اخبار ارز دیجیتال

بازخرید فیزیکی NFT: گفتن آسان تر از انجام آن است؟

برای جلب توجه یک پروژه NFT “فیگیتال” باید بر تعدادی از چالش ها غلبه کرد.

علیرغم زمستان ارزهای دیجیتال، توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) همچنان مورد توجه قرار می‌گیرند. این امر زمانی آشکار شده است که بسیاری از برندها و خرده فروشان شروع به ارائه NFT های دیجیتالی همراه با محصولات فیزیکی خود کرده اند. این محصولات که به عنوان “فیگیتال” شناخته می شوند، به محصولات دنیای واقعی اجازه می دهند تا با NFT های دیجیتال مرتبط شوند.

به عنوان مثال، RTFKT (یک شرکت مد و کلکسیون دیجیتال) اخیرا پروژه ای به نام Cryptokicks iRL را راه اندازی کرده است. به گفته منابع، RTFKT کفش های کتانی طراحی شده دیجیتالی را با پشتوانه محصولات فیزیکی تولید می کند.

حساب رسمی توییتر RTFKT اخیراً توییت کرد که دارندگان Lace Engine NFT اکنون می توانند یک جفت iRL Cryptokicks را رزرو کنند. از اول ماه مه 2023 می توان آن را برای نسخه فیزیکی بازخرید کرد.

بازخرید NFT های فیزیکی می تواند دشوار باشد

در حالی که مفهوم پشت فیگیتال ممکن است برای برندها و مصرف کنندگان جذاب باشد، بازخرید NFT های فیزیکی دشوار است. به عنوان مثال، در برخی موارد، دارنده NFT ممکن است به سادگی یک آدرس کیف پول برای بازخرید NFT دیجیتال مرتبط با یک کالای فیزیکی ارائه دهد. با این حال، این امر جمع آوری اطلاعات شخصی، مانند جزئیات حمل و نقل، از صاحبان NFT را دشوار می کند.

Jacob Ner-David، مدیر عامل بازار شراب Vinsent، به Cointelegraph گفت که پس از عرضه دو قطره NFT که به بطری های فیزیکی شراب بسته شده بود، با چنین مشکلی مواجه شد. Ner-David توضیح داد که Vinsent قطره های NFT عمومی و خصوصی را در پایان سال جاری عرضه خواهد کرد. 2021. این به مصرف کنندگان اجازه می داد تا یک بطری شراب خوب را خریداری کنند و بعد از یک سال آن را برای یک بطری فیزیکی بازخرید کنند.

تصویری از همکاری Vinsent و شرکتی به نام LAAVA.منبع: وینسنت

اگرچه این پروژه موفقیت آمیز بود، Ner-David گفت که تنها درصد کمی از صاحبان NFT برای ادعای بطری واقعی شراب حاضر شده اند. به گفته Ner-David، این به دلیل مشکلات مربوط به فرآیند بازخرید و ارتباط ضعیف با دارندگان NFT است که شراب آماده برداشت است.

او گفت: “دیسکورد، توییتر و تلگرام تنها راه های ارتباطی با دارندگان NFT هستند. ما باید اطلاعات حمل و نقل را جمع آوری کنیم.”

اخیر: قیمت‌های میانگین وزن شده با زمان چگونه می‌تواند تاثیر بازار معاملات بزرگ را کاهش دهد

Ner-David توضیح داد که 15٪ از دارندگان NFT درگیر در قطره های خصوصی ادعا می کنند که بطری شراب واقعی هستند، در حالی که تقریبا 30٪ درگیر در قطره های عمومی بطری ها را رد و بدل می کنند.

او گفت: «قبل از شروع کاهش فیزیکی NFT، متوجه شدیم که به یک مکانیسم بازخرید نیاز داریم.» و اشاره کرد که این موارد همچنان در شراب سازی دره جزریل مستقر در اسرائیل ذخیره می شوند.

مسائلی از این دست باعث شده است که شرکت‌ها برنامه‌های NFT فیزیکی را برای اتخاذ رویکردهای متفاوتی راه‌اندازی کنند. به عنوان مثال، جف مالکی، مشاور استراتژیک شرکت NFT NXTG3NZ، به کوین تلگراف گفت که به لیل دارک، رپر کتانی دیجیتال 7220 NXTG3NZ NFT کمک کرد تا در مارس 2022 راه اندازی شود.

مالکی توضیح داد که کفش های ورزشی فیزیکی مرتبط با این NFT های دیجیتال در سه ماهه اول سال 2023 در دسترس خواهند بود. وی خاطرنشان کرد که این کاهش خاص برای افراد بومی غیر وب 3 انجام می شود و به کاربران این امکان را می دهد که در هنگام خرید آدرس ارسال فیزیکی را ارسال کنند.

او گفت: “ما انتظار داریم 80 درصد از کاربران ما دارندگان ارزهای رمزنگاری نشده باشند. اگر می‌خواهید داده ارسال کنید، می‌توانید آن را ارسال کنید. در حالت ایده‌آل به صورت خودکار تحویل داده می‌شود.”

دراپ کفش ورزشی دیجیتال NFT “7220 NXTG3NZ”. منبع: nxtg3nz

علاوه بر این، مالکی خاطرنشان کرد که NXTG3NZ ممکن است یک سیستم اولین خدمت‌رسانی را پیاده‌سازی کند. این بدان معنی است که گروه برتر دارندگان NFT می توانند کفش های ورزشی فیزیکی را درخواست کنند، اما باید با انتخاب آن کالا را فورا بازخرید کنند. اگر این به درستی تسهیل نشود، کاربر دیگری ممکن است مورد فیزیکی را ادعا کند. آقای ملکی گفت:

“NFT ها در حال پیشرفت هستند و همه ما در تلاش برای نوآوری هستیم. هیچ طرحی برای این فرآیند وجود ندارد. برندها و شرکت ها علاقه مند به کار بر روی پروژه های فیژیتال هستند، اما هنوز خطرات زیادی وجود دارد.”

در حالی که این ممکن است برای برخی از پروژه های فیژیتال صادق باشد، دیگران ادعا می کنند که استراتژی های موفقی یافته اند. به عنوان مثال، شارلوت شاو، مدیر ارشد بازاریابی Blockbar (یک پروژه NFT ارائه دهنده شراب دیجیتال و فیزیکی که در سال 2021 تأسیس شد)، به کوین تلگراف گفت که این شرکت می تواند صاحبان NFT را ذخیره، بیمه و مجدداً بفروشد. و بازاری را برای حمل و نقل در سراسر جهان ارائه می دهد. .

او گفت: “هر BlockBar NFT مربوط به یک بطری فیزیکی واقعی شراب یا مشروبات الکلی است که صاحب بطری می تواند آن را در هر زمان در ازای بطری فیزیکی دوباره بفروشد، جمع آوری کند، هدیه دهد یا “سوزاند”.

شاو توضیح داد که بطری های واقعی از تاسیسات BlockBar در سنگاپور ارسال می شود و می توان آنها را در وب سایت BlockBar بازخرید کرد. «وقتی بطری را بازخرید می‌کنید، نسخه دیجیتال را برای دریافت نسخه فیزیکی «سوزانید». [one is exchanged for the other]این بدان معناست که یک NFT دیجیتال کمتر وجود دارد. هنگام بازخرید، همچنین از شما خواسته می شود آدرس حمل و نقل خود را وارد کنید و باید کاملاً با حوزه قضایی خود مطابقت داشته باشید.”

تصویری از مجموعه BlockBar.منبع: Brockbar

به گفته شاو، هیچ چالشی با بازخرید NFT های فیزیکی BlockBar وجود ندارد. با این حال، جمع آوری اطلاعات کاربر هنگام خرید NFT، پلتفرم غیرمتمرکز زیادی ایجاد نمی کند. با این حال، وقتی نوبت به اطمینان از دریافت اقلام فیزیکی توسط دارندگان NFT می رسد، ممکن است این امر عادی باشد. من می گویم بله.

خوشبختانه، راه حل هایی برای افزایش حریم خصوصی صاحبان NFT که اطلاعات شخصی خود را افشا می کنند، ایجاد شده است. به عنوان مثال، جاستین بنون، یکی از بنیانگذاران پروتکل Boson برای لایه تجارت Web3، به Cointelegraph گفت که “آشکار کردن” خود یک نگرانی بزرگ برای بومیان Web3 است.

برای حل این معضل، بنن توضیح داد که پروتکل Boson یک برنامه غیرمتمرکز ایجاد کرده است که به عنوان یک راه حل پیام رسانی رمزگذاری شده سرتاسر عمل می کند. او گفت: «این به خریدار اجازه می‌دهد فقط اطلاعات شخصی را با فروشنده به اشتراک بگذارد و نه با هیچ طرف دیگری.

Ner-David همچنین خاطرنشان کرد که Vinsent در حال حاضر با پلتفرم ضرب NFT زنجیره ای NFTrade کار می کند تا راه حلی برای دو قطره فیژیتال قبلی ارائه دهد. برای مثال، برای ذخیره سازی فیزیکی بطری شراب، Ner-David گفت که یک دوره زمانی در هزینه NFT ها لحاظ می شود تا هزینه های ذخیره سازی را پوشش دهد. به این ترتیب، می‌توانیم به مالک NFT اطلاع دهیم که اگر NFT بدون ادعا باقی بماند، هزینه‌ای خواهد داشت. همه اینها در فراداده NFT گنجانده شده است.

ایجاد NFT فیزیکی

به غیر از چالش ها، کارشناسان صنعت معتقدند فیژیتال ها نقش مهمی در پیشبرد برندها و مصرف کنندگان خواهند داشت. به عنوان مثال، Banon معتقد است NFT های فیزیکی برنامه وفاداری Web3 را رهبری خواهند کرد.

اخیرا: DeFi نهادی چیست و بانک ها چگونه می توانند سود ببرند؟

شرکت‌هایی مانند استارباکس قبلاً اجرای برنامه‌های وفاداری را با استفاده از NFT آغاز کرده‌اند، اما Banon گفت NFT‌های فیزیکی بخشی از این مدل‌ها خواهند بود.

فناوری NFT و Web3 به برندها امکان می‌دهد تا برنامه‌ها و برنامه‌های «تجارت وفاداری قابل برنامه‌ریزی» ایجاد کنند. وقتی مشتریان NFTها را برای انجام رفتارهای هدفمند مانند خرید، تعامل و حفظ وفاداری دریافت می‌کنند، این NFT‌های وفاداری می‌توانند قفل دسترسی به دارایی‌های دیجیتال، فیزیکی و تجربی را باز کنند. ”

اکبر حمید، یکی از بنیانگذاران پروژه تنوع Web3 People of Crypto Lab، در حالی که نوآورانه بود، به کوین تلگراف گفت تا چالش ها و تدارکات موجود در ارائه NFT های فیزیکی در مد، خرده فروشی و کالاهای لوکس را حل کند. گفت که راه طولانی در پیش است.

“اگر ما در مورد اقلام فیزیکی که به صورت دیجیتالی متصل هستند صحبت می کنیم، ممکن است چالش هایی برای دستیابی به ابزار افت بسیار بزرگتر وجود داشته باشد. این همچنین زمانی اعمال می شود که شخصی غیر از مصرف کننده ابزار را برای کالاهای فیزیکی بازخرید کند، بسیاری از برندها زیرساخت یا تیمی ندارند. برای نظارت بر این، اما برای اطمینان از اینکه ابزار به کاربر نهایی می رسد. این مهم است زیرا ما باید بتوانیم

حمید توضیح داد که به دلیل این نگرانی‌ها، ممکن است بهترین کار برای شرکت‌هایی باشد که NFT drops را انجام می‌دهند تا از نزدیک با مارک‌ها و خریداران همکاری کنند تا اطمینان حاصل کنند که ابزارهای برقی به طور موثر بازخرید می‌شوند.نویسنده: Rachel Wolfson

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا