اخبار ارز دیجیتال

سوپرشبکه های چند ضلعی و زیرشبکه های بهمنی: تفاوت های کلیدی


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

هم سوپرشبکه های Polygon و هم زیرشبکه های Avalanche راه حل های مقیاس پذیری هستند که به توسعه دهندگان کمک می کنند تا زنجیره های برنامه خود را گسترش دهند.

تفاوت بین سوپر شبکه های Polygon و زیرشبکه های Avalanche چیست؟

هم زیرشبکه‌ها و هم سوپرنت‌ها راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری هستند که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهند تا به سرعت زنجیره‌های اپلیکیشن را گسترش یا توسعه دهند. با این حال، آنها در برخی موارد، مانند مکانیسم اجماع، تعداد تراکنش ها در ثانیه، تعداد اعتباردهنده ها و الزامات شرط بندی متفاوت هستند.

Avalanche از پروتکل توافقی Snowman Proof of Stake استفاده می کند. اجماع احتمالی را فراهم می کند که امکان مقیاس پذیری و عدم تمرکز بی نهایت را فراهم می کند.

از سوی دیگر، Polygon از پروتکل اجماع تحمل خطای بیزانس استانبول (IBFT) برای دستیابی به اجماع تضمین شده استفاده می کند و در نهایت تمرکززدایی را به قیمت مشارکت غیرمجاز ترجیح می دهد.

سوپرشبکه های چندضلعی و زیرشبکه های بهمن

همانطور که پذیرش فناوری بلاک چین همچنان در حال رشد است، این فناوری‌ها احتمالاً گسترده‌تر و برای ساخت DApp ضروری‌تر می‌شوند.

ویژگی های اصلی زیرشبکه های Avalanche چیست؟

زیرشبکه‌ها بسیاری از ویژگی‌های مفید را ارائه می‌کنند، مانند توانایی ایجاد بلاک چین‌های خصوصی، جداسازی نگرانی‌ها، و الزام تاییدکنندگان به اشتراک توکن‌های AVAX قبل از اعتبارسنجی زنجیره‌های تعبیه‌شده.

زیرشبکه‌ها از ایجاد بلاک چین‌های خصوصی پشتیبانی می‌کنند و به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهند تا زیرشبکه‌هایی ایجاد کنند که فقط اعتبارسنجی‌های از پیش تعریف‌شده می‌توانند به آنها ملحق شوند. در چنین سناریوهایی، این اعتباردهنده‌ها می‌توانند زیرشبکه‌های خصوصی ایجاد کنند و ببینند به چه بلاک چین‌هایی دسترسی دارند. این یک چارچوب ایده آل برای سازمان هایی است که باید داده های خود را خصوصی نگه دارند.

زیرشبکه ها نیز از جداسازی نگرانی ها پشتیبانی می کنند. در زمینه فناوری بلاک چین، این به توانایی یک اعتبارسنجی اشاره دارد که فقط به بلاک چین اهمیت می دهد. این باعث می شود بار اعتبار سنجی کاهش یابد. اعتبار سنجی ها حتی بلاک چین هایی را که به آنها علاقه ای ندارند تأیید می کنند.

زیرشبکه‌ها همچنین می‌توانند نیازمندی‌های خاص برنامه را برآورده کنند و به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهند که الزامات اعتبارسنجی مانند توان بالاتر CPU، RAM یا سایر نیازهای سخت‌افزاری را تعریف کنند. این تضمین می‌کند که برنامه شما در اوج بازدهی اجرا می‌شود و از جریمه‌های عملکرد توسط اعتبارسنجی‌های کند متحمل نمی‌شود.

زیرشبکه های Avalanche چگونه کار می کنند؟

زیرشبکه های بهمن با هم کار می کنند تا بلاک چین را به روز نگه دارند. اساساً، این زیرشبکه ها با ارائه خدمات اعتبارسنجی توزیع شده در زنجیره های مختلف، پایه و اساس شبکه AppChain را فراهم می کنند.

یک زنجیره فقط می تواند توسط یک زیرشبکه خاص تأیید شود، اما یک زیرشبکه می تواند چندین زنجیره را تأیید کند. هر زیرشبکه دارای حاکمیت و الزاماتی مانند مجوز، مکان کشور، شناخت مشتری خود و بررسی های مبارزه با پولشویی است. برای پیوستن به شبکه اولیه، اعتبار سنجی ها باید 2000 توکن بهمن (AVAX) را قبل از اعتبار سنجی زنجیره های جاسازی شده در شبکه به اشتراک بگذارند.

مطالب مرتبط: KYC چیست و چرا صرافی های ارزهای دیجیتال به KYC نیاز دارند؟

زیرشبکه ها بسیار قابل تنظیم هستند اما به انتخاب های طراحی پیچیده نیاز ندارند و به توسعه دهندگان این امکان را می دهند که بلاک چین های خصوصی بسیار قابل اعتماد و مقیاس پذیر ایجاد کنند. بنابراین، سیستم زیرشبکه Avalanche به توسعه دهندگان کمک می کند تا برنامه های غیرمتمرکز (DApps) را به سرعت بسازند و در عین حال بالاترین استانداردهای امنیتی را حفظ کنند.

زیرشبکه های Avalanche چیست؟

Avalanche زیرشبکه ها را به عنوان اعتبار سنجی هایی تعریف می کند که با هم کار می کنند تا در مورد وضعیت بلاک چین به توافق برسند.

زیرشبکه‌ها زنجیره‌های اپلیکیشن را با ارائه اعتبارسنجی‌هایی که بلاک‌چین‌های مختلف می‌توانند به اشتراک بگذارند، تسهیل می‌کنند. زیرشبکه‌های درون شبکه Avalanche ایجاد بلاک چین‌های سفارشی‌سازی شده را تسهیل می‌کنند و به توسعه‌دهندگان و شرکت‌های متفکر فناوری اجازه می‌دهند تا بلاک چین‌های خود را بدون نیاز به توکن بسازند.

شبکه اصلی شبکه از سه زنجیره تشکیل شده است.

 • X-Chain: یک زنجیره پرداخت برای ایجاد توکن های غیر قابل تعویض (NFT).
 • C-Chain: پلت فرم قرارداد هوشمند ماشین مجازی اتریوم برای ایجاد برنامه های غیرمتمرکز.
 • P-Chain: مسئول هماهنگی اعتبار سنجی در Avalanche و ایجاد و مدیریت زیرشبکه ها.

شبکه Avalanche توسط یک زیرشبکه اولیه که شامل تمام اعتباردهنده ها است نگهداری می شود. وظیفه آنها اعتبارسنجی شبکه اولیه و زنجیره‌های X، P و C است تا اتصال بین زیرشبکه‌ها را تسهیل کنند و اعتبارسنجی‌ها را قادر سازند تا بلاک چین‌های اضافی ساخته شده در بالای شبکه را تأیید کنند.

زیر شبکه ها و سوپرنت ها

ویژگی های اصلی Polygon Supernet چیست؟

سوپرنت دارای معماری فنی پیشرفته‌ای است که توسط Polygon Edge، عملکرد بدون اعتماد با درختان Merkle، سازگاری با ماشین مجازی اتریوم (EVM) و پشتیبانی از توکن‌های سفارشی بهبود یافته است.

معماری سوپرنت ارتباط نزدیکی با Polygon Edge دارد. شش ماژول معماری Polygon Edge مربوط به سوپرنت ها عبارتند از:

 • TX Pool: این ماژول که به عنوان یک مخزن برای تراکنش های معلق عمل می کند، کلید معماری رویداد محور Polygon Edge است. تراکنش ها را می توان به راحتی از منابع متعدد اضافه کرد و به طور یکپارچه با ماژول های دیگر پلتفرم پیوند داد.
 • بلاک چین: این به پایگاه داده ایالتی اشاره دارد که اطلاعاتی در مورد حساب ها، کد قرارداد هوشمند، وضعیت جهان و غیره در خود دارد.
 • JSON-RPC: لایه API سوپرنت به استاندارد مشتری اتریوم می‌پیوندد و به ابزارهایی مانند MetaMask، Web3.js، Ethers.js، Remix و Hardhat اجازه می‌دهد به طور یکپارچه در شبکه اجرا شوند.
 • اجماع: سوپرنت از الگوریتم‌های اجماع اثبات اعتبار و اثبات سهام استفاده می‌کند.
 • Libp2p: این پشته شبکه همتا به همتا به روز شده Supernet است که همگام سازی بلوک ها، پیام های اجماع، شایعات مربوط به استخر تراکنش ها و شایعات استخر SAM را تسهیل می کند.
 • gRPC: پروتکل ارتباطی قدرتمند آن به دستورات اپراتور ممتاز در سوپرنت اجازه می دهد تا به صورت محلی فقط روی گره های اعتبارسنجی اجرا شوند. یک اپراتور معتبر می‌تواند پشتیبان‌گیری آنلاین انجام دهد، اطلاعات را از سیستم اعتبارسنجی بازیابی کند و داده‌های ذخیره شده در مخزن‌های تراکنش را پرس و جو و پاک کند.

همچنین سوپرنت ها بدون اعتماد کار می کنند. به عبارت دیگر، هر گره با اجرای یک قرارداد هوشمند، هر تراکنش را به طور مستقل تایید می کند. برای اینکه دفتر کل بلاک چین به درستی کار کند، همه گره‌ها باید یک کپی یکسان از درخت بلوک‌های مرکل و فهرست گسترده‌ای از تراکنش‌ها را داشته باشند.

تلاش های عوامل مخرب برای اصلاح دفتر کل به سرعت توسط عدم تطابق ارزش هش برای حالت های مختلف که با مقادیر هش در درخت مرکل ناسازگار هستند شناسایی می شوند.

Supernet همچنین دارای پشتیبانی داخلی EVM است. این بدان معنی است که توسعه دهندگان می توانند قراردادهای هوشمند را با استفاده از بایت کد EVM که از زبان های سطح بالا مانند Solidity کامپایل شده است ایجاد و مستقر کنند.

توسعه دهندگانی که تجربه ساخت اتریوم را دارند، به لطف طیف وسیعی از ابزارهای موجود مانند Truffle، MetaMask، Remix و Block Explorer به راحتی می توانند قراردادهای Solidity را بدون تغییر به سوپرنت ها منتقل کنند. این امکان مهاجرت یکپارچه از یک پلت فرم به پلتفرم دیگر را فراهم می کند.

در نهایت، Supernet به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا توکن های سفارشی ایجاد کنند که با رابط های توکن شناخته شده مانند ERC-20 مطابقت داشته باشد. این با هدف Polygon برای ارتقای قابلیت همکاری از طریق سوپرنت سازگار است.

سوپرشبکه های چند ضلعی چگونه کار می کنند؟

سوپرنت ها اساسا ابزارهایی هستند که به توسعه دهندگان کمک می کنند تا ساختارهای داده پیچیده را با روابطی که در غیر این صورت شناسایی آنها دشوار است، درک کنند.

سوپرنت Polygon با استفاده از شبکه بلاک چین خود و استخر جهانی اعتبار سنجی به توسعه دهندگان این امکان را می دهد که شبکه بلاک چین خود را در چارچوب مشابه اتریوم ایجاد کنند، اما به قیمت هزینه های توسعه بسیار کمتر است.

Supernet به توسعه دهندگان این امکان را می دهد که پروژه های خود را در سه حالت استقرار سریع به صورت آنلاین برسانند.

 • Supernet Sovereign Chain: این زنجیره توسط یک اعتبار سنج مدیریت می شود که باعث صرفه جویی در هزینه های نگهداری می شود.
 • زنجیره امنیتی مشترک سوپرنت: این زنجیره توسط اعتبار سنجی های حرفه ای با سهم 20000 توکن Polygon (MATIC) یا بالاتر تأیید شده است.
 • زنجیره لایه 2: این زنجیره از جمع آوری دانش صفر برای مقیاس بندی سوپرنت ها استفاده می کند و هنوز در حال توسعه است.

همانطور که قبلا ذکر شد، سوپرنت ها بر روی پشته ای از لبه های چند ضلعی ساخته می شوند. یک سوپرنت را می توان اکوسیستم یا سیستم بلاک چین نامید زیرا مجموعه ای از ماژول ها است که با اضافه شدن ویژگی های جدید به طور یکپارچه کار می کنند و یکپارچه می شوند.

با کمک سوپرنت ها، توسعه دهندگان می توانند شبکه های بلاک چین غیرمتمرکز ایجاد کنند که برای موارد استفاده خاص طراحی شده اند. Supernet همچنین دارای مقیاس پذیری بالاتر، سرعت، توان عملیاتی ثابت و سفارشی سازی گسترده است. به طور خاص، برنامه های Web3 را می توان در یک شبکه اختصاصی ادغام کرد و حداکثر بهینه سازی را ممکن می سازد.

Polygon Supernet چیست؟

Supernet که به عنوان یک راه حل مقیاس پذیر طراحی شده است، پلت فرم توسعه بلاک چین شبکه Polygon است که هدف آن این است که توسعه دهندگان را قادر سازد تا پروتکل های بلاک چین خود را به شیوه ای مقرون به صرفه ایجاد کنند.

توسعه دهندگانی که در شبکه Polygon ساخته می شوند به طیف گسترده ای از اعتبار سنجی ها و ابزارها برای یکپارچه سازی آسان و خدمات شخص ثالث برای کمک به اجرا، طراحی و مدیریت دسترسی دارند.

از نظر فنی، Supernet در حال کار بر روی حل مشکلات Polygon Edge، چارچوب توسعه Polygon است. Polygon Edge به ساخت بلاک چین های سازگار با اتریوم کمک می کند و در عین حال امنیت، تمرکززدایی و کارایی را حفظ می کند.

مفهوم تصویر بزرگ سوپرنت مجموعه‌ای از شبکه‌های به هم پیوسته است که همکاری را تسهیل می‌کند و در عین حال به عنوان یک مرکز به اشتراک گذاری داده ایمن عمل می‌کند. این می تواند حجم زیادی از داده ها را نگهداری و سازماندهی کند و ارتباط بین کاربران را تسهیل کند.

مزایای استفاده از سوپرنت های Polygon شامل قابلیت همکاری، ویژگی، مقیاس پذیری افزایش یافته، امنیت و تمرکززدایی بهتر است. Supernet همچنین چالش‌های فنی Polygon Edge را به خوبی مدیریت می‌کند، به‌ویژه در رابطه با پیکربندی زنجیره‌ای و راه‌اندازی مجموعه‌ای از اعتبارسنجی‌های توزیع‌شده.

مطالب مرتبط: سوپرنت چیست و چگونه کار می کند؟

نویسنده: Marcel Deer

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا