🚨 اخبار ارز دیجیتال

SBF و کارولین الیسون برای نگه داشتن بیت کوین زیر ۲۰۰۰۰ دلار تبانی کردند، اما آیا این کار موثر بود؟

SBF، Caroline Elysion، Alameda و FTX ممکن است برای نگه داشتن قیمت بیت کوین زیر ۲۰۰۰۰ دلار تبانی کرده باشند، اما آیا این واقعا ممکن است و ارزش تلاش را دارد؟

در ۱۱ اکتبر، کارولین الیسون، رئیس سابق شرکت تحقیقاتی آلامدا که اکنون منحل شده است، از بنیانگذار و مدیر عامل FTX سام “SBF” Bankman Fried این مطلب را دریافت کرد: این شرکت به دادگاه ایالات متحده گزارش داد که دستورالعمل هایی برای فروش بیت کوین (BTC) دریافت کرده است. در مورد. قیمت آن همچنان بالای ۲۰۰۰۰ دلار بود.

این اعتراف کل صنعت کریپتو را شوکه کرد، اما تبانی برای سرکوب قیمت بیت کوین یک چیز است و در واقع انجام این کار چیز دیگری است.

جزئیات مربوط به اندازه و زمان این تراکنش ها مشخص نیست، اما احتمالاً در سپتامبر تا اکتبر ۲۰۲۲، درست چند هفته قبل از سقوط Alameda و FTX، قرار خواهند گرفت.

همانطور که برخی از تحلیلگران و معامله گران ادعا کرده اند، تعیین اینکه آیا Alameda به طور موثر برای نگه داشتن قیمت بیت کوین زیر ۲۰۰۰۰ دلار عمل کرده است یا نه، دشوار است. با این وجود، می توان اهمیت ذخایر بیت کوین FTX را در مقایسه با سایر صرافی ها و حجم کل معاملات ارزیابی کرد.

نگاهی به کیف پول بیت کوین بیندازید

در حال حاضر، تنها اطلاعات عمومی قابل اعتماد مربوط به کیف پول های BTC است که قبلاً ذخایر صرافی را تشکیل می دادند، که تا سپتامبر ۲۰۲۲ به کمتر از ۴۷۰۰۰ بیت کوین خواهد رسید. گره شیشه ای داده ها. این احتمال وجود دارد که Alameda Research به طور مستقیم آدرس های دیگری را در اختیار داشته باشد، اما با توجه به بدهی های کلان شرکت بازرگانی، بعید است که این شرکت دارای ذخایر نقد باشد.

نباید تصور کرد که FTX از کل پشته بیت کوین از کاربران خود استفاده کرده است، زیرا صرافی تا آخرین روز خود در ۸ نوامبر ۲۰۲۲ به پردازش برداشت مشتری ادامه داد. جابه‌جایی ناگهانی این دارایی‌ها می‌تواند باعث ایجاد شک و تسریع در ورشکستگی شود. با این وجود، ارزش بررسی اهمیت حجم معاملات و دارایی های FTX را دارد.

حجم معاملات ماهانه بیت کوین (USD) Coinbase و FTX. منبع: CoinMetrics

از جولای ۲۰۲۲، FTX حجم معاملات بیت کوین را ۳۰ میلیارد دلار گزارش کرد. این معادل به طور متوسط ​​یک میلیارد دلار در روز است. با این حال، اتکا به این اعداد با توجه به سابقه دستکاری داده های صرافی توصیه نمی شود، همانطور که در روش های تقلبی محاسبه صندوق بیمه مشهود است.

با فرض اینکه فروش الیسون ذکر شده در FTX انجام شده باشد، سفارش ۴۰۰۰ BTC به ارزش ۸۰ میلیون دلار در آن زمان، تنها ۸ درصد از میانگین حجم معاملات روزانه صرافی را نشان می دهد. علاوه بر این، اندازه سفارش استنباط شده Alameda با در نظر گرفتن کل مقدار بیت کوین از صرافی های بزرگ، حتی کمتر اهمیت می یابد.

بر اساس روش «حجم واقعی» مساری، که معاملات شستشو را حذف می کند، کل حجم معاملات بیت کوین از سپتامبر تا اکتبر ۲۰۲۲ کمتر از ۳.۵ میلیارد دلار در روز بوده است. حتی اگر آلامدا ۲۵ درصد از ۴۷۰۰۰ بیت کوین خود را در یک روز بفروشد، ۱ میلیون تراکنش به قیمت ۲۴۰ دلار تنها ۷ درصد از حجم معاملات روزانه تمام صرافی های اصلی خواهد بود.

برای مقایسه، در آوریل ۲۰۲۲، MicroStrategy از دستیابی به ۴۱۶۷ بیت کوین با قیمت متوسط ​​۴۵۷۱۴ دلار به ارزش کل ۱۹۰ میلیون دلار خبر داد. این به احتمال زیاد در اواخر ماه مارس اتفاق افتاد، زمانی که قیمت بیت کوین ۶ درصد از ۴۴۵۸۰ دلار به ۴۷۲۷۰ دلار افزایش یافت.

شاخص قیمت بیت کوین (دلار آمریکا)، مارس-آوریل ۲۰۲۲. منبع: TradingView

دو جنبه قابل توجه از حرکت قیمت در طول خرید MicroStrategy برجسته است. ابتدا، در ۵ آوریل ۲۰۲۲، همان روز با اعلام رسمی، قیمت به زیر ۴۶۰۰۰ دلار کاهش یافت. مهمتر از آن، به نظر می رسد که اوج ۴۸۰۰۰ دلاری با سطحی که MicroStrategy اجراها را تکمیل کرده است، مطابقت دارد، که منجر به قیمت متوسط ​​۴۵۷۱۴ دلار می شود.

با این حال، با نگاهی به تصویر گسترده تر، بیت کوین در دو هفته منتهی به فعالیت MicroStrategy حدود ۳۹۵۰۰ دلار معامله می شد و چند هفته بعد به ۳۹۵۰۰ دلار سقوط کرد. خواه تسلا باشد که ۹۳۶ میلیون دلار بیت کوین تخلیه می کند یا آلامدا که سپرده های مشتریان FTX را نقد می کند، دلیلی وجود ندارد که باور کنیم یک شرکت واحد می تواند به طور موثر قیمت ها را برای بیش از یک هفته سرکوب کند.

برای ارائه پیشینه به شما، تا اوت ۲۰۲۲، بایننس ۶۲۳۰۰۰ بیت کوین ذخایر داشت، در حالی که کوین بیس تقریباً ۶۹۰۰۰۰ بیت کوین داشت. این دو صرافی روی هم تقریبا ۲۸ برابر بیشتر از FTX بیت کوین دارند. این واقعیت تأثیر محدود SBF و ماجراجویی های کارولین را از نظر قدرت شلیک مؤثر نشان می دهد.

اساساً، ممکن است چند روزی باشد که Alameda با موفقیت فشار آورد و فروش قیمت بیت کوین را زیر ۲۰۰۰۰ دلار نگه داشت. با این حال، با توجه به روند قیمت ذخایر و سفارشات با اندازه مشابه، این رویداد در تجزیه و تحلیل دوره های بیش از یک ماه ناچیز در نظر گرفته می شود.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و در نظر گرفته نشده است، و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، ایده‌ها و نظرات بیان شده در اینجا به تنهایی متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.


نویسنده: Marcel Pechman
منابع:
Cointelegraph | CoinDesk | U.Today

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا