اخبار ارز دیجیتال

توضیح Polkadot 2.0 و آینده DOT

Polkadot 2.0 انواع ویژگی های جدید را به ارمغان می آورد و نحوه کار شبکه Polkadot را تغییر می دهد.

آینده DOT ​​و Polkadot

اگر Polkadot 2.0 به خوبی مورد استقبال قرار گیرد و شتاب بیشتری به دست آورد، انتظار می رود که ابزار پیشرفته شبکه Polkadot ارزش توکن DOT را افزایش دهد.

زیرا پروژه ها برای بدست آوردن زمان اصلی به توکن های DOT نیاز دارند. علاوه بر این، DOT، توکن بومی شبکه پولکادوت و رمز اولیه برای تسویه هزینه های شبکه، می تواند از افزایش تقاضا سود برده و ارزش آن را افزایش دهد.

برای بهره مندی از دارندگان و افزایش ارزش DOT، شرکت هایی با زمان هسته اضافی ممکن است آن را بفروشند. در نتیجه، ارزش بازار ثانویه DOT ​​ممکن است افزایش یابد. علاوه بر این، خدمات مالی غیرمتمرکز Polkadot به دارندگان DOT پتانسیل کسب درآمد و افزایش استفاده، ارزش و نقدینگی توکن‌هایشان را ارائه می‌دهد.

علاوه بر این، درآمد حاصل از فروش اولیه به خزانه پولکادوت تعلق خواهد گرفت. دارندگان توکن DOT تصمیم می گیرند که چگونه وجوه خزانه داری از طریق OpenGov توزیع شود. مخارج مالی سیال هستند و توکن هایی که به پروژه هایی که در مناقصه برای وجوه تخصیص نمی یابند، به صورت دوره ای سوزانده می شوند.

مکانیسم سوختگی فشار کاهش‌دهنده روی DOT ایجاد می‌کند که اسماً یک نشانه تورمی است. این باعث می‌شود که عرضه کلی توکن‌ها متعادل بماند. این موضوع می تواند هنگام در نظر گرفتن ارزش آینده DOT ​​مورد توجه قرار گیرد.

با این حال، جنبه‌های مهم‌تری که در این زمینه باید در نظر گرفته شود، پذیرش و توسعه کلی در شبکه پولکادوت، از جمله پویایی بازار و ورود Polkadot 2.0 است.

درباره نشانه اصلی DOT Polkadot

توکن بومی پولکادوت، DOT، سه نقش اساسی در اکوسیستم ایفا می کند که هر کدام به عملکرد و رشد شبکه کمک می کنند.

اولین نقش نشانه DOT، حکمرانی است. دارندگان DOT می توانند در پیشنهادات حاکمیت شبکه، از جمله تصمیمات مهم مانند ارتقاء شبکه و تعدیل نرخ، شرکت کنند. این ویژگی مشارکتی برای بقای بلند مدت پولکادوت اساسی است. Polkadot با اجازه دادن به دارندگان DOT برای تأثیرگذاری بر عملیات شبکه، ساختار حاکمیتی شفاف و دموکراتیک را تقویت می کند که عدالت را تضمین می کند.

توکن DOT همچنین دارای یک هدف عملیاتی مهم برای افزایش امنیت شبکه و پردازش تراکنش ها از طریق فرآیند staking است. نام‌گذاران از بخشی از دارایی‌های DOT خود برای انتخاب اعتبارسنجی‌هایی استفاده می‌کنند که مسئول اعتبارسنجی تراکنش‌ها و افزودن بلاک‌ها به بلاک چین هستند. مشارکت در این فرآیند با توکن های DOT اضافی پاداش داده می شود و مشارکت در عملیات شبکه تشویق خواهد شد.

این جنبه عملیاتی برای عملکرد روزمره Polkadot ضروری است، زیرا استفاده از DOT بستری امن و کارآمد را برای توسعه دهندگان برای ساخت برنامه ها تضمین می کند.

در نهایت، توکن های DOT در حراج های اسلات استفاده می شوند. مدل فعلی حراج بلاک‌فضای پولکادوت به پروژه‌ها اجازه می‌دهد تا با ترکیب توکن‌های DOT، پاراچین‌ها را بدست آورند. مراحل بسیار ساده می باشند. پروژه ای که بیشترین توکن DOT را در حراج متعهد می کند، اسلات پاراچین را دریافت می کند. پروژه‌ها می‌توانند با استفاده از دارایی‌های DOT خود یا از طریق وام‌های ابری برای اسلات‌ها پیشنهاد بدهند. وام‌های ابری به پروژه‌ها اجازه می‌دهند تا DOT را از جامعه جمع‌آوری کنند و حامیان برای خرید اسلات‌های پاراچین پیشنهاد دهند.

نشانه‌های DOT که به عنوان وثیقه در طول حراج ارائه می‌شوند، عملاً برای کل مدت اجاره بسته می‌شوند. بنابراین، پروژه نمی تواند در این مدت از این نشانه های DOT برای اهداف دیگر استفاده کند.

پس از پایان حراج، پروژه های برنده می توانند پاراچین های خود را به زنجیره رله پولکادوت متصل کنند. سپس پاراچین عملیاتی می شود و از ویژگی های امنیتی و مقیاس پذیری شبکه پولکادوت بهره می برد. مدت زمان اسلات به دو سال محدود شده است.

اجزای اصلی شبکه پولکادوت

شبکه پولکادوت از سه جزء اساسی تشکیل شده است که در مجموع ساختار پیچیده ای را تشکیل می دهند: زنجیره رله، پاراچین و پل.

زنجیره رله در هسته اکوسیستم پولکادوت قرار دارد و به عنوان بلاک چین اصلی شبکه عمل می کند. این به محافظت از یکپارچگی کل شبکه کمک می کند و ارتباط بین پاراچین ها را تسهیل می کند.

پاراچین‌ها به‌عنوان بلاک‌چین‌های موازی عمل می‌کنند که نشان‌دهنده پروژه‌های لایه ۱ متفاوتی هستند که در اکوسیستم پولکادوت ساخته شده‌اند. اینها به عنوان میزبان برنامه های غیرمتمرکز و پروژه های مختلف مبتنی بر بلاک چین عمل می کنند. تطبیق پذیری پاراچین ها در سازگاری آنها برای برآوردن نیازهای خاص پروژه میزبان نهفته است.

به عنوان مثال، پاراچین‌هایی که برای صرافی‌های غیرمتمرکز تعیین شده‌اند، می‌توانند برای مدیریت موثر حجم زیادی از تراکنش‌ها پیکربندی شوند. پاراچین‌هایی مانند شبکه Astar دارای ویژگی‌های داخلی مانند سازگاری با ماشین مجازی اتریوم (EVM)، قراردادهای هوشمند WebAssembly (WASM) و پیام‌رسانی متقابل (XCM) برای تسهیل ارتباط یکپارچه بین برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) هستند. -در عملکرد

از سوی دیگر، پل ها به عنوان مجرای مهمی عمل می کنند که شبکه پولکادوت را به دیگر شبکه های بلاک چین متصل می کند. هدف کلی این پل افزایش قابلیت همکاری شبکه‌های بلاک چین متفاوت است که به آنها اجازه می‌دهد به طور مؤثر ارتباط برقرار کنند.

برای توضیح بهتر نحوه کار آنها، سناریویی را در نظر بگیرید که در آن یک توسعه‌دهنده تلاش می‌کند برنامه‌ای بسازد که از داده‌های دو بلاک چین ناسازگار استفاده می‌کند. با توجه به ناسازگاری‌های ذاتی بین آنها، نمی‌توان چنین تلاش‌هایی را بدون سیستم‌های پل ادامه داد. در چنین مواردی، Polkadot به عنوان یک توانمند عمل می کند و ارتباطات و اشتراک داده ها را بین دو بلاک چین مختلف تسهیل می کند.

موارد استفاده عملی شامل کاربرانی است که قصد دارند دارایی ها را بین بلاک چین های مختلف منتقل کنند. بدون راه‌حل‌هایی مانند فرمت پیام‌رسانی XCM که تعاملات بلاک چین را فعال می‌کند، چنین عملیاتی باید بر مبادلات متمرکز متکی باشد. شبکه‌هایی مانند Polkadot به کاربران اجازه می‌دهند تا دارایی‌ها را مستقیماً بین بلاک چین‌ها انتقال دهند و نیازی به واسطه‌های شخص ثالث را از بین ببرند.

یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد شبکه پولکادوت این است که به عنوان یک بلاک چین لایه صفر عمل می کند. بلاک چین های لایه 0 به عنوان چارچوب زیربنایی برای ساخت بلاک چین های بعدی عمل می کنند.

به عنوان یک بلاک چین لایه 0، زیرساختی را فراهم می کند که به برنامه نویسان اجازه می دهد تا بلاک چین های خود را بسازند و در عین حال از قابلیت همکاری متقابل زنجیره ای اطمینان حاصل کنند. بنابراین، بلاک چین‌های توسعه‌یافته بر روی پلتفرم پولکادوت می‌توانند بدون در نظر گرفتن تفاوت‌های فناوری، به‌طور یکپارچه با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و با یکدیگر همکاری کنند.

این یک مزیت بزرگ نسبت به بلاک چین های سنتی است که اغلب در سیلوهای مجزا وجود دارند که نمی توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. این شبکه Polkadot را برای ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز که از داده‌های چندین بلاک چین استفاده می‌کنند، ایده‌آل می‌کند.

از آنجا که Polkadot در حال حاضر به عنوان یک لایه پایه ایجاد شده است، زیرساخت پایه سازگارتر را فراهم می کند که بسیاری از مشکلات برنامه نویسان را هنگام کار با زنجیره های سفت و سخت لایه 1 کاهش می دهد. اداره شبکه Polkadot مستقیماً توسط دارندگان توکن DOT انجام می شود که به طور فعال در فرآیند رأی گیری برای رأی دادن به همه پیشنهادات برای ایجاد تغییرات در شبکه شرکت می کنند. این رویکرد دموکراتیک که در اوایل سال جاری راه اندازی شد، به نام OpenGov شناخته می شود، به همه دارندگان توکن در شکل دادن به تکامل پلتفرم نظر می دهد.

وقتی صحبت از اعتبارسنجی تراکنش می‌شود، پولکادوت بر تقویت امنیت زنجیره تمرکز می‌کند و از مکانیزم اثبات سهام (NPoS) برای انتخاب مجموعه اعتباردهنده خود استفاده می‌کند. گره های اعتبار سنجی مسئول تولید بلوک، اعتبارسنجی بلوک پاراچین و تضمین نهایی هستند، در حالی که نامزدها می توانند اعتبار سنجی های خاصی را با سهام خود و نامزدهای مورد اعتماد را با توکن های خود پشتیبانی کنند.

Polkadot 2.0 چیست؟

شبکه Polkadot به دلیل ویژگی های کاربردی منحصر به فرد خود در دو سال گذشته رشد قابل توجهی داشته است. و اکنون چشم انداز جدیدی برای آینده شبکه تدوین شده است که می توانیم آن را Polkadot 2.0 بنامیم.

این شبکه جدید برای اولین بار در ژوئن 2023 توسط بنیانگذار Polkadot Gavin Wood اعلام شد، این شبکه جدید نحوه تخصیص منابع را تغییر می دهد. وود که در رویداد Polkadot Decoded 2023 در کپنهاگ صحبت می‌کرد، وقت گذاشت تا مفاهیم ایدئولوژیکی پشت سیستم جدید را بررسی کند.

وود گفت Polkadot 2.0 از سیستم جدیدی برای تخصیص فضای بلوک استفاده خواهد کرد. این سیستم نسبت به مدل‌های لیزینگ فعلی انعطاف‌پذیرتر خواهد بود و به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا در صورت نیاز فضای بلوک را به صورت عمده یا بر اساس تقاضا خریداری کنند. به گفته توسعه دهندگان شبکه کریپتو، این کار ورود پروژه های جدید به اکوسیستم پولکادوت را آسان تر می کند. او توضیح داد که این تغییر همچنین Polkadot را برای مشاغل Web2 که چارچوب Web3 را اتخاذ کرده اند جذاب تر می کند.

مفهوم اصلی تکامل Polkadot 2.0 بر معرفی هسته های الاستیک برای توان محاسباتی تطبیقی ​​متمرکز است. در حال حاضر، پاراچین‌ها مانند هسته‌های CPU ثابت در ابرکامپیوتر پولکادوت عمل می‌کنند. با این حال، سیستم بعدی به طور انعطاف پذیر منابعی مانند امنیت زنجیره رله را برای پاسخگویی به نیازهای بلادرنگ تخصیص می دهد. انتظار می رود این نوآوری به طور قابل توجهی کارایی کل اکوسیستم را بهبود بخشد.

تغییر مهم دیگر در Polkadot 2.0 حول استراتژی تخصیص زمان اصلی می چرخد. زمان هسته نشان دهنده زمان مورد نیاز برای اعتبارسنجی و توافق بر روی زنجیره رله پولکادوت است. در نسخه جدید شما قادر خواهید بود زمان اصلی را به عنوان زمان بلوک خریداری کنید. این با استفاده از مزایده ها و یک مدل پرداخت با قیمت ثابت انجام می شود.

تخصیص هسته را تغییر دهید

جدول زیر انتقال از اجاره اسلات ثابت در Polkadot 1.0 به دارایی های زمانی اصلی پویاتر و قابل معامله در Polkadot 2.0 را نشان می دهد که به انعطاف پذیری بیشتر و سفارشی سازی تخصیص زمان اصلی اجازه می دهد.

تخصیص زمان اصلی برای Polkadot 1.0 و تخصیص زمان هسته برای Polkadot 2.0

وود گفت که طراحی سیستم جدید بر اساس نیازهای نوظهور توسعه دهندگان برای جلوگیری از مشکلات طراحی آینده خواهد بود. وی همچنین خاطرنشان کرد که سیستم جدید می تواند نقدینگی توکن های پولکادوت (DOT) را با کوتاه کردن دوره قفل شدن توکن افزایش دهد.

معرفی مدل جدید نقطه عطف مهمی برای پولکادوت است و نشان دهنده تغییر مدل پاراچین فعلی است، جایی که فضای بلوک عمدتاً از طریق فرآیند حراج و شرایط اجاره ثابت تخصیص می یابد. انتظار می رود سیستم جدید پولکادوت را برای توسعه دهندگان در دسترس تر و مقرون به صرفه تر کند و نوآوری را در اکوسیستم Web3 تقویت کند.

نویسنده: Elizabeth Gail

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا