اخبار ارز دیجیتال

شروع محاکمه Sam Bankman Freed: یک هفته در حال بررسی

محاکمه سام بانکمن فرید، مدیر عامل سابق FTX در ۳ اکتبر آغاز شد. چهار شاهد به هیئت منصفه گفتند که چگونه ۸ میلیارد دلار از وجوه مشتریان گم شده است.

املاک لوکس، کمک های مالی سیاسی، سرمایه گذاری، جلد مجلات. تان لین، دستیار دادستان ایالات متحده در بیانیه افتتاحیه معروف ترین آزمایش ارزهای دیجیتال جهان گفت که یک سال پیش، این زندگی سم بنکمن فرید بود.

لین ادامه داد: «همه چیز بر اساس دروغ ساخته شده بود.» لین ادامه داد که بنیانگذاران Alameda Research و FTX «به دنیا دروغ می گفتند» تا از طریق لابی در واشنگتن دی سی ثروتمندتر و تأثیرگذارتر شوند. استدلال کرد که اظهارات آقای لین به وضوح بر اظهارات آقای بنکمن فرید تأثیر گذاشته است و پاسخی گرم دریافت کرد. وکیل او، مارک کوهن، موکلش را کارآفرینی معرفی کرد که در زمان رشد سریع مرتکب اشتباه شد. او به هیئت منصفه گفت: «دزدی در کار نبوده است.

در میان روزنامه نگاران و وکلای حاضر در گالری، والدین متهم، جوزف بنکمن و باربارا فرید بودند. در چند روز گذشته، باربارا ساعت ها در دادگاه شماره ۲۶ به پسرش خیره شده است، حتی اگر جوزف گهگاه لبخند می زد.

چهار شاهد این هفته در دادگاهی در دادگاه منطقه ای ایالات متحده در منهتن شهادت دادند. این لیست همچنین شامل دوستان نزدیک بانکمن فرید، آدام یدیدیا و گری وانگ و همچنین معامله گران فرانسوی است که در FTX سرمایه گذار هستند.

نکات برجسته محاکمه Bankman Fried به صورت محلی توسط Cointelegraph پوشش داده شد.

مارک جولیارد

اولین شاهد هیئت منصفه دادستان یک تاجر کاکائو از پاریس بود که اکنون در لندن زندگی می کند. مارک جویلیارد یکی از قربانیان فاجعه FTX در نوامبر ۲۰۲۲ بود. جویلیارد به هیئت منصفه گفت که در آن زمان چهار بیت کوین به ارزش نزدیک به ۱۰۰۰۰۰ دلار در FTX دارد. او به یاد می آورد که زمانی که می خواست پول خود را برداشت کند و نتوانست پول خود را پس بگیرد احساس اضطراب می کرد.

در FTX، او هرگز معاملات آتی انجام نداده بود. سهام بیت کوین بخش قابل توجهی از پس انداز جویلیارد را تشکیل می داد. دادستان ها از شهادت او برای توضیح اینکه چگونه مشتریانی که وجوه خود را در FTX واریز کرده بودند از حادثه سال گذشته آسیب دیده اند استفاده کردند.

دفاعیات بانکمن فرید به دنبال کم اهمیت جلوه دادن پرونده دادستانی بود و گفت که این معامله گر یک حرفه ای واجد شرایط در لندن است و تصمیمات خود را بر اساس تأیید افراد مشهور استوار نمی کند. کوهن اشاره کرد که با استخدام تام بردی برای اجرای تبلیغات برای FTX مشکلی نداشت.

نمایی از خارج از محل برگزاری دادگاه سام بنکمن آزاد در نیویورک.منبع: Ana Paula Pereira/Cointelegraph

آدام یدیدیا

آدام یدیدیا و بنکمن فرید در موسسه فناوری ماساچوست (MIT) با هم دوست شدند. قبل از پیوستن به FTX به عنوان یک توسعه دهنده در ژانویه ۲۰۲۱، یدیدیا برای مدت کوتاهی به عنوان یک کارآموز در Alameda در سال ۲۰۱۷ کار کرد. او همچنین یکی از ساکنان ملک لوکس ۳۵ میلیون دلاری FTX در باهاما بود.

طبق شهادت وی، وجوه فیات از مشتریان توسط FTX از طریق یک شرکت تابعه Alameda به نام North Dimension دریافت شده است. تمام سپرده های انجام شده توسط مشتریان FTX توسط Alameda به FTX یک تعهد تلقی می شود. در زمان سقوط بورس، این بدهی به ۸ میلیارد دلار رسیده بود.

آیدیدیا ماه ها قبل از تشکیل پرونده ورشکستگی از بدهی میلیاردر بین دو شرکت مطلع شد. ایدیدیا با اشاره به مسئولیت آلامدا در زمین تنیس پارویی از بنکمن فرید پرسید: «خوبی؟» اما هیچ پاسخ مثبتی دریافت نکرد. بانکمن فرید به او گفت: «ما دیگر کاملاً آسیب‌ناپذیر نیستیم» و افزود که شش ماه تا سه سال طول می‌کشد تا شرکت‌ها حساب‌های خود را ببندند. یدیدیا به یاد می آورد: «او عصبی به نظر می رسید.

“من به سم و کارولین و بقیه آلامدا اعتماد کردم تا این وضعیت را مدیریت کنند.”

تا قبل از فروپاشی خود در نوامبر، یدیدیا شاهد بود که FTX رقبای Binance و Coinbase را تصاحب کرده بود. او حتی از پاداش میلیاردی خود برای به دست آوردن ۵ درصد از سهام شرکت استفاده کرد.

آیدیدیا در نوامبر ۲۰۲۲ پس از اطلاع از اینکه Alameda از وجوه انتقال یافته از مشتریان FTX برای بازپرداخت بدهی استفاده می کند، استعفا داد. او از سال گذشته با وزارت دادگستری ایالات متحده همکاری می کند.

متیو هوانگ

متیو هوانگ، یکی از بنیانگذاران شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر Paradigm، در مجموع ۲۷۸ میلیون دلار در FTX در دو دور سرمایه گذاری از سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲ سرمایه گذاری کرد. برای او این یک باخت کامل بود.

هوانگ گفت که این شرکت از ادغام وجوه بین FTX و Alameda یا امتیازاتی که Alameda نسبت به صرافی ارزهای دیجیتال دارد، آگاه نبود. همانطور که دادستان ها از کد FTX و پایگاه داده نشان دادند، Alameda از موتور انحلال FTX معاف بود، که موقعیت های در معرض خطر انحلال را می بندد.

تحت این معافیت، Alameda توانست از موقعیت خود استفاده کند و تعادل منفی را با FTX حفظ کند.

آقای هوانگ اعتراف کرد که در مورد FTX بررسی دقیق تری انجام نداده و در عوض به اطلاعات ارائه شده توسط Bankman Freed تکیه کرده است.

به گفته هوانگ، بانکمن فرید در برابر ایده قرار دادن سرمایه گذاران در هیئت مدیره FTX «بسیار مقاوم» بود، اما پس از تأسیس هیئت مدیره و انتصاب مدیران مجرب، او می گوید قول داده است.

گری وانگ

وانگ و بنکمن فرید که زمانی از بنیانگذاران دو شرکت برجسته بودند، این هفته خود را در دو طرف دادگاه دیدند. او به اعضای هیئت منصفه از جمله بانکمن فرید، مدیر عامل سابق آلامدا ریسرچ، کارولین الیسون و نیشاد گفت: «من اینجا هستم زیرا مرتکب کلاهبرداری با سیم، کلاهبرداری اوراق بهادار و کلاهبرداری کالا شدم. سینگ و دیگران. مدیر سابق مهندسی

“من اینجا هستم زیرا مرتکب کلاهبرداری با سیم، کلاهبرداری اوراق بهادار و کلاهبرداری کالایی شدم.”

وانگ یکی از شاهدان اصلی این پرونده محسوب می شود. بازجویی از دادستان از ۵ اکتبر آغاز می شود و قرار است در ۱۰ اکتبر، زمانی که هفته دوم دادگاه آغاز می شود، پایان یابد. آقای وانگ بیشتر توضیح داد که چگونه FTX و Alameda تحت مدیریت آقای Bankman Freed عمل می کردند.

وانگ گفت که Alameda در سال ۲۰۱۹، چند ماه پس از تاسیس FTX، امتیازات ویژه ای در مورد کد FTX دریافت کرد. بر اساس تصاویری از پایگاه داده FTX و کد موجود در GitHub، دادستان ها نشان دادند که Alameda دارای مانده منفی نامحدود، تسهیلات اعتباری ویژه ۶۵ میلیارد دلاری و معافیت از انحلال است.

وکلای Bankman Freed استدلال کردند که این امتیازات مشابه امتیازاتی است که سایر بازارسازان در FTX از آن برخوردار هستند. دفاع همچنین به این واقعیت اشاره کرد که Alameda یک بازارساز بزرگ برای FTX است. بنابراین، داشتن توانایی تعادل منفی برای نقش ضروری بود.

وانگ گفت که تبادل وجوه بین دو شرکت در طول زمان گسترش یافت. در سال ۲۰۲۰، آقای Bankman Freed به آقای وانگ دستور داد که تراز منفی Alameda را تحت درآمدهای FTX حفظ کند. تراز منفی آلامدا افزایش یافت و خط اعتباری آن نزد FTX نیز افزایش یافت. بدهی آلامدا به FTX در پایان سال ۲۰۲۱ به ۳ میلیارد دلار رسید که از ۳۰۰ میلیون دلار در سال ۲۰۲۰ افزایش یافت.

وانگ در پاسخ به این سوال که چرا از امتیاز آلامدا حمایت می کند، گفت: “من به قضاوت او اعتماد کردم.”

دادستان ها همچنین سوء استفاده از کوین موبایل (MOB) در سال ۲۰۲۱ را برجسته کردند. بانکمن فرید برای پنهان کردن ضرر از سرمایه گذاران FTX به وانگ و الیسون گفت که کسری میلیاردر را به جای گذاشتن در خزانه FTX به ترازنامه آلامدا اضافه کنند. گفته می شود که او دستوراتی داده است.

وانگ گفت واقعیت مهم دیگر این بود که صندوق بیمه FTX اطلاعات جعلی را انجام داده بود.

در ماه‌های قبل از فروپاشی FTX، بانکمن فرید، وانگ و سینگ در مورد امکان تعطیلی Alameda و جایگزینی آن با یک بازارساز دیگر بحث کردند. اما در آن زمان، بدهی این شرکت به FTX 14 میلیارد دلار بود. در نوامبر ۲۰۲۲، Alameda فعالیت خود را متوقف کرد.

آقای وانگ همچنین با دادستان ها همکاری می کند. مدارک او در ۱۰ اکتبر از سر گرفته می شود و کارولین الیسون نیز قرار است در همان روز استماع شود.

مجله: کارآگاه بلاک چین – Chainalysis پس از فروپاشی کوه Gox متولد شد


نویسنده: Ana Paula Pereira
منابع:
Cointelegraph | CoinDesk | U.Today

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا