🚨 اخبار ارز دیجیتال

استیبل کوین ها برای رقابت با CBDC باید قابل برنامه ریزی باشند


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

تمرکززدایی قابلیت برنامه ریزی را ممکن می کند و به استیبل کوین ها مزیت مهمی نسبت به ارزهای دیجیتال بانک مرکزی می دهد.

وقتی صحبت از ارائه ارزش پایدار می شود، به نظر می رسد استیبل کوین ها و ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) دو روی یک سکه ضرب المثل را ارائه می دهند. با این حال، دارایی‌های پایدار کریپتو ممکن است کاربرد کاملا متفاوتی داشته باشند، که CBDC اصلاً نمی‌تواند با آن رقابت کند.

کلید برنامه‌ریزی است – قراردادهای هوشمند که خودکارسازی می‌کنند و ویژگی‌های جدیدی به پول اضافه می‌کنند. قابلیت برنامه ریزی، پشتیبانی از دارایی و تمرکززدایی را با طراحی های فعلی CBDC امکان پذیر نمی کند. به جای تلاش برای رقابت با CBDC ها، توسعه دهندگان باید از فرصت های قابل برنامه ریزی ارائه شده توسط دارایی های پایدار استفاده کنند.

ناشران دارایی های باثبات اعلام کرده اند که می توانند سیستم پولی فعلی را به سه روش اصلی بهبود بخشند.

اول، دارایی های پایدار به کاهش هزینه فعالیت های مالی سنتی مانند تامین مالی غیرمتمرکز (DeFi) و استقراض/وام غیرمتمرکز از طریق حواله کمک می کند.

مربوط: CBDC به کنترل مطلق دولت منجر خواهد شد

دوم، مردم در کشورهایی که تورم فوق العاده را تجربه می کنند، از دارایی های پایدار به عنوان وسیله ای برای محافظت از درآمد و تثبیت پرداخت ها استفاده می کنند، مانند پروتکل ذخیره ونزوئلا.

سوم، استیبل کوین‌ها را می‌توان برای پرداخت‌های مبتنی بر حریم خصوصی مانند MobileCoin (MOB) استفاده کرد.

این سه هدف از دارایی‌های باثبات در چارچوب سیستم مالی فعلی تناسب دارند. بنابراین شایان ذکر است که مشکلات پرداخته شده توسط استیبل کوین ها از لحاظ نظری می تواند توسط CBDC ها نیز حل شود.

دارایی با پشتیبانی دارایی های ابزار

وثیقه دارایی برای باثبات ترین دارایی های امروزی تا حد زیادی بر اساس امور مالی سنتی مدل سازی شده است. پس ذخایر آنها صرفا دارایی مالی است. تتر (USDT) و USD Coin (USDC) توسط دارایی های مالی مانند اوراق تجاری، دلار آمریکا و اوراق خزانه ایالات متحده پشتیبانی می شوند. دای (DAI) توسط USDC، بیت کوین (BTC)، اتر (ETH) و سایر دارایی های پایدار پشتیبانی می شود. با این حال، دارایی‌های پایدار ممکن است شامل دارایی‌هایی با کاربرد مستقیم‌تر نیز باشد، مانند دارایی‌های جدید دنیای واقعی، که اغلب بخشی از سیستم مالی نیستند. نتیجه عملکرد اضافی است که موارد استفاده در دنیای واقعی را برای خود دارایی پایدار تسهیل می کند، که CBDC نمی تواند انجام دهد.

به عنوان مثال، Kolektivo قصد دارد یک ارز اجتماعی سرمایه طبیعی ایجاد کند که در آن دارایی های زمین و جنگل های غذایی نماد دارایی های پایدار باشد. زیربنای سیستم مالی با سرمایه طبیعی مفهوم جدیدی نیست، بلکه مفهومی است که توسط فیلسوفانی مانند چارلز آیزنشتاین بیان شده است که استدلال می کنند این سیستم پولی حفاظت از محیط زیست را ترویج می کند.

به طور مشابه، جوامع می‌توانند سایر دارایی‌های دنیای واقعی در منطقه را برای ایجاد استیبل کوین‌های اجتماعی که دارایی‌ها را به سیستم مالی گسترده‌تر مرتبط می‌کند، توکن کنند. Grassroots Economics از ارز گنجاندن جامعه کنیا استفاده می کند. این امر با تجمیع کالاها و خدمات محلی در قالب پول نقد و کوپن و همچنین وجوه اهدایی پشتیبانی می شود. در پی بحران بانکی اخیر، کوین بیس یک «فلت کوین» برای ردیابی تورم می خواست. این می تواند از مجموعه ای از دارایی های کاربردی مانند املاک و مستغلات و کالاها استفاده کند.

مربوط: Flatcoiners باید از سرنوشت TerraUSD سرنخی بگیرند

البته، یک دارایی باثبات برای حفظ ثبات، مستلزم مجموعه ای قوی و متنوع از ذخایر است. با وارد کردن آن دارایی ها، از جمله سایر دارایی های دنیای واقعی، در یک زیرساخت بلاک چین شفاف و باز، دارایی های پایدار می توانند بسیار بیشتر از ارزهای امروزی انجام دهند.

اعتماد و قابلیت برنامه ریزی از طریق تمرکززدایی

ارزش فنی اصلی فناوری بلاک چین، تمرکززدایی است. USDC و USDT در درجه اول مخالف عدم تمرکز هستند. کاربران باید به صادرکنندگان مربوطه خود (Circle و Tether) اعتماد کنند و به آنها اعتماد کنند تا بازیگران خوبی در مدیریت صحیح صدور و ذخیره آنها باشند. از سوی دیگر، DAI نشان دهنده تلاش غیرمتمرکزتر است. هرکسی می‌تواند DAI را با قرض گرفتن آن از طریق مدل وثیقه‌گذاری اضافه ایجاد کند و پروتکل را از طریق Governance Token MKR (MKR) مدیریت کند. دارندگان حکومت در مورد تغییرات یا اقدامات انجام شده توسط پروتکل رأی می‌دهند، مانند سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیون دلاری DAI متعلق به پروتکل در خزانه‌داری ایالات متحده و اوراق قرضه شرکتی.

تمرکززدایی همچنین برنامه‌ریزی بیشتر را تشویق می‌کند. کاربران تصمیم می گیرند و مدیریت پول قابل برنامه ریزی را اجرا می کنند. به عنوان مثال، یک جامعه می تواند یک استیبل کوین طراحی کند که به طور خودکار مقدار معینی از وجوه را به یک وسیله سرمایه گذاری اجتماعی که توسط یک DAO متشکل از اعضای محلی مدیریت می شود، هدایت کند. GoodDAO GoodDollar توزیع یک پروتکل درآمد پایه جهانی مبتنی بر DeFi را مدیریت می کند که برای اطمینان از ثبات قیمت، جوایزی ایجاد می کند. به طور مشابه، دارندگان حاکمیت می توانند انتخاب کنند که سود حاصل از وثیقه دارایی باثبات اساسی را به سمت اقدامات مثبت تغییر آب و هوا (مثلاً پروتکل مارپیچی) هدایت کنند.

تمرکززدایی می تواند قدرت بیشتری به دارندگان دارایی های پایدار بدهد. این امر شفافیت در انتشار و مدیریت (از جمله تصمیم گیری مستقل) و توسعه ویژگی های جدید بر اساس نیازهای کاربر را تشویق می کند.

درس هایی برای پول قابل برنامه ریزی در حال حرکت رو به جلو

با هر دو نهاد متمرکز و غیرمتمرکز، صنعت کریپتو این فرصت را دارد که قابلیت‌های جدیدتری را از طریق پشتوانه دارایی و غیرمتمرکز طراحی کند. عدم شفافیت در مقررات، مانند ناتوانی در تشخیص فناوری بلاک چین از کاربرد و حدس و گمان آن، یک چالش بزرگ در ایالات متحده است. و در آینده، انتشار دارایی های پایدار جدید در ایالات متحده ممکن است به دلیل تعلیق های احتمالی به طور فزاینده ای دشوار شود، بنابراین ممکن است نیاز به نوآوری در خارج از کشور باشد.

راه‌های جدیدی برای ساخت ابزارهای جدید برای تقویت نوآوری و تمرکز بر استفاده عملی از فناوری بلاک چین مورد نیاز است. دارایی های پایدار برای رقابت با CBDC ها یا سیستم های پرداخت سنتی در نظر گرفته نشده اند، بلکه به عنوان چیزی کاملاً متفاوت عمل می کنند. اما آنها تنها در صورتی این کار را انجام خواهند داد که از این فناوری برای نوآوری فراتر از طراحی ارز فعلی استفاده شود.

نیکیل راگویرا رئیس استراتژی و نوآوری بنیاد Celo، یک سازمان غیرانتفاعی که به توسعه بلاک چین Celo کمک می کند. او همچنین عضو ارشد مرکز اقتصاد جهانی شورای آتلانتیک است. نیکیل قبلا در مشاوره مدیریت، مدیریت غیرانتفاعی و مشاوره اقتصادی کار کرده است. او دارای مدرک MBA از مدرسه وارتون و MPA از مدرسه کندی هاروارد است.

نویسندگان این ستون هیچ گونه غرامتی از پروژه های ذکر شده دریافت نکرده اند. این مقاله برای اهداف اطلاعات عمومی است و در نظر گرفته نشده است و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، افکار و نظرات بیان شده در اینجا متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها یا نظرات Cointelegraph نیست.

نویسنده: Nikhil Raghuveera

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا