اخبار ارز دیجیتال

معامله گران سولانا برای فشار فروش FTX روی SOL آماده می شوند – آیا هنوز زود است؟

دوره های اندرو تیت

معامله گران ارزهای دیجیتال می گویند خطر فروش FTX به ارزش 1.16 میلیارد دلار سهام خود در Solana باعث کاهش قیمت SOL می شود. آیا من زیاد اغراق می کنم؟

سولانا (SOL) مدت‌هاست با سام بنکمن فرید، بنیان‌گذار صرافی ارزهای دیجیتال FTX که اکنون ورشکسته شده و صندوق تامینی Alameda Research در ارتباط است. او یک سرمایه‌گذار اولیه در این پروژه بود و در پروژه‌های اکوسیستم سولانا در طول دوره گاو شیدایی 2020-2021 سرمایه‌گذاری کرده است.

بنابراین، هنگامی که FTX در پایان سال 2022 سقوط کرد، سولانا و سایر “سام کوین ها” به طور قابل توجهی سقوط کردند و از بالاترین سطح 259.96 دلار به پایین ترین سطح 9.89 دلار سقوط کردند، یعنی 96.3 درصد کاهش.

از ابتدای سال 2023، قیمت سولانا با رشد اکوسیستم، 175 درصد افزایش یافت و به اوج 27.37 دلار رسید.

با این حال، اخیراً پس از تایید دادگاه ورشکستگی دلاور با فروش دارایی های دیجیتال FTX (شامل 55.75 میلیون SOL به ارزش 1.062 میلیون دلار)، SOL تحت فشار فروش قابل توجهی قرار گرفت. با این حال، برنامه باز کردن قفل نگه‌داری FTX و موقعیت‌یابی بازار مشتقات نشان می‌دهد که ممکن است یک برگشت به سمت صعودی رخ دهد.

پس از اینکه قاضی جان دورسی این حکم را در جلسه 13 سپتامبر صادر کرد، قیمت SOL در هفته پس از حکم دادگاه به 17.96 دلار رسید.

با این حال، طبق داده‌های CoinGlass، قیمت SOL در 14 سپتامبر حدود 4 درصد افزایش یافت و از دیروز 800,000 دلار لونگ منحل شد.

مارتی پارتی، تاجر کریپتو معتقد است که فشار فروش زیادی وجود دارد زیرا اکثر سهام SOL FTX بین سال‌های 2025 تا 2027 واگذار می‌شوند.

علاوه بر این، برای مشتقات، معامله‌گران پس از اعلام، سفارش‌های فروش کوتاه مدت را جمع می‌کنند که می‌تواند منجر به برگشت به سمت بالا شود.

اکثر توکن های FTX قفل هستند

بنیاد سولانا پس از فروپاشی FTX، یک به‌روزرسانی در مورد دارایی‌های Solana FTX منتشر کرده است که نشان می‌دهد برخی از توکن‌های SOL که توسط صرافی منحل‌شده نگهداری می‌شوند تا سال 2027 قفل هستند.

طبق برنامه، بیش از 33 میلیون توکن SOL هنوز باز نشده است. این بدان معناست که بیش از 60 درصد از دارایی های FTX در بازار فروخته خواهد شد.

برنامه حفظ و باز کردن قفل SOL FTX/Alameda Research.منبع: بنیاد سولانا

طبق شرایط تبدیل کریپتو به فیات FTX، سقف 50 میلیون دلاری در هفته اول و 100 میلیون دلاری در هفته های بعدی وجود دارد که فشار فروش را محدود می کند.

گزینه افزایش سقف نیز موجود است، اما نیاز به تایید قبلی کتبی کمیته طلبکاران و کمیته ویژه یا تایید دادگاه برای افزایش سقف به 200 میلیون دلار در هفته دارد.

با فرض اینکه طلبکاران بتوانند تمام توکن های SOL خود را بفروشند، تقریباً 10 تا 12 هفته طول می کشد تا کل دارایی های آنها نقد شود و فشار فروش در چند هفته گسترش یابد.

در این بین، قیمت SOL می تواند از هر دو طرف نوسان داشته باشد، به خصوص اگر بازار آتی فرصت هایی را برای بازارسازان و معامله گران با حجم بالا ایجاد کند.

بر اساس داده های CoinGecko، میانگین حجم 30 روزه در مبادلات نقدی 338 میلیون دلار است. به صورت هفتگی، حدود 2.5 میلیارد دلار است و فشار فروش بر FTX کم و 4 درصد است.

MartyParty بر اساس مقایسه حجم معاملات روزانه روزانه و فشار فروش بالقوه SOL گفت:

قطره ای حتی کوچکتر که حتی متوجه آن نخواهید شد. اگر فکر می‌کردید این حادثه به سولانا آسیب می‌زند، اشتباه می‌کنید و نباید به کلاهبردارانی که در رسانه‌های اجتماعی و یوتیوب چیزی در مورد ارزهای دیجیتال نمی‌دانند گوش دهید.

مرتبط: دادگاه فروش دارایی های دیجیتال FTX را تایید کرد که می تواند تا 3.4 میلیارد دلار را آزاد کند.

آیا SOL Short Squeeze خواهد آمد؟

طبق داده‌های Coinglass، نرخ سرمایه برای قراردادهای سوآپ دائمی در صرافی‌های کریپتو در 13 سپتامبر به -21.1 درصد در سال کاهش یافت که نشان‌دهنده تمرکز سفارش‌های فروش کوتاه است.

سوآپ دائمی قراردادهای آتی بدون تاریخ انقضا هستند و یک مکانیسم نرخ تامین مالی هستند که به شناسایی تقاضای نسبی برای سفارش‌های بلند و کوتاه کمک می‌کنند. نرخ مثبت سرمایه نشان دهنده تقاضا برای سفارشات طولانی است و بالعکس.

سود باز SOL از 266 میلیون دلار به 327 میلیون دلار در این هفته افزایش یافته است، با داده های نرخ سرمایه نشان می دهد که معامله گران همچنان نزولی هستند و احتمال یک فشار کوتاه را افزایش می دهد.

فشار کوتاه زمانی اتفاق می‌افتد که افزایش قیمت یک دارایی، معامله‌گران کوتاه مدت را مجبور می‌کند تا دارایی را با قیمت بالاتری بازخرید کنند تا موقعیت‌های فروش خود را کاهش دهند.

نرخ تامین مالی سوآپ دائمی SOL.منبع: شیشه سکه

به خصوص از ماه آگوست، بازده قیمت تاکنون به دلیل نرخ منفی تامین مالی ثابت مانده است. اما در بسیاری از موارد، قیمت‌ها می‌توانند برای ترساندن فروشندگان کوتاه‌مدت و بی‌اعتبار کردن نرخ‌های تامین مالی افزایش پیدا کنند.

مارتی پارتی گفت: “شورت های خرده فروشی تا سطح انحلال 30 دلار افزایش یافته است.”

نقشه حرارتی انحلال Coinglass نشان می دهد که موقعیت های اهرمی متعددی در هر دو طرف قیمت فعلی SOL وجود دارد که بیشترین تمرکز آن در 20.50 دلار و 17.06 دلار است.

نقشه انحلال SOL.منبع: شیشه سکه

از نظر فنی، SOL از ماه جولای با مقاومت خط روند نزولی مواجه است. همچنین کمتر از میانگین متحرک 50 روزه و میانگین متحرک 200 روزه 21.08 دلار و 22.09 دلار است که می تواند مقاومت ایجاد کند.

نمودار روزانه SOL/USD. منبع: TradingView

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه های سرمایه گذاری نیست. هر حرکت سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک است و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.


نویسنده: Nivesh Rustgi
منابع:
Cointelegraph | CoinDesk | U.Today

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا