اخبار ارز دیجیتال

تحلیل تکنیکال یا تحلیل فاندامنتال؟

آموزش تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال دو آموزش اساسی و مهم برای فعالان بازارهای مالی است.

تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال دو ابزار تحلیلی هستند که به‌عنوان عصای دست سرمایه‌گذاران شناخته می‌شوند! اگر شما سرمایه‌گذار هر یک از بازارهای مالی باشید، می‌دانید که بدون تحلیل و تحقیق درباره بازار مالی هدف، سرمایه‌گذاری در آن چقدر پرریسک و در بیشتر مواقع زیان‌ده است. برای اینکه بتوانیم حداکثر سود را از بازار مالی مورد نظرمان ببریم و در نهایت به نتیجه‌ای رضایت‌بخش دست پیدا کنیم، باید تحقیق را در دستور کار خود قرار دهیم. معمولاً برای تحقیق و ارزیابی درباره دارایی‌هایی که در بازارهای مالی عرضه شده و معامله می‌شوند، سرمایه‌گذاران از دو ابزار معروف تحلیلی یعنی تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال استفاده می‌کنند. تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال در واقع دو روش محبوبی هستند که می‌توانید به‌عنوان تریدر یا سرمایه‌گذار در بازارهای مالی استفاده کنید. با استفاده از ابزار تحلیل تکنیکال و فاندامنتال می‌توانید دارایی‌های مورد نظرتان در بازار ارزهای دیجیتال، بازار بورس و … را به لحاظ ارزش هزینه و سرمایه‌گذاری بررسی کنید.

منظور از تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال چیست؟

همانطور که در مقدمه اشاره کردیم تحلیل تکنیکال و فاندامنتال دو ابزار پرکاربرد و پرطرفداری هستند که سرمایه‌گذاران برای سبک سنگین کردن دارایی‌های عرضه شده در بازارهای مالی استفاده می‌کنند؛ به‌عبارت دیگر می‌توان گفت تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال کلید یا کمک شما برای یافتن اطلاعات مفید درباره دارایی‌های بازارهای مالی هستند و سرمایه‌گذاری شما را به روندی منطقی‌تر و کم ریسک‌تر تبدیل می‌کنند؛ اما اگر بخواهید کاملاً تحلیل تکنیکال و فاندامنتال را بشناسید، لازم است هر یک را به‌صورت جداگانه توضیح دهیم. تحلیل تکنیکال و فاندامنتال ابزارهای متفاوتی هستند و روش‌های دست‌یابی به اطلاعات در این دو کاملاً متمایز و منحصربه‌فرد است. در این مقاله از تجارت فارکس تحلیل تکنیکال و فاندامنتال را به تفکیک تعریف کرده و به تفاوت‌های میان این دو اشاره خواهیم کرد.

تحلیل فاندامنتال چیست؟

اگر فعال حوزه بازارهای مالی باشید، حتماً بارها عبارت تحلیل بنیادی به گوشتان خورده است. تحلیل فاندامنتال در واقع همان تحلیل بنیادی است که در زبان انگلیسی اینگونه معرفی می‌شود؛ اما منظور از تحلیل فاندامنتال (Fundamental Analysis) چیست؟ در ادامه با ذکر چند مورد آن را تعریف خواهیم کرد.

 • تحلیل فاندامنتال یکی از دو ابزار تحلیل‌گری بازارهای مالی همچون بازار رمز ارزها و بورس سهام است.
 • تحلیل فاندامنتال هدف یافتن ارزش ذاتی یک دارایی را دنبال می‌کند.
 • این دارایی از حیث در هر بازار مالی متفاوت است و تحلیل فاندامنتال در آن رویه‌ای خاص را دنبال می‌کند.
 • تحلیل فاندامنتال معتقد به تغییر وضعیت قیمت در دارایی است.
 • به عبارت دیگر و کامل‌تر می‌توان اینگونه تحلیل فاندامنتال را تعریف کرد:

تحلیل فاندامنتال در کنار تحلیل تکنیکال یکی از دو ابزار تحقیق و تفحص بازارهای مالی به‌شمار می‌رود. تحلیل فاندامنتال به تحلیلی گفته می‌شود که در جستجوی ارزش ذاتی یک نوع خاص دارایی در بازار مالی است. برحسب نوع بازار مالی این دارایی متفاوت خواهد بود. مثلاً تحلیل فاندامنتال در بازار رمز ارزهای دیجیتال در خصوص رمز ارزهایی که مبادله می‌شوند، صورت می‌گیرد. از جمله رمز ارزهایی که در بازار ارزهای دیجیتال دارایی محسوب می‌شود، می‌توان به بیت کوین اشاره کرد. این ترکیب در بازار بورس تغییر کرده و دارایی که تحلیل فاندامنتال آن را مورد بررسی قرار می‌دهد، یک کالا یا سهام شرکت است.

در تحلیل فاندامنتال برای اینکه بتوانیم ارزش ذاتی یا واقعی یک دارایی را تعیین کنیم، لازم است چندین عامل و متغیر کنار هم قرار بگیرند و مطالعه شوند. به‌عنوان مثال اگر قصد خرید سهام یک کمپانی یا شرکت خودروسازی را داشته باشیم و بجای تحلیل تکنیکال از تحلیل فاندامنتال استفاده کنیم، فاکتورهای زیر را مطالعه خواهیم کرد:

 • درآمد سالیانه شرکت
 • ترازنامه مالی شرکت

در مورد مثال بالا با بررسی فاکتورهای ذکر شده می‌توانیم تا حدودی حدس بزنیم یا چشم‌اندازی از آینده قیمت هر سهم شرکت خودروسازی هدفمان به‌دست آوریم. در نهایت این تحلیل به ما می‌گوید که آیا سهام شرکت خودروسازی در آینده روند رو به رشد دارد یا خیر! تحلیل فاندامنتال معتقد است قیمتی که از یک دارایی در حال حاضر مشاهده می‌کنیم، قابل قبول و واقعی نیست و باید این پیش فرض را قبول کنیم که شاید رشد کند و شاید سقوط کند.

اندیکاتورهای موثر در تحلیل فاندامنتال

اندیکاتورهای موثر در تحلیل فاندامنتال

در تحلیل فاندامنتال ما از چندین اندیکاتور جهت بررسی وضعیت و دست‌یابی به یک چشم‌انداز قابل قبول از یک دارایی در هر بازار مالی استفاده می‌کنیم. از جمله اندیکاتورهای مهم و تاثیرگذار در تحلیل فاندامنتال که با تحلیل تکنیکال متفاوت هستند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اندیکاتور EPS: سود هر سهم را نشان می‌دهد
 • اندیکاتور P/E: نسبت قیمت به درآمد
 • اندیکاتور P/B: نسبت قیمت به ارزش دفتری

تفاوت استفاده از تحلیل فاندامنتال در بازارهای مالی مختلف

یکی از سوالاتی که در خصوص کاربرد تحلیل فاندامنتال مطرح می‌شود، مسئله چگونگی به‌کارگیری آن در بازارهای مالی مختلف است. هیچ محدودیتی در این خصوص وجود ندارد و تحلیل فاندامنتال همانند تحلیل تکنیکال می‌تواند موثر باشد و داده‌های ارزشمندی در اختیار سرمایه‌گذاران بگذارد.

تنها فرق استفاده از تحلیل فاندامنتال در بازار رمز ارزها با بازار بورس این است که فاکتورهای مهم در تصمیم‌گیری سرمایه‌گذار فرق می‌کنند. این نوع تحلیل در بازار ارزهای دیجیتال فاکتورهایی همچون اهداف پروژه، اخبار روز درمورد یک رمز ارز، عملکرد تیم توسعه‌دهنده و تعداد آدرس‌های فعال شبکه را مورد بررسی و مطالعه قرار می‌دهد.

تحلیل تکنیکال چیست؟

تحلیل تکنیکال را فعالین بازارهای مالی تحت عنوان تحلیل فنی نیز می‌شناسند. تحلیل تکنیکال یکی از قدیمی‌ترین ابزارهای تحقیق و بررسی دارایی‌ها در بازارهای مالی مختلف به‌شمار می‌رود. در گذشته تحلیل تکنیکال کاغذ بازی زیادی داشت، اما امروز که بسترهای دیجیتالی توسعه یافته شدند، این روند به آسان‌ترین و سریع‌ترین شکل ممکن انجام می‌گیرد.

تحلیل تکنیکال نیاز به تخصص و مهارت زیادی دارد و دیجیتالی شدن بستر انجام آن به معنای آسان بودن آن نیست. در واقع اگر آشنا به آن نباشید حتماً نیاز به یادگیری مبانی مرتبط با آن دارید. فراگیری مفاهیم و مبانی تحلیل تکنیکال چندان دشوار نیست و اگر زمان کافی صرف کنید، خیلی زود روش‌های استفاده از آن را یاد می‌گیرید؛ اما تجربه نشان داده که تنها افرادی می‌توانند از طریق تحلیل تکنیکال به هدف دلخواه خود برسند که مهارت استفاده از آن را کسب کرده باشند. کسب مهارت در خصوص استفاده از تحلیل تکنیکال به زمان و ممارست نیاز دارد. موارد زیر را در تحلیل تکنیکال باید در نظر داشته باشید.

تحلیل تکنیکال و تمرکز بر نمودارها

تحلیل تکنیکال و تمرکز بر نمودارها

در تحلیل تکنیکال برخلاف تحلیل فاندامنتال شما با فاکتورها یا عوامل خارجی ارتباطی نخواهید داشت. در واقع این روش تحلیلی از شروع تا پایان پروسه تحقیق و مطالعه روی نمودارهای قیمتی تمرکز می‌کند. برخلاف تحلیل فاندامنتال، تحلیل تکنیکال فقط روند حرکت قیمت یک دارایی خاص در بازه زمانی گذشته را بررسی می‌کند. در این روش تحلیل‌گر با به‌کارگیری استانداردهای تحلیل تکنیکال و نگاه به حرکت قیمت گذشته یک دارایی می‌تواند قیمت آن در آینده را پیش‌بینی کند.

مزیت بزرگ تحلیل تکنیکال

مزیت بزرگی که تحلیل تکنیکال دارد، قابلیت استفاده از آن در هر بازار مالی است. از آنجایی که این ابزار تحلیل تنها به روند و نمودار قیمت کار دارد؛ بنابراین در هر بستر مالی که بتوانید برایش نمودار قیمتی تعریف کنید قابل استفاده و کاربردی است.

اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال نیز همانند تحلیل فاندامنتال دارای چندین اندیکاتور تاثیرگذار است که عبارت‌اند از:

 • RSI: شاخص قدرت نسبی
 • MACD: میانگین متحرک همگرا واگرا
 • Ichimoku Cloud: ابر ایچیموکو

جمع‌بندی

تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال دو ابزار تحقیق و مطالعه بازارهای مالی هستند. با استفاده از تحلیل تکنیکال و فاندامنتال می‌توانید درباره سرمایه‌گذاری روی دارایی‌های موجود در بازارهای مالی همچون بازار بورس و ارزهای دیجیتال بهتر تصمیم‌گیری کنید. فاندامنتال با مطالعه فاکتورهای خارجی اطراف یک دارایی ارزش ذاتی آن را به‌دست می‌آورد، اما تحلیل تکنیکال تنها روند حرکت قیمت یک دارایی در آینده را پیش‌بینی می‌کند. سایت تجارت فارکس همواره در بخش آموزش فارکس جدیدترین و بروزترین مقالات آموزشی را بصورت رایگان در اختیار شما قرار میدهد، کافی است عبارت تجارت فارکس را در گوگل جستجو کنید و با ورود به سایت ما از تمامی خدمات ما بصورت رایگان استفاده کنید.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا