🚨 اخبار ارز دیجیتال

رالی چند ضلعی (MATIC) در حالی به پایان می رسد که رقبا سهم بازار را به خود اختصاص دهند

قیمت MATIC بیشتر دستاوردهای اخیر خود را دوباره به دست آورده است. Cointelegraph در حال بررسی علت آن است.

توکن بومی Polygon (MATIC) با راه‌اندازی شبکه آزمایشی Polygon 2.0 Goreli در ۴ اکتبر ۱۶.۴ درصد افزایش را تجربه کرد. با این حال، مقاومت در ۰.۶۰ دلار قوی تر از حد انتظار بود، با کاهش ۱۰.۶ درصدی سهام طی شش روز آینده. تا ۱۰ اکتبر.

این کاهش با اخبار منفی در مورد خروج یکی از بنیانگذاران کلیدی و فعالیت ضعیف در زیرشبکه جمع‌آوری دانش صفر (ZK) Polygon تشدید شد.

چند ضلعی (MATIC) قیمت ۱۲ ساعت، USD. منبع: TradingView

قیمت MATIC سود حاصل از دوره صعودی اوایل اکتبر را از بین برده است و حرکت صعودی را از امید به ارتقای پروتکل پاک کرده است.

Rally تمایل دارد به‌روزرسانی‌های شبکه اصلی و پروتکل را دنبال کند

Polygon 2.0 شبکه ای از زنجیره های لایه ۲ مبتنی بر ZK است که از طریق یک پروتکل هماهنگی زنجیره ای جدید یکپارچه شده است. فناوری مقیاس‌پذیری ۲.۰ Polygon در ژوئن ۲۰۲۳ به عنوان طرحی برای یک اکوسیستم مقیاس‌پذیری متشکل از چهار لایه: staking، execution، قابلیت همکاری و اثبات اعلام شد. هر یک از این لایه ها به ایجاد اکوسیستمی از زنجیره های به هم پیوسته کمک می کند که انتقال امن، سریع و بسیار مقرون به صرفه را تسهیل می کند.

از مزایای Polygon 2.0 می‌توان به امنیت و حریم خصوصی افزایش یافته با اثبات ZK، سازگاری کامل با ماشین مجازی اتریوم (EVM) و تعاملات زنجیره‌ای فوری که نیازی به امنیت یا مفروضات اعتماد اضافی ندارد، اشاره کرد. شایان ذکر است که این پروژه به توسعه Miden، یک راه حل لایه ۲ مبتنی بر ZK-STARK ادامه می دهد.

برخی ممکن است استدلال کنند که اصلاح ۱۰.۶٪ اخیر به سادگی نشان دهنده اصلاح هیجان بیش از حد ناشی از راه اندازی شبکه آزمایشی است. با این حال، عوامل دیگری ممکن است در بدتر شدن احساسات سرمایه گذاران نسبت به Polygon نقش داشته باشند. به عنوان مثال، زیرشبکه ZK Polygon، zkEVM، از رقبای خود از نظر فعالیت و سپرده عقب است.

داده های شبکه نشان می دهد که Polygon با ظهور رقابت جدید، شتاب خود را از دست می دهد

تراکنش ها و تراکنش های فعال روزانه شبکه ZK. منبع: artemis.xyz

معیارهای ارائه‌دهنده داده‌های زنجیره‌ای Artemis تفاوت قابل توجهی را بین ۶۲۱۰ آدرس فعال Polygon zkEVM در مقایسه با ۱۵۴۳۹۰ StarkNet و ۲۳۹۸۱۰ ZkSync ERA نشان می‌دهد. اختلاف مشابهی هنگام تجزیه و تحلیل تعداد تراکنش‌های روزانه وجود داشت، به طوری که مجموعه دانش صفر Polygon از رقبای خود عقب بود.

یک نمای گسترده تر از تعداد کل تراکنش ها و سپرده ها در شبکه Polygon نتایجی کمتر از حد مطلوب را به همراه دارد. به عنوان مثال، طبق گفته DeFiLlama، مجموع ارزش قفل شده Polygon (TVL) 756 میلیون دلار است که کمتر از نیمی از راه حل مقیاس بندی لایه ۲ Arbitrum است.

ارزش کل قفل شده (TVL) به USD.منبع: دفیلاما

شایان ذکر است که اگرچه Polygon خیلی زودتر از اکثر راه‌حل‌های لایه ۲ اتریوم در ژوئن ۲۰۲۰ راه‌اندازی شد، اما در حال حاضر با رقابت مستقیم Optimism (OP) و Base مواجه است.

خروج Jaynti Kanani یکی از بنیانگذاران Polygon در ۴ اکتبر پس از ۶ سال همکاری با این پروژه نیز در حالی رخ می دهد که پروژه به اتمام بحرانی یک راه حل مقیاس پذیری چند لایه بهبود یافته نزدیک می شود. که باعث ناراحتی سرمایه گذاران شد. جالب اینجاست که این تصمیم پس از خروج رایان وایات، مدیرعامل پلیگون لب در جولای ۲۰۲۳، اندکی پس از پیوستن به شرکت در فوریه ۲۰۲۲ صورت گرفت.

تاثیر بیشتر بر عملکرد MATIC کاهش تعداد آدرس‌های فعال با استفاده از برنامه‌های غیرمتمرکز در شبکه Polygon بود.

آدرس‌های فعال برای Polygon Network Dapps، به مدت ۳۰ روز تغییر می‌کند. منبع: DappRadar

به طور متوسط، ۱۲ Dapp برتر در شبکه Polygon شاهد کاهش ۱۷ درصدی تعداد آدرس‌های فعال در ۳۰ روز گذشته بوده‌اند. این موضوع در بازارهای NFT و مالی غیرمتمرکز (DeFi) نگرانی خاصی داشت، به ویژه بر برنامه هایی مانند Uniswap، OpenSea و Move Stake تأثیر گذاشت.

مطالب مرتبط: Circle توکن USDC بومی را با Polygon به کار می‌گیرد

صرف نظر از دلایل افزایش توکن MATIC در اوایل اکتبر، عملکرد منفی ۱۰.۶ درصدی اخیر به دلیل کاهش فعالیت شبکه، خروج یکی از بنیانگذاران در مرحله ارتقاء حیاتی و سایر راه حل های مقیاس بندی ZK است. این احتمالاً به دلیل رقابت شدید است.

در نهایت، در حالی که تیم به‌طور مداوم به‌روزرسانی‌ها و بهبودهای مورد نیاز شبکه Polygon را ارائه کرده است، اخبار نزولی کافی برای توجیه این اصلاح وجود دارد. سرمایه‌گذاران باید پیشرفت پروژه‌هایی را که به این چالش‌ها رسیدگی می‌کنند و از نوآوری‌های Polygon 2.0 استفاده می‌کنند، به دقت نظارت کنند.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و در نظر گرفته نشده است، و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، ایده‌ها و نظرات بیان شده در اینجا به تنهایی متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.

نویسنده: Marcel Pechman
منابع:
Cointelegraph | CoinDesk | U.Today

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا