🚨 اخبار ارز دیجیتال

جهش کوانتومی استارک نت به شبکه آزمایشی رسید، TPS به «سه رقمی» رسید


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

جدیدترین ارتقای Starknet میزان توان عملیاتی ZK را بیش از ۵۰ برابر کاهش می دهد. با این حال، ظرفیت بسیار متفاوت از استفاده واقعی است.

ارتقاء کوانتوم لیپ استارک نت در تست نت به کار گرفته شده است و پروتکل مقیاس بندی لایه ۲ اتریوم ادعا می کند که می تواند “صدها تراکنش در ثانیه” را مدیریت کند.

با تشکر از ارتقاء نسخه ۱۲ که نحوه تعامل کد ترتیب سنج با زبان برنامه نویسی Cairo را هماهنگ می کند، اگر این امر محقق شود، حداقل ۵۰ برابر نسبت به توان فعلی بهبود خواهد یافت.

برگه اطلاعات استارک‌نت بیان می‌کند که «زمان گنجاندن» «کمتر از ۱۵ ثانیه» پس از شروع به‌روزرسانی در شبکه اصلی خواهد بود، به این معنی که DApps می‌تواند تراکنش‌های زنجیره‌ای را در عرض چند ثانیه تأیید کند. یعنی شما می‌توانید.

در مصاحبه ای با کوین تلگراف، یکی از بنیانگذاران، Uli Kolodnyi کمی محتاط تر بود و گفت که ارتقاء تا کنون در آزمایش به “سه رقمی” رسیده است.

اگر این توان عملیاتی به استفاده در دنیای واقعی تبدیل شود و TPS بالا به همان اندازه که به قابلیت های فنی بستگی دارد به تقاضای کاربران بستگی دارد، این ارتقاء یک جهش بزرگ برای جایزه شبکه مقیاس توزیع شده شرکت اسرائیلی StarkWare خواهد بود.

طبق گفته L2Beat، Starknet در حال حاضر تنها با ۱.۷۹ TPS در حال اجرا است، بنابراین ارتقاء می تواند سرعت تراکنش را بیش از ۵۶ برابر افزایش دهد. همچنین به راحتی از دیگر اتریوم L2 از جمله OP mainnet (6 TPS)، zkSync Era (8.63 TPS) و Arbitrum One (9.69 TPS) پیشی خواهد گرفت، البته نه از خود اتریوم (۱۲.۲۹ TPS).

Ethereum Layer 2 TPS.منبع: L2 Beat

اما برای در نظر گرفتن این اعداد TPS، آنها بسیار کمتر از TPS 4127 Solana و ۱۷۰۰ TPS ویزا هستند.

کولودنی گفت: «مقیاس‌پذیری چالش اصلی است که اکوسیستم در چند سال گذشته با آن دست و پنجه نرم کرده است.

ما معتقدیم که نسخه ۱۲ این جهش کوانتومی را به ارمغان خواهد آورد. در واقع، یک سری جهش در طول تابستانی که ما تجربه می کنیم آشکار خواهد شد. اما تراکنش در هر ثانیه در حال حاضر سه رقمی شده است.

با این حال، ظرفیت با استفاده بسیار متفاوت است. حتی پس از ارتقا، اگر کاربران کافی در Starknet وجود نداشته باشند که در واقع ۱۰۰ تراکنش در ثانیه انجام دهند، پروتکل با ۱۰۰ TPS اجرا نخواهد شد.

کولودنی اضافه کرد که TPS خام بهترین شاخص عملکرد نیست، زیرا اجرای تراکنش های پیچیده دشوارتر از تراکنش های ساده است. اما او گفت که این ارتقا همچنین امکان تماس های متعدد در تراکنش های پیچیده را فراهم می کند، “هر کدام منطق متفاوتی را از یک قرارداد متفاوت اجرا می کنند.”

از نظر گام در ثانیه در قاهره، ما نسبت به امروز حداقل ۵۰ برابر افزایش داشته ایم.

سری پادکست Zero Barriers: پذیرش کریپتو توسط ZK Rollup

ارتقاء کوانتوم لیپ مشکلات موجود بودن داده را که همه مجموعه‌های ZK با آن مواجه هستند حل نمی‌کند. مشکل این است که فضای کافی در اتریوم برای بازنویسی تمام داده های مورد نیاز برای یک تراکنش در L2 وجود ندارد و هزینه ها افزایش می یابد.

کولودنی گفت که این مشکل در نسخه ۱۳ Volition که تا پایان این سه ماه پیش بینی می شود، حل خواهد شد. این به کاربران امکان کنترل دقیق می دهد و به آنها امکان می دهد داده های مهم یا با ارزش را در اتریوم ذخیره کنند و داده های کمتر مهم را در جای دیگر ذخیره کنند. پیش بینی می شود که این امر باعث کاهش ۸۵ درصدی کارمزدها می شود، به طور بالقوه راه را برای رونق پرداخت های خرد کم هزینه و بازی های بلاک چین مقرون به صرفه و سریع هموار می کند.

یکی از اجزای اصلی ارتقاء Cairo-rs است. این یک پیاده سازی سریع ماشین مجازی قاهره با استفاده از Rust به جای پایتون از Venture Studios LambdaClass است.

بنیانگذار فدریکو کارون گفت کوانتوم لیپ یک لحظه تاریخی برای بلاک چین به طور کلی است.

این نسخه نشان می‌دهد که به لطف STARK ما می‌توانیم بلاک چین را به روشی امن گسترش دهیم و برنامه‌های جدیدی را در بالای آن ایجاد کنیم که چند سال پیش غیرقابل تصور بود.

StarkWare در ۲۹ ژوئن اعلام کرد که فناوری اثبات شده مقیاس بندی ZK آن اکنون بیش از ۱ تریلیون دلار تراکنش را تسهیل کرده است.

مجله: اتریوم جهان را می خورد – “شما فقط به یک اینترنت نیاز دارید”نویسنده: Andrew Fenton

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا