اخبار ارز دیجیتال

افزایش قیمت سولانا (SOL) ممکن است به دلیل ضعف پایه ها شکست بخورد

داده‌های استفاده و تحولات اکوسیستم سولانا از روند صعودی اخیر آن پشتیبانی نکرده است و احتمال اصلاح قیمت SOL را افزایش می‌دهد.

افزایش ۲۵۰ درصدی اخیر Solana (SOL) به ۲۵ دلار بسیاری از سرمایه گذاران در بازار ارزهای دیجیتال را شوکه کرده است. در همان زمان، معامله گرانی که چشمشان به نرخ منفی تامین مالی SOL در بازار آتی بود، می توانست یک حرکت صعودی را پیش از بقیه پیش بینی کند.

دلیل آن این است که نرخ بسیار منفی تامین مالی، مانند سولانا که در زیر نشان داده شده است، به این معنی است که اکثر معامله گران در سمت فروش هستند و فرصتی را برای خریداران فراهم می کند تا توقف ها را انجام دهند.

نرخ تامین مالی SOL برای سوآپ های دائمی.منبع: Coinglass

صرف نظر از دلیل افزایش قیمت، اگر خریداران به اندازه کافی علاقه مند به پیوستن به حرکت صعودی باشند، می‌تواند به یک روند صعودی میان‌مدت تا بلندمدت تبدیل شود.

سولانا یک رقیب شایسته در فضای NFT پیدا می کند

سولانا رتبه دوم را برای تجارت NFT در پلتفرم های بلاک چین دارد. اتریوم با سهم ۸۱.۶ درصدی از کل حجم معاملات NFT غالب است. به گفته این شرکت، سولانا با ۱۱.۶ درصد سهم دومین پای بزرگ را دارد. داده ها از دلفی دیجیتال.

اما زمانی که دو پروژه بزرگ DeGods و y00ts تصمیم گرفتند از Solana دور شوند، اکوسیستم عقب نشینی کرد. ترک پروژه‌های با بهترین عملکرد، سابقه بدی را برای توسعه‌دهندگان محصول ایجاد می‌کند که قصد راه‌اندازی NFT‌ها را دارند. تا به امروز، اتریوم گزینه اصلی برای برندهای بزرگ و پروژه های اجتماعی است.

سهم حجم معاملات NFT توسط بلاک چین از ۴ دسامبر تا ۴ ژانویه. منبع: دلفی دیجیتال

علاوه بر این، Polygon پس از ایجاد همکاری های قابل توجه با برندهایی مانند Reddit، Starbucks و Meta شروع به جلب توجه می کند. DeGods همچنین پس از دریافت کمک مالی ۳ میلیون دلاری از Polygon Labs، Polygon را به Solana انتخاب کرد. تیم توسعه کسب و کار Polygon به عنوان بهترین در تجارت شناخته می شود.

داده‌های استفاده از Nansen برای Polygon و Solana انحراف از اواسط سال ۲۰۲۲ به بعد را تأیید می‌کند، با روند استفاده از Solana رو به کاهش است، در حالی که تعداد کاربران فعال Polygon افزایش می‌یابد.

معامله‌گران هفتگی NFT برای Polygon (چپ) و Solana (راست).منبع: نانسن

سولانا مشکلات عملکرد و اعتماد دارد

شبکه سولانا سال گذشته به دلیل قطع و هک های مکرر و طولانی شبکه محبوبیت نداشت. تنها در سال ۲۰۲۲، بیش از ۵ قطع برق رخ داد. صندوق بازارساز Jump Crypto با توسعه Firedancer، یک مشتری اعتبارسنجی پشتیبان، راه حلی برای این مشکل پیشنهاد کرده است. عملکرد واقعی آن هنوز آزمایش نشده است.

معیار مجموع هزینه های شبکه یکی از قوی ترین معیارها برای تجزیه و تحلیل فعالیت در سراسر پلتفرم است. آمار Solana از Token Terminals روند نزولی را در فعالیت شبکه نشان می دهد، به طوری که کاربران فعال هفتگی از سال ۲۰۲۲ به بعد هر سه ماهه کاهش می یابند.

کل گاز مصرف شده توسط سولانا.منبع: Token Terminal

علاوه بر خرابی، اکوسیستم همچنین اعتماد کاربران را به دلیل هک گسترده از دست داد. هک ۳۱۲ میلیون دلاری Wormhole Bridge یکی از بزرگترین سوء استفاده های ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۲ است. همچنین اتفاقی رخ داد که در آن ۸ میلیون دلار SOL از کیف پول یک کاربر به سرقت رفت.

ضربه نهایی به اعتماد پس از سقوط FTX وارد شد زیرا FTX-Alameda بزرگترین موجودی بود که اکوسیستم سولانا را پشتیبانی می کرد. یا ۱۰.۷٪ از کل عرضه سولانا را در اختیار دارد. از این تعداد، ۶.۷ میلیون تا سال ۲۰۲۵ سالانه باز می شود و پس از آن ۵ میلیون SOL تا سال ۲۰۲۸ باز می شود. این دارایی ها ریسک فروش قابل توجهی را اضافه می کنند.

سقوط FTX همچنین سرم را که منبع اصلی نقدینگی برای برنامه‌های جدید DeFi است، پایین آورد. در این راستا، شکست Mango Markets، بزرگترین صرافی غیرمتمرکز، بسیاری از کاربران DeFi را نیز مجبور به خروج کرده است.

ارزش کل در اکوسیستم DeFi Solana قفل شده است. منبع: DefiLlama

مشاهده واگرایی نزولی در نمودار SOL/USD

شاید افزایش اخیر قیمت SOL از ۱۰ دلار به ۲۵ دلار به دلیل فشار کوتاه در بازار آتی باشد. شاخص متحرک واگرایی همگرایی میانگین متحرک (MACD) واگرایی نزولی را در نمودار روزانه SOL/USD نشان می دهد. شاخص قدرت نسبی (RSI) که حرکت بازار را اندازه‌گیری می‌کند، نیز به منطقه فروش بیش از حد رسیده است و احتمال اصلاح بیشتر را افزایش می‌دهد.

نمودار ۱ روزه SOL/USD.منبع: Trading View

حرکت صعودی فعلی احتمالا تا رسیدن به مقاومت ۳۳ دلار ادامه خواهد داشت. این منطقه شکست سقوط FTX است و میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه در حال حاضر در آن قرار دارد.

نسبت لانگ به شورت در بازار آتی یک روند نزولی جزئی ۵۱.۵ درصدی برای شلوارک در مقابل ۴۸.۵ درصدی برای شلوارک نشان می دهد. این می تواند سوخت رالی نهایی SOL/USD را تامین کند.

نسبت طولانی به کوتاه معاملات آتی SOL.منبع: Coinglass

برعکس، شکست ۳۳ دلاری می تواند منجر به افزایش به سمت ۱۳۵ دلار شود. مگر اینکه بنیاد سولانا یک مشارکت بزرگ مانند Polygon ایجاد کند یا داده های استفاده بهبود یافته را نشان دهد، موارد فوق بسیار بعید به نظر می رسد.

دیدگاه ها، افکار و نظرات بیان شده در اینجا فقط متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس کننده یا بیانگر دیدگاه ها یا نظرات Cointelegraph نیست.

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه های سرمایه گذاری نیست. همه اقدامات سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک هستند و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.نویسنده: Nivesh Rustgi

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا