اخبار ارز دیجیتال

اثبات حفظ: آیا ممیزی حفظ می تواند از لحظه دیگری مانند FTX جلوگیری کند؟

صرافی‌های کریپتو برای افزایش شفافیت به طور فعال در حال حسابرسی اثبات ذخایر هستند، اما کارشناسان معتقدند برای بازگرداندن اعتماد سرمایه‌گذاران به موارد بیشتری نیاز است.

پس از سقوط FTX پس از اینکه صرافی رمزنگاری که اکنون ورشکسته شده بود، پول کاربرانش را برای کاهش ریسک خود سرمایه‌گذاری کرد، صرافی‌های کریپتو راه‌حل شفاف‌سازی به نام Proof of Reserve را ارائه کردند.

رویه‌ای که اخیراً توسط Changpeng Zhao، مدیر عامل بایننس تأیید شده است، راهی را برای صرافی‌ها فراهم می‌کند تا نشان دهند که در غیاب مقررات صریح، شفافیت را برای کاربران خود فراهم می‌کنند.

اثبات ذخایر (PoR) یک حسابرسی مستقل است که توسط یک شخص ثالث انجام می شود تا تأیید کند که متولی دارایی هایی را که ادعا می کند از طرف مشتری در اختیار دارد نگهداری می کند.

این حسابرس یک عکس فوری ناشناس از تمام موجودی های نگهداری شده می گیرد و آنها را در درخت مرکل جمع می کند.

Merkle یک طرح تعهد رمزنگاری است که در آن هر “برگ” یا گره با هش رمزنگاری یک بلوک داده برچسب گذاری می شود. کاربرد اصلی آنها اعتبارسنجی داده های پردازش، انتقال یا ذخیره شده بین رایانه ها است. این مفهوم که در سال ۱۹۷۹ اختراع شد، به طور گسترده در شبکه های همتا به همتا بلاک چین استفاده می شود.

پس از گرفتن عکس فوری، حسابرس ریشه Merkle را دریافت می کند. این یک اثر انگشت رمزنگاری است که ترکیبی از این توازن‌ها را در زمان گرفتن عکس فوری به‌طور منحصربه‌فرد شناسایی می‌کند.

سپس حسابرس امضاهای دیجیتال تولید شده توسط صرافی رمزنگاری را جمع آوری می کند. این نشان دهنده مالکیت آدرس در زنجیره با تعادل قابل تأیید عمومی است. در نهایت، حسابرس مقایسه و تأیید می کند که این موجودی ها از موجودی مشتری که توسط درخت مرکل نشان داده شده است بیشتر است یا مطابقت دارد، و اطمینان حاصل می کند که دارایی های مشتری بر اساس ذخیره کامل نگهداری می شود.

در مجموع پنج صرافی متمرکز (CEX)، از جمله Kraken، Bitmex، Coinfloor، Gate.io و HBTC، در حال برنامه ریزی برنامه های مشابه برای Binance، OKX، KuCoin، Huobi، Poloniex، Crypto.com، Deribit و Bitfinex هستند. .

اخیراً: در میان آشفتگی بازار، بانک ها همچنان به دارایی های دیجیتال و DeFi علاقه نشان می دهند

عمل PoR منطقی بود و توسط بسیاری در جامعه رمزنگاری مورد تشویق قرار گرفت، زیرا به نظر می رسید گامی به سوی یک اکوسیستم رمزنگاری شفاف تر باشد. یک صرافی متمرکز می تواند بدهی هر حساب را در دفتر کل عمومی که دارایی خاصی را در اختیار دارد ثبت کند. ناشناس بودن عمومی حفظ می شود زیرا باید با برچسبی منتشر شود که فقط صاحب حساب می تواند آن را بداند.

حسن شیخ، یکی از بنیانگذاران شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر غیرمتمرکز DAO Maker، به کوین تلگراف گفت که PoR مجموعه واضحی از بدهی ها را ارائه می دهد که می تواند با دارایی ها مطابقت داشته باشد. وی افزود که شیوه های خوب PoR می تواند جعل بدهی ها را برای مبادلات بسیار دشوار کند، توضیح داد:

“اگر بدهی جعلی باشد، کاربران می توانند به طور عمومی هشدار دهند. حتی اگر ۱٪ ​​از کاربران در احراز هویت مشکل داشته باشند، هیچ CEX وجود ندارد که کاربران در آن ۱٪ محتاطانه قرار بگیرند. حساب های کوچک تقریباً همیشه تأیید می شوند و CEX می تواند با صرف نظر کردن از آن به خوبی عمل کند. کسری از حساب های کوچک قبل از شناسایی.”

وی افزود: «افشای دارایی‌هایی که صرافی‌ها انجام می‌دهند در نهایت با استفاده از بدهی‌های افشا شده عمومی که می‌توانند به راحتی توسط سرمایه‌گذاران خرد تأیید شوند معنا پیدا می‌کند، و افزود که این حسابرسی‌ها انجام خواهد شد. نمایندگی.”

بن شارون، یکی از بنیانگذاران شرکت مدیریت دارایی دیجیتال Illumishare SRG، به کوین تلگراف گفت که کلاهبرداران سعی می کنند حسابرسی های جعلی را بدون توجه به اینکه چقدر شواهد معتبر از ذخایر وجود دارد، انجام می دهند. کافی نیست و اقدامات دیگری را پیشنهاد می کند مانند:

“داشتن یک ذخیره نقدی جداگانه، یک توکن با پشتوانه دارایی، یا حتی بهتر از آن، هر دو علاوه بر شواهد اولیه، راه حل بسیار بهتری را در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهد. راه حل شفافیت کامل است: زمانی که مبادلات ارز دیجیتال کاملا شفاف هستند، کاربران نباید از اعتماد به دارایی های آنها بترسید.»

نشان دادن اثبات ذخایر بدون بدهی معنایی ندارد

روش‌های PoR برای صرافی‌های متمرکز قابل قبول‌تر می‌شوند و بسیاری از داده‌های حسابرسی PoR شروع به انتشار می‌کنند، اما مشکل این است که پلتفرم‌های رمزنگاری بلافاصله پس از گرفتن عکس حسابرسی، وجوه را جابجا می‌کنند.

Crypto.com اخیراً پس از انتشار یک ممیزی PoR، ۲۸۰۰۰۰ اتر (ETH) را به آدرس‌های Gate.io منتقل کرده است، که به شایعات مبنی بر اینکه صرافی‌های ارز دیجیتال ممکن است حسابرسی‌های ذخیره جعلی را انجام دهند، دامن می‌زند. بسیاری در جامعه ارزهای دیجیتال استدلال می‌کنند که صرافی‌ها دارایی‌هایی را برای نشان دادن یک دفتر مالی سالم قرض گرفته‌اند، و فقط اندکی پس از عکس فوری آن‌ها را برمی‌گردانند.

کریس مارشالک، مدیر عامل Crypto.com، با فاش کردن این که انتقال ۴۰۰ میلیون دلاری ETH اشتباه بوده و قرار است به کیف پول سرد دیگری ارسال شود، به شک و تردید دامن زد.

همچنین، برخی از صرافی‌ها تجزیه و تحلیل دقیق ذخایر خود را در طول PoR ارائه می‌دهند، در حالی که برخی دیگر به سادگی ادعا می‌کنند که در تاریکی قرار دارند و پاسخی سریع ارائه می‌دهند. Nexo به تازگی یک عکس فوری یک صفحه ای از داشتن دارایی های بیشتر از سپرده های مشتریان در حدود ۳.۲ میلیارد دلار ارائه کرده است.

با نگاهی به برخی از حسابرسی های ذخیره منتشر شده توسط صرافی، فیلیپ زیمرر، یکی از مشارکت کنندگان اصلی پروتکل مالی غیرمتمرکز Spool.fi، به کوین تلگراف گفت که موضوع اصلی ساختار دقیق یک حسابرسی PoR مناسب است. او گفت که هیچ قانون رسمی برای انجام این کار وجود ندارد. بنابراین. این بدان معنی است که رویه ها بین مبادلات متفاوت است. او توضیح داد:

“حتی اگر به وجدان ترین تعبیر اجرا شود، اثبات ذخایر نمی تواند مالکیت انحصاری کلید خصوصی را ثابت کند یا وجوه قرض گرفته شده برای دستکاری نتایج حسابرسی را شناسایی کند. به طور کلی، مبادلات و حسابرسان در ابتدا قابل اعتماد هستند و هیچ چیز قابل اثبات نیست ۱۰۰ %.”

وی ادامه داد: نشان دادن دارایی بدون نشان دادن بدهی ارزشی ندارد و حسابرسی جامع و کامل انجام شده است. او کوین بیس را مثال زد، یک شرکت سهامی عام که دارایی ها و بدهی های خود را در دسترس عموم قرار می دهد.

زیمرر همچنین خاطرنشان کرد که یکی دیگر از صرافی های ثبت شده در ایالات متحده، Kraken، ممیزی های منظم را انجام می دهد و نتایج را به صورت عمومی منتشر می کند.

استفان راست، مدیر عامل شرکت ارائه‌دهنده زیرساخت داده Truflation، به کوین تلگراف گفت که با نگاهی به پیاده‌سازی‌های اولیه PoR، به نظر اولین قدم خوبی است، اما اعتماد بیشتر و شفافیت بهتری مورد نیاز است. برای رسیدن به این هدف، رویکرد معقول‌تری باید بررسی شود. به طور کل نگر ایجاد ترازنامه و نظارت بر بدهی ها در عین شفافیت در مورد ذخایر سرمایه. این فقط ذخایر نیست، این شرکت در معرض دید قرار دارد.

برای FTX، بیش از ۱۳۰ شرکت وجود داشت که بدهی ها و درآمد خود را فروختند. همین اتفاق در مورد WeWork و بسیاری از بمب گذاری های دیگر در اموال شرکت ها رخ داد. آخرین می گوید:

“اثبات اولیه اولین گام است. اثبات مسئولیت عالی است و با توجه به FTX، یک نسخه ضروری است. در نهایت، نوعی مدرک دال بر ادغام یا ادغام بین شرکت های وابسته. بازارها و جوامع باید نه تنها در مورد چگونگی آموزش داده شوند. برای استفاده از آنها، بلکه در مورد مزایای این ابزارها، چرا تمرکززدایی واقعاً بخش جدایی ناپذیری از نه تنها اکوسیستم ارزهای دیجیتال، بلکه آینده امور مالی و وب ۳ است. درک این موضوع برای کاربران مهم است.

دان گیوم، رئیس بخش روابط عمومی و ارتباطات Gate.io، در پاسخ به سوالی درباره مطمئن ترین راه برای نظارت بر مبادلات ارزهای دیجیتال، به کوین تلگراف گفت. طی چند سال گذشته، تنظیم‌کننده‌ها گام‌های تهاجمی در سراسر جهان برداشته‌اند تا اطمینان حاصل کنند که مبادلات ارزهای دیجیتال، و در واقع همه شرکت‌هایی که در صنعت ارزهای دیجیتال فعال هستند، تنظیم شده و از قوانین قانون پیروی می‌کنند. ”

اخیرا: آیا واقعا هنگ کنگ می تواند نماینده چین در ارزهای دیجیتال شود؟

به طور کلی، تأثیر سقوط FTX باعث افزایش درخواست‌ها برای افزایش نظارت نظارتی بر بازار ارزهای دیجیتال شده است. بازیگران کلیدی بازار به ارائه نوعی شفافیت برای بازیابی اعتماد عمومی ادامه می دهند، اما کارشناسان معتقدند که نمی توان به تنهایی به شواهد موجود در مورد ذخایر اعتماد کرد.نویسنده: Prashant Jha

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا