اخبار ارز دیجیتال

سه گانه بلاک چین: آیا می توان با آن مقابله کرد؟

شاید سه‌گانه بلاک چین سخت‌ترین مشکل فنی برای حل در Web3 باشد. شبکه های بلاک چین چگونه به این موضوع نزدیک می شوند؟

آیا شبکه L2 ناجی است؟

ظهور یک لایه جدید از بلاک چین به نام زنجیره لایه ۲، که از تکنیک های رمزنگاری جدید مانند اثبات های دانش صفر (ZKP) استفاده می کند، به حل معمای مقیاس پذیری کمک کرده است.

در حالی که جهان مشغول حل مشکل سه‌گانه بلاک چین در سطح L1 بود، بسیاری از توسعه‌دهندگان هوشمند بودند که فهمیدند بهینه‌سازی لزوماً نباید در سطح L1 انجام شود. برای حل مشکل اساسی، می توانیم یک شبکه در بالای شبکه L1 ایجاد کنیم.

چندین شبکه L2 مانند Polygon، Immutable و Bitcoin Lightning Network وجود دارد که از مفاهیمی مانند Sharding و rollup برای حل مقیاس پذیری استفاده می کنند. زنجیره L2 تراکنش را اجرا می کند، در حالی که زنجیره L1 درگیر تسویه تراکنش است و امنیت کامل را تضمین می کند.

شبکه‌های متعددی در سطوح L1 و L2 شروع به ظهور کرده‌اند که در هر سطح از نظر ارزش بازار پیشتاز هستند، اما هیچ‌کدام به طور کامل مشکل سه‌گانه بلاک چین را حل نمی‌کنند. اکوسیستم شبکه ای که آن را حل می کند، آماده تسلط بر آینده بازارهای سرمایه و اینترنت است.

ایمن ترین زنجیره L1 کدام است؟

بیش از ۲.۱ میلیارد دلار در وب ۳ توسط هکرها در سال ۲۰۲۱ به سرقت رفت. چگونه یک شبکه بلاک چین می تواند با حفظ مقیاس پذیری و عدم تمرکز، ایمن باشد؟

جایی که پول وجود دارد، خطراتی برای امنیت و تهدید حملات سایبری وجود دارد. امنیت در دنیای وب ۳ بسیار مهم است زیرا با کلاهبرداری و هک مواجه است. برخلاف TCP/IP (پروتکل کنترل انتقال/پروتکل اینترنت)، پروتکلی که امروزه در اینترنت استفاده می‌شود، لایه پروتکل بلاک چین ارزش دنیای واقعی را ذخیره می‌کند. بنابراین نقض امنیت می تواند منجر به خسارات مالی شود.

اتریوم و سولانا مقیاس پذیری را امکان پذیر می کنند، اما این زنجیره های L1 فاقد امنیتی هستند که بیت کوین به آن می بالد. مکانیسم PoW بیت کوین همراه با عدم تمرکز شبکه، آن را از نظر تمرکززدایی و امنیت قوی می کند. همچنین کنترل ۵۱ درصد از شبکه با اتریوم و سولانا راحت تر از بیت کوین است.

کدام زنجیره L1 مقیاس پذیرتر است؟

شبکه های بلاک چین باید به طور یکپارچه مقیاس شوند تا از موارد استفاده در دنیای واقعی مانند پرداخت ها و تراکنش های خرد پشتیبانی کنند. آیا تمرکززدایی و مقیاس پذیری می توانند همزیستی داشته باشند؟

Web3 هنوز در مراحل اولیه خود است. برای اینکه مورد توجه و پذیرش توده ها قرار گیرد، باید در دسترس توده ها باشد. بنابراین مقیاس پذیری مهمترین عامل است و برای مقیاس پذیری شبکه، تراکنش ها باید به سرعت تکمیل شوند که برای بیت کوین مشکل ساز است.

با وجود غیرمتمرکزترین و ایمن ترین بلاک چین، مقیاس پذیری پیشگامان فناوری بلاک چین را آزار می دهد. توان عملیاتی پایین آن تضمین می کند که در دسترس توده ها نیست. به همین دلیل است که ما برنامه های غیرمتمرکز زیادی را در شبکه نمی بینیم زیرا تجربه کاربر خراب شده است.

در مقایسه، اتریوم و سولانا به دلیل سرعت تراکنش و توان عملیاتی بالا، مقیاس پذیرتر هستند. اتریوم از PoS برای دستیابی به مقیاس پذیری استفاده می کند، در حالی که سولانا از اثبات تاریخ استفاده می کند. با این حال، در حالی که هر دوی این مکانیسم‌های توافقی، توان عملیاتی را بهبود می‌بخشند، سولانا به دلیل سرعت و هزینه‌های پایین تراکنش، مقیاس‌پذیرتر است. با این حال، تصمیمات معماری سولانا آن را در معرض خطرات دیگری قرار می دهد که در بخش بعدی به آنها خواهیم پرداخت.

کدام زنجیره L1 غیرمتمرکزترین است؟

مطالعه اولویت‌های بیت‌کوین، اتریوم و سولانا به روشن شدن چگونگی تأثیر این اولویت‌ها بر ویژگی‌های بلاک چین کمک می‌کند. این تابعی از یک شبکه بلاک چین غیرمتمرکز است.

معماری در مورد درک مبادلات است. این دقیقاً موردی است که هر زنجیره L1 را در نظر می گیریم و ارزیابی می کنیم که چگونه به سه گانه بلاک چین پرداخته است.

بیت کوین مطابق با روح خود، غیرمتمرکزترین زنجیره L1 باقی مانده است. این به این دلیل است که انطباق با Proof of Work (PoW) و فقدان یک مرجع مرکزی برای کنترل توسعه و حاکمیت این امر را تضمین می کند. اتریوم و سولانا ادعا می کنند که غیرمتمرکز هستند، اما آیا به اندازه بیت کوین غیرمتمرکز هستند؟ احتمالاً پاسخ این نیست.

تخصیص توکن سولانا سنگین است متمرکزآزمایشگاه‌های سولانا، یک سرمایه‌گذار و توسعه‌دهنده خطرپذیر، نزدیک به نیمی از بودجه تخصیص یافته را در اختیار دارد. این موضوع انتقاد بسیاری از مبشران وب۳ و رهبران فکری را برانگیخته است که سولانا در حال دور شدن از روح وب۳ است. همچنین، به دلیل توزیع توکن، بیشتر از بیت کوین و اتریوم تحت تأثیر سقوط FTX قرار می گیرد.

در مقایسه، اتریوم به عنوان یک شبکه غیرمتمرکزتر از Solana است. با این حال، همچنان فاقد مزایای تمرکززدایی بیت کوین است. اتریوم همچنین دارای چندین بردار متمرکزسازی است، مانند زیرساخت ابری، حداکثر ارزش قابل استخراج (MEV) و مکانیسم‌های اجماع اثبات سهام (PoS).

سه راه بلاک چین چیست؟

یک بلاک چین باید به طور معقولی غیرمتمرکز باقی بماند و در عین حال زیرساختی با امنیت و مقیاس پذیری بهینه ارائه دهد. آیا این آینده واقعی Web3 است؟

یکی از اجزای سازنده بلاک چین، عدم تمرکز است. این قابلیتی است که به افراد اجازه می دهد بدون نیاز به یک مرجع مرکزی تجارت کنند. این اصل مقاله سفید بیت کوین (BTC) را تشکیل داد که توسط ساتوشی ناکاموتو در سال ۲۰۰۸ منتشر شد. این به عنوان پایه ای برای هر محصول Web3 از دیدگاه شبکه ای و ذهنی عمل می کند.

اما با هجوم افراد بیشتری به این زنجیره، چندین ویژگی دیگر، مقیاس‌پذیری و امنیت، مهم به نظر می‌رسید. این همان چیزی است که زنجیره های لایه ۱ دیگر از آن بهره برداری می کنند و سعی در حل آن دارند.

سازندگان و توسعه‌دهندگان شبکه‌های L1 ادعا می‌کنند که شبکه‌های L1 ایمن‌ترین، مقیاس‌پذیرترین و غیرمتمرکزترین شبکه‌ها هستند، اما آیا این حقیقت دارد؟

اگر چنین باشد، سه‌گانه بلاک چین وجود نخواهد داشت. اما متأسفانه، در عوض، تقریباً تمام شبکه‌های L1 نتوانسته‌اند به هر سه جنبه رسیدگی کنند، و در را برای حل بزرگترین چالش بلاک چین باز می‌گذارند، هرچند که تبدیل به بزرگ‌ترین عامل سرمایه‌گذاری شده است.

بیایید نگاهی به سه شبکه L1 برتر بیت کوین، اتریوم و سولانا بیندازیم و آنها را در سه بعد ارزیابی کنیم: عدم تمرکز، مقیاس پذیری و امنیت.نویسنده: Arunkumar Krishnakumar

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا