اخبار ارز دیجیتال

بازگشت به عقب ۲۰۲۲: جمع بندی ارزهای دیجیتال امسال و مراحل تا سال ۲۰۲۳

سال ۲۰۲۲ یک سال ویرانگر برای سرمایه گذاران در بازارهای سنتی و کریپتو بوده است، اما پتانسیل اکوسیستم کریپتو از طریق ترک های تورمی و مدیریت متمرکز دارایی ها می درخشد.

در حالی که وارد سال ۲۰۲۳ می شویم، زمان آن فرا رسیده است که در مورد دستاوردها و مبارزاتی که جامعه جهانی ارزهای دیجیتال در ۳۶۵ روز گذشته شاهد بوده اند، مکث کنیم و فکر کنیم. از ابتدای سال ۲۰۲۲، هیچ استراتژی سرمایه‌گذاری که بتواند به بازیابی پرتفوی در حال سقوط در اکوسیستم‌های سنتی و کریپتو کمک کند، وجود نداشته است. ژانویه ۲۰۲۲ بازار کمی فروپاشی شده را به ارث برده است و سرمایه گذاری های انجام شده در بالاترین حد خود در سال ۲۰۲۱ منجر به زیان فوری شده است.

برای بسیاری، به خصوص تازه واردان، کاهش قیمت ارزهای دیجیتال به عنوان آخرین بازی تلقی می شد. اما اطلاعات کمی در مورد انعطاف پذیری و عملکرد جوامع در برابر رکودهای جهانی، حملات سازمان یافته و تقلب، و بازارهای نزولی بی امان وجود داشت.

در نتیجه افت قیمت‌ها، سال ۲۰۲۲ همچنین وارث هیاهوی سال ۲۰۲۱ در اطراف بالاترین رکوردهای نمادین برای توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT)، متاورس، بیت‌کوین (BTC) و سایر ارزهای دیجیتال برنج شد.

اقتصادهای سرتاسر جهان از تورم هنگفتی متحمل شده اند زیرا تاثیرگذارترین ارزهای فیات در برابر فشارهای ژئوپلیتیکی تسلیم شدند. کاهش اعتماد سرمایه گذاران در بازارهای سنتی به ارزهای دیجیتال نفوذ کرده است و فروپاشی اکوسیستم تنها احساسات را تشدید کرده است.

سال پرتلاطم

در میان عملکرد ضعیف بازار، جامعه ارزهای دیجیتال بر تقویت هسته خود متمرکز شد. این به معنای انتشار ارتقاء بلاک چین، معرفی ویژگی‌ها و عملکردهای سریع‌تر، ارزان‌تر و ایمن‌تر بود. همه اینها بر اساس اجماع جوامع مربوطه آنها انجام شد. در نتیجه، سال ۲۰۲۲ یک سال برجسته برای اکوسیستم های اصلی ارزهای دیجیتال خواهد بود.

بیت کوین در پروتکل لایه ۲ خود، پروتکل شبکه لایتنینگ (LN) بهبودهایی دریافت کرده است. LN به لطف ارتقاء نوامبر ۲۰۲۱ به نام Taproot از حریم خصوصی و کارایی بیشتری برخوردار می شود. ارتقای Taproot بیت کوین شاهد پیاده سازی های مختلف در سطح پروتکل برای بهبود حریم خصوصی و کارایی بود. همچنین به کاهش حجم پایگاه داده کمک کرد. این یک عامل اساسی در کاهش سرعت انفجار اندازه دفتر کل بیت کوین است.

در ماه مه سال ۲۰۲۲، بیت کوین در نیمه راه بعدی نصف شده بود. این رویدادی است که پاداش استخراج را که تنها راهی است که بیت کوین های جدید عرضه می شود، نصف می کند. پاداش تایید تراکنش های بیت کوین هر ۲۱۰۰۰ بلاک نصف می شود. آخرین رویداد نصف شدن بیت کوین در ۱۱ مه ۲۰۲۰ رخ داد که بالاتر از سطح ۹۲۰۰ دلار معامله شد.

مجموع عرضه بیت کوین بر اساس طراحی به ۲۱ میلیون محدود شده است. بنابراین نصف کردن مقدار بیت کوین منتشر شده در بازار را بیشتر کاهش می دهد. کمبود به دلیل نصف شدن های تاریخی به نفع بیت کوین عمل کرده است.

Cointelegraph Markets گزارش می دهد که در پاسخ به انتظارات کارشناسان صنعت، بیت کوین برای ماه ها افزایش یافت، تا نوامبر ۲۰۲۱ به بالاترین حد خود رسید و توانست تا پایان سال ۲۰۲۲ ارزش خود را بالای ۱۵۰۰۰ دلار حفظ کند. با داده های Pro تأیید شد.

قیمت بیت کوین در آخرین رویداد نصف شدن. منبع: CoinMarketCap

جامعه اتریوم از ارتقای ادغام مورد انتظار استقبال کرد که شاهد آن بود که بلاک چین اتریوم از مکانیزم اثبات کار (PoW) به مکانیزم اجماع اثبات سهام (PoS) تغییر کرد. مهمترین تاثیر ارتقاء کاهش قابل توجه مصرف انرژی بود. جامعه گسترده‌تر ارزهای دیجیتال امیدوار است که این مصرف انرژی را کاهش دهد تا علاقه به اکوسیستم‌های فرعی Etherpower مانند NFT ها را دوباره برانگیزد.

انعطاف پذیری کریپتو در مقابل بازارهای سنتی

تاریخ ثابت کرده است که دو عامل قیمت بیت کوین و تمایل سرمایه گذاران نقش مهمی در عملکرد بازار ارزهای دیجیتال دارند. به نظر می رسد که هر دو عامل در طول سال فاقد آن بودند.

جدول زمانی رویدادهای کریپتو در برابر ارزش بازار. منبع: CoinGecko

اکوسیستم کریپتو با مجموعه‌ای از حملات، تحریم‌های بی‌سابقه و پرونده‌های ورشکستگی گرفتار شده است که تأثیر رکود اقتصادی جهانی را بر بازار دو برابر کرده است. علاوه بر عملکرد ضعیف قیمت، قابل توجه ترین زخم ها برای سرمایه گذاران در سال ۲۰۲۲ شامل کاهش FTX، ۳AC، Voyager، BlockFi و Terraform Labs بود که به سرمایه گذاران امکان دسترسی به تمام پول خود را یک شبه داد.

در میان این همه آشفتگی، کارآفرینان زمانی محبوب – مدیر عامل سابق FTX سام بنکمن فرید و بنیانگذار و مدیر عامل Terra دو کوون – به اعتماد میلیون ها نفر خیانت کردند.

علیرغم موانع اضافه شده، اکوسیستم بیت کوین و ارزهای دیجیتال نه تنها زنده مانده است، بلکه انعطاف پذیری بی سابقه ای از خود نشان داده است. سرمایه گذاری های سنتی با ارزش ذخیره شده مانند طلا و سهام نیز به سرنوشت مشابهی دچار شده اند. بین ژانویه و دسامبر ۲۰۲۲، سرمایه گذاران طلا متوجه زیان خالص ۰.۳٪ شدند.

سهام شرکت های بزرگ از جمله اپل (-۲۵%)، مایکروسافت (-۲۹%)، گوگل (-۳۸%)، آمازون (-۴۹%)، نتفلیکس (-۵۱%) و متا (-۶۵%) نیز در این افزایش هستند. سال تنبل بود. ٪ و تسلا (-۶۵٪).

عملکرد سالانه بازار سنتی جالوت.منبع: لینکدین

بیت کوین در ژانویه ۲۰۲۲ با قیمت ۴۷۶۸۰ دلار با قدرت شروع شد، اما افزایش یک ساله تورم، قیمت انرژی و عدم اطمینان بازار قیمت را تا دسامبر به ۶۰ دلار کاهش داد زیرا احساسات سرمایه گذاران کاهش یافت. بیش از درصد کاهش یافت.

آماده شدن برای یک پایه قوی تر

بارها بازارهای نزولی مسئول حذف افراد بد و ایجاد فرصت‌هایی برای پروژه‌های رمزنگاری امیدوارکننده برای فراتر رفتن از قیمت و نشان دادن ارزش واقعی خود به سرمایه‌گذاران بوده‌اند.

سر و صدای نوسانات قیمت، شبکه بیت کوین را از سفت شدن هسته خود در برابر تلاش های خرج مضاعف، یعنی حمله ۵۱ درصدی، متوقف نکرده است. به لطف جامعه استخراج گسترده، نرخ هش و دشواری شبکه (دو معیار مهم امنیتی مبتنی بر توان محاسباتی) به بیت کوین‌کنندگان اطمینان داده است که شبکه بلاک چین به خوبی محافظت می‌شود. در طول سال، شبکه بیت‌کوین به‌طور مداوم به نرخ‌های هش جدید و بالاتری دست می‌یابد و سال را در محدوده ۲۵۰ تا ۳۰۰ اگزاهش در ثانیه (EH/s) به پایان می‌رساند.

روی “جمع آوری” در زیر تصویر بالای صفحه کلیک کنید یا این پیوند را دنبال کنید.

سایر بازیگران برجسته در اکوسیستم کریپتو نیز همزمان با آماده شدن برای سال ۲۰۲۳، ارتقای سیستم و ویژگی‌ها را منتشر کرده‌اند. برای فناوری Polygon، یک زیرساخت Web3 مبتنی بر اتریوم، zkEVM یا ماشین مجازی اتریوم با دانش صفر است، یک راه حل مقیاس‌پذیری با هدف کاهش هزینه‌های تراکنش لایه ۲ و افزایش مقیاس‌پذیری. شبکه ۱ اینچ، یک جمع‌آورنده مالی غیرمتمرکز (DeFi)، ارتقاء Fusion را راه‌اندازی کرده است تا به سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال مبادلات مقرون‌به‌صرفه، ایمن و سودآور ارائه دهد.

قانونی شدن بیت کوین در السالوادور بی توجه نبوده است، به ویژه با توجه به اینکه سرمایه گذاری بیت کوین این کشور از سال ۲۰۲۱ به سرنوشت سایر سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال دچار شده است. به هر حال، نایو بوکله، رئیس جمهور السالوادور، این تصمیم را دوچندان کرد و اعلام کرد که این کشور از ۱۷ نوامبر هر روز BTC را خریداری خواهد کرد.

یکی از اثرات مستقیم این حرکت کاهش میانگین قیمت خرید در السالوادور است. ترکیب خرید کاهشی بیت کوین برنامه ریزی شده با بهبود متعاقب بازار، کشور را در موقعیت خوبی برای جبران زیان های تحقق نیافته قرار می دهد.

در کشورهایی با تورم بالا، بیت کوین به بسیاری از افراد کمک کرده تا قدرت خرید خود را حفظ کنند.

انتظار ظهور دوباره تبلیغات را داشته باشید

سال ۲۰۲۳ آنقدر خوش شانس نخواهد بود که شاهد نصف شدن بیت کوین باشیم، اما نقشی کلیدی در احیای اکوسیستم کریپتو ایفا خواهد کرد. ارتقاء تهاجمی بلاک چین، استراتژی های کسب و کار به روز و علاقه سرمایه گذاران. در منوی فهرست بازگشته است، اکوسیستم اکنون در حال آماده شدن است. برای موج بعدی اختلال

برای سرمایه گذاران، سال ۲۰۲۳ سال بهبودی خواهد بود، از ضرر و بی اعتمادی تا خودکنترلی و سرمایه گذاری آگاهانه. «موفق» بودن در ارزهای دیجیتال دیگر تنها به معنای تبدیل شدن به یک میلیونر یک شبه نیست. این در مورد ایجاد، حمایت، و موعظه راه های جدید برای نگاه کردن به آینده پول است.نویسنده: Arijit Sarkar

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا