🚨 اخبار ارز دیجیتال

سوال بزرگ: ساتوشی ناکاموتو در مورد اثبات ZK چه نظری داشت؟

فناوری اثبات دانش صفر که زمانی مورد علاقه مخترع بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو بود، اکنون بخش عمده ای از دنیای ارزهای دیجیتال است.

از سکه‌های حفظ حریم خصوصی گرفته تا گوی‌های براقی که عنبیه شما را اسکن می‌کنند، مدارک با دانش صفر مترادف با رمزنگاری، مقیاس‌پذیری و حریم خصوصی شده‌اند.

در سال ۲۰۲۲، سرمایه‌گذاران بیش از ۷۰۰ میلیون دلار بودجه به شرکت‌هایی ارائه کردند که با مدارک دانش صفر تلاش می‌کردند. ZK-proofs مسلماً به یکی از بزرگترین روندهای بلاک چین در سال جاری تبدیل شده است و چندین پروتکل بزرگ مقیاس پذیری اتریوم وارد شبکه اصلی شده اند.

اثبات ZK یک پروتکل رمزنگاری است که به یک طرف اجازه می‌دهد تا صحت یک بیانیه را بدون اشتراک‌گذاری محتوای بیانیه به طرف دیگر ثابت کند.

مثالی که اغلب ذکر می شود این است که بدون نشان دادن کارت شناسایی یا گفتن تاریخ تولد خود به ساقی، ثابت می کند که به اندازه کافی بزرگ شده اید که می توانید مشروب بنوشید.

خب، به نظر می رسد که خالق مستعار بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو، زمانی این فناوری را بسیار جالب می دانست.

نسخه بهبود یافته بیت کوین

در آگوست ۲۰۱۰، کاربر Red در انجمن آنلاین Bitcointalk پرسید که آیا راهی برای بهبود حریم خصوصی تراکنش های بیت کوین وجود دارد یا خیر.

یکی از شرکت کنندگان تالار گفت: یکی از چیزهایی که در مورد بیت کوین مرا آزار می دهد این است که کل تاریخچه تراکنش ها کاملاً عمومی است. یکی دیگر از اعضا پیشنهاد کرد که اثبات دانش صفر می تواند راه حل باشد.

ناکاموتو پاسخ داد: «این موضوع بسیار جالبی است.

پس از یافتن راه حل، اجرای بهتر، آسان تر و راحت تر بیت کوین امکان پذیر خواهد بود.

اما ناکاموتو بر این باور است که این فناوری می‌تواند از مشکل دوبار خرج کردن، یک نقص اساسی در تمام پروتکل‌های پول نقد دیجیتال، که در آن یک شخص مخرب می‌تواند چندین بار از یک رمز دیجیتال مشابه استفاده کند، جلوگیری کند. من متقاعد نشدم.

ناکاموتو گفت که دانش جهانی از همه تراکنش ها ضروری است زیرا نیاز به بررسی هزینه های مضاعف وجود دارد.

پاسخ ساتوشی ناکاموتو به کاربری که اثبات ZK را برای افزایش حریم خصوصی تراکنش های بیت کوین پیشنهاد کرده بود. (Bitcoin Talk)

به سختی می توان راهی برای اعمال اثبات های دانش صفر در این مورد اندیشید. او ادعا کرد که می‌کوشد ثابت کند چیزی وجود ندارد، اما برای انجام این کار باید همه چیز را بداند و مطمئن باشد که چیزی در آن گنجانده نشده است.

بعد از چند سال، کسی کد را می شکند.

ناکاموتو نمی دانست که Cypherpunk در نهایت راهی برای حل این مشکل پیدا خواهد کرد.

Zcash، یک ارز دیجیتال متمرکز بر حریم خصوصی، در اکتبر ۲۰۱۶ توسط Electric Coin، شرکتی متشکل از دانشمندان علوم کامپیوتر از سال‌های شکل‌گیری بیت‌کوین، راه‌اندازی شد. Zcash با تغییر کد منبع اصلی بیت کوین ساخته شد.

همچنین این اولین باری است که از اثبات‌های دانش صفر در یک ارز دیجیتال همتا به همتا واقعی استفاده می‌شود و به کاربران این امکان را می‌دهد تا آدرس کیف پول‌های رمزنگاری خود را از جایی که پول ارسال و دریافت می‌کنند مخفی یا محافظت کنند.

بنیانگذار Zcash، دانشمند Eli Ben Sasson، بعدها StarkWare را تأسیس کرد، شرکتی که امروزه به دلیل استفاده از اثبات‌های دانش صفر برای گسترش اتریوم از طریق جمع‌آوری‌ها شناخته می‌شود.

بن ساسون به مجله گفت که اشتیاق اولیه توسعه‌دهندگان اصلی بیت‌کوین به اثبات‌های ZK نقشی اساسی در بنیان‌گذاری نهایی StarkWare داشت.

کنفرانس بیت کوین ۲۰۱۳ در سن خوزه لحظه جدیدی را برای من به ارمغان آورد.

مایک هان، توسعه‌دهنده بیت‌کوین در آن زمان و یکی از اولین پذیرندگان بیت‌کوین، گفت که صحبت من در مورد اثبات ZK یکی از دلایل اصلی رویدادها برای تأثیر بالقوه آن بر آینده بلاک چین بود. او حتی آن را مهم‌ترین چیز اعلام کرد. .

بن ساسون می‌گوید که در آن زمان بود که متوجه شدم پتانسیل تحول‌آفرین اثبات اعتباری که در حال توسعه بودیم.

به سرعت به امروز بروید و خود بیت کوین آماده ورود به دنیای اثبات ZK است.

لطفا همچنین بخوانید
امکانات

مشوق‌های همسو: تسریع پذیرش غیرفعال ارزهای دیجیتال

امکانات

ساتوشی ناکاموتو با سری مانگای مجهز به NFT دنیا را نجات می دهد

ZeroSync یک سازمان غیرانتفاعی (با حمایت StarkWare) است که توسط سه دانشمند کامپیوتر تأسیس شده است که اولین مشتری ZK Lite در جهان را برای بیت کوین توسعه می دهد.

رابین لینوس، یکی از بنیانگذاران ZeroSync، گفت: «درازمدت‌تر، ما می‌خواهیم از STARK Proofs استفاده کنیم تا مقیاس‌پذیری عظیمی را به بیت‌کوین بیاوریم.

Lynas گفت ZeroSync پروتکل لایه ۲ را طراحی کرده و در حال حاضر در حال پیاده سازی است که به بیت کوین اجازه می دهد تا بیش از ۱۰۰ تراکنش در ثانیه را پردازش کند و در عین حال ویژگی های حریم خصوصی را به بیت کوین بیاورد.

این می تواند یک دستاورد بزرگ در دادن مقیاس پذیری مورد نیاز بیت کوین باشد.

پس ناکاموتو چه فکر می کند؟

بن ساسون گفت که از اظهارات گذشته ساتوشی مشخص است که او از حامیان قوی استفاده از اثبات ZK برای حفظ حریم خصوصی است.

ناکاموتو در مورد ناشناس ماندن خاص بود. تمام ارتباطات عمومی او در بیت کوین تاک و ایمیل‌ها طبق گزارش‌ها با استفاده از Tor، یک مرورگر پوشش IP انجام شده است. این دلیل اصلی عدم ردیابی آدرس IP عمومی وی است.

به گفته مدیران Bitcointalk، ناکاموتو همیشه از The Onion Router (Tor) برای دسترسی به انجمن استفاده می‌کرد. (Bitcoin Talk)

سازندگان بیت کوین حتی بخشی را به حریم خصوصی در وایت پیپر بیت کوین اختصاص می دهند و استدلال می کنند که کاربران می توانند کلیدهای عمومی خود را ناشناس نگه دارند تا عموم بتوانند تراکنش های آنها را ببینند. همچنین پیشنهاد می کند که تشخیص اینکه چه کسی درگیر است، مشابه بورس اوراق بهادار، غیرممکن است.

نمودار حریم خصوصی در وایت پیپر بیت کوین نشان داده شده است. (Bitcoin.org)

بن ساسون گفت: واضح است که ساتوشی به نوآوری‌های حریم خصوصی که من و همکارانم در Zcash به آنها کمک کردیم علاقه داشت.

متأسفانه، آقای ناکاموتو دیگر هرگز به این موضوع نپرداخت تا اینکه در ۱۲ دسامبر ۲۰۱۰، تاریخ آخرین پست خود در بیت کوین تاک، از دید عموم ناپدید شد.

با این حال، بن ساسون معتقد است که اگر ناکاموتو فعال باقی می ماند، برای اثبات ZK برای بیت کوین فشار می آورد.

آنها اخیراً از طریق ZeroSync به بیت‌کوین راه پیدا کرده‌اند، اما من معتقدم که ساتوشی تمایل داشت تا تنظیمات لازم را برای ادغام بیشتر آنها انجام دهد.

در پایان، نمی توان نادیده گرفت که مقیاس بندی برای تحقق چشم انداز بیت کوین به عنوان یک ارز جهانی، به ویژه با توجه به وضعیت جامد فعلی آن، ضروری است.


نویسنده: Felix Ng
منابع:
Cointelegraph | CoinDesk | U.Today

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا