🚨 اخبار ارز دیجیتال

اسکالپ تریدینگ با استفاده از اندیکاتور RSI

استراتژی‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاری در بازار کریپتوکارنسی وجود دارد که یکی از محبوب‌ترین آن‌ها اسکالپینگ است. هدف افرادی که از این سبک معاملاتی استفاده می‌کنند، کسب سود در کوتاه‌مدت از بازارهای مالی بوده و به‌هیچ‌عنوان قصد خرید و نگهداری یک دارایی را ندارند. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که لازمه موفقیت در این روش، داشتن مهارت و تخصص بسیار بالاست؛ زیرا نوسانات در تایم فریم‌های پایین بسیار زیاد است و معامله‌گرانی را که تجربه کافی نداشته باشند، گمراه می‌کند؛ به‌همین‌دلیل در این مقاله تصمیم گرفتیم شما را با اصطلاحات و اصول اسکلپ آشنا کنیم تا متضرر نشوید.

بررسی مفهوم اسکالپینگ

به بیان ساده می‌توان گفت Scalping روشی است که در آن معامله‌گر تلاش می‌کند از نوسانات جزئی پس آمده در بازه‌های بسیار کوتاه کسب سود کند. برای درک بهتر این موضوع بهتر است از یک مثال استفاده کنیم؛ فرض کنید بیت کوین را به منظور قصد سود در کوتاه‌مدت با قیمت ۲۶ هزار دلار خریداری می‌کنید، اگر پس از گذشت یک ساعت آن را با ۱۰۰ دلار سود به فروش برسانید، در واقع یک معامله اسکلپ انجام داده‌اید.

به این نکته توجه داشته باشید معامله‌گرانی که از این روش استفاده می‌کنند، باید تعداد و حجم معاملات خود را به میزان قابل‌توجهی افزایش دهند؛ زیرا سودهایی که کسب می‌کنند، بسیار کمتر از سایر فعالان بازار است.

لازمه اسکلپینگ

مهم‌ترین اصلی که باید در هنگام استفاده از این روش به آن توجه کرد، داشتن یک استراتژی خروج مناسب است تا از افزایش میزان ضرر جلوگیری کرد. درصورتی‌که پلنی برای خروج از معاملات طراحی نکرده‌اید، به شما پیشنهاد می‌کنیم به‌هیچ‌عنوان از این روش استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است تمام سود به‌دست آمده در چند معامله را با یک اشتباه از دست بدهید.

اسکالپر کیست؟

همانطور که گفته شده در بازارهای مالی روش‌های مختلف برای کسب سود از بازار وجود دارد که افراد می‌توانند براساس ویژگی‌های شخصیتی خود یکی از آن‌ها را انتخاب کنند. اسکالپینگ یکی از این روش‌هاست که از آن می‌توان در بازارهایی مثل فارکس و ارز دیجیتال که پرنوسان هستند، استفاده کرد.

افرادی که از این روش معاملاتی استفاده می‌کنند، معمولات ترجیح می‌دهند تحلیل‌های خود را در بازه‌های بین ۵ تا ۱۵ دقیقه انجام دهند. این افراد در صورت شناسایی موقعیت‌های مناسب با حجم و اهرم بالا، وارد یک معامله می‌شوند و به سودهای قابل‌قبولی دست پیدا می‌کنند. در نظر داشته باشید که در صورت اشتباه و نداشتن استراتژی خروج مناسب، ممکن است بخش قابل‌توجه یا همه سرمایه خود را از دست بدهند. اگر می‌خواهید از استراتژی اسکالپینگ در بازار ارزهای دیجیتال استفاده کنید، به شما توصیه می‌کنیم به سراغ ارزهایی بروید که حجم معاملات آن‌ها بالاست.

اسکالپینگ

ویژگی‌های یک اسکالپر

اگر می‌خواهید به یک اسکالپر موفق تبدیل شوید، باید توانایی‌ها و مهارت‌های خاصی داشته باشید؛ در‌غیر‌این‌صورت ممکن است تمام سرمایه خود را از دست بدهید. اولین موردی که می‌توان به آن اشاره کرد، داشتن دانش و تخصص کافی در زمینه تحلیل تکنیکال است. شما باید بتوانید به خوبی الگوها و نقاط بازگشت در یک نموار را شناسایی کنید و با مشخص کردن تریگر معاملاتی در لحظه مناسب اقدامات لازم را انجام دهید.

علاوه‌بر‌این شما باید زمان کافی برای بررسی بازارهای مختلف را در اختیار داشته باشید تا بتوانید فرصت‌های معاملاتی مناسب را شناسایی کنید. همچنین شما باید ذهن قدرتمندی داشته و توانایی کنترل احساسات خود را داشته باشید. در‌غیر‌این‌صورت ممکن است به‌طور مداوم دچار خطای محاسباتی شده و معاملات اشتباهی انجام دهید.

اسکالپینگ با اندیکاتور RSI

اندیکاتور RSI یا شاخص قدرت نسبی یکی از ابزارهایی است که اسکالپرها برای شناسایی موقعیت‌های معاملاتی مناسب از آن استفاده می‌کنند؛ زیرا سیگنال‌های معتبر و پرتعدادی صادر می‌کند که می‌توان براساس آن سود خوبی از بازار کسب کرد.

شاخص این اندیکاتور بازه بین صفر‌تا‌صد را نشان می‌دهد. هنگامی که عدد نمایش داده شده به منطقه زیر ۳۰ ورود کند؛ یعنی فروش‌ها وارد فاز هیجانی شده و به احتمال بسیار زیاد در آینده نزدیک جهت حرکت قیمت تغییر می‌کند. عکس این قضیه نیز صادق است، هنگامی که RSI عدد بالای ۷۰ را نشان دهد، یعنی خریدها کاملا هیجانی است و هر لحظه احتمال دارد فروشنده‌های قدرتمند باعث کاهش قیمت دارایی مدنظر شوند.

اگر شما به‌عنوان یک اسکلپر در بازار فعالیت می‌کنید، استفاده از این روش می‌تواند سود مناسبی را نصیب شما کند. البته باید به این موضوع اشاره کنیم که در این بخش از مقاله قصد ما صرفا معرفی اندیکاتور قدرت نسبی است و توصیه به خرید یا فروش با استفاده از این روش نداریم. شما باید براساس استراتژی خود در بازار خرید و فروش کنید.

روش مناسب برای اسکالپینگ

روش‌های مختلفی برای بررسی وضعیت بازار وجود دارد که همه آن مناسب اسکلپ نیست. اگر شما قصد انجام معاملات کوتاه‌مدت در بازار را داشته باشید، باید از تکنیکال استفاده کنید که به وسیله آن می‌توانید فرصت‌های معاملاتی مناسب را شناسایی کنید.

البته باید به این نکته توجه داشته باشید که سیستم‌های معاملاتی که از تلفیق ابزارهای مختلف تحلیل تکنیکال طراحی می‌کنید، باید کاملا شخصی‌سازی شده باشد؛ زیرا ممکن است سبک معاملاتی که فردی دیگر با استفاده از آن به سوددهی رسیده، به دلایل مختلف مثل میزان تجربه و سطح دانش متفاوت برای شما مناسب نباشد و نتوانید به نتیجه دلخواه برسید.

روش مناسب برای اسکالپینگ

جمع‌بندی

اسکالپینگ یکی از روش‌هایی است که فعالان بازار از آن برای کسب سود استفاده می‌کنند. البته این روش برای همه افراد مناسب نیست. به‌طور‌ مثال اگر زمان کافی برای بررسی نمودارها را در اختیار ندارید یا نوسانات کوتاه‌مدت موجب می‌شود تا تصمیمات احساسی اتخاذ کنید، به شما توصیه می‌کنیم به‌ هیچ‌وجه از اسکلپ استفاده نکنید.

در این مقاله تلاش کردیم تا ویژگی‌های یک اسکلپر موفق را بررسی کرده و اندیکاتور RSI را به شما معرفی کنیم که می‌توانید با استفاده از آن موقعیت‌های معاملات در کوتاه‌مدت را شناسایی کنید. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که برای افزایش Win Rate باید این از شاخص قدرت نسبی در کنار سایر ابزارهای تکنیکال مثل خط روند و نقاط حمایت و مقاومت بهره ببرید تا احتمال موفقیت شما بیشتر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا