اخبار ارز دیجیتال

CBDC روسیه تا سال 2025؟در مورد روبل دیجیتال چه خبر است


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

2025-2027 ممکن است هنوز دور به نظر برسد، اما بانک مرکزی روسیه در حال آماده شدن برای استقرار انبوه CBDC ها تا آن زمان است.

پروژه ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) بانک مرکزی فدراسیون روسیه (CBR) به سرعت در حال توسعه است. اولین خبر این ابتکار در سال 2020 گزارش شد و لایحه نظارتی در سال 2022 ارائه شد و در حال حاضر در مجلس نمایندگان در حال بررسی نهایی است.

با این حال، همانطور که اولگا اسکوروبوگاتووا، معاون اول فرماندار CBR اخیراً فاش کرد، عرضه نهایی “روبل دیجیتال” برای عموم مردم تا سال های 2025-2027 انجام نخواهد شد.

در یک زمینه جهانی، جدول زمانی هنوز خوش بینانه به نظر می رسد. بر اساس گزارش اخیر PwC، تنها حدود 24 CBDC می تواند تا سال 2030 عملیاتی شود. با این حال، ممکن است چنین زمان‌بندی برای کشوری که فعالانه به دنبال راه‌هایی برای تجارت بین‌المللی تحت تحریم‌های شدید مالی است، نسبتاً دیر به نظر برسد.

فراز و نشیب روبل دیجیتال

در سال 2017، CBR علاقه خود را به بررسی ایده یک ارز دیجیتال اعلام کرد. در آن زمان، Skorobogatova تاکید کرد که توسعه CBDC یک اولویت است و CBR به زودی بررسی خواهد کرد. با این حال، الویرا نابیولینا، رئیس بانک، آن را به عنوان یک اولویت اصلی نمی‌دانست، بلکه آن را چیزی می‌دانست که باید در میان‌مدت تا بلندمدت مورد توجه قرار گیرد.

در سال 2022، CBR برنامه هایی را برای معرفی روبل دیجیتال به تمام بانک های کشور تا سال 2024 فاش کرد. او توضیح داد که این راه‌اندازی مرحله‌ای خواهد بود و شامل آزمایش‌های گسترده و توسعه زیرساخت‌ها می‌شود. به گفته بانک مرکزی، روبل دیجیتال با سیستم‌های پرداخت سنتی نقدی و غیرنقدی همزیستی خواهد داشت و به مصرف‌کنندگان انعطاف‌پذیری بیشتری در تراکنش‌های خود می‌دهد.

الویرا نابیولینا فرماندار CBR که با او مصاحبه شد. منبع: MarketWatch

در فوریه 2023، اسکوروبوگاتووا اولین آزمایش روبل دیجیتال را برای مصرف کنندگان اعلام کرد که قرار است از اول آوریل 2023 آغاز شود. این آزمایش شامل 13 بانک محلی، تجار متعدد و مصرف کنندگان واقعی خواهد بود.

در همان ماه، گازپرومبانک، یک شرکت تابعه بانکی شرکت دولتی انرژی گازپروم و یکی از آزمایش‌کنندگان، به‌طور عمومی به بانک‌ها زمان بیشتری برای معرفی CBDCs پیشنهاد داد.

در واقع، یک گزارش مک کینزی تخمین زد که بانک‌های روسی می‌توانند 3.5 میلیارد دلار از کارمزد CBDC‌ها را طی پنج سال از دست بدهند، بنابراین نگرانی‌های این بانک موجه بود.

راه اندازی این آزمایشی در نهایت به دنبال تصویب لایحه روبل دیجیتال در مجلس نمایندگان به تعویق افتاد.

لایحه اصلاحیه تعاریف قانونی کلیدی مانند “پلتفرم”، “شرکت کننده” و “کاربر” را ایجاد می کند، و همچنین دستورالعمل های کلی را برای اکوسیستم CBDC بیان می کند.

تحت چارچوب فعلی، CBR نقش اپراتور اصلی زیرساخت روبل دیجیتال را بر عهده خواهد گرفت و مسئولیت حفاظت از تمام دارایی های در بند را بر عهده خواهد داشت.

کاربران روبل دیجیتال گزینه ای برای افتتاح حساب پس انداز ندارند، زیرا هدف اصلی CBDC خدمت به عنوان وسیله ای برای پرداخت و حواله است. پرداخت و نقل و انتقالات برای مشتریان فردی رایگان است، اما مشتریان شرکتی 0.3٪ از مبلغ پرداختی را دریافت خواهند کرد.

آیا منتظر سال 2025 هستید؟

در 6 ژوئیه، Slobogatova از CBR گفت که “بین سال های 2025 تا 2027” همه شهروندان می توانند کیف پول خود را برای دریافت و خرج روبل های دیجیتال باز کنند.

اسکوروبوگاتووا گفت که بانک‌های خصوصی تراکنش‌های روبل دیجیتال را در برنامه‌های استاندارد تسهیل می‌کنند و کل فرآیند واسطه گری بانک مرکزی برای مشتری نهایی کم و بیش نامرئی خواهد بود، بنابراین خیلی چیزها به بانک‌ها و آماده‌سازی برای ایجاد زیرساخت‌های لازم بستگی دارد. میکند. اسکوروبوگاتووا تاکید کرد: «روبل دیجیتال یک ارز دیجیتال یا استیبل کوین نیست که اغلب صادرکننده یا ناشناخته ای نداشته باشد.

الکساندر پودوونیک، رئیس شعبه سن پترزبورگ انجمن افسران ارشد امنیت اطلاعات، یک شرکت مشاوره امنیت سایبری که در قانون CBDC دخیل است، گفت مهلت 2025-2027 واقع بینانه است و زیرساخت آزمایش روبل دیجیتال را آزمایش خواهد کرد. آماده انجام این کار هستم

“تقریبا 30 شخص حقوقی در حال حاضر در این آزمون شرکت می کنند، از جمله بانک ها، خرده فروشان، و کارآفرینان فردی. تا سال 2027، حداکثر 1500 نفر (از جمله افراد) شرکت خواهند کرد. توصیه هایی ارائه خواهد شد.”

آقای پودوونیک همچنین به بروزرسانی آتی قانون فدرال شماره 115 که رویه های مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم را تنظیم می کند، اشاره کرد. اصلاحات پیشنهادی، اشکال جدیدی از تراکنش ها را برای کمک به ناظران مالی در تجزیه و تحلیل تراکنش های CBDC در نظر می گیرد.

النا کلیوچاروا، یکی از همکاران ارشد شرکت حقوقی KKMP روسیه، نیز هیچ ناهنجاری در مهلت 2025-2027 نمی بیند.

او به کوین تلگراف گفت: «تاخیر در معرفی روبل دیجیتال ممکن است بیشتر به جنبه‌های فنی مرتبط باشد. کلیوچاروا گفت: “زیرساخت های پیش بینی شده توسط مفهوم CBR پیچیده است و باید تراکنش های آنلاین و آفلاین را تسهیل کند و سطح بالایی از امنیت سایبری را تضمین کند.”

“طبق نظرات قبلی CBR، آنها عمدا نمی خواهند روند را تسریع کنند، بلکه مطمئن شوند که پلت فرم دیجیتال روبل به درستی کار می کند و ایمن است.”

کلیوچالوا در پایان گفت: تصمیم برای به تعویق انداختن معرفی ارز دیجیتال روسیه نباید به عنوان یک شکست پروژه تلقی شود، بلکه تلاشی برای ایجاد یک راه حل پایدار و متعادل است.

با توجه به اینکه در حال حاضر تنها چهار CBDC در گردش وجود دارد، روسیه احتمالاً یکی از اولین پذیرندگان خواهد بود، حتی اگر روبل دیجیتال تا سال 2027 صادر نشود.

نویسنده: David Attlee

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا