اخبار ارز دیجیتال

تست چند ضلعی جمع آوری دانش صفر، ادغام شبکه اصلی ورودی

Polygon برای اندازه گیری عملکرد zkEVM قبل از ادغام شبکه اصلی، یک مجموعه دانش صفر را به شبکه آزمایشی نهایی اعمال می کند.

پروتکل مقیاس‌پذیری لایه ۲ اتریوم Polygon (MATIC) در حال آزمایش عملکرد فناوری جمع‌آوری دانش صفر (zk rollup) خود قبل از ادغام کامل با شبکه اصلی است.

توسعه این فناوری که Polygon zkEVM (ماشین مجازی اتریوم) نام دارد، بیش از سه سال است که توسط تیم Polygon Hermez ادامه دارد. این تیم قبلاً تأیید کرده است که اثبات دانش صفر در اتریوم با تولید بیش از ۱۲۰۰۰ اثبات zk در نسخه اولیه شبکه آزمایشی zkEVM امکان پذیر است.

دیوید شوارتز، سرپرست پروژه Polygon zkEVM و PolygonID، توسعه ویژگی‌های Cointelegraph را فاش کرد. پلتفرم های لایه ۲ به تکامل و بهبود قابلیت های خود ادامه داده اند. این نقش کلیدی در افزایش مقیاس پذیری اتریوم داشته است.

همانطور که او توضیح داد، مجموعه‌های دانش صفر سرعتی را افزایش داده است که در آن پلتفرم‌های لایه ۲ می‌توانند نهایی شوند و در عین حال از اعتبارسنجی امن تراکنش‌ها با استفاده از تکنیک‌های دانش صفر اطمینان حاصل کنند. در اصطلاح بلاک چین، نهایی‌بودن نقطه‌ای است که در آن بلوکی از تراکنش‌ها به‌طور دائم و غیرقابل برگشت به بلاک چین اضافه می‌شود.

در نهایت، zkEVM هایی مانند Polygon zkEVM وجود دارند که علاوه بر همتراز بودن با ماشین مجازی اتریوم با روش های پیشرفته zk-STARK و zk-SNARK، همه موارد فوق را ارائه می دهند.

به گفته شوارتز، Polygon zkEVM حاوی اولین کد منبع کامل موجود برای zkProver معادل EVM است که تمام تست‌های برداری اتریوم را با بیش از ۹۹% گذرانده است. او از زمانی که تیمش توسعه zkEVM بومی را آغاز کرد، تکمیل اثبات اعتبار تراکنش‌های کاربر سنتی را «چالش‌برانگیزترین و سودآورترین تعهد» توصیف کرد.

الان رای بدهید!

دو سال پیش، تیم Polygon تخمین زد که توسعه یک مجموعه zk سازگار با EVM تا ده سال زمان نیاز دارد. با توجه به پیشرفت تاکنون، تیم zkEVM را به عنوان بازی پایانی توصیف می‌کند که پیشرفت را با مقیاس‌پذیری لایه ۲ و نهایی‌سازی سریع ترکیب می‌کند. به افزایش توان عملیاتی و کاهش هزینه‌ها اضافه کنید و این کار مزایای بی‌شماری را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

کوین تلگراف همچنین در مورد تفاوت‌های بین Polygon zkEVM و فناوری‌های ZK-SNARK و ZK-STARK اختصاصی StarkNet در شبکه مقیاس‌بندی لایه ۲ اتریوم پرسید. همانطور که قبلاً گزارش شد، ZK-STARKS (برهان شفاف دانش مقیاس پذیر با دانش صفر) اساساً برای مقیاس پذیری با دسته بندی هزاران تراکنش با یک اثبات واحد برای بررسی اعتبار زنجیره طراحی شده است.

مطالب مرتبط: ادغام اتریوم برای راه حل های لایه بلاک چین چه معنایی دارد؟

به گفته شوارتز، تفاوت اصلی بین پروژه‌ها در این است که zkEVM به جای سایر مجموعه‌های zk که فقط تراکنش‌ها را مقیاس‌بندی می‌کنند و عملکرد را در قالب‌های مختلف ماشین مجازی بهبود می‌بخشد، بر مقیاس‌بندی بومی اکوسیستم اتریوم تمرکز دارد.

رویکرد Polygon ادعا می‌کند که با طبقه‌بندی نوع ۲ zkEVM که توسط ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم در آگوست ۲۰۲۲ توصیف شده بود، مطابقت دارد. طبق خلاصه Buterin، zkEVM نوع ۲ به طور کامل با برنامه های موجود سازگار است، اما با تغییرات جزئی در اتریوم برای سهولت توسعه. تولید اثبات سریعتر شوارتز افزود:

در مقابل، StarkNet به عنوان یک نوع ۴ قرار می گیرد که نیاز به معرفی یک زبان سطح بالا و یک transpiler برای ترجمه کد قوی به آن زبان دارد.

در همان زمان، شوارتز از این فرصت برای دریافت معیارها و کد منبع بیشتر از پروژه های دیگر برای یادگیری از رویکردهای مختلف استقبال کرد. فعالیت در راه‌حل‌های لایه ۲ اتریوم به رشد خود ادامه می‌دهد، داده‌های بلاک چین نشان می‌دهد که حجم معاملات آربیتروم و خوش‌بینی، تراکنش‌های شبکه اصلی اتریوم را در سال ۲۰۲۳ تحت الشعاع قرار خواهند داد.

نویسنده: Gareth Jenkinson

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا