اخبار ارز دیجیتال

“پدرخوانده ارزهای دیجیتال” می خواهد یک CBDC با تمرکز بر حریم خصوصی ایجاد کند. در اینجا به این صورت است:

در یک مصاحبه اختصاصی، دیوید چاوم استراتژی خود را برای ایجاد یک CBDC توضیح داد که توسط اکوسیستم کریپتو نیز قدردانی خواهد شد.

وقتی صحبت از بخش «کریپتو» ارزهای رمزنگاری شده به میان می‌آید، کار دیوید چاوم پیش از اکوسیستم کریپتو است. به‌عنوان یک رمزنگار مشهور، کار او به سال ۱۹۸۹ باز می‌گردد، مدت‌ها قبل از ظهور بیت‌کوین (BTC).

Chaum پروتکلی را توسعه داد که به عنوان پایه ای برای DigiCash، اولین ارز دیجیتال جهان که توسط رمزنگاری محافظت می شود، عمل می کند. دیوید چاوم، مدیرعامل توسعه‌دهنده شبکه متمرکز بر حریم خصوصی Elixxir، در حال همکاری با بانک مرکزی سوئیس برای توسعه یک ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) است که می‌تواند اکوسیستم کریپتو را از طریق ویژگی‌های حریم خصوصی خود جذب کند.

پروژه جدید که eCash 2.0 نامیده می‌شود، قصد دارد پول نقد دیجیتالی را توسعه دهد که «ذاتاً خصوصی» باشد و در برابر جعل مقاوم باشد. از آنجایی که جزئیات فنی نیاز به درک عمیق رمزنگاری دارد، کوین تلگراف در هفته بلاک چین استانبول با Chaum به گفتگو نشست تا مکانیزم های پشت این پروژه CBDC دوستدار رمزنگاری را درک کند.

CBDC مقاوم در برابر سانسور

همه چیز از آنجا شروع شد که توماس موزر، مدیر بانک ملی سوئیس، دیوید چاوم را برای یک کنفرانس به زوریخ دعوت کرد و گفت: “او می خواهد دوباره eCash را عالی کند” و از او برای پروژه جدیدی درخواست کمک کرد.

“[Moser] من متوجه نشدم که چرا مردم از eCash برای CBDC استفاده نمی کنند،” Chaum شروع به توضیح داد. بانک های بزرگ در مورد قابلیت اطمینان و آمادگی آینده، چیزهای زیادی برای در نظر گرفتن دارند. بنابراین، ما در سرمایه گذاری روی چیزهایی که مقاوم در برابر کوانتومی نیستند، تهاجمی نیستیم.

Chaum به عنوان بخشی از این پروژه که به صورت داخلی “Project Tourbillon” نامیده می شود، اعلام کرده است که CBDC آن محافظت از حریم خصوصی، سانسور و مقاوم در برابر کوانتومی، مقیاس پذیر و حتی سازگار با بلاک چین های مالی غیرمتمرکز (DeFi) خواهد بود. ما یک رمزنگاری ایجاد کرده ایم. پروتکلی برای اثبات آن یکی از اهداف او شفاف سازی کل عرضه سکه بود.

در ابتدا، تیم پروژه سعی کرد از eCash سنتی استفاده کند، اما به سرعت متوجه شد که برای ایده های آنها مناسب نیست. بنابراین، BIS Innovation Hub، بانک ملی سوئیس و شبکه xx پروژه مشترک خود را بر مبنای eCash 2.0 قرار می دهند. Chaum گفت: “بهترین ویژگی eCash اصلی”، حریم خصوصی کنترل شده توسط کاربر، به پروژه جدید منتقل شده است.

طبق اعلام رسمی، پروژه Tourbillon با هدف ایجاد تعادل بین انعطاف‌پذیری سایبری، مقیاس‌پذیری و حریم خصوصی با ترکیب فناوری‌هایی مانند امضای کور و شبکه‌های مختلط با پایه‌هایی که توسط دیوید چاوم و توماس موزر تهیه شده‌اند، برقرار می‌کند.

چاوم خاطرنشان کرد که در کنار مقیاس‌پذیری و سازگاری با بلاک‌چین، حریم خصوصی برای بانک‌ها بسیار مهم است زیرا عموم مردم در مورد آن بسیار نگران هستند. وی خاطرنشان کرد که بانک مرکزی اروپا به طور علنی نظرات خود را در مورد CBDC درخواست می کند و تأکید کرد که ۴۰ درصد از نظرات مربوط به حریم خصوصی است.

اخیراً: آیا بادگیر FTX به نیمکره جنوبی گسترش خواهد یافت؟ شاید نه

Chaum توضیح داد: “شما می توانید هر روز ۵۰۰ دلار از کارت خودپرداز خود برداشت کنید، اما نمی توانید وارد بانک شوید و ۱ میلیون دلار پول نقد برداشت کنید. این حریم خصوصی افراد است.” وی خاطرنشان کرد: این امر در مورد سیستم های پرداخت الکترونیک نیز صادق است. این سیستم‌ها باید جمع‌آوری کافی و استفاده از آن‌ها را برای مقاصد شیطانی مانند استخدام قاتل بدون اینکه متوجه شوند، بسیار دشوار کند.»

کلیدهای غیرقابل انتقال: رویکردی جدید برای حفظ حریم خصوصی

برای برآورده کردن الزامات حریم خصوصی ارزهای دیجیتال، Chaum یک سیستم حفظ حریم خصوصی را در نظر گرفت که به کاربران اجازه می دهد بدون افشای عبارات مخفی خود ثابت کنند که آنها را می دانند. این رویکرد نسبتا جدیدی است که چاوم آن را «غیرقابل مذاکره» نامید.

نام کلید غیرقابل انتقال از توانایی کلید گرفته شده است. این نوع کلید خصوصی جدید ذاتاً غیرممکن است که داده شود یا حذف شود. خود کلید عبارت یا جمله ای است که به خاطر سپردن آن برای مالک آسان و حدس زدن آن برای شخص ثالث غیرممکن است.

در چارچوب یک ارز دیجیتال بانک مرکزی، اگر کاربری بخواهد به عنوان کاربر در سیستم CBDC شرکت کند، کاربر باید به دفتر بانک رفته و ترتیب خاص کاراکترهای تصادفی در عبارت را تأیید کند تا عدم انتقال آنها را تأیید کند. می توانید ثابت کنید که کلید صحیح را می دانید.

هنگامی که در یک محیط فیزیکی متمرکز بر حریم خصوصی انجام می شود، همانطور که Chaum در تصویر زیر نشان داده است، کاربر ثابت می کند که کلید را بدون آشکار کردن آن می داند.

هنگامی که یک کاربر هویت خود را تأیید کرد، می‌توانیم یک خانواده کامل از نام‌های مستعار مرتبط ایجاد کنیم که همگی به عبارت عبور کاربر مرتبط هستند اما با هم دیده نمی‌شوند.

یک سیستم غیرقابل مذاکره، کاربر را ملزم به انجام هیچ مرحله تأیید فیزیکی پس از اولین بار نمی‌کند. Chaum توضیح می دهد که آنها تأییدیه ها را به صورت الکترونیکی ارسال می کنند و همچنین می توانند نام مستعار را برای برخی شرایط دیگر ایجاد کنند. او نام مستعار را به دفترچه هایی با امضای خاص یا «مدارک اعتباری» تشبیه کرد. او معتقد است کلیدهای غیرقابل انتقال فراتر از امور مالی مفید هستند.

چاوم گفت: “این می تواند نشان دهنده این باشد که کاربر امسال مالیات پرداخت کرده است. یا آنها با نمرات بالا فارغ التحصیل شده اند.” روشی با دانش صفر

مقاومت های کوانتومی نمی توانند برای کامپیوترهای کوانتومی صبر کنند

گفتگو با «پدرخوانده رمزنگاری»، لقبی که به دیوید چاوم برای چندین دهه مشارکتش در رمزنگاری داده شد، بدون بحث درباره مقاومت کوانتومی غیرممکن است. اگرچه تهدید مستقیمی برای رمزنگاری نیست، اما انتظار می‌رود رایانه‌های کوانتومی که به راحتی پروتکل رمزنگاری SHA-256 بیت‌کوین را بشکنند، در دهه آینده ظاهر شوند. بنابراین آمادگی برای حملات از سوی چنین دستگاه‌هایی برای سیستم‌ها و خدمات مقاوم در برابر آینده ضروری است.

چاوم توصیه کرد که ایمنی کوانتومی باید در دستور کار همه باشد. حتی اگر در حال حاضر غیرقابل خواندن باشد، می توان داده ها را به راحتی ذخیره کرد.» هنگامی که رایانه های کوانتومی بدون هشدار به صحنه می رسند، شکستن داده های رمزگذاری شده امروزی بسیار آسان تر خواهد بود.

شرکت او Elixxir بر جنبه‌ی مقاومت کوانتومی ارزهای دیجیتال با شبکه xx تمرکز دارد که از سکه‌های xx با کلیدهای پشتیبان مقاوم در برابر کوانتومی پشتیبانی می‌کند. Chaum ادعا کرد که شبکه xx قادر به انجام ۳۵۰۰ تراکنش کوانتومی ایمن در هر ثانیه در طول آزمایش عمومی کوین xx است.

اخیر: راه حل های غیرمتمرکز برای تغییرات آب و هوا اهمیت دارد زیرا COP ناامید می شود

اما پول همه چیز نیست. ارتباط نیز مهم است. Chaum تاکید کرد که امروزه اکثر سرویس های چت از رمزگذاری سرتاسر به عنوان یک برچسب تبلیغاتی استفاده می کنند. او افزود که اکثر پیام‌رسان‌های مدرن مردم را گمراه می‌کنند تا متوجه نشوند که هیچ خرده‌ای از ابرداده‌ها وجود ندارد، و هر کسی که به هر یک از این پیام‌رسان‌ها ضربه می‌زند، اضافه کرد که می‌توانید «چه کسی با چه کسی صحبت می‌کند» را در سراسر جهان ببینید.

“ما فکر کردیم، بیایید از رمزنگاری کوانتومی ایمن برای محافظت از محتوای پیام استفاده کنیم، آن را منتشر کنیم و ببینیم چه اتفاقی می‌افتد. و ما انجام دادیم، و من آن را دارم، و هیچ یک از پیام‌رسان‌های دیگر از این کار پیروی نکردند.

Chaum استدلال کرد که سرویس‌های پیام‌رسانی فوری به به اصطلاح رمزگذاری قوی سرتاسر اهمیتی نمی‌دهند.

نویسنده: Erhan Kahraman

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا