🚨 اخبار ارز دیجیتال

خروج استیبل کوین: چرا سرمایه گذاران از پناهگاه امن ارزهای دیجیتال فرار می کنند؟

با حرکت سرمایه گذاران به سمت دارایی های سنتی، استیبل کوین ها برای ۱۷ ماه متوالی سقوط کرده اند. برای جلوگیری از مهاجرت جمعیت چه اتفاقی باید بیفتد؟

در سالی پر از عدم اطمینان برای صنعت ارزهای دیجیتال، روندهای جدیدی در حال ظهور هستند. خروجی استیبل کوین اکنون برای ۱۸ ماه متوالی ادامه داشته است و قدرت بازار استیبل کوین به ۱۱.۶ درصد کاهش یافته است.

بر اساس گزارش CCData، ارزش بازار بخش استیبل کوین در ماه جولای ۱۲۴ میلیارد دلار بود، در میان کاهش ۱۸ ماهه که بیشتر استیبل کوین‌های اصلی را تحت تأثیر قرار داد. Pax Dollar (USDP)، USD Coin (USDC) و Binance USD (BUSD) همگی کاهش یافته اند، در حالی که Tether (USDT)، بزرگترین استیبل کوین از نظر ارزش بازار، به رشد خود ادامه می دهد.

استیبل کوین ها دسته ای از ارزهای دیجیتال هستند که به دنبال حفظ ثبات قیمت از طریق روش های مختلف هستند. اکثر استیبل کوین‌های اصلی توسط ارزهای فیات پشتیبانی می‌شوند، اما برخی از آنها توسط ارزهای دیجیتال، کالاها یا بر اساس الگوریتم‌ها پشتیبانی می‌شوند.

دلایل مهاجرت اخیر جمعیت کاملاً مشخص نیست و ممکن است چند وجهی باشد.

تعلیق سپرده های فیات در Binance.US در پی شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده، به موازات اقدام MakerDAO برای برداشت USDP از ذخایر خود به دلیل کمبود درآمد اضافی است. این امر بر این بخش تأثیر گذاشته است.

بر اساس گزارشی از CCData، حجم معاملات استیبل کوین در ماه آگوست ۱۰.۹ درصد افزایش یافت و به ۴۰۶ میلیارد دلار رسید، اما فعالیت در صرافی های متمرکز با مشکل مواجه شد و حجم معاملات کلی در ماه سپتامبر “ثابت” باقی ماند. گفته می شود که کاهش خواهد یافت.

گزارش CCData به شکایت‌های SEC علیه صرافی‌های اصلی ارزهای دیجیتال بایننس و کوین‌بیس و همچنین رقابت فهرست‌بندی شده صندوق بیت‌کوین (BTC) نقطه‌ای (ETF) به عنوان عوامل افزایش حجم معاملات استیبل کوین اشاره می‌کند.

این عوامل نشان می‌دهند که استیبل کوین‌ها همچنان به عنوان پناهگاهی امن برای سرمایه‌گذاران عمل می‌کنند، یعنی سرمایه‌گذارانی که از بازار کریپتو خارج می‌شوند یا به دنبال بهره‌برداری از افزایش بازدهی دارایی‌های ثابت هستند. خرید دارایی های سنتی اوراق بهادار درآمدی

برای مثال، با افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو در تلاش برای مهار تورم، بازده اسکناس ۱۰ ساله خزانه داری افزایش یافته است. بازده این اوراق زمانی در سال ۲۰۲۰ کمتر از ۰.۴ درصد بود، اما اکنون ۴.۲۵ درصد است.

Kadan Stadelmann، مدیر ارشد فناوری در پلتفرم بلاک چین کومودو، به کوین تلگراف گفت که یکی از دلایلی که سرمایه گذاران برای خرید اسناد خزانه داری می پردازند، «اطمینان بیشتر پشت اسناد خزانه است.» او گفت که وجود دارد. دولت “ممکن است با مشکلات جدی بدهی مشابه ایالات متحده روبرو شود، اما هنوز از نظر اکثریت مردم پایدار است.” استادلمن افزود:

از سوی دیگر، با توجه به اینکه بازار ارزهای دیجیتال تا حد زیادی غیرقابل تنظیم باقی می‌ماند، استیبل کوین‌ها ریسک بیشتری دارند. علاوه بر این، بازده استیبل کوین کاملاً تضمین نشده است. گزینه ها.”

با بررسی عمیق تر، کاهش در سرمایه بازار در بخش استیبل کوین می تواند تأثیر قابل توجهی بر بازار گسترده تر ارزهای دیجیتال داشته باشد. استیبل کوین ها اغلب به عنوان وسیله ای برای مبادله و ذخیره ارزش در تراکنش های ارزهای دیجیتال استفاده می شوند. به عبارت دیگر، کاهش تقاضا برای استیبل کوین ها می تواند نقدینگی و کارایی کل بازار کریپتو را کاهش دهد.

عرضه در گردش استیبل کوین ها در دراز مدت به شدت افزایش خواهد یافت.

در حالی که ارزش بازار بخش استیبل کوین به مدت ۱۶ ماه متوالی کاهش یافته است، گزارش CCData به تفصیل توضیح داد که حجم معاملات به سرنوشت مشابهی نرسیده است.

بکی ساروات، رئیس ارتباطات در پلتفرم معاملاتی کریپتو CEX.IO در مصاحبه با کوین تلگراف به برخی تغییرات در بخش استیبل کوین از جمله افزایش USDT و کاهش جزئی مشاهده شده در ماه آگوست اشاره کرد.او گفت که سابقه تاریخی برای این امر وجود دارد. ، نشان دهنده افزایش تقاضا است.

مجله: “هوش مصنوعی صنعت را کشت”: رئیس EasyTranslate در مورد سازگاری با تغییرات صحبت می کند

ساروات گفت که برخی از پروژه ها امسال “نوسان قابل توجهی” را تجربه کرده اند، مانند پس از فروپاشی بانک سیلیکون ولی، که در ماه مارس فاش کرد که Circle 3.3 میلیارد دلار در موسسات مالی سرگردان بوده است. او گفت که این “احتمالاً پله ای برای بایننس است تا دارایی های خود را از استیبل کوین ها دور کند و به BTC و ETH منتقل کند.” سرورت افزود:

در عین حال، فراگیر بودن USDC در فضای DeFi مدت‌هاست که به دلیل الزامات وثیقه‌گذاری بیش از حد، سایر استیبل کوین‌ها مانند Dai را به حاشیه سوق داده است.

او همچنین اشاره کرد که از زمانی که Paxos مجبور به توقف انتشار توکن های جدید شد، استیبل کوین پرچمدار بایننس، BUSD، به کاهش ادامه داد. سپس بایننس TrueUSD (TUSD) و First Digital USD (FDUSD) را به کار گرفت، «هر دوی آنها در سال ۲۰۲۳ ارزش بازار خود را به ترتیب ۲۴۰ درصد و ۱۹۵۰ درصد افزایش دادند.

توماس پرفیمو، رئیس استراتژی صرافی کریپتوکارنسی کراکن، به کوین تلگراف گفت که ارزش بازار استیبل کوین “به تقاضای بازار پاسخ می دهد” و افزود:

طی سه سال و نیم گذشته، عرضه استیبل کوین‌های در گردش از حدود ۵ میلیارد دلار به حدود ۱۱۵ میلیارد دلار افزایش یافته است که ناشی از جذابیت پوشش ریسک نوسانات و قابلیت انتقال ۲۴ ساعته جهانی است. رشد.»

Peli Wang، یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل Bracket Labs، یک صرافی غیرمتمرکز گزینه های مالی، پیش بینی می کند که ارزش بازار استیبل کوین های اصلی USDT و USDC از ژوئن ۲۰۲۲ تا سپتامبر ۲۰۲۳ به میزان ۲۳ درصد افزایش می یابد. ٪، در حالی که ارزش بازار از ژوئن ۲۰۲۲ تا سپتامبر ۲۰۲۳ ۶۶٪ کاهش یافت. از نوامبر ۲۰۲۱ تا سپتامبر ۲۰۲۳، صنعت ارزهای دیجیتال متحمل ضررهایی از ۳ تریلیون دلار تا تقریباً ۱ تریلیون دلار شده است.

به گفته وانگ، بسیاری از سرمایه گذاران کریپتو «بسیار فرصت طلب هستند به این معنا که از روند بازدهی پیروی می کنند». پس از بهره‌گیری از بازدهی بالاتر ارزهای رمزنگاری شده در زمانی که فاینانس سنتی نرخ بهره پایینی داشت، اکنون با افزایش نرخ‌های بهره، به سمت تامین مالی سنتی سوق داده می‌شوند.

به دنبال بازده

وانگ در این تحلیل تنها نیست. Perfumo کراکن به کوین تلگراف گفت: کاهش عرضه استیبل کوین می‌تواند به جذابیت سایر معادل‌های نقدی که سود بیشتری دارند، مانند اوراق قرضه دولتی، مرتبط باشد.

پرفیمو افزود که شرکت بیمه سپرده فدرال گزارش می دهد که بانک های ایالات متحده در بحبوحه افزایش بازدهی “نسبت به هر زمان دیگری در ۴۰ سال گذشته” سپرده های بیشتری را از دست داده اند. این احتمالاً به این دلیل است که وجوه به سمت خزانه‌داری یا صندوق‌های بازار پولی حرکت می‌کنند که بازدهی بهتری ارائه می‌دهند.

پگا سلطانی، رئیس محصولات پرداخت در شرکت فین‌تک ریپل، به کوین‌تلگراف گفت که در سال ۲۰۲۰، زمانی که نرخ‌های بهره در امور مالی سنتی پایین بود، «خزانه‌داری ایالات متحده و سایر اوراق قرضه بازدهی بالایی داشتند، بنابراین بدون بازده، هزینه فرصت کمی برای نگهداری وجوه وجود داشت. میز کوین.” نزدیک به ۰ درصد است. ”

سلطانی افزود که با افزایش نرخ بهره، نگهداری استیبل کوین نسبت به محصولات با پتانسیل بازدهی بالاتر جذابیت کمتری پیدا کرد.

با توجه به اینکه خزانه‌داری ایالات متحده در حال حاضر +۵ درصد است، نگهداری دارایی‌ها در استیبل کوین‌ها نسبت به خزانه‌های ایالات متحده هزینه واقعی دارد. ریسک عامل واضح‌تری است، اما ارزش بازار روندهای اقتصادی ممکن است نقش بزرگ‌تری در بالا و پایین‌ها ایفا کنند.

برای Sarwate متعلق به CEX.IO، «شکی نیست» که افزایش نرخ بهره، سرمایه‌گذاری سنتی را برای سرمایه‌گذارانی که به دنبال درآمد ثابت هستند جذاب‌تر کرده است. او اضافه کرد که معرفی استیبل کوین ها در ابتدا «یک نقطه ورود راحت برای شرکت کنندگان علاقه مند به ارزهای دیجیتال برای دسترسی به خدمات پیشرفته تر در اقتصاد دیجیتال بود».

ارز فیات توکن شده

در سال ۲۰۲۳، استیبل کوین‌های اصلی USDC و USDT برای مدت کوتاهی depegg شدند و اعتماد سرمایه‌گذاران را متزلزل کردند. این را با فروپاشی اخیر صرافی ارزهای دیجیتال FTX و فروپاشی اکوسیستم Terra که شامل استیبل کوین های الگوریتمی است که تقریباً تمام ارزش خود را از دست داده اند و بازار استیبل کوین به موضوعی داغ در ذهن بسیاری از بازیگران صنعت تبدیل شده است. که هنوز با چالش های جدی روبرو هستیم.

ساروات گفت که این شرکت‌کنندگان در صنعت می‌خواهند در حین مشاهده رشد سرمایه‌گذاری‌های خود احساس امنیت کنند، به این معنی که استیبل کوین‌ها «تا زمانی که این دو نگرانی به طور معناداری برطرف نشوند، برای این هدف خاص استفاده نخواهند شد». کارایی.”

سلطانی در خصوص اینکه آیا تغییر به اوراق قرضه موقتی است یا نشان دهنده یک روند بلندمدت است، گفت که دارایی های توکن شده مانند ارزهای فیات، به ویژه زمانی که بر روی بلاک چین های با عملکرد بالا منتشر می شوند، “غیر سودآور هستند.” او به کوین تلگراف گفت.

ارز فیات توکن شده آینده است. این که آیا این ارز توسط بانک ها، Circle، Tether و غیره منتشر خواهد شد، باید دید. انتقال به اوراق خزانه ایالات متحده، چه کوتاه مدت یا بلند مدت، یک امر اقتصادی است و موفقیت نظارتی را نشان می دهد.

اگر استیبل کوین‌ها همان بازدهی را ارائه می‌کردند و در عین حال مطابق با اوراق خزانه‌داری ایالات متحده بودند، بسیاری از کاربران کریپتو می‌خواستند دارایی‌های خود را در استیبل‌کوین‌هایی نگهداری کنند که جابه‌جایی و معامله آسان‌تر است.

به عبارت ساده تر، به نظر می رسد انگیزه های نگهداری استیبل کوین ها در حال کاهش است، در حالی که انگیزه های نگهداری پول نقد و سایر اوراق بهادار با درآمد ثابت در امور مالی سنتی در حال افزایش است.

آیا استیبل کوین پی پال می تواند اوضاع را تغییر دهد؟

در ماه آگوست، غول پرداخت جهانی PayPal یک استیبل کوین جدید به نام PayPal USD (PYUSD) را معرفی کرد. این یک استیبل کوین مبتنی بر اتریوم است که توسط Paxos منتشر می‌شود و به طور کامل توسط سپرده‌های USD، اسناد خزانه‌داری و سایر معادل‌های نقدی پشتیبانی می‌شود.

استیبل کوین اولین سکه ای است که وزن یک موسسه مالی بزرگ ایالات متحده را تحمل می کند و می تواند اعتماد سرمایه گذاران را افزایش دهد. همانطور که Sarwate از CEX.IO اشاره کرد، برخی از شرکت ها از ماهیت متمرکز آن خسته شده اند و نگرانی هایی را در مورد ویژگی های بحث برانگیز مانند مسدود کردن آدرس و پاک کردن وجوه مطرح کرده اند.

ساروات افزود که “بسیاری چنین کنترل فراگیر را با وعده ارزهای رمزنگاری شده در تضاد می بینند”، اما برای او این نشانه ای است که PYUSD تاکنون برای جلب توجه تلاش کرده است.

با این حال، استیبل کوین پی پال می تواند به بهبود صنعت کمک کند، حتی با آوردن کاربران جدیدی که قبلاً هرگز از ارزهای دیجیتال استفاده نکرده اند. اریک اندرسون، تحلیلگر ارشد تحقیقاتی در شرکت ETF GlobalX، به کوین تلگراف پیشنهاد کرد که PYUSD ممکن است مانع ورود به ارزهای دیجیتال را کاهش دهد.

ما بر این باوریم که راه‌اندازی PayPal فناوری را برای یک پایگاه بزرگ کاربر (تقریباً بیش از ۴۳۰ میلیون کاربر فعال) در دسترس‌تر و به طور بالقوه کمتر تهدید می‌کند. این می‌تواند برای پیاده‌سازی چیز خوبی باشد.

به نظر می‌رسد که Sarwate با این ارزیابی موافق است و می‌گوید که داشتن نام PayPal در پشت استیبل کوین می‌تواند «نقطه فروش برای تازه‌واردان به فضا باشد و به ایجاد PYUSD به‌عنوان یک ارز دیجیتال دروازه‌ای کمک کند.» او گفت که جنسیت وجود دارد.

اخیرا: تعریف مجدد پول: معضل ارز دیجیتال آمریکا

سلطانی ریپل نیز این عقیده را تکرار کرد و گفت که اگر استیبل کوین‌ها فهرست شوند و در اختیار اکوسیستم رمزنگاری گسترده‌تر قرار گیرند، و در عین حال توسط بازرگانان وابسته به تتر پذیرفته شوند، “مواد موجود در استیبل کوین‌ها افزایش می‌یابد.” این احتمال وجود دارد که منجر به این شود. به هجوم خارجی ها، که می تواند سهم بازار موجود را به طور قابل توجهی تغییر دهد.”

به گفته سلطانی، بازار استیبل کوین به طور طبیعی “به چند نام قابل اعتماد تجمیع خواهد شد”، زیرا در غیر این صورت “نقدینگی بیش از حد تکه تکه خواهد شد.”

در نهایت، جریان خروجی استیبل کوین توسط یک بازار نسبتاً باثبات ارزهای دیجیتال و فرار به سمت دارایی‌های با بازده بالاتر هدایت می‌شود که سرمایه‌گذاران می‌توانند با خیال راحت آن‌ها را در حالی که بازار کریپتو تحکیم می‌کند، نگه دارند.

باید دید که آیا استیبل کوین‌ها در معرض بازدهی به‌دست‌آمده از اوراق قرضه پشتیبان خود قرار می‌گیرند یا اینکه رمپ‌های داخلی و خارجی آنقدر یکپارچه و کارآمد می‌شوند که بازارها شروع به نوسانات شدید خواهند کرد. من نمی‌دانم.


نویسنده: Francisco Rodrigues
منابع:
Cointelegraph | CoinDesk | U.Today

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا