اخبار ارز دیجیتال

بالا رفتن ارزش جهانی دلار و تأثیر آن بر فرصت های سرمایه گذاری

بالا رفتن ارزش جهانی دلار در دو ماه اخیر باعث شده است تا بسیاری از بازارها از جمله بازار ارزهای دیجیتال با ریزش مواجه شوند اما با این وجود، بالا رفتن ارزش جهانی دلار نه تنها نتوانسته در بازار فارکس (Forex) خللی ایجاد کند بلکه فرصت های معاملاتی مناسبی را برای افرادی که با این بازار آشنایی دارند، به همراه آورده است.

به نظر شما چرا با وجود مشکلات موجود در سایر بازارها، فارکس همچنان محل مناسبی برای کسب سود است؟

دلیل این امر را می توان در ویژگی های منحصر به فرد این بازار دانست. در ادامه علل برتری بازار فارکس که بزرگترین بازار مالی جهان است و روشهای موفقیت در آن را بررسی می کنیم.

چرا بازار فارکس برای سرمایه گذاری مناسب است؟

بازار غیرمتمرکز فارکس که از آن با عنوان بازار تبادل ارزهای خارجی (Foreign Exchange Market) هم نام برده می شود، بازاری دوطرفه است که امکان کسب سود هم در زمان ریزش قیمت ها و هم در زمان افزایش قیمت ها، وجود دارد. همان طور که از نام این بازار هم مشخص است، ارزهای خارجی مثل دلار و یورو در این مکان با یکدیگر مبادله می شوند و اگر شما به اندازه کافی، از دانش معامله کردن در این بازار برخوردار باشید، می توانید سود خوبی از سرمایه گذاری در فارکس بگیرید.

فارکس، برخلاف سایر بازارهای مالی جهانی که برخی مواقع حجم معاملات در آنها کم شده و به نوعی دچار رکود می شوند، همواره از نقدینگی (Liquidity) بالایی برخوردار بوده است. منظور از نقدینگی، سرعت تبدیل شدن سرمایه شما (در بازار فارکس این سرمایه از نوع ارز خارجی است) به پول نقد است. بنابراین در این بازار می توانید به سرعت دارایی خود را فروخته و پول تان را نقد کنید.

نکته مهمی که باید به آن دقت این است که بازارهای جهانی دو طرفه ای به جز فارکس هم وجود دارند اما این بازارها با ریزش قیمت ها به نوعی دچار رکود می شوند. در این حالت افراد کمتری معامله می‌کنند و در نتیجه میزان نقدینگی کم می شود. در چنین حالتی عملا امکان سود بردن از کاهش قیمت ها به دلیل حجم کم معاملات وجود نخواهد داشت. از طرف دیگر، بازار فارکس با داشتن حجم روزانه ای نزدیک به 6.6 تریلیون دلار، چه در زمان ریزش قیمت ها و چه در زمان افزایش آنها، محل مناسبی برای سرمایه گذاری است.

رابطه دلار و بازار جهانی فارکس

برای موفقیت در فارکس بایستی در وهله اول دانش اقتصاد کلان را یاد بگیرید تا بتوانید کاهش یا افزایش ارزش ارزها را پیشبینی کنید. در صورت یادگیری این دانش، می توانید تحلیل بنیادی فارکس را به دقت انجام داده و معاملات موفقی بر اساس آن انجام دهید اما تحلیل بنیادی یا فاندامنتال چیست؟

تحلیل فاندامنتال فارکس، دانشی است که با استفاده از اخبار و داده های اقتصادی و سیاسی، روند قیمت آینده در جفت ارزهای فارکس را پیشبینی می کند و لازمه یادگیری آن، علم اقتصاد کلان است. فرض کنید این دانش را یاد گرفته و به این نتیجه می رسید که در آینده نزدیک، ارزش دلار آمریکا بیشتر خواهد شد. در این صورت می توانید، پرحجم ترین جفت ارز بازار فارکس که یورو به دلار با نماد EUR/USD‌ است را برای فروش انتخاب کنید چون با افزایش ارزش دلار، ارزش یورو نسبت به آن کمتر می شود. اگر از دانش اقتصاد برخوردار بودید، می توانستید در همین چند ماه اخیر، افزایش ارزش دلار را پیشبینی کرده و با کاهش قیمت ها در این جفت ارز، سود خوبی به دست بیاورید.

چطور از فرصت های سرمایه گذاری موجود در بازار فارکس استفاده کنیم؟

یک سرمایه گذاری موفق نیاز به یک برنامه ریزی دقیق و همه جانبه دارد. برای موفق شدن در بازار فارکس هم شما باید یک نقشه جامع داشته باشید تا در بهترین زمان ممکن شما را وارد بازار کند و در بهترین زمان ممکن از آن خارج کند. این نقشه دقیق در بازار فارکس، داشتن یک استراتژی معاملاتی موفق است.

برای استفاده از بهترین استراتژی فارکس، باید از مراجع معتبری استفاده کنید که سودده بودن استراتژی خود را به شما نشان دهند. علاوه بر این، استراتژی فارکس هر معامله گر باید مختصِ خود او تنظیم شده باشد. بنابراین ممکن است استراتژی یک نفر برای کس دیگری مناسب نباشد. به همین دلیل باید از  استراتژی‌ای استفاده کنید که متناسب با شخصیت و روحیات شما تنظیم شده باشد. در واقع بهترین استراتژی های معاملاتی فارکس با استفاده از مِتد کوچینگ، آموزش داده می شوند. در این روش شما ساخت یک استراتژی معاملاتی سودده در فارکس را مطابق شخصیت خود یاد می گیرید. وجود متد کوچینگ به معنای این است که یک مربی از صفر تا صد به هنگام ساخت استراتژی معاملاتی شما را همراهی می کند. استفاده از یک استراتژی جامعِ سودده در فارکس و پایبندی به آن، مهمترین رمز موفقیت افراد حرفه ای در این بازار است.

استراتژی CST (استراتژی جامع معاملاتی) طی سالها استفاده در بازار توسط معامله گران مختلف، سودده بودن خود را اثبات کرده است. در این استراتژی موفق، با استفاده از ترکیب متدهای مختلف به شکلی اصولی روند بازار، مناطق برگشت قیمت، میزان انرژی بازار برای برگشت، شناسایی شده و در ترکیب با مدیریت ریسک و روان شناسی، بهترین نتایج معاملاتی از آن به دست می آید. از آنجایی که موفقیت در فارکس، اتفاقی نیست بهتر است از این استراتژی های جامع که سودده بودن آنها از قبل تست شده است، استفاده کنید.

افزایش ارزش دلار با بالاتر رفتن نرخ بهره در آمریکا

در چند ماه گذشته هر زمان که آمریکا نرخ بهره بانکی را به دلیل مبارزه با مشکل تورم بالا برده است، ارزش دلار در برابر سایر دارایی های مالی مثل نفت، طلا، ارزهای دیجیتال و … بیشتر شده است و به طبع این دارایی های مالی که ارزششان در برابر دلار آمریکا سنجیده می شود، با ریزش مواجه شده اند. البته بازار فارکس هم از این قضیه مستثنی نبوده است اما وضعیت این بازار به گونه‌ی دیگری است:

  • اکثر جفت ارزهایی که ارز اول آنها دلار آمریکا بوده است، رشد قیمت داشته اند.
  • اکثر جفت ارزهایی که ارز دوم آنها دلار آمریکا بوده است، کاهش قیمت داشته اند.

اگر شما با دانش اقتصاد کلان و تحلیل فاندامنتال فارکس، زودتر از موعد از بالا رفتن ارزش دلار باخبر می شدید و یک استراتژی معاملاتی سودده در فارکس را یاد گرفته بودید، می توانستید به راحتی در هر دو حالت از این بازار سود بگیرید. همان طور که می بینید، بالا رفتن ارزش جهانی دلار نتوانسته است به این بازار و فرصت های سرمایه گذاری در آن صدمه بزند. در نهایت باید به این نکته اشاره کنیم که در صورت به دست آوردن دانش اقتصادی، می توانید همواره انتخاب هوشمندانه‌ای از بین انواع بازارهای مالی داشته باشید.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا