اخبار ارز دیجیتال

مطالعه: 24 CBDC می تواند تا سال 2030 عملیاتی شود


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

93 درصد از بانک های مرکزی در حال حاضر در حال تحقیق در مورد ارزهای دیجیتال بانک مرکزی هستند، اما 68 درصد هنوز آماده راه اندازی پول دیجیتال نیستند.

با توجه به اینکه 93 درصد از بانک‌های مرکزی در حال انجام تحقیق در مورد ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) هستند، عدم اطمینان در مورد این شکل از پول دیجیتال در بین بانک‌های مرکزی کمرنگ شده است. حداکثر 15 CBDC خرده‌فروشی و 9 CBDC عمده‌فروشی ممکن است تا سال 2030 در گردش باشند.

این ارقام در گزارش تحقیقاتی بانک تسویه حساب های بین المللی (BIS) منتشر شده در 10 جولای آمده است. این نظرسنجی در 86 بانک مرکزی در پایان سال 2022، یعنی از اکتبر تا دسامبر انجام خواهد شد. ما از بانک‌های مرکزی پرسیدیم که آیا روی خرده‌فروشی، عمده‌فروشی یا هر دو نوع CBDC کار می‌کنند، چقدر در این مسیر هستند و انگیزه‌های آنها چیست.

تحقیقات نشان می دهد که بیش از نیمی از CB های جهان یا در حال انجام آزمایش هستند یا روی خلبان های CBDC کار می کنند. تقریباً یک چهارم کل CBها قبلاً پروژه های خرده فروشی CBDC را آزمایش کرده اند. تعداد CBDC های عمده فروشی که در حال حاضر در دست اجرا هستند بسیار کمتر است، یعنی نصف این تعداد.

از نظر ژئواکونومیکی، کشورهایی در بازارهای نوظهور و اقتصادهای در حال توسعه (EMDE) در پذیرش CBDC ها پیشرو هستند. سهم هر کشور از خرده فروشی (29٪) و عمده فروشی (16٪) خلبان های CBDC تقریباً دو برابر جهان توسعه یافته (AE) است (به ترتیب 18٪ و 10٪).

هم کشورهای در حال توسعه و هم کشورهای توسعه یافته در بسیاری از انگیزه های پروژه های CBDC مشترک هستند: ثبات مالی و کارایی پرداخت های فرامرزی. با این حال، تفاوت‌هایی نیز وجود دارد، زیرا EMDE اغلب به دلایل شمول مالی هدایت می‌شود.

مربوط: BIS چارچوبی را در برابر حملات سایبری CBDC ایجاد می کند

درصد CBهایی که احتمالاً در سه سال آینده CBDC خرده‌فروشی صادر می‌کنند از 15 درصد در سال گذشته به 18 درصد افزایش یافته است. در همان زمان، 68 درصد از بانک‌های مرکزی هنوز هم می‌گویند که آماده نیستند «فورا» یک CBDC خرده‌فروشی صادر کنند.

تا به امروز، تنها چهار CBDC در گردش وجود دارد: باهاما، شرق کارائیب، جامائیکا و نیجریه. با این حال، بر اساس پاسخ‌های بانک‌های مرکزی، این نظرسنجی پیش‌بینی می‌کند که تا پایان این دهه 15 CBDC خرده‌فروشی و 9 CBDC عمده‌فروشی وجود خواهد داشت.

در پایان ماه ژوئن، بانک مرکزی هند گزارش داد که مذاکرات با حداقل 18 بانک مرکزی در سراسر جهان در مورد امکان پرداخت های فرامرزی از طریق “روپیه دیجیتال” CBDC در جریان است. در ماه جولای، مرکز نوآوری بانک فدرال رزرو نیویورک (NYIC) اثبات مفهوم شبکه مسئولیت نظارتی CBDC را تکمیل کرد.

مجله: مسابقه توسعه یک میکسر سکه ایمن و قانونی

نویسنده: David Attlee

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا