اخبار ارز دیجیتال

تنسنت از رقیب ChatGPT در چین رونمایی کرد زیرا ممنوعیت تراشه های هوش مصنوعی ایالات متحده همچنان ادامه دارد

با وجود قوانین سختگیرانه دولتی و ادامه مبارزات در خرید سخت افزار، مدل های زبان در مقیاس بزرگ Tencent برای استفاده تجاری در چین منتشر شده است.

شرکت فناوری چینی Tencent از سیستم هوش مصنوعی (AI) خود “Hunyuan”، یک مدل زبان در مقیاس بزرگ چندوجهی (LLM) مشابه ChatGPT در OpenAI، در اجلاس جهانی اکوسیستم دیجیتال در شنژن در ۷ اوت اعلام کرد.

Hunyuan نشانه ورود Tencent به “مدل پایه” است، که به دلیل توسعه آن به عنوان چارچوبی که می تواند API های هوش مصنوعی مرتبط را اجرا کند، نامگذاری شده است.

طبق پست وبلاگ Tencent، هدف Hunyuan این است که به عنوان مجموعه ای جامع از ابزارهای هوش مصنوعی خدمت کند.

مدل زیربنایی Tencent از طیف وسیعی از توابع شامل ایجاد تصویر، کپی‌نویسی، تشخیص متن و خدمات مشتری پشتیبانی می‌کند. اینها شامل امور مالی، خدمات عمومی، رسانه‌های اجتماعی، تجارت الکترونیکی می‌شود، این به صنایع کلیدی مانند حمل و نقل و بازی.”

سیستم هوش مصنوعی همچنین در اکوسیستم برنامه‌ها و خدمات Tencent با اتصال به Tencent Cloud، Tencent Marketing Solutions، Tencent Games، خدمات فین‌تک Tencent، Tencent Meeting، Tencent Docs، Weixin Search و مرورگر QQ ادغام شده است.

این اعلامیه پس از آن صورت می گیرد که دولت بایدن در اکتبر ۲۰۲۲ تحریم صادرات انواع خاصی از تراشه های کامپیوتری، از جمله سخت افزاری که معمولاً برای توسعه و آموزش سیستم های هوش مصنوعی استفاده می شود، امضا کرد، در حالی که روابط ایالات متحده و چین حل نشده باقی مانده است.

گزارش‌های اخیر نشان می‌دهد که دو دولت به گفتگوهای دیپلماتیک ادامه می‌دهند، اما هیچ پیشرفتی در تعیین برنامه‌ای برای لغو این ممنوعیت نداشته‌اند.

طرف Tencent گفت که راه اندازی Hunyuan به این معنی است که شرکت “در اکوسیستمی رشد خواهد کرد که در آن شرکت های داخلی در نهایت از خدمات مدل با کیفیت بالای شرکت بهره مند می شوند، در حالی که شرکت های بین المللی از Tencent برای دسترسی به بازار چین استفاده می کنند.” “ما متعهد هستیم. برای باز کردن همکاری.”

ChatGPT در حال حاضر در چین در دسترس نیست. همانطور که Cointelegraph گزارش داد، Hunyuan اولین LLM نیست که در بازار چین عرضه می شود، اما از مدل های متعدد دیگری از Alibaba و Baidu پیروی می کند و ممکن است مهم ترین آنها باشد.

مربوط: بایدو چین و سایر شرکت های فناوری چت ربات های هوش مصنوعی مانند ChatGPT را منتشر می کنند

Tencent Holdings بزرگترین شرکت فناوری چین است. محصولات آن به سراسر کشور دسترسی دارند، و با فراگیر شدن WeChat و برنامه‌های مرتبط با آن، Hunyuan پتانسیل نفوذ در بازار داخلی را دارد به گونه‌ای که Western OpenAI و مایکروسافت ممکن است نتوانند با ChatGPT تقلید کنند.

از نظر اعداد خام گزارش شده توسط Tencent، Hunyuan احتمالاً همان قدرت و توانایی های GPT3 (مدل اصلی OpenAI در حدود سال ۲۰۲۲) را دارد. LLM با ۱۰۰ میلیارد پارامتر و ۲ تریلیون توکن، به عنوان یکی از قدرتمندترین LLM ها در جهان عمل می کند.

البته توجه داشته باشید که تعداد پارامترها و نشانه ها لزوماً نشان دهنده قابلیت های یک سیستم هوش مصنوعی چندوجهی نیست. Hunyuan این مزیت را دارد که بر روی مجموعه بزرگی از متون چینی آموزش دیده است. در تئوری، این به آن برتری نسبت به مدل‌هایی می‌دهد که عمدتاً بر روی متون غیر چینی برای عملکرد در محیط‌های چینی آموزش داده شده‌اند.نویسنده: Tristan Greene

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا