اخبار ارز دیجیتال

پایداری: یک DAO برای موفقیت بلندمدت به چه چیزی نیاز دارد؟

حضور فزاینده پروژه هایی که به عنوان DAO شناسایی شده اند، سوالاتی از قبیل: چه چیزی آنها را در طول زمان و تغییرات تکنولوژیکی پایدار می کند؟

محبوبیت روزافزون سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (DAO) نشان‌دهنده روند رو به رشد در اکوسیستم Web3 برای ایجاد پروژه‌های متمرکز بر جامعه است.

اساسا، DAO یک ساختار سازمانی است که امکان تصمیم گیری غیرمتمرکز را در یک جامعه فراهم می کند.

بر اساس اطلاعات ثبت نام DeepDAO، در حال حاضر بیش از 4000 پروژه از این تعداد وجود دارد. با در دسترس قرار گرفتن ابزارهای جدید برای آسان‌تر کردن DAO از همیشه، کمیت به راحتی می‌تواند کیفیت را در این جوامع پیشی بگیرد و در نهایت این پروژه‌ها را در درازمدت مرتبط می‌کند. این سوال مطرح می‌شود که چه چیزی آن را جنسی می‌کند.

مواد اولیه

ساختار اصلی یک سازمان غیرمتمرکز شبیه به دیگر استارت آپ های فناوری است. این نیاز به خدمات و محصولات با ارزش افزوده، جوامع کاربر، امور مالی، برنامه های توسعه کسب و کار و بازاریابی دارد.

سانتیاگو سیری، بنیانگذار Proof-Of-Humanity DAO (PoH DAO)، صادرکننده توکن درآمد پایه جهانی (UBI)، در مصاحبه با Cointelegraph گفت که عناصر ویژه ای که DAO را پایدار می کند: ما یک جامعه اختصاصی به اشتراک گذاشتیم. .

پس از ایجاد یک جامعه مشارکتی، می‌توانیم مکانیسم‌های تامین مالی، مشارکت با سایر DAOها، مکانیسم‌های حاکمیت و مشارکت و غیره را پیدا کنیم. اما بدون یک جامعه، یک DAO غیرواقعی خواهد بود.

تمرکز جامعه در سراسر فضای Web3 تکرار می شود، اما ثبت نام گروهی از افراد برای یک پروژه برای موفقیت آن کافی نیست.

همانطور که سیری توضیح می دهد، اولویت واقعی DAO این است که در ابتدا به جامعه خود هدف بدهد. او گفت: «آنچه معمولاً با پروژه‌هایی که روح و هدف ندارند، اتفاق می‌افتد این است که بسیاری از مزدوران بدون ایجاد ارزش تلاش می‌کنند پول به دست آورند.

جامعه به عنوان زیربنای یک ساختار غیرمتمرکز از یک عامل مهم دیگر نیز حمایت می کند: جمع آوری کمک.

نحوه تامین مالی DAO

یکی از مراحلی که DAO ها معمولاً به برنامه های اقتصادی خود برای پایداری اضافه می کنند، توکن سازی است.

در مصاحبه ای با Cointelegraph، میچ اوز، مباشر DAO در Giveth، یک پلتفرم غیرانتفاعی و منبع باز برای پروژه های غیرمتمرکز، هشدار داد که اگر زمان بندی اشتباه باشد، توکن سازی می تواند گام بسیار خطرناکی باشد.

اخیراً: سقوط FTX می تواند استانداردهای حاکمیت صنعت کریپتو را برای همیشه تغییر دهد

او می‌گوید: «معمولاً وقتی مردم ایده راه‌اندازی یک توکن را به ذهنشان خطور می‌کند، ایردراپ‌ها را راه‌اندازی می‌کند و سعی می‌کند تبلیغات تبلیغاتی ایجاد کند. فکر می‌کنم اینجاست که بسیاری از DAO‌ها شکست می‌خورند.»

اوز در تجربه‌اش توصیه می‌کند وقتی نوبت به ایجاد توکن‌های انجمن می‌رسد، از کوچک شروع کنید. او گفت: «من فکر می‌کنم داشتن نوعی حکمرانی با توکن و شروع با توکن‌های غیرقابل خرید بسیار مهم است.

از سوی دیگر، بودجه خارجی نیز وجود دارد که DAO می‌تواند از طریق برنامه‌های کمک هزینه پروژه و سرمایه خطرپذیر (VC) دریافت کند.

به جای راه رفتن روی طناب سنتی که کارآفرینانی که برای اولین بار برای دریافت اولین بودجه تایید شده خود قدم می زنند، یک برنامه کمک مالی متمرکز بر حمایت از پروژه Web3 و جامعه آن، راه های جدیدی را برای دریافت بودجه باز می کند.

اشلی داویلا، سرمایه‌گذار در شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر متمرکز بر بلاک‌چین، Gumi Cryptos، در مصاحبه‌ای با کوین‌تلگراف گفت که کمک هزینه Web3 باعث می‌شود DAO زمانی که بودجه خارجی دریافت می‌کند، از نظر مالی مستقل باقی بماند. توضیح داد که امکان حفظ آن وجود دارد.

او گفت: “کمک های مالی عموماً بدون قید و شرط هستند، بنابراین بسیار جذاب هستند و می توان آنها را به عنوان درآمد تلقی کرد. نکته اصلی این است که کمک ها کاهش نمی یابد، بودجه VC کاهش می یابد.”

کریستین نارواز، شریک مخاطره‌آمیز در OP Crypto و بنیانگذار Web3 Familia DAO، به کوین تلگراف گفت که پروژه Web3 باید قبل از ضربه زدن به درب سرمایه‌های مخاطره‌آمیز، شروع به جمع‌آوری بودجه خارجی از طریق کمک‌های مالی کند.

او گفت: “ما همیشه توصیه می کنیم که پروژه های Web3 در حال ساخت برای کمک های مالی در اکوسیستم بلاک چین درخواست دهند. این یک راه موثر برای به دست آوردن سرمایه بدون ارائه توکن های سهام برای پروژه است.”

نارویز افزود که حتی تکنیک هایی برای زنده نگه داشتن پروژه Web3 قبل از آماده شدن پروژه برای ارائه به VC وجود دارد.

به این کار کشاورزی کمک هزینه می‌گویند و اساساً برای بسیاری از کمک‌های مالی در بلاک چین‌های مختلف اعمال می‌شود و سرمایه را به روشی بدون سهام افزایش می‌دهد تا پروژه‌ها بتوانند حتی قبل از تلاش برای افزایش سرمایه VC تا حد ممکن بودجه دریافت کنند. به شما امکان می‌دهد مالکیت خود را حفظ کنید. ”

در خارج، ممکن است به نظر برسد که DAO ها پس از ساختن یک جامعه و دریافت بودجه به خوبی کار می کنند، اما تحقق رویای تمرکززدایی به همان راحتی است که برخی ایده آلیست ها می گویند.

درام دائو

علیرغم اینکه تمام فرآیندهای رای گیری و جمع آوری کمک های مالی به طور صادقانه در بلاک چین ثبت شده است، DAO هنوز با شفافیت بودجه و تمرکز قدرت مبارزه می کند.

رسوایی پیرامون این مسائل موضوعی بود که به طور گسترده در Devcon IV، رویدادی بین المللی که به جامعه اتریوم اختصاص داشت، پوشش داده شد.

در یک نمونه، اعضای پروتکل هارمونی از دستورالعمل Blu3DAO انتقاد کردند و ادعا کردند که مدیریت صندوق مشکوک و تضاد منافع احتمالی را در تیم موسس و حامی اصلی آن، خود پروتکل هارمونی مشاهده کرده‌اند.

اختلاف در اطلاعات DAO همچنین هشدارهایی را به همراه داشت. انجمن هارمونی همچنین نشان داد که MoneyBoss متعلق به بنیانگذاران Blu3DAO و روابط آنها با این سازمان است.

واکنش‌های جامعه بلاک چین با پشتیبانی اعضای Blu3DAO و سوالات کاربران در توییتر متفاوت بود.

بنیانگذار Blu3DAO رسیدگی این اتهامات اندکی پس از علنی شدن مطرح شد. مواجه شدن با واکنش متقابل بیشتر از جامعه بلاک چین.تیم نیز حمایت شده است یک ماه پس از این رویداد، شواهدی از تراکنش‌های روی بلاک چین، گزارش‌های بی‌اعتبار مبنی بر سوء مدیریت وجوه و ادامه عملیات ارائه کرد.

سیری همچنین بخشی از وقت خود را روی صحنه در این رویداد به افشای به اصطلاح “درام DAO” اختصاص داد، از جمله تمرکز ادعایی حق رای در PoH DAO توسط تیم شریک حکومتی Kleros.

مثال دیگر در آوریل زمانی رخ داد که FEI/TRIBE DAO (ادغام پروتکل FEI و Rari Capital DAO) در یک هک 80 میلیون دلاری در فضای مجازی منتشر شد. عدم اطمینان در جامعه سازمان به وجود آمد زیرا حاکمیت یک فرآیند رای گیری پرآشوب را آغاز کرد که به صورت رفت و برگشتی تصمیماتی را برای پوشش بودجه اتخاذ می کرد.

به عنوان شخصیت کریپتو کوبی توضیح داد در یک تاپیک توییتری، رای به شدت تحت تاثیر خود پروتکل FEI قرار گرفت و در دور دوم رای گیری علیه بازپرداخت وجوه رای داد. جوی سانتورو بنیانگذار FEI نتیجه مورد آنها نمونه ای از وضعیت اکتشافی فعلی رأی گیری DAO است که تأیید می کند که پروتکل از DAO قبیله ای جدا شده است.

بنابراین چگونه می توانید وارد این قلمرو ناشناخته برای DAO ها شوید؟

DAO از ابتدا

بسیاری از DAO های جدید از جوامع موجود می آیند، اغلب بدون بودجه یا طرح تجاری. به همین دلیل، بنیانگذاران و فرمانداران مسیرهای مختلفی را برای اجرای پروژه در پیش می گیرند.

این مورد در مورد Cryptonicus DAO، یک سازمان جدید متمرکز بر زنان به رهبری هشت زن آمریکایی لاتین است. به گفته ژیزل چاکون، موسس و مدیر، کلید تداوم دوره ارتباط چندانی با تکیه بر ابزارهای Web3 و ایجاد یک پایه قوی برای پایدار شدن هم به عنوان یک جامعه و هم به عنوان یک تجارت ندارد.

Chacon در صحبت با Cointelegraph به تجربه خود به عنوان بخشی از DAO دیگر قبل از راه اندازی Cryptonikas اشاره کرد که باعث شد او رویکرد نسبتاً سنتی را نسبت به جامعه خود اتخاذ کند.

او گفت: «ما به یک جامعه قوی تبدیل شده‌ایم و اکنون که افرادی داریم که می‌خواهند ما را تامین کنند، ما با راه‌اندازی یک شرکت در ایالات متحده پیش رفتیم.

به گفته روزا جرز، مدیر محصول در Cryptonikas، ثبت پروژه به عنوان یک تجارت C-Corp یک راه موثر برای اطمینان از مشروعیت بودجه قبل از انتخاب کمک هزینه است.

او توضیح داد: “AC Corp به ما اجازه داده است که به عنوان یک شرکت خصوصی که می تواند از فعالیت های تجاری درآمد کسب کند، فعالیت کنیم.”

اخیراً: ماینرهای بیت کوین به نرم افزاری روی آورده اند تا شبکه تگزاس را متعادل کنند.

Jeréz همچنین اضافه کرد که این ساختار ترجیحی برای DAOها “تا زمانی که کل اکوسیستم Web3 به طور انبوه پذیرفته شود.”

در حال حاضر، راه اندازی ایده آل برای اکثر جامعه Web3، تمرکززدایی کامل و شرط بندی صرفاً بر روی منابع فنی و مالی در اکوسیستم است. همانطور که Chacon بیان کرد، مبارزه برای ورود به فضای DAO با انتظارات واقع بینانه و با چشمانی باز است.

ما مدینه فاضله نمی‌خواهیم. ما می‌خواهیم DAO به عنوان یک استارت‌آپ پایدار باشد، بنابراین از این روند تمجید نمی‌کنیم.»



نویسنده: Diana Aguilar

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا