اخبار ارز دیجیتال

مشکلات استفاده از فیلم رادیولوژی چیست؟

امروزه کمتر کسی است که با رادیولوژی آشنایی نداشته باشد و حداقل یکبار برای خود و یا برای یکی از افراد خانواده خود یکی از انواع رادیولوژی را انجام نداده باشد. ازین رو به منظور مشاهده تصاویر رادیولوژی برای ارائه به پزشک ، از فیلم رادیولوژی استفاده می شود ، بدین ترتیب که تصاویر بیمار پس از اتمام تصویربرداری بر روی فیلم رادیولوژی چاپ می گردد و دارای مشکلات خاص خود است که در ادامه به بررسی مشکلات استفاده از فیلم رادیولوژی و راهکاری به عنوان نرم افزار جایگزین فیلم رادیولوژی PPQ ارائه می دهیم.

فیلم رادیولوژی

امروزه فیلم رادیولوژی که برای چاپ انواع تصاویر رادیولوژی ، سی تی اسکن ، ام آر آی و … از آن استفاده می شود ، دارای چهار لایه می باشد که شامل لایه پایه از جنس پلاستیک پلی استر ، لایه چسبنده از جنس چسب ، لایه محافظ از جنس ژلاتین و اصلی ترین لایه آن به نام امولسیون از جنس بلورهای هالید نقره است که با توجه به وجود فلز نقره در آن ، قیمت فیلم رادیولوژی بسیار بالا می باشد. لازم به توضیح است که به منظور چاپ تصاویر رادیولوژی با اشعه ایکس ، در ابتدا اشعه ایکس از بدن بیمار عبور داده شده و سپس اطلاعات مربوط به تصاویر بیمار به روی فیلم رادیولوژی چاپ می گردد.

مشکلات استفاده از فیلم رادیولوژی چیست ؟

مشکلات مربوط به استفاده از فیلم رادیولوژی را می توان به دو دسته تقسیم بندی کرد که یک گروه مراکز رادیولوژی و تصویربرداری پزشکی و گروه بعدی پزشکان معالج و بیماران می باشد که در مورد مشکلات فیلم رادیولوژی برای مراکز تصویربرداری اینگونه می توان گفت که به دلیل مواد مورد استفاده در فیلم رادیولوژی نظیر هالید نقره و با توجه به هزینه های بالای مراکز رادیولوژی و بالا رفتن نرخ ارز و علیرغم اینکه امکان تولید داخلی این فیلم ها در کشور وجود ندارد ، ازین رو برای خرید فیلم رادیولوژی کاملاً وابسته به بیگانه هستیم ، لذا با تمام این تفاسیر ، تهیه فیلم رادیولوژی بسیار پر هزینه بنظر می رسد و برای مراکز تصویربرداری به صرفه نمی باشد.

همچنین استفاده از فیلم رادیولوژی برای بیماران و پزشکان به دلیل کیفیت پایین تصاویر ، روند تشخیص پزشکی هم دارای کیفیت پایینی می باشد و البته از طرف دیگر ، فیلم رادیولوژی امکان آسیب دیدن ، پاره شدن یا گم شدن هم دارند. بدین لحاظ برای حل مشکلات مربوط به فیلم رادیولوژی ، باید نرم افزاری به عنوان جایگزین فیلم رادیولوژی معرفی کرد که تمامی این مشکلات مرتفع گردد.

نرم افزار جایگزین فیلم رادیولوژی

نرم افزار حذف فیلم رادیولوژی PPQ ، امکان مشاهده تصاویر رادیولوژی در گوشی موبایل ، تبلت و لپ تاپ را تحت وب و با بهره گیری از بارکد دو بعدی QR Code فراهم کرده است. بدین منظور بعد از اتمام تصویربرداری ، تصاویر گرفته شده از بیمار توسط کارشناس رادیولوژی انتخاب شده و به نرم افزار جایگزین فیلم رادیولوژی ارسال می شود که در محیط نرم افزار فشرده سازی شده و در فضای ابری به صورت یک کد رمزگذاری شده یا بارکد دوبعدی که دارای قابلیت اشتراک گذاری می باشد به چاپگر شبکه ارسال می گردد و در نهایت بارکد روی کارت برای ارائه به پزشک چاپ می شود. لذا برای مشاهده تصاویر رادیولوژی بیمار ، می توان با اسکن کردن بارکد توسط نرم افزار بارکدخوان مخصوص موبایل ، تصاویر رادیولوژی بیمار را در گوشی موبایل یا تبلت مشاهده نمود.

در حقیقت به بیان دیگر نرم افزار جایگزین فیلم رادیولوژی PPQ ، یک پرینتر مجازی قابل حمل از تصاویر رادیولوژی بیمار است که با توجه به مزیت تحت وب بودن آن ، همواره و در همه جا برای ارائه به پزشک در دسترس می باشد و از آنجا که تمامی تصاویر انتخاب شده آماده چاپ توسط کارشناس در این نرم افزار قابل نمایش است ، مورد توجه پزشکان معالج در مطب و جراحان در حین جراحی قرار گرفته است.

مزایای نرم افزار حذف فیلم رادیولوژی

از نرم افزار جایگزین فیلم رادیولوژی PPQ می توان به منظور حذف کامل فیلم از رادیولوژی بهره گرفت ، بدین ترتیب که تمامی هزینه ها و مشکلات مربوط به فیلم رادیولوژی اعم از آسیب دیدن و یا پاره شدن رفع می گردد و ازین جهت مشکلات مراکز تصویربرداری پزشکی حل می شود. همچنین نرم افزار حذف فیلم رادیولوژی دارای حجم کم و سرعت بالا در لود شدن تصاویر با توجه به سرعت پایین اینترنت در کشور ، کیفیت بالای تصاویر برای ارتقاء کیفیت تشخیص پزشکی ، نرم افزاری ساده و بدون نیاز به ابزار و آموزش خاص و زمان زیاد برای استفاده ، قابلیت مشاهده تصاویر رادیولوژی در موبایل ، تبلت و لپ تاپ و در نتیجه دسترسی در هر لحظه و هر مکان به تصاویر پزشکی بیمار ، صرفه جویی ارزی و جلوگیری از وابستگی به بیگانگان در بخش تصویربرداری پزشکی می باشد.

از طرف دیگر امکان ارسال گزارش پزشک رادیولوژیست بر روی بارکد QR بدون نیاز به مراجعه حضوری بیمار به منظور حذف هزینه های مربوط به مراکز رادیولوژی جهت تهیه کاغذ و  پاکت و چاپگر کاغذ و هزینه رفت و آمد بیمار و نیز جلوگیری از شلوغی مرکز فراهم می باشد. همچنین به دلیل قابلیت اشتراک گذاری ، می توان با ارسال بارکد دوبعدی بیمار به صورت اینترنتی توسط برنامه هایی نظیر واتس اپ و تلگرام برای پزشک در شهر دیگر یا حتی خارج از کشور ، از نظرات پزشکان دیگر هم در تشخیص و درمان بهتر بیماریها بهره برد. البته به دلیل شیوع ویروس کرونا در طی ۳ سال گذشته ، ویزیت های اینترنتی هم رواج پیدا کرده که ارسال تصاویر رادیولوژی بیمار هم با استفاده از نرم افزار حذف فیلم رادیولوژی بسیار کمک کننده می باشد.

نرم افزار پزشکی سپاس ۹۲

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا