🚨 اخبار ارز دیجیتال

تعریف مجدد پول: معضل ارز دیجیتال آمریکا

کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان آمریکا به دنبال جلوگیری بیشتر از معرفی دلار دیجیتال است، اما این مقاومت در برابر CBDC ها از کجا می آید؟

در روز چهارشنبه، ۲۰ سپتامبر، کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان ایالات متحده قرار است دو لایحه را برای جلوگیری از انتشار ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) تنظیم کند. یک لایحه فدرال رزرو را از اجرای برنامه آزمایش CBDC بدون تایید کنگره منع می کند و لایحه دیگر بانک های فدرال را از استفاده از CBDC برای برخی خدمات و محصولات منع می کند. این کاری است که شما انجام می دهید.

اصلی‌ترین مخالفان سیاسی دلار دیجیتال، افراد سنگین وزنی مانند رابرت اف کندی جونیور و ران دیسانتیس، فرماندار فلوریدا هستند که یک سال از نوامبر برای ریاست‌جمهوری در رقابت هستند.

دیسانتیس در ماه ژوئیه گفت که CBDC هرگز تحت مدیریت او اتفاق نخواهد افتاد و به نگرانی در مورد از دست دادن قدرت مصرف کنندگان بر پول خود اشاره کرد. در همین حال، رئیس‌جمهور کندی، که به عنوان حامی بیت‌کوین شناخته می‌شود، گفت که دلار دیجیتال «قدرت دولت را برای سرکوب مخالفان با قطع دسترسی به منابع مالی با فشار دادن کلید به شدت تقویت می‌کند».

کوین تلگراف در ماه مه گزارش داد که طبق تحقیقات خود، بیش از ۱۳۰ کشور در مراحلی از تحقیق در مورد CBDC هستند و تنها هشت کشور این ایده را به طور کامل رد کرده اند. این کشورها از فرانسه و سوئیس گرفته تا هائیتی و بوتان را شامل می شود. بنابراین باید سوالات زیر مطرح شود: چرا کشورهایی مانند ایالات متحده با داشتن ارز دیجیتال خود مخالف هستند؟

ایده CBDC به خودی خود آنقدر سخت نیست. اساساً، دلارهای دیجیتال به جای دلارهای سنتی که بین حساب‌ها حرکت می‌کنند، مبتنی بر فناوری بلاک چین هستند. این امر به طور قابل توجهی زمان انتقال را تسریع می‌کند، کارمزدها را کاهش می‌دهد و «واسطه‌ها» را حذف می‌کند – واسطه‌هایی که سرعت کارها را کاهش می‌دهند و کاهش می‌دهند.

طبق مطالعه شرکت بیمه سپرده فدرال، در سال ۲۰۲۱ هنوز ۵.۹ میلیون خانوار بدون بانک در ایالات متحده وجود دارد که با هر استانداردی تعداد زیادی است.

CBDC به این معنی است که فدرال رزرو به طور موثر بر تمام نقل و انتقالات بانکی در کشور نظارت خواهد کرد، زیرا هیچ جایگزین دیگری وجود ندارد. و داشتن همه چیز زیر یک سقف به این معنی است که یک اشتباه یا شکست، مثلاً محدود به یک بانک نیست، بلکه همه را تحت تأثیر قرار می دهد.

اخیرا: دولت ایالتی هند اجرای بلاک چین را در مدیریت ترویج می کند

اما شاید بزرگترین استدلال علیه CBDCها، برای متخصصان رمزنگاری، این باشد که داشتن یک مرجع مرکزی برای نظارت بر یک ارز دقیقاً همان چیزی است که ارزهای دیجیتال برای اجتناب از آن طراحی شده اند. حالا چرا دور برگردان؟

انگیزه های سیاسی نقش مهمی در بحث در ایالات متحده دارند. در مارس ۲۰۲۲، جوزف بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، گفت که دولت او “به فوریت تلاش‌های تحقیق و توسعه را در مورد گزینه‌های بالقوه طراحی و استقرار برای CBDC ایالات متحده انجام خواهد داد.”

این امر باعث شده است که جمهوری خواهان با این طرح مخالفت کنند و به تجاوز به حریم خصوصی اشاره کنند و استدلال کنند که این نیز نوعی کنترل دولت است. دیسانتیس حتی پیش‌بینی اورولی را انجام داد که اگر چنین قوانینی وضع شود، دولت مردم را از خرید سوخت‌های فسیلی و اسلحه باز می‌دارد.

این بدان معنا نیست که ایالات متحده CBDC ها را به طور گسترده در نظر نمی گیرد.

در سال ۲۰۲۰، فدرال رزرو پروژه همیلتون را برای مطالعه امکان سنجی CBDC راه اندازی کرد. تا سال ۲۰۲۲، سیستمی را توسعه داده است که عناصری از مکانیک بیت کوین را در خود جای داده است، اما از ستون فقرات بلاک چین سفت و سخت خود فاصله می گیرد. نتیجه سیستمی است که می تواند ۱.۷ میلیون تراکنش در ثانیه را پردازش کند. این سال نوری جلوتر از بلاک چین بیت کوین و سریعتر از ویزا است که می تواند حدود ۶۵۰۰۰ تراکنش در ثانیه را پردازش کند.

دیوید میلر، هماهنگ کننده مرکز داده در Santander، به Cointelegraph گفت: وقتی در مورد پیشرفت آنها شنیدیم، می دانستیم که باید کل زیرساخت های خود را در پنج سال آینده به طور کامل بازسازی کنیم. ”

با این وجود، این پروژه مراحل اولیه خود را در دسامبر ۲۰۲۲ به پایان رساند و نتوانست بیشتر از این ادامه یابد. مخالفت دوباره از جانب کنگره صورت گرفت و استدلال کرد که این طرح تنها با در نظر گرفتن دانشگاهیان و بخش عمومی اجرا شده است و عموم مردم سودی نخواهند برد. آقای میلر افزود:

“زمان و تلاشی که برای همیلتون صرف شد و نتایجی که آنها به دست آوردند. این یک تراژدی است که بسیاری از آن هرگز روشن نمی شوند.”

مسائل مربوط به حریم خصوصی یکی از برجسته ترین دشمنان دلار دیجیتال است. استدلال اصلی مخالفان این است که اگر یک دلار دیجیتال وجود داشته باشد، باید به طور موثر همان دلار نقدی فعلی باشد و مزایای ناشناس بودن را با قدرت و سرعت ارزهای دیجیتال ترکیب کند. طرفداران دلار دیجیتال استدلال می کنند که چنین چیزی در حال حاضر وجود دارد، فقط آن را هنوز نامیده اند. پول کارت اعتباری به تمام معنا دیجیتال است. آیا هیچ کدام از ما برای پرداخت هزینه خرید خود پول نقد به آمازون ارسال می کنیم؟

جهان به سمت جامعه ای بدون پول نقد حرکت می کند و ایالات متحده نیز از این قاعده مستثنی نیست. در سال ۲۰۲۲، تنها ۱۸ درصد از کل پرداخت های ایالات متحده به صورت نقدی انجام می شود که در مقایسه با ۳۱ درصد در سال ۲۰۱۶ کاهش یافته است.

مجله: “هوش مصنوعی صنعت را کشت”: رئیس EasyTranslate در مورد سازگاری با تغییرات صحبت می کند

آمریکا هم کشوری با تضادهای عجیب است. در حالی که در بسیاری از زمینه ها از جمله فناوری به سرعت در حال پیشرفت است، سیستم بانکی آن همچنان ریشه در سنت دارد و پرداخت چک به صورت عادی باقی مانده است. بیرون کشیدن کل کشور از آن دشوار خواهد بود.

بنابراین، آینده برای CBDCهای بالقوه ایالات متحده چیست؟ به گفته دارل دافی، استاد امور مالی در دانشکده بازرگانی دانشگاه استنفورد، پروژه همیلتون بدون هیچ نشانه ای از مرحله دوم به پایان رسید و کار همچنان ادامه دارد، اما با سرعت حلزونی.

در آینده نزدیک، این احتمالاً بخشی از حوزه رمزنگاری خواهد شد که ایالات متحده در آن پیشگام نیست.


نویسنده: Alek Hidell
منابع:
Cointelegraph | CoinDesk | U.Today

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا