اخبار ارز دیجیتال

داده‌های زنجیره‌ای تتر در مقابل کوین دلار، دو استیبل کوین بسیار متفاوت را نشان می‌دهد

ارزش بازار تتر در بحبوحه سقوط FTX و عرضه USD Coin به میزان 2 میلیارد دلار افزایش یافت.

USD Coin (USDC)، یک استیبل کوین صادر شده توسط Circle Financials Ltd مستقر در ایالات متحده، بر اساس داده‌های زنجیره‌ای، از نظر پذیرش نهادی از رقیب اصلی Tether (USDT) پیشتاز است.

حجم حواله روزانه USDC بالا

ارزش بازار توکن های USDC در گردش تقریباً 44 میلیارد دلار در مقایسه با 65.42 میلیارد دلار USDT خواهد بود. با این حال، طبق داده‌های Glassnode، انتقال روزانه USDC در بلاک چین اتریوم به طور مداوم بالاتر از USDT در طول سال 2022 بوده است.

به عنوان مثال، از 22 نوامبر، USDC حدود 14 میلیارد دلار در روز در مقایسه با USDT 5 میلیارد دلار حواله داشت.

حجم انتقال روزانه به USDC و USDT.منبع: Glassnode

به عبارت دیگر، کاربران USDC در مقایسه با کاربران USDT در انتقال سرمایه نسبتاً بالاتری شرکت می‌کنند، که USDC را به طور فزاینده‌ای به یک انتخاب در میان افراد دارای ارزش خالص بالا، از جمله سرمایه‌گذاران نهادی، صندوق‌های تامینی، دفاتر خانوادگی، صرافی‌های ارز دیجیتال و غیره تبدیل می‌کند. استیبل کوین که خواهد بود

موارد مرتبط: طبق شواهد، 82 درصد از ذخایر تتر در دارایی‌های «بسیار نقدشونده» نگهداری می‌شود.

علاوه بر این، USDC پیشتاز USDT در عرضه کلی قرارداد هوشمند از 22 نوامبر است. قابل ذکر است که اولی 33.75 درصد از کل عرضه استیبل کوین قفل شده در تمام استخرهای سهام را تشکیل می دهد. در مقایسه، عرضه USDT حدود 12.50 درصد است.

تامین USDC و USDC در قراردادهای هوشمند.منبع: Glassnode

با این حال، تعداد بیشتر تراکنش های روزانه در مقایسه با USDC نشان می دهد که Tether احتمالاً برای معاملات خرده فروشی و حواله هایی مانند حواله استفاده می شود.

معاملات روزانه USDC و USDT.منبع: Glassnode

از سوی دیگر، USDC برای سرمایه‌گذاران نهادی متبحر فناوری که سرمایه‌های خود را برای سود در قراردادهای سرمایه‌گذاری قفل می‌کنند، گزینه‌ی برتر استیبل کوین به نظر می‌رسد.

این بیشتر در تعداد کم آدرس‌های فعال روزانه USDC یعنی 40,245 در مقایسه با 73,000 USDT ثبت شده در 21 نوامبر منعکس شده است.

آدرس‌های فعال روزانه برای USDC و USDT.منبع: Glassnode

علاوه بر این، به نظر می‌رسد که پلتفرم‌های معاملاتی رمزنگاری که پس از فروپاشی FTX اصطلاحاً «اثبات ذخایر» نامیده می‌شوند، تترهای بیشتری نسبت به سکه‌های دلاری دارند و باعث می‌شود USDT در میان معامله‌گران خرده‌فروش محبوب‌تر شود.

این صرافی ها عبارتند از Binance، KuCoin، BitFinex، ByBit، OKEx و Huobi. ذخایر Crypto.com یک استثنا هستند، با USDC بیشتر از USDT.

اثبات ذخایر Crypto.com. منبع: CoinMarketCap.com

ارزش بازار Tether پس از سقوط FTX سقوط کرد

ارزش بازار USDT پس از سقوط بورس FTX حدود 4 میلیارد دلار کاهش یافت.

دلیل آن می تواند این باشد که تتر برای مدت کوتاهی از ارزش 1 دلاری خود منحرف شد و پس از مسدود کردن 46 میلیون دلار توکن USDT مرتبط با FTX، در 10 نوامبر به 96 سنت رسید.

جالب اینجاست که از زمان شروع افت قیمت FTX در 10 نوامبر، ارزش بازار USDC نزدیک به 2 میلیارد دلار افزایش یافته است.

عملکرد ارزش بازار USDT و USDC در 6 ماه گذشته.منبع: مساری

تتر سابقه شکستن میخ دلار در شرایط استرس شدید بازار را دارد، اما در سال های اخیر به میزان کمتری.

برای مثال، زمانی که ارزش بازار USDC افزایش یافت، توکن در طول افت بازار ارزهای دیجیتال در ماه می به زیر 95 سنت سقوط کرد. این نشان می دهد که برخی از سرمایه گذاران سرمایه خود را از تتر به سکه های USD تغییر داده اند زیرا تتر پیوند دلاری خود را از دست داده است، همانطور که در زیر نشان داده شده است.

نمودار قیمت 3 روزه USDT/USDC.منبع: Trading View

با این حال، تتر طی چند روز به برابری دلار بازگشت و ادعا کرد که توکن‌های در گردش 100 درصد از ذخایر پشتیبانی می‌شوند و 1:1 با دلار مرتبط هستند.

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه های سرمایه گذاری نیست. همه اقدامات سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک هستند و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.

نویسنده: Yashu Gola

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا