اخبار ارز دیجیتال

آینده پذیرش قرارداد هوشمند سازمانی

مخاطبین هوشمند، که می توانند محاسبات پیچیده را انجام دهند و در عین حال از درجه بالایی از حریم خصوصی اطمینان حاصل کنند، آینده پذیرش سازمانی هستند.

بازار مالی غیرمتمرکز (DeFi) ممکن است در سال گذشته سرد شده باشد، اما فناوری پشت این برنامه ها همچنان به پیشرفت خود ادامه می دهد. به طور خاص، پلتفرم‌های قرارداد هوشمند که تراکنش‌ها را در بین برنامه‌های DeFi امکان‌پذیر می‌کنند، در حال بلوغ هستند تا نیازهای سازمانی را برآورده کنند.

شایان ذکر است که شرکت‌ها تاکنون به موارد استفاده از DeFi علاقه نشان داده‌اند، اما محدودیت‌های قرارداد هوشمند مانع پذیرش آن شده است. گزارشی که توسط Grayscale Research در ماه مارس منتشر شد، این نکته را تشریح کرد و اظهار داشت: «علی‌رغم پردازش میلیون‌ها تراکنش در روز، پلت‌فرم‌های قراردادهای هوشمند در وضعیت فعلی‌شان ترافیک جهانی اینترنت را هدایت می‌کنند و حتی نمی‌توانند ۱۰ درصد از آن را مدیریت کنند.

با توجه به فرصت بازار پشت DeFi، این ایده به ویژه نگران کننده است. برای مثال، یک گزارش Grayscale Research اشاره می‌کند که ترکیب برنامه‌های DeFi و Metaverse احتمالاً دارای ارزش بازار بسیار بیشتری نسبت به بازار دارایی دیجیتال فعلی است.

پیشرفت در قراردادهای هوشمند

با توجه به این پتانسیل، مشخص شد که قراردادهای هوشمند برای تطبیق با رشد نیاز به تکامل دارند. جان وودز، مدیر ارشد فناوری بنیاد Algorand (سازمان اکوسیستم بلاک چین به همین نام)، به کوین تلگراف گفت که امروزه قراردادهای هوشمند دارای محدودیت‌های فنی بسیاری از جمله مسائل مقیاس‌پذیری هستند. انجام دادن. محاسبات پیچیده

اخیر: چگونه قراردادهای هوشمند کارایی مراقبت های بهداشتی را بهبود می بخشد

وودز به اشتراک گذاشت که قراردادهای هوشمند بارگذاری شده در بلاک چین Algorand عمدتاً در موارد استفاده سنتی DeFi مانند فعال کردن تجارت خودکار دارایی‌های دیجیتال روی زنجیره اعمال می‌شود. اما وقتی صحبت از موارد استفاده سازمانی می شود، وودز گفت که او معتقد است که بهتر است تا حد امکان اطلاعات کمتری در مورد زنجیره قرار دهیم. او گفت:

من قبلاً با شرکت‌های بزرگی کار کرده‌ام که می‌خواستند موارد استفاده از DeFi مانند پرداخت‌های پس از معامله را در شبکه‌های بلاک چین پیاده‌سازی کنند. فقط مهم‌ترین اطلاعات را در زنجیره قرار دادم که به قراردادهای هوشمند اجازه می‌دهد بدون انجام محاسبات زیاد روی زنجیره به طور مؤثر اجرا شوند. ”

به گفته وودز، این روش به شرکت ها اجازه می دهد از تماس های هوشمند بهره مند شوند، اما فقط در مواردی که محاسبات ساده مورد نیاز است. در حالی که این ممکن است به عنوان راه حلی برای محدودیت های فعلی عمل کند، پیشرفت هایی در حال انجام است که اجازه می دهد تمام داده های شرکتی توسط قراردادهای هوشمند پشتیبانی شوند.

به عنوان مثال، اسکات دایکسترا، مدیر ارشد فناوری و یکی از بنیانگذاران Space and Time، یک پلتفرم داده غیرمتمرکز، به کوین تلگراف گفت که شرکت او یک شرکت اجتماعی است که می تواند هر حجم کاری را روی یک خوشه واحد مدیریت کند. پلت فرم داده زنجیره ای برای

او توضیح داد: «ما در تلاش هستیم تا توسعه‌دهندگان را قادر کنیم تا داده‌های نمایه‌شده را از تمام بلاک‌چین‌های اصلی و همچنین داده‌های بارگذاری‌شده از منابع خارج از زنجیره را جستجو کنند. پس از اجرای پرس‌و‌جوها، Dykstra می‌گوید Space and Time از یک رمزگذاری ثبت شده جدید به نام «اثبات SQL» استفاده می‌کند تا اطمینان حاصل کند که هر نتیجه پرس‌و‌جو دقیق است و داده‌های زیربنایی دستکاری نشده‌اند. من توضیح دادم که می‌توانم ثابت کنم که چنین است. نه

این نکته ی مهمی است. Dykstra اشاره می کند که پرس و جوهای داده سازمانی معمولاً در انبارهای داده خارج از زنجیره انجام می شود. با این حال، از آنجایی که این انبارهای داده متمرکز هستند، قراردادهای هوشمند اغلب نتایج جستجوی غیرقابل اعتمادی دارند که می تواند منجر به محدودیت شود.

با توجه به اینکه فضا و زمان می توانند به صورت رمزنگاری ثابت کنند که نتایج هر پرس و جوی داده دقیق است، Dykstra توضیح داد که این اجازه می دهد تا محاسبات پیچیده به طور مستقیم و بدون محدودیت به قراردادهای هوشمند متصل شوند.

او گفت: «توانایی فضا و زمان برای اتصال مستقیم نتایج جستجوهای تحلیلی (با ضمانت های رمزنگاری) به قراردادهای هوشمند به عنوان یک واسطه غیرقابل اعتماد بین داده های شرکت و ذخیره سازی محدود بلاک چین عمل می کند. سپس این فرآیند منطق تجاری پیچیده تر را برای استفاده سازمانی خودکار می کند.

در حالی که این راه حل به قراردادهای هوشمند اجازه می دهد تا داده های پیچیده را مدیریت کنند، نگرانی های مربوط به حفظ حریم خصوصی همچنان وجود دارد. پل برودی، رئیس جهانی بلاک چین در EY، به کوین تلگراف گفت که اگرچه ارزش پیشنهادی قراردادهای هوشمند برای کسب و کارها بسیار زیاد است، اما موانع نیز وجود دارد. او گفت:

“حریم خصوصی بزرگترین مورد است. بلاک چین های عمومی به طور بومی از حریم خصوصی پشتیبانی نمی کنند. شرکت ها ترتیبات خرید را به عنوان اطلاعات حساس می بینند، بنابراین تا زمانی که در رویکرد خود به حفظ حریم خصوصی اطمینان نداشته باشند، هیچ شرکتی وجود ندارد که از این راه حل ها استفاده کند.

وودز همچنین می‌داند که شرکت‌ها در استفاده از قراردادهای هوشمند به دلیل نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی مردد هستند. او گفت: «هر چیزی که امروز در شبکه‌های بلاک چین عمومی اتفاق می‌افتد شفاف است، اما موارد استفاده سازمانی به درجاتی از حریم خصوصی نیاز دارد. بعدی حریم خصوصی قراردادهای هوشمند است.» مزرعه برنج.

به این ترتیب، وودز به اشتراک گذاشت که Algorand در حال حاضر روی یک راه حل حفظ حریم خصوصی قرارداد هوشمند کار می کند. در حالی که جزئیات دیگری فاش نشده است، وودز، که قبلا به عنوان مدیر معماری Cardano در Input Output Global (IOHK) خدمت می کرد، گفت که IOHK در حال کار بر روی محصولی به نام Midnight برای رسیدگی به مسائل مربوط به حریم خصوصی مربوط به قراردادهای هوشمند است. من توضیح دادم که من نیز این کار را انجام می دهم. در نظر گرفتن حل مشکل

برودی ادامه داد که EY در حال ساخت ابزارهایی برای فعال کردن پرداخت‌های خصوصی و نقل و انتقالات از طریق شبکه عمومی اتریوم است و در حال توسعه محصولات با قابلیت حفظ حریم خصوصی خود است. به عنوان مثال، در جولای ۲۰۲۱، EY از انتشار Nightfall 3 خبر داد. این محصولی است که شواهد دانش صفر و جمع آوری خوش بینانه را برای بهبود کارایی تراکنش و حفظ حریم خصوصی در اتریوم ترکیب می کند.

برودی گفت: «Nightfall مجموعه ای خوش بینانه و خوش بینانه از پرداخت ها و نقل و انتقالات در حریم خصوصی است. او افزود که Starlight یکی دیگر از محصولات EY است که به عنوان یک کامپایلر عمل می کند که قراردادهای قوی را به مدارهایی با دانش صفر و دارای قابلیت حفظ حریم خصوصی تبدیل می کند. او گفت: “هر دو مشارکت عمومی هستند و برای همه قابل دسترسی هستند.”

حتی با تضمین حفظ حریم خصوصی در قراردادهای هوشمند، ناشناس بودن همچنان یک مشکل برای شرکت های بزرگ است. Weijia Zhang، معاون مهندسی در Wanchain و رئیس منطقه ای Enterprise Ethereum Alliance به کوین تلگراف گفت که قراردادهای هوشمند فعلی فاقد مکانیزمی برای تأیید هویت کاربران هستند. سپس افراد بدخواه می توانند از نقص های طراحی در قراردادهای هوشمند سوء استفاده کنند و اجازه می دهند دارایی ها توسط افراد ناشناس به سرقت برود. در واقع، این یک نگرانی بزرگ است زیرا هک های DeFi همچنان در حال افزایش هستند.

قراردادهای هوشمند آینده

جدا از نگرانی ها، شایان ذکر است که راه حل هایی برای بهبود عملکرد قرارداد هوشمند در حال توسعه است. بنابراین کارشناسان صنعت معتقدند که شرکت ها در آینده از قراردادهای هوشمند استفاده خواهند کرد.

ژانگ گفت: “شکی وجود ندارد که شرکت ها در نهایت راه حل های قرارداد هوشمند را اتخاذ خواهند کرد. چندین نوآوری امیدوارکننده در فضای بلاک چین عمومی با قراردادهای هوشمند در هسته آنها رخ می دهد.”

با این حال، ذکر این نکته مهم است که پلتفرم هایی که قراردادهای هوشمند را اجرا می کنند نیز در حال پیشرفت هستند. به عنوان مثال، وودز گفت Algorand بر مقیاس پذیری برای پشتیبانی از موارد استفاده سازمانی متمرکز است. این بدان معنا نیست که ما باید قراردادهای هوشمند را گویاتر کنیم، بلکه باید به قراردادهای هوشمند منابع بیشتری بدهیم. همچنین باید روی مقیاس‌بندی بلاک چین برای امکان‌پذیر کردن آن تمرکز کنیم.»

ژانگ همچنین توضیح داد که یک ماشین مجازی اتریوم با دانش صفر می‌تواند چالش‌های حریم خصوصی و داده‌ها را حل کند، در حالی که فناوری پل زنجیره‌ای متقابل می‌تواند مشکلات قابلیت همکاری را حل کند. او افزود که شاردینگ می تواند مقیاس پذیری را حل کند.

اخیر: چگونه احضاریه های دادگاه NFT چشم انداز قانونی را تغییر می دهد

او گفت: “راه حل های قراردادهای هوشمند انقلابی در سیستم های پیچیده ای ایجاد می کند که نیاز به مشارکت چند طرف دارد و کارایی کلی سیستم را افزایش می دهد. اینطور نیست که شرکت ها بخواهند از این راه حل ها استفاده کنند. این باید باشد.” اما برودی گفت که تعدیل انتظارات مهم است و اظهار داشت:

“شرکت‌ها سیستم‌ها را به آرامی پیاده‌سازی می‌کنند، معمولاً فقط زمانی که نیاز دارند. این به دلیل ارتقاء و تغییرات عمده در عملیات تجاری است. آنچه برای مصرف‌کنندگان ۱۰ سال طول می‌کشد ممکن است به آرامی در ۳۰ سال آینده در فضای شرکت اتفاق بیفتد.”

نویسنده: Rachel Wolfson

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا