اخبار ارز دیجیتال

فروش وحشت‌زده چیست؟ چگونه از فروش وحشت‌زده در ارز دیجیتال جلوگیری کنیم؟

ارزش کنونی بیت کوین بیش از ۲۸۰ هزار برابر اولین باری است که در بازار آغاز به کار کرد. اگر شخصی در سال ۲۰۱۰ یک دلار در بیت کوین سرمایه‌گذاری کرده بود، هم‌اکنون سرمایه‌ای به ارزش ۲۸۰.۰۰۰ دلار داشت. چند نفر این سود سرسام‌آور را دریافت کردند؟ تقریباً هیچ‌کس به این سود دست نیافت. یک دلیل آن این است که معامله‌گران سرمایه خود را در بازه‌های زمانی مختلف با وحشت فروختند.

معامله‌گران به دو دلیل دارایی‌های خود را می‌فروشند: کسب سود یا کاهش ضرر. اگر معامله‌گری سود کند، بدین معناست که قیمت فروش او از قیمت خریدش بالاتر است. اگر معامله‌گران در ضرر، سرمایه خود را بفروشند، احتمالاً فروش وحشت‌زده انجام دادند.

فروش وحشت‌زده چیست؟

فروش وحشت‌زده (Panic Selling) زمانی رخ می‌دهد که معامله‌گر به محض سقوط بازار به‌دلیل ترس از ضرر مالی، دارایی خود را که تا پیش از این نگه داشته بودند، بفروشد.

توییت گرگ اسکون

این توئیت معروف را کاربری به نام گرگ اسکون در سال ۲۰۱۱ توئیت کرد: «کاش ۱۷۰۰ بیت کوین ۰.۰۶ دلاری‌ام را با قیمت ۰.۳۰ دلار نفروخته بودم، الان قیمت هرکدام ۸ دلار است.»

بیت کوین در حال حاضر با قیمتی بیش از ۰۰۰,۱۷ دلار معامله می‌شود.

چرا فروش وحشت‌زده رخ می‌دهد؟

قیمت ارزهای دیجیتال زمانی افزایش می‌یابد که معامله‌گران حجم زیادی خرید کنند (فشار خرید از فشار فروش بیشتر می‌شود). خلاف آن نیز زمانی ثابت می‌شود که معامله‌گران حجم زیادی بفروشند (فشار فروش بیشتر از فشار خرید می‌شود). وقتی بازارها یک‌دفعه سقوط می‌کنند، سرمایه‌گذاران وحشت می‌کنند. تصمیماتی که بر اساس ترس گرفته شوند، می‌توانند با ریسک زیادی همراه باشند؛ چراکه گاهی روند نزولی کوتاه‌مدت بر روند بلند‌مدت تأثیر چندانی ندارد. مهم این است که دید بلندمدتی در ذهن داشته باشیم.

فروش وحشت‌زده یکی از علل اصلی شکل‌گیری بازارهای نزولی است: همانطور که قیمت ارز دیجیتال با خرید تعداد زیادی از افراد به سرعت افزایش می‌یابد، درصورتی‌که مردم اقدام به فروش کنند، قیمت با همان سرعت کاهش پیدا می‌کند. این واکنش قیمت در شاخص «ترس و طمع» به‌خوبی نمایان است. سرمایه‌گذاران در طمع خرید می‌کنند تا سود بیشتری به دست بیاورند و در ترس می‌فروشند تا ضرر نکنند.

چگونه از فروش وحشت‌زده جلوگیری کنیم؟

چندین راه برای جلوگیری از فروش وحشت‌زده بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال وجود دارد:

۱- سرمایه اضافی را سرمایه‌گذاری کنید.

مردم فروش وحشت‌زده انجام می‌دهند؛ چراکه به پول خود وابستگی احساسی دارند. اگر آن‌ها مبلغی سرمایه‌گذاری کنند که از دست دادنش برایشان سخت باشد، احتمالاً در اولین اصلاح قیمتی وحشت می‌کنند. آن سرمایه احتمال دارد برای پرداخت اجاره خانه، خرید مایحتاج زنذگی، پرداخت هزینه‌های تحصیل یا خرید گوشی تلفن همراه باشد. اگر معامله‌گر به پولش نیاز داشته باشد، او به‌سرعت در لحظه کاهش قیمت، وحشت کرده و دارایی خود را می‌فروشد.

در سمت دیگر، معامله‌گرانی هستند که میلیون‌ها دلار سود کسب کرده‌اند، هزاران سرمایه‌گذاری‌ بدون بررسی قیمت و با آسودگی خیال انجام می‌دهند؛ چراکه فوراً به پول آن نیاز ندارند.

خرید ارز دیجیتال و سرمایه‌گذاری در این حوزه را مانند سرمایه‌گذاری سنتی درنظر بگیرید. سرمایه اضافی را سرمایه‌گذاری می‌کنید که توانایی از دست دادن آن را دارید. در غیر از مواردی که اطمینان کامل به بازدهی بلندمدت ارز دیجیتال ندارید، سرمایه‌گذاری با سرمایه اصلی زندگی کار غلطی است.

این روش کاربردی است و تفاوتی میان ارزهای دیجیتال مختلف ندارد. هرچندکه، بیت کوین بزرگ‌ترین و امن‌ترین دارایی ارز دیجیتال برای نگه‌داری طولانی‌مدت است، اما در کوتاه‌مدت ممکن است کاهش قابل توجهی را تجربه ‌کند و ممکن است بخش اعظمی از سرمایه را به یغما ببرد.

وقتی وابستگی احساسی به سرمایه خود ندارید، احتمالاً تصمیمات منطقی‌تری می‌گیرید و ماه‌ها و سال‌ها دارایی خود را نگه می‌دارید. هرچه مدت بیشتری ارز دیجیتال را نگه دارید، به احتمال زیاد، قیمت فروش آن از قیمت خرید بیشتر خواهد بود. اگر نمی‌خواهید دارایی خود را در میان کندل‌های قرمز بفروشید، با سرمایه اضافی سرمایه‌گذاری کنید.

۲- دید بلندمدت داشته باشید.

بیت کوین با قیمتی معادل کسری از سنت آغاز به کار کرد و طی ۱۰ سال به اوج قیمتی خود در ۰۰۰,۶۹ دلار رسید. معامله‌گران اندکی که از ابتدای کار، بیت کوین را خریداری کرده و آن را نگه داشتند، در حال حاضر، میلیاردرها و میلیونر‌های بزرگی هستند.

قیمت‌های ۰۰۰,۱۰ دلار و ۰۰۰,۶۰ دلار حباب به نظر می‌رسید. افرادی که روزهای اولیه روی بیت کوین سرمایه‌گذاری کردند و بیت کوین را با پردازنده‌های گرافیکی لپ‌تاپ استخراج می‌کردند یا با قیمتی کمتر از یک دلار آن را می‌خریدند، هیچ‌گاه چنین روزهایی را در خواب هم نمی‌دیدند.

بیت کوین
نمودار قیمت بیت کوین از ابتدا تاکنون (منبع: Investopedia)

بیت کوین و سایر آلت کوین‌ها مانند اتریوم در چند وقت اخیر ریزش قیمتی وحشتناکی را تجربه کرده‌اند. در طول سقوط ناشی از شیوع کووید در سال ۲۰۲۰، بیت کوین به ۳۷۰۰ دلار و اتریوم به ۸۷ دلار رسید. بیت کوین از آن زمان ۴.۵ برابر و اتریوم ۱۴ برابر شده است. این رشد در کمتر از سه سال رخ داده است.

درحالی‌که منتقدان با نوسانات قیمتی بیت کوین به شک و شبه افتاده‌اند، اما معامله‌گر عاقل از ابتدا دید بلندمدتی بیت کوین را فراموش نمی‌کند.

در مقیاس ۳ ساله، بیت کوین از زمان پیدایش تاکنون روند صعودی ثابتی داشته است. بااین‌حال، افرادی به سودهای کلان دست یافتند که به زمان‌بندی بازار کاملاً مسلط بودند یا بیش از ۵ سال بیت کوین را نگه‌داری کردند.

۳- استراتژی میانگین هزینه دلاری را به‌کارگیرید.

میانگین هزینه دلاری، استراتژی خریدی است که سرمایه‌گذاران را در سرمایه‌گذاری بلندمدت یاری می‌کند تا قیمت خرید را بهینه کنند.

فرض کنید که بیت کوین را در قیمت ۰۰۰,۱۰ دلار خریداری کردید، بیت کوین ۶ برابر شد و هم‌اکنون می‌خواهید مقدار بیشتری بخرید. درعین‌حال، شما نمی‌خواهید قیمت خرید بیت کوین برایتان ۰۰۰,۶۰ دلار باشد؛ چراکه درازای پولی که پرداخت می‌کنید، بیت کوین کم‌تری نسبت به دفعه قبل دریافت خواهید کرد.

استراتژی میانگین هزینه دلاری، خرید ارز دیجیتال با بودجه‌ای یکسان و در بازه‌های زمانی ثابت است تا قیمت خرید در نوسانات بازار بهینه شود. این استراتژی بر این باور است که قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در بلندمدت افزایش پیدا می‌کند. با این استراتژی مجبور نیستید که به‌یک‌باره سرمایه‌گذاری کنید و متوسط هزینه شما بهینه خواهد شد.

هر چه بیشتر از این استراتژی استفاده کنید، معاملات احساسی انجام و فروش وحشت‌زده انجام نخواهید داد. میانگین هزینه دلاری، مؤثرترین استراتژی برای خرید و نگه‌داری ارز دیجیتال در مدت چند سال است. این استراتژی به‌خصوص در ارزهای دیجیتالی سود حداکثری می‌سازد که خود را ثابت کرده‌اند.

۴- فاندمنتال‌ها را فراموش نکنید.

درنظر گرفتن فاندمنتال ارز دیجیتال، مانع فروش وحشت‌زده می‌شود. درحالی‌که بسیاری از مردم از پتانسیل بیت کوین در روزهای اولیه آگاه بودند و اقدام به خرید کردند، اما هیچ‌کدام از آن‌ها روی این ارز سرمایه‌گذاری نکردند و آن را برای بلندمدت نگه نداشتند.

افراد معدودی که بیت کوین خریدند و کیف پول خود را گم کردند، چندین سال بعد با دسترسی مجدد به کیف پول توانستند سود قابل توجهی را به دست آورند. یک نفر هشت سال محوطه دفن زباله را زیرورو کرد تا کیف پولی سخت‌افزاری به ارزش صدها میلیون بیت کوین را پیدا کرد.

اگر شما ارزش فاندمنتالی ارز دیجیتال خود و کارایی آن را فراموش نکنید، مطمئن خواهید بود که مردم در سال‌های آینده آن را دوباره خریداری می‌کنند.

عوض اینکه در سیاهچاله روند نزولی فرو بروید و بر سیگنال‌های کاهش قیمت متمرکز شوید، خود را از تغییرات قیمتی رها کنید و بر عواملی تمرکز کنید که واقعاً مهم هستند (ارزش فاندمنتالی ارز دیجیتال شما چیست).

ارز دیجیتالی مانند بیت کوین، مزیت رهبری دارد و در حال حاضر، میلیاردرها و دولت‌ها در تلاش برای ذخیره‌سازی مقادیر زیاد آن هستند. ارزهای دیجیتالی مانند اتریوم، قرارداد هوشمند، توکن ERC-20، NFT و سایر فناوری‌های انقلابی را به ارمغان آوردند که قوانین بازی را برای همیشه تغییر دادند.

اگر ارز دیجیتالی با فاندمنتال قوی انتخاب کردید، منتظر بازدهی بلندمدت آن باشید و نگرانی به خود راه ندهید.

۵- نوسان قیمتی را بپذیرید.

نوسانات و افت قیمتی تا ۵۰٪ در بازار ارز دیجیتال متداول است. اگر شخصی بخواهد دارایی با بهترین عملکرد در بازار ارز دیجیتال را داشته باشد، یعنی بیت کوین، اصلاح قیمت دور از انتظار نخواهد بود.

سایر ارزهای دیجیتال تحت تأثیر تغییرات قیمتی بیت کوین هستند، چراکه ارزش بازار بیت کوین بسیار زیاد است و جفت معاملاتی زیادی نیز دارد.

قیمت‌ها به‌صورت موقتی کاهش پیدا می‌کنند، اما پس از مدتی بهبود می‌یابند. بیت کوین در طول تاریخ خود بیش از دوازده بار ریزش ۸۵٪ را تجربه کرده است؛ اما هر بار قیمت آن اصلاح شده است.

افرادی که در اوج قیمتی ۰۰۰,۲۰ دلاری در سال ۲۰۱۷ بیت کوین خریدند، پس از ضرر بیش از ۵۰٪ در ۳ سال متوالی، در سال ۲۰۲۱ به سود کلانی رسیدند.

۶- ارز دیجیتال برتر را انتخاب کنید.

قانون اول سرمایه‌گذاری وارن بافت: «هرگز پول از دست نده.» قانون دوم: «قانون شماره ۱ را فراموش نکن.» حفظ سرمایه، اولیه نکته‌ای کلیدی در سودسازی ارز دیجیتال است.

در برخی موارد، فروش وحشت‌زده منطقی است؛ چراکه ارزش ارز دیجیتال به صفر می‌رسد. بیش از ۹۰٪ ارزهای بدون این که بهبود قیمت را تجربه کنند، نابود شدند.

تنها راهی که می‌توان از بهبود ارز دیجیتال اطمینان یافت، انتخاب پروژه‌های باکیفیت و باارزش است. ارزهای دیجیتال قابل معامله در صرافی ارز دیجیتال تریتکس دارای این شرط هستند. بیتکوین، اتریوم، ریپل، کاردانو و BNB را در نظر بگیرید که ازنظر ارزش بازار در میان ۱۰ ارز دیجیتال برتر قرار دارند.

تفاوت‌های بزرگی میان ارزهای دیجیتال دارای ارزش بازار چند میلیون دلاری، بنیان‌گذاران اختصاصی، گروه‌های بازاریابی و توسعه حرفه‌ای با ارزهای دیجیتالی وجود دارد که برای شوخی ساخته شدند. اولی دید بلندمدتی دارد و دومی پس از دوره اولیه از بین می‌رود.

نتیجه‌گیری

فروش وحشت‌زده منجر به از دست دادن سودهای میلیون دلاری آتی شما می‌شود. بسیاری از معامله‌گرانی که بیت کوین‌های میلیون‌ دلاری با قیمت فعلی داشتند، بیت کوین‌های خود را در قیمت‌های بسیار پایین فروختند.

تا زمانی که فاندمنتال ارز دیجیتال شما قوی باشد، در معاملات خود باید احساس را دور بریزید. عوض اینکه نمودار را پیوسته بررسی کنید، به ذهن خود آرامش بدهید.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا