🚨 اخبار ارز دیجیتال

دانشمند تگزاسی سیستم هوش مصنوعی شبیه GPT را توسعه می دهد که ذهن ها را می خواند


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

تحقیقات جدید نشان می دهد که چگونه فناوری پشت ChatGPT می تواند اسکن مغز را رمزگشایی کند. پیشرفت های اخیر در هوش مصنوعی نشان می دهد که این می تواند پیامدهایی برای بلاک چین و وب ۳ داشته باشد.

محققان دانشگاه تگزاس در آستین یک سیستم هوش مصنوعی (AI) توسعه داده اند که می تواند تفکر انسان را تفسیر و بازسازی کند.

دانشمندان اخیراً مقاله ای را در Nature Neuroscience منتشر کرده اند که در آن بررسی می کند که چگونه می توان از هوش مصنوعی برای ترجمه غیر تهاجمی افکار انسان به کلمات در زمان واقعی استفاده کرد.

به گفته محققان، روش‌های فعلی رمزگشایی افکار به کلمات یا تهاجمی هستند، به این معنی که به کاشت جراحی نیاز دارند، یا از این نظر محدود هستند که «فقط می‌توانند محرک‌ها را از مجموعه‌های کوچک کلمات یا عبارات متمایز کنند».

تیم آستین این محدودیت ها را با آموزش یک شبکه عصبی برای رمزگشایی همزمان سیگنال های fMRI از مناطق مختلف مغز انسان دور زد.

برای انجام این آزمایش، محققان از چندین آزمودنی خواستند ساعت ها به پادکست گوش دهند و فعالیت مغز را با دستگاه fMRI به صورت غیرتهاجمی ثبت کنند. داده های به دست آمده برای آموزش سیستم بر روی الگوهای فکری کاربران خاص مورد استفاده قرار گرفت.

پس از آموزش، آزمودنی‌ها به پادکست‌ها گوش می‌دادند، فیلم‌های کوتاه تماشا می‌کردند و در سکوت داستان‌هایی را تصور می‌کردند در حالی که دوباره بر فعالیت مغز نظارت می‌کردند. در این بخش از آزمایش، سیستم هوش مصنوعی با داده های fMRI سوژه تغذیه شد و سیگنال را به زبان ساده در زمان واقعی رمزگشایی کرد.

طبق بیانیه مطبوعاتی دانشگاه تگزاس در آستین، هوش مصنوعی در ۵۰ درصد مواقع همه چیز را درست انجام می دهد. با این حال، نتایج دقیق نیست. محققان هوش مصنوعی را طوری طراحی کرده‌اند که به جای کلمات دقیقی که فکر می‌شوند، ایده‌های کلی را منتقل کند.

خوشبختانه برای کسانی که نگران حمله هوش مصنوعی برخلاف میلشان به ذهنشان هستند، دانشمندان به وضوح نشان داده اند که در حال حاضر اینطور نیست.

این سیستم تنها زمانی کار می کند که با امواج مغزی یک کاربر خاص آموزش داده شود. این باعث می‌شود اسکن افرادی که ساعت‌ها برای ارائه داده‌های fMRI صرف نکرده‌اند، بی‌فایده باشد. و حتی اگر چنین داده‌هایی بدون اجازه کاربر تولید شده باشد، تیم در نهایت تشخیص داد که هم رمزگشایی داده‌ها و هم توانایی دستگاه برای نظارت بر افکار در زمان واقعی حرکت مثبتی از سوی شخص مورد اسکن خواهد بود. مشارکت فعال الزامی است.

با این حال، محققان خاطرنشان کردند که همیشه اینطور نیست.

“[O]تجزیه و تحلیل حریم خصوصی شما در حال حاضر نشان می دهد که هم آموزش و هم استفاده از رمزگشاها نیاز به همکاری موضوع دارد. با این حال، توسعه آینده ممکن است به رمزگشاها اجازه دهد تا این الزامات را دور بزنند. علاوه بر این، حتی اگر پیش‌بینی‌های رمزگشا بدون همکاری سوژه نادرست بود، می‌توان آن‌ها را عمداً برای اهداف مخرب اشتباه تفسیر کرد. “

در اخبار مرتبط، تیمی از محققان از عربستان سعودی اخیراً روشی را برای بهبود دقت تشخیص تومورهای مغزی با پردازش اسکن‌های MRI از طریق یک شبکه عصبی مبتنی بر بلاک چین توسعه داده‌اند.

محققان سعودی در مقاله خود نشان می دهند که پردازش تحقیقات سرطان بر روی یک بلاک چین ایمن و غیرمتمرکز باعث بهبود دقت و کاهش خطای انسانی می شود.

مربوط: آنچه تغییرناپذیر است، توضیح داده شد

هر دو آزمایش فوق الذکر در مقالات تحقیقاتی مربوطه خود به عنوان مطالعات اولیه ذکر شده اند، اما شایان ذکر است که تکنیک های مورد استفاده در هر یک به طور گسترده در دسترس هستند.

هوش مصنوعی که آزمایش‌های انجام‌شده توسط تیمی در دانشگاه تگزاس در آستین را برجسته می‌کند، از مبدل‌های مولد از پیش آموزش‌دیده (GPT) استفاده می‌کند.

همچنین، تحقیقات سرطان تیم عربستان سعودی با استفاده از هوش مصنوعی آموزش‌دیده بر روی Nvidia GTX 1080، یک GPU در دسترس از سال ۲۰۱۶ انجام شد.

اگر بخواهیم واقع بینانه صحبت کنیم، هیچ چیز مانع یک توسعه دهنده هوشمند (با دسترسی به دستگاه fMRI) از ترکیب این دو ایده و ایجاد یک سیستم هوش مصنوعی نیست که بتواند افکار شما را بخواند و آنها را روی بلاک چین ثبت کند.

این می‌تواند منجر به یک الگوی “اثبات فکر” شود، که در آن شاید ما نشانه‌های غیرقابل تعویض (NFT) افکار خود را ایجاد می‌کنیم یا از آن‌ها برای آیندگان، مقاصد قانونی یا لاف زدن استفاده می‌کنیم. و ایده ها

به عنوان مثال، تأثیر استخراج NFT از افکار به بلاک چین می‌تواند پیامدهایی برای کپی‌نویسی و ثبت اختراع داشته باشد که در آن زنجیره‌های بلوکی به عنوان مدرکی از زمان ثبت افکار و ایده‌ها عمل می‌کنند. همچنین می‌تواند به متفکران مشهور مانند برندگان جایزه و فیلسوفان معاصر اجازه دهد تا کدنویسی کنند. افکار خود را به سوابق تغییرناپذیر. این می تواند کالایی شود و به عنوان یک دارایی دیجیتال جمع آوری شود.

نویسنده: Tristan Greene

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا