اخبار ارز دیجیتال

بابا نوئل و گرینچ: قهرمانان و شروران ۲۰۲۲

در زیر فهرستی از ۱۲ فردی که در سال گذشته بیشترین تأثیر را بر صنعت ارزهای دیجیتال داشته اند آورده شده است.

از بیرون، سال ۲۰۲۲ یک سال ترن هوایی برای ارزهای دیجیتال بوده است. ارزش بازار در طول بازار صعودی سال ۲۰۲۱ به ۳ تریلیون دلار رسید، اما به سطح فعلی خود یعنی حدود ۸۱۰ میلیارد دلار کاهش یافته است. بخشی از این رکود ممکن است به دلیل فضای فراگیر اقتصاد کلان باشد (مانند افزایش تورم و درگیری های اوکراین و روسیه)، اما ورشکستگی اخیر به این بخش ضربه زده است. نقش داده شده را نمی توان انکار کرد.

با این اوصاف، در زیر فهرستی از مسلماً برجسته‌ترین قهرمانان و شرورانی که بدون شک در این صنعت به سرعت در حال تحول در سال گذشته تأثیر گذاشته‌اند، آورده شده است.

قهرمانان

ژائو چانگ پنگ

زمانی که برخی از بزرگترین بازیگران این ارز دیجیتال سقوط کردند، چانگ پنگ ژائو، که با نام CZ نیز شناخته می شود، اطمینان حاصل کرد که صرافی رمزنگاری Binance خود را حفظ خواهد کرد و سقوط نزدیک ترین رقیب آن، FTX، نیز در این امر نقش داشت.

CZ از پیوند دادن صرافی رمزارز به چارچوب های نظارتی یک یا چند کشور خودداری کرده است. در نتیجه، دولت‌های سراسر جهان کمتر از رویکرد بایننس حمایت کرده‌اند و بارها با درخواست‌های نظارتی بر صرافی فشار آورده‌اند. در زمستان سخت کریپتو که اخراج کارکنان امری عادی بود، CZ ادعا می‌کند که اخراج عمده‌ای وجود ندارد و صرافی حتی به استخدام پرسنل بیشتری در آینده نزدیک فکر می‌کند.

در نهایت، حضور دیجیتال CZ در طول سال گذشته افزایش یافته است و از ۸ میلیون دنبال کننده توییتر در سراسر جهان فراتر رفته است. علاوه بر این، این کارآفرین کانادایی اخیراً اعلام کرد که ۵۰۰ میلیون دلار در توییتر سرمایه گذاری کرده است.

برایان آرمسترانگ

برایان آرمسترانگ، مدیرعامل کوین بیس، سالی پر فراز و نشیب بوده است. این شرکت چندین کارمند خود را اخراج کرد و قیمت سهام آن به شدت کاهش یافت. اما با وجود ناکامی ها، او به تلاش خود ادامه داد. در طول سال، آرمسترانگ منتقد سرسخت کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده و رئیس آن، گری جنسلر بوده است. مطالبه SEC با مجبور کردن نهادهای رمزنگاری به رعایت الزامات گزارش دهی شدید، نوآوری را خفه کرده است.

تعهد آرمسترانگ به تمرکززدایی و شفافیت مجدداً در اوایل سال جاری و زمانی که کوین بیس اعلام کرد سرویس سهامداری اتر (ETH) خود را در زمینه تجارت اتریوم تحت سانسور میدان برنج تعطیل می‌کند، کاملاً آشکار شد.

سناتور سینتیا رامیس و سناتور کریستن گیلیبراند

در حالی که برخی از قانونگذاران نسبت به بازار ارزهای دیجیتال بی تفاوت هستند، سناتورهای سینتیا رامیس و سناتورهای کریستن گیلیبراند در تلاش هستند تا پتانسیل واقعی اقتصادی و اجتماعی این فناوری که به سرعت در حال رشد است را درک کنند. من وقت گذاشتم.

در اوایل سال جاری، دو Procrypt لایحه‌ای به نام قانون نوآوری مالی مسئول Lummis-Gilibrand ارائه کردند که چارچوبی جامع برای حاکمیت ارزهای دیجیتال پیشنهاد می‌کند. این لایحه در پاسخ به عدم شفافیت SEC در این زمینه صادر شد و ارزهای دیجیتال را به سه دسته کالاها، اوراق بهادار و دارایی های فرعی طبقه بندی کرد.

این لایحه خاطرنشان می کند که ارزهای رمزنگاری شده طبقه بندی شده به عنوان کالا باید توسط کمیسیون معاملات آتی کالا تنظیم شود و SEC مسئول اوراق بهادار و دارایی های فرعی است.

نماینده تام ایمر

تام ایمر اصلی صدای دیگری است که در سال گذشته از صنعت کریپتو پشتیبانی قوی کرده است. اخیراً، این سیاستمدار، استراتژی نظارت بر ارزهای رمزنگاری شده توسط رئیس SEC، گری جنسلر را «بی‌تمایز و ناسازگار» خواند. علاوه بر این، از ژانویه، او رئیس چندین نهاد رمزنگاری برجسته بوده است که از او شکایت کرده اند که الزامات گزارش دهی Gensler دست و پا گیر، ناعادلانه، غیر ضروری و مغرضانه علیه بازار ارز دیجیتال است.

در یک توییت اخیر، Emmer تماس گرفت جنسلر برای شهادت در مقابل کنگره و توضیح رویکرد نظارتی مورد انتقاد خود. وی همچنین افزود: [Gensler] او از ارائه اطلاعات خواسته شده در نامه به کنگره خودداری کرد. این یک تناقض آشکار در رویکرد جنسلر بود و باعث شد که Terra/Luna، سلسیوس، وویجر و FTX را از دست بدهد.

کل تیم توسعه هسته اتریوم

پس از سال‌ها تأخیر، حرکت اتریوم به سمت لایه اجماع اثبات سهام سرانجام در اوایل سال جاری محقق شد. این پروژه که به عنوان Merge شناخته می شود، اولین بار بود که پروژه ای به اندازه اتریوم یک عملیات فنی در این مقیاس را با موفقیت به پایان رساند.

بیش از ۱۰۰ توسعه‌دهنده روی انتقال شبکه از لایه اجماع اثبات کار با انرژی فشرده به واقعیت یکپارچه اثبات سهام کار کردند.

روی “Collect” در زیر تصویر بالای صفحه کلیک کنید، یا این لینک را دنبال کنید.

شرور

سام بنکمن-فرید

جای تعجب نیست که این نام در لیست باشد. سام بنکمن-فرید، مدیر عامل سابق FTX اخیراً یکی از بزرگترین سقوط ارزهای دیجیتال در حافظه اخیر را سازماندهی کرده است. ظاهراً فارغ‌التحصیل MIT از عملکرد درونی رابطه FTX با شرکت خواهرش Alameda Research به رهبری همکار نزدیکش Caroline Ellison بی‌اطلاع بوده است.

از آنجایی که در ۱۲ دسامبر توسط مقامات باهامیا دستگیر شد، آینده بانکمن-فرند نامشخص است. بسیاری از مردم مایلند که او و همکاران نزدیک خود مانند سام ترابوکو، گری وانگ، کنستانس وانگ و نیشاد سینگ را به اتهامات جنایی به دست عدالت بسپارند. بانکمن-فرید در ۲۲ دسامبر به ایالات متحده مسترد شد و با قرار وثیقه ۲۵۰ میلیون دلاری آزاد شد. بسیاری از کارشناسان همچنان در مورد آینده او گمانه زنی می کنند که آیا SBF بقیه روزهای خود را در زندان و احتمالاً با بسیاری از نزدیکان خود خواهد گذراند یا خیر.

داگوون

یکی دیگر از افراد موجود در این لیست، Do Kwon، یکی از بنیانگذاران Terra، یک پلت فرم بلاک چین است که برای کارآمدتر کردن پرداخت ها طراحی شده است. استیبل کوین الگوریتمی Terra، TerraUSD (UST)، در زمان راه اندازی ۴۰ میلیون کاربر جذب کرد و این پروژه ۳۲ میلیون دلار از سرمایه گذارانی از جمله Arrington XRP Capital و Polychain Capital جذب کرد. همچنین توسط شرکت های بزرگی مانند شرکت فروش بلیط کره ای Ticket Monster و آژانس مسافرتی Yanolja تأیید شده است.

پس از مرگ Terra، سرمایه عظیم ۴۵ میلیارد دلاری در عرض هفت روز از بازار ارزهای دیجیتال پاک شد. تخمین زده می شود که سقوط بیش از ۲۰۰۰۰۰ سرمایه گذار کره جنوبی را تحت تأثیر قرار داده است و چندین گروه شکایت های دسته جمعی را علیه Kwon تنظیم کرده اند.

در ماه سپتامبر، دفتر دادستانی عمومی منطقه جنوبی سئول اعلام کرد که روند لغو گذرنامه کوون را آغاز کرده و نام او را در لیست قرمز اینترپل قرار داده است. به نظر می رسد تلاش کمی برای پنهان شدن از مقامات انجام می دهد.

سو ژو و کایل دیویس

Three Arrows Capital (3AC) در سال ۲۰۱۲ توسط سو ژو و کایل دیویس تأسیس شد. گفته می شود قبل از فروپاشی ۱۸ میلیارد دلار ارزش داشته است. در ماه مارس، شرکت تجزیه و تحلیل بلاک چین Nansen پیشنهاد کرد که ۳AC تنها حدود ۱۰ میلیارد دلار ارزهای دیجیتال را مدیریت می کند. با این حال، در سه ماهه اول ۲۰۲۲، گمانه زنی ها در مورد استقراض بدون تضمین زیاد شد.

مطالب مرتبط: ۵ ارز دیجیتالی که باید در سال ۲۰۲۳ تماشا کنید

پیش از سقوط، دیویس و ژو در صنعت ارزهای دیجیتال به نام‌های معروفی تبدیل شده بودند و ژو بیش از ۵۰۰۰۰۰ دنبال کننده در توییتر داشت. ۳AC در چندین پروژه محبوب از جمله Aave، Avalanche، Luna، Deribit و Ethereum سرمایه گذاری کرده است. از ژوئیه ۲۰۲۲، پرونده ورشکستگی صندوق سرمایه گذاری رمزارز نشان می دهد که این شرکت ۳.۵ میلیارد دلار از طلبکاران طلبکار است.

در نهایت، لازم به ذکر است که Zhu و Davies بیش از ۳ میلیارد دلار در سال‌های ۲۰۲۱-۲۰۲۲ از دست دادند و سقوط ۳AC را در فهرست مهم‌ترین زیان‌های معاملات صندوق تامینی در تاریخ قرار داد.

الکس ماشینسکی

الکس ماشینسکی بنیانگذار و مدیر عامل سابق شبکه سلسیوس، یکی از بزرگترین پلتفرم های وام دهی ارزهای دیجیتال در جهان است. در ماه ژوئن، سلسیوس به طور ناگهانی برداشت، مبادله و نقل و انتقال مشتری را متوقف کرد و دلیل آن ایمنی مشتری و نوسانات شدید بود. مدت کوتاهی پس از آن، این شرکت برای فصل ۱۱ ورشکستگی اعلام کرد و حفره ای ۱.۲ میلیارد دلاری در حساب های خود آشکار کرد.

در زمان ورشکستگی، سلسیوس دارایی ۴.۳ میلیارد دلار و زیان تخمینی ۵.۵ میلیارد دلار بود. تنها یک ماه قبل از اعلام ورشکستگی درجه سلسیوس، Mashinski بیش از ۱۰ میلیون دلار ارز دیجیتال را برداشت. چند تن دیگر از مدیران شرکت، از جمله مدیر استراتژی سابق دنیل لیونگ و مدیر فناوری نوک گلدشتاین، اقدامات مشابهی را انجام داده اند.

قبل از مسدود کردن وجوه مشتریان، سلسیوس ماسکینسکی با بیش از ۸ میلیارد دلار وام مشتری و تقریباً ۱۲ میلیارد دلار دارایی تحت مدیریت، یکی از برجسته‌ترین بازیگران بازار ارزهای دیجیتال بود. این شرکت بیش از ۱.۷ میلیون مشتری دارد که بازدهی تا ۱۷ درصد را در هر سپرده ارز دیجیتال ارائه می دهد.

استیون ارلیش

استفان ارلیش بنیانگذار و مدیر عامل شرکت وویجر دیجیتال، یک شرکت کارگزاری ارزهای دیجیتال است. چند روز پس از ورشکستگی سلسیوس، وویجر اعلام کرد که تمام برداشت‌ها و تراکنش‌های مشتریان را به حالت تعلیق در می‌آورد. چهار روز بعد، او برای فصل ۱۱ ورشکستگی داد. به زودی مشخص شد که یکی از دلایل سقوط وویجر، وام سرسام آور ۶۷۰ میلیون دلاری به ۳AC بود.

بدتر از آن، همه وام های شرکت تنها چند هفته قبل از ورشکستگی شرکت در تماس های سرمایه گذاران گنجانده شد. دیگر پرچم‌های قرمز قابل توجه عبارتند از اتهامات شرکت بیمه سپرده فدرال ایالات متحده مبنی بر اینکه وویجر به اشتباه ادعا کرده است که نمایندگانش بیمه دارند. در اوج خود، خزانه وویجر دارای سپرده عظیم ۵.۸ میلیارد دلاری بود. بایننس اخیراً اعلام کرده است که قصد دارد یک شرکت مشکل دار را خریداری کند.

سال گذشته سال سختی برای صنعت بود. آیا با نزدیک شدن به سال جدید، آیا بازارها می‌توانند قوی‌تر بازگردند و آینده بهتری برای همه شرکت‌کنندگان بسازند؟ فقط زمان مشخص خواهد کرد.نویسنده: Shiraz Jagati

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا