اخبار ارز دیجیتال

وضعیت فعلی: خدمات دامنه غیرمتمرکز منعکس کننده پیشرفت های صنعت است

خدمات دامنه توزیع شده عمده بر وضعیت فعلی صنعت و پتانسیل رشد آینده آن تأثیر می گذارد.

طی دو سال گذشته، افزایش قابلیت Web3 به خدمات نام دامنه غیرمتمرکز، با میلیون‌ها دامنه مبتنی بر بلاک چین تا به امروز، منتفع شده است. شرایط دشوار بازار ممکن است رشد تصاعدی را با مشکل مواجه کرده باشد، اما رهبران صنعت بر این باورند که پذیرش مبتنی بر ابزار در آینده ادامه خواهد داشت.

Web3 اساساً نحوه خدمات رسانی مشاغل، برندها و خرده فروشان به مشتریان خود را تغییر می دهد. مشتریان به لطف اکوسیستم های بلاک چین مانند اتریوم، کنترل کاملی بر داده ها، کیف پول ها و هویت آنلاین خود دارند.

نام های دامنه توزیع شده ثابت کرده اند که ابزار ارزشمندی برای کاربران و کسب و کارها برای ادغام با عملکرد Web3 هستند. دامنه‌های غیرمتمرکز از ارائه نام‌های قابل خواندن برای انسان که جایگزین آدرس‌های کیف پول عددی می‌شوند تا نمایه‌های غیرمتمرکز در سراسر اکوسیستم Web3، جایگزینی برای خدمات دامنه سنتی ارائه می‌دهند.

Ethereum Name Service (ENS) و Unstoppable Domains دو مورد از برجسته‌ترین پلتفرم‌هایی هستند که در این فضا خدمت می‌کنند، با بیش از ۶ میلیون ثبت دامنه از زمان راه‌اندازی مربوطه خود. هر دو سرویس شاهد رشد قابل توجهی در دامنه های جدید ایجاد شده در سال های ۲۰۲۱-۲۰۲۲ بودند.

کوین تلگراف به تعدادی پلتفرم نام دامنه غیرمتمرکز دسترسی پیدا کرد تا وضعیت فعلی صنعت را ارزیابی کند، چه کسی پیشرو ثبت نام است و آینده این بخش چه خواهد بود.

نگاهی به سال ۲۰۲۲

ثابت شده است که سال ۲۰۲۲ سال بزرگی برای ENS و Unstoppable Domains است، به طوری که هر دو شرکت در مبادلات خود با Cointelegraph برخی از معیارهای کلیدی سال را برجسته کرده اند.

ENS یک سیستم نامگذاری غیرمتمرکز، باز و قابل توسعه است که بر روی بلاک چین اتریوم اجرا می شود. نام‌های قابل خواندن برای انسان مانند «alice.eth» را به داده‌های قابل خواندن توسط ماشین مانند آدرس‌ها و آدرس‌های رمزارزها نقشه می‌کشد.

ENS یک سرویس سنتی نام دامنه (DNS) را با استفاده از نام‌های سلسله مراتبی نقطه‌دار، که معمولاً دامنه نامیده می‌شود، تقلید می‌کند، و صاحبان دامنه هم دامنه‌ها و هم زیر دامنه‌ها را کنترل می‌کنند. دامنه های ENS در واقع توکن های غیرقابل تعویض (NFT) هستند که به عنوان آدرس کیف پول اتریوم، هش رمزنگاری یا URL وب سایت عمل می کنند.

به گفته توسعه دهنده ENS، Makoto Inoue، تا ژانویه ۲۰۲۳، تعداد کل دامنه های ثبت شده رسمی در این پلتفرم ۲.۸ میلیون بوده است، بدون احتساب نام هایی که پس از انقضا دوباره ثبت شده اند. از جمله زیر دامنه ها و نام های DNS این تعداد به ۳.۹ میلیون افزایش می یابد. این از کیف پول ها و هویت های غیرمتمرکز استفاده می کند، به جز نام های خارج از زنجیره مانند راه حل داخلی cb.id دامنه Coinbase.

نورا چان، معاون ارتباطات در Unstoppable Domains، فرضیه خدمات نام دامنه مبتنی بر بلاک چین را ابهام کرده است. Unstoppable Domains به Polygon دامنه های Web3 را بدون هزینه گاز ارائه می دهد و راهی مقرون به صرفه برای کاربران فراهم می کند تا هویت Web3 ایمن و قابل حمل ایجاد کنند.

دامنه‌ها به اتریوم متصل می‌شوند و می‌توانند برای اهداف مختلفی از جمله ارسال و دریافت ارزهای دیجیتال، ورود به صدها برنامه و متاورس، ساخت وب‌سایت‌های غیرمتمرکز، ساخت هویت‌های Web3 و غیره استفاده شوند.

این پلتفرم تاکنون ۳.۱ میلیون دامنه را ثبت و ایجاد کرده است که تنها در سال ۲۰۲۲، ۱.۲ میلیون دامنه ثبت شده است.

اندازه گیری رشد در بازارهای خرسی

هر دو Inoue و Chan در مورد شرایط نزولی بازار در سال ۲۰۲۲ منعکس کردند و نظرات متفاوتی در مورد پیامدهای ثبت دامنه غیرمتمرکز ارائه کردند. همانطور که Inoue توضیح داد، شرایط رکودی بازار در واقع به نفع ثبت نام ENS بود.

در طول بازار صعودی، قیمت های بالای گاز در واقع مانع رشد ENS شد، زیرا ثبت نام .eth 50 تا ۱۰۰ دلار هزینه دارد در حالی که ثبت نام سالانه فقط ۵ دلار در سال هزینه دارد.

با این حال، با کاهش تدریجی قیمت بنزین، ثبت نام ENS مقرون به صرفه تر می شود. اینو همچنین خاطرنشان کرد که افزایش ثبت نام های ENS در سال ۲۰۲۲ تحت تأثیر کشف “دسته ها” بود.

این شامل ایجاد دامنه‌های ENS بر اساس فهرستی از نام‌ها با ویژگی‌های مشترک است، مانند «۱۰K Club» که نام‌های دامنه چهار رقمی از ۰۰۰۰.eth تا ۹۹۹۹.eth هستند. دامنه‌های ENS دوران Genesis گروهی منتخب از نام‌های ENS هستند که قبل از ژوئن ۲۰۱۷، قبل از ظهور مجموعه محبوب CryptoPunks NFT ایجاد شده‌اند.

چان در عین حال اذعان کرد که نرخ ثبت نام برای دامنه های غیرقابل توقف در سال ۲۰۲۲ کاهش یافته است. با این حال، ۱.۲ میلیون دامنه ثبت شده در سال ۲۰۲۲ هنوز بیش از یک سوم از کل لیست دامنه را تشکیل می دهند.

ادغام شخص ثالث

کسب‌وکارها، برندها و کاربران هر روز بیشتر به قابلیت‌های Web3 عادت می‌کنند. دامنه‌های غیرمتمرکز به کاربران اجازه می‌دهند هویت دیجیتالی کامل خود را داشته باشند، برای کالاها در سایت‌های تجارت الکترونیک پرداخت کنند و نسخه‌های NFT یا موارد اضافی مرتبط با محصولات خاص دنیای واقعی را جمع‌آوری کنند.

از آنجایی که بسیاری از این سرویس‌ها به Web3 متصل می‌شوند، مانند ENS و Unstoppable Domains زیرساختی را برای کسب‌وکارها و کاربران برای ورود به این پارادایم جدید فراهم می‌کنند.

به گفته Inoue، برای ENS، ظهور ادغام زیردامنه cb.id پرمخاطب Coinbase بزرگترین داستان یکپارچه سازی خدمات شخص ثالث بود.

پروتکل قابلیت همکاری متقابل زنجیره ای (CCIP) یک استاندارد جهانی برای ایجاد سرویس ها و برنامه هایی است که به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا اقدامات اطلاعاتی را در چندین شبکه پردازش و انتقال دهند. توسعه دهندگان ENS می گویند CCIP Read می تواند هزینه کلی گاز را با ارائه راهی برای ذخیره نام های ENS خارج از لایه اتریوم ۱ کاهش دهد.

چان تاکید کرد که علیرغم بازار خرس کریپتو اخیر، Unstoppable Domains دارای ادغام گسترده با شرکای مانند Brave، Opera، Trust Wallet و Etherscan است. این شرکت همچنین دامنه‌های مختلف سطح بالای Web3 مانند .x، .nft، .wallet و .crypto را با مارک‌ها و مشاغل اصلی راه‌اندازی کرده است.

مشارکت Unstoppable Domains با Blockchain.com یک دامنه Web3 سطح بالای بلاک چین ایجاد کرده است، با ۸۳ میلیون نفر بالقوه Blockchain.com که به دنبال دامنه‌های blockchain. قابل شخصی‌سازی یا آدرس‌های کیف پول قابل خواندن توسط کاربران باز شده‌اند.

در سال ۲۰۲۳ چه چیزی در انتظار ما است؟

اگر پیش‌بینی Inoue درست باشد، سال ۲۰۲۳ می‌تواند شاهد افزایش ثبت‌نام‌های زیر دامنه باشد. یکی از توسعه دهندگان ENS به Cointelegraph گفت که توسعه مداوم ممکن است به کاربران کنترل بیشتری بر زیر دامنه های خود بدهد.

در سال ۲۰۲۳، شاهد افزایش ثبت‌های زیر دامنه خواهیم بود. این امر با انتشار «Name Wrapper» انجام می‌شود، ویژگی‌ای که زیر دامنه‌ها را به NFT تبدیل می‌کند (در حال حاضر فقط .eth یک NFT است) و به جامعه اجازه می‌دهد تا فروش و انتقال ساب دامنه ها آسان تر است. ”

Inoue همچنین ادغام زیر دامنه با Coinbase و دیگران را به عنوان یک محرک پذیرش برای دسترسی بیشتر به نام های ENS برای کاربران برجسته کرد. همچنین هزینه گاز تعامل با پروتکل اتریوم را کاهش می دهد و آن را در برابر افزایش گاز در بازار افزایشی مقاوم می کند.

اگرچه ثبت این زیردامنه ها درآمد مستقیمی برای خود سازمان ENS ایجاد نمی کند، اما Inoue گفت که پذیرش کلی و مفید بودن پروتکل را در اکوسیستم Web3 ارتقا می دهد.

ژانگ گفت تمرکز بر ایجاد خدمات بیشتر، ایجاد مشارکت و بهبود تجربه کاربری از این سرویس کلید ادامه پذیرش در سال جاری خواهد بود.

نمای دیگر

Cointelegraph همچنین با Vasil Toshkov، بنیانگذار و مدیر عامل PeerName صحبت کرد. پلتفرم او در سال ۲۰۱۴ تاسیس شد و دامنه های .bit را بر اساس Namecoin فروخت. این پلتفرم در حال حاضر تعداد کمی از دامنه های بلاک چین Emercoin از جمله .coin، .bazar، .lib و .emc را می فروشد و در حال حاضر حدود ۸۰۰۰ دامنه را مدیریت می کند.

به گفته توشکوف، PeerName “دامنه های غیرمتمرکز واقعی” را برای اجرای وب سایت های خود می فروشد و دامنه های NFT یا خدمات مدیریت متمرکز را ارائه نمی دهد. ما قبلا طیف گسترده ای از دامنه ها را از پلتفرم های مختلف می فروختیم، اما اکنون روی برنامه های غیرمتمرکز و کاربردی تمرکز کرده ایم.

PeerName حدود ۷۰۰ دامنه را در سال ۲۰۲۲ فروخت. توشکوف افزایش رقابت و هزینه های بالا را در پایان یک بازار صعودی به عنوان چالش های کلیدی برجسته می کند.

“کسب و کار ما در دوره های نزولی بازار عملکرد بسیار بهتری داشته است. پس از آن هیچ رقابتی از سوی دامنه های جعلی وجود ندارد. هزینه ها کم است و کاربران به طور یکپارچه پرداخت می کنند. ما فقط کاربرانی داریم که دامنه هایی را برای استفاده خریداری می کنند، نه به عنوان.”

دامنه های پرفروش PeerName شامل .bit، .coin و .onion است. دامنه دوم مبتنی بر بلاک چین نیست، اما در مرورگر Tor و سیستم های مشتری استفاده می شود. توشکوف معتقد است که دامنه‌های .bit نیز ممکن است در پروژه Tor و مرورگرها ادغام شوند که می‌تواند باعث پذیرش شود.

او گفت: “اگر این اتفاق بیفتد، علاقه به آنها بسیار زیاد خواهد بود. اینها اولین و غیرمتمرکزترین دامنه های مبتنی بر بلاک چین هستند. مشابه بیت کوین، اما برای دامنه ها.”

کوین تلگراف قبلاً به بررسی شیوع “ربایی” و “squatting” دامنه ناشی از کاربران سوداگرانه که دامنه هایی با مارک ها و نام های معروف را ثبت می کنند، انجام داده است.

نویسنده: Gareth Jenkinson

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا