌کند که از شبکه بیت‌کوین شروع می‌شود. ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDCs) به عنوان یکی از راه‌هایی که ارزهای فیات از برخی از ارزهای دیجیتال امروزی استفاده می‌کنند، برجسته هستند.

برای همگامی با تورم فزاینده، کاهش هزینه های عملیاتی و همچنین رسیدگی به پولشویی و نگرانی های مرتبط، ۹۸ کشور از ۱۹۵ کشوری که بیش از ۹۵ درصد تولید ناخالص داخلی جهانی را تشکیل می دهند، نسخه های خود را از CBDC ها به کار گرفته اند یا در حال تحقیق و توسعه هستند. .

مروری بر ابتکار جهانی CBDC.منبع: شورای آتلانتیک

ورود CBDC به رقابت برای تسلط بر آینده مالی، ارتباط اکوسیستم استیبل کوین را زیر سوال می برد (ارزهای رمزنگاری شده با پشتیبانی ۱:۱ با ارزهای فیات مانند دلار آمریکا).

به عنوان مدیر عامل صرافی بیت‌گت، گریسی چن در خط مقدم آشفتگی جهانی در ارزهای دیجیتال بوده است. در مصاحبه ای با کوین تلگراف، چن افکار خود را در مورد آینده استیبل کوین ها با ورود CBDC به جریان اصلی به اشتراک گذاشت.

کوین تلگراف: هنگامی که CBDC در گردش باشد، استیبل کوین ها (در بازارهای خرده فروشی و عمده فروشی) چقدر مرتبط خواهند بود؟

گریسی چن: بر اساس تعریف بانک تسویه حساب های بین المللی (BIS)، CBDC ها را می توان با توجه به کاربران و اهدافشان به دو دسته تقسیم کرد.

CBDC عمده فروشی: اساساً برای بانک های تجاری و سایر مؤسسات مالی بزرگ صادر می شود که برای پرداخت های با ارزش بالا در نظر گرفته شده است.

CBDC های عمده فروشی، که کارایی تسویه را از طریق فناوری بلاک چین بهبود بخشیده اند، تحت سیستم های نظارتی نسبتاً بالغ هستند و می توان به راحتی با مقادیر زیادی سرمایه بر آنها نظارت کرد. با این حال، اشکالاتی نیز دارد، مانند استفاده محدود از موارد (فقط برای شرکت کنندگان مانند شرکت های بزرگ مناسب است).

اخیرا: رگولاتورها پس از سقوط FTX با خشم عمومی مواجه شدند، کارشناسان خواستار تعدیل شدند

CBDC های خرده فروشی: عمدتاً برای افراد و مشاغل صادر می شود، آنها به طور گسترده به عنوان مکمل نقدی در معاملات خرده فروشی با ارزش کوچک استفاده می شوند. چنین CBDC به افزایش رفاه اجتماعی و راحتی استقرار، همراه با موارد استفاده فراوان کمک خواهد کرد. با این حال، مدیریت آن دشوار و پیچیده است. از سوی دیگر، تقاضای بالا برای تراکنش در ثانیه، قدرت محاسباتی فناوری بلاک چین را به چالش می کشد.

به طور کلی، CBDC های خرده فروشی و عمده فروشی مکمل یکدیگر هستند. بانک های مرکزی در کشورهای مختلف نیازهای متفاوتی به CBDCها در مراحل مختلف توسعه خود دارند. بنابراین، استراتژی ها و ابزارهای توسعه CBDC به شرایط بازار محلی بستگی دارد. بررسی داده های BIS نشان می دهد که از ۶۶ بانک مرکزی شرکت کننده در نظرسنجی، ۱۵٪ روی CBDC های عمده فروشی کار می کنند، ۳۲٪ در حال تحقیق در مورد CBDC های خرده فروشی هستند و بقیه هر دو را به کار می گیرند.

استیبل کوین ها و CBDC ها ممکن است در آینده به شکلی همزیستی داشته باشند، بسته به مقررات استیبل کوین ها و نرخ پذیرش CBDC ها.

CT: نوسانات اخیر قیمت USDT چگونه بر اکوسیستم استیبل کوین تأثیر می گذارد؟

GC: اساسا، تتر (USDT) هر از گاهی نوسان می کند. این عمدتاً به دلیل کدورت وثیقه USDT (نه ۱۰۰٪ با پشتیبانی فیات USD) و نگرانی در مورد احساسات FUD ناشی از رسوایی ها و فروپاشی صنعت است.

سکه USD (USDC) از سال ۲۰۲۱ به سرعت رشد کرده است و سهم آن از بازار از ۲۰٪ به ۳۰.۵٪ افزایش یافته است، به دلیل ادعاها و خطرات ناشی از شفافیت USDT. با این حال، کاربران همچنین به دلیل عواملی مانند صلاحیت طولانی مدت ایالات متحده، نگرانی های خاصی در مورد USDC دارند.

استیبل‌کوین‌های بومی وثیقه‌ای بیش از حد مانند Dai (DAI)، Curve DAO Token USD (crvUSD) و GHO (GHO) Aave همگی نماینده اخلاق غیرمتمرکز بلاک چین هستند. همچنین می‌توانند در آینده به یک استیبل کوین اصلی تبدیل شوند.

CT: کارآفرینان چقدر باید بر اکوسیستم ارزهای دیجیتال کنترل داشته باشند؟

GC: تا حدودی، این امر خوبی است که کارآفرینان با نفوذ و رویایی در مراحل اولیه کنترل بیشتری بر اکوسیستم رمزنگاری داشته باشند، زیرا رهبری خوب به توسعه شرکت و اکوسیستم آن کمک می کند. با این حال، از نظر دارایی های کاربر ذخیره شده در پلت فرم، مدیریت ریسک داخلی، طبقه بندی دارایی و جداسازی ذخیره سازی، و سیاست مدیریت چند امضایی کیف پول کلید خصوصی برای اطمینان از امنیت و امنیت دارایی های کاربر، باید قوانین سختگیرانه ای در مورد شفافیت.

CT: در میان تنش های ژئوپلیتیکی، برخی از دولت ها ترجیح داده اند از ارزهای خود برای پرداخت های فرامرزی استفاده کنند. آیا این روند ادامه خواهد داشت؟ آیا این احساس به عموم مردم منتقل خواهد شد؟ چه تاثیری بر اکوسیستم استیبل کوین خواهد داشت؟

GC: اکثر CBDC ها به صورت مرکزی با ویژگی های ناشناس و حریم خصوصی قابل کنترل کار می کنند. استیبل کوین‌های تحت این نوع سیستم به سیستم نظارتی که CBDC در آن وجود دارد متکی هستند و هیچ تغییر یا تأثیری اساسی بر اثبات ذخیره سیستم رمزنگاری وجود ندارد.

اخیراً: صنعت کریپتو برزیل مقررات را در میان عدم اطمینان جهانی روشن می کند

برخی از CBDCها با تمرکززدایی و قابلیت همکاری بالا با بوم‌شناسی‌های مختلف ارزهای دیجیتال سازگاری بیشتری دارند و استیبل کوین‌ها در این نوع سیستم‌ها بازتر و شفاف‌تر هستند. پروژه mBridge یک پروژه پرداخت های فرامرزی است که امسال توسط بانک تسویه حساب های بین المللی و چهار بانک مرکزی از طریق پلت فرم فناوری دفتر کل توزیع شده اجرا شده است. این آزمایش شامل مرکز هنگ کنگ مرکز نوآوری BIS، اداره پولی هنگ کنگ، بانک تایلند، موسسه تحقیقات ارز دیجیتال بانک خلق چین و بانک مرکزی امارات متحده عربی بود.

CT: نظر شما در مورد استیبل کوین های دارای پشتوانه CBDC چیست؟ آیا از ابتکار اثبات ذخیره اکوسیستم کریپتو حمایت خواهید کرد؟

GC: یک CBDC می تواند قدرت بانک های سنتی را تضعیف کند و به طور مشابه تحت تأثیر استیبل کوین ها و اکوسیستم کریپتو قرار می گیرد. به نظر من، همکاری با کشورهای بیشتر و سیاست های نظارتی در کشورهای جریان اصلی تر، پذیرش گسترده استیبل کوین ها را تسهیل و حمایت می کند.

CT: ویژگی های اصلی که از CBDC انتظار دارید چیست؟

GC: من مایلم CBDC های بیشتری با تعداد ثابت گره ببینم، به این معنی که انتقال اطلاعات کاملاً مستقل از هر مؤسسه خاصی (به عنوان مثال بانک مرکزی) است. همچنین می‌خواهم برخی از CBDC‌ها را با قابلیت همکاری فناوری خوب ببینم. همه اینها ویژگی های عالی هستند که CBDC را با اکوسیستم بلاک چین سازگارتر می کند.

نتیجه

CBDC ها رقبای مستقیم ارزهای دیجیتال محسوب نمی شوند، اما آنها ویژگی های بسیاری را از رمزارزها به ارث می برند که به ریشه یابی مشکلات موجود در اکوسیستم فیات کمک می کند. علاوه بر این، با توجه به سابقه ای که اخیراً توسط مدیر عامل FTX سام بنکمن-فرید ایجاد شده است، حمایت بانک مرکزی در مقایسه با کارآفرینان مورد اعتماد به سرمایه گذاران احساس امنیت می دهد.

نویسنده: Arijit Sarkar

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا