اخبار ارز دیجیتال

آیا اعداد ترتیبی برای بیت کوین خوب هستند یا بد؟ حامیان و مدافعان صحبت می کنند


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

ماینرها، صرافی ها و سازندگان لایه 2 بیت کوین دلایل مختلفی برای حمایت یا مخالفت با دستورات بیت کوین دارند.

بیت کوین Ordinals، فناوری که اجازه می دهد متن، تصاویر و کد به ساتوشی، کوچکترین واحد بیت کوین (BTC) اضافه شود، همچنان بحث را در جامعه بیت کوین تحریک می کند.

مدت کوتاهی پس از معرفی بیت کوین Ordinals در ژانویه 2023، مخالفان این فناوری شروع به ابراز نگرانی در مورد نقص های درک شده آن کردند و به مشکلاتی مانند هزینه تراکنش بالاتر و سرعت پایین تر اشاره کردند.

در مقابل، حامیان Ordinals گفتند که این فناوری فرصت های بیشتری را فراهم می کند، تمرکززدایی را بهبود می بخشد و آزادی بیان را تضمین می کند.

کوین تلگراف به این فناوری و مناقشات پیرامون آن نگاه می کند زیرا تعداد ثبت نام های معمولی بیت کوین تنها در هشت روز از 2.5 میلیون به بیش از 5 میلیون دو برابر می شود.

هزینه، سرعت، آسیب پذیری امنیتی

تأثیر غیرقابل انکار و نامطلوب Ordinals بر ظرفیت شبکه و مقیاس پذیری بیت کوین، بزرگترین استدلال متخصصان بیت کوین است که معتقدند بیت کوین باید منحصراً از دستور ساتوشی ناکاموتو برای پرداخت های همتا به همتا پیروی کند.

افزایش مداوم فعالیت BRC-20 با استفاده از نوشته Ordinal باعث افزایش شدید کارمزد تراکنش های BTC شده است. هزینه های تراکنش بیت کوین به دلیل جنون معاملاتی برای ممکوین های BRC-20 مانند PEPE به بالاترین سطح خود از سال 2021 رسیده است.

بلاک چین همچنین با ازدحام گسترده مواجه است زیرا کاربران همچنان بیت کوین را برای استخراج توکن های جدید تسویه شده از طریق کتیبه Ordinals می ریزند. در 7 می، صرافی بایننس پس از 400000 تراکنش معلق که استخر حافظه آن را مسدود کرده بود، برداشت های بیت کوین را به طور موقت تعطیل کرد.

انریکو روبولی، مدیر عامل زنجیره جانبی Mintlayer بیت‌کوین Layer 2، به کوین تلگراف گفت که فناوری پشت Ordinals “به طور جدی ناقص است” و از “اصولات اصلی جامعه بیت کوین” برنج پیروی نمی کند.

روبولی گفت: توسعه دهندگان استانداردها و ابزارها به بیت کوین وابسته نیستند، ناشناس هستند و نرم افزار آنها به طور کامل با این برنامه آزمایش نشده است. مدیر اجرایی همچنین معتقد است که توکن جدید BRC-20 می تواند یک امنیت غیرقابل تنظیم در نظر گرفته شود که می تواند منجر به نظارت بیشتر نظارتی بر بیت کوین توسط Ordinals شود.

روبولی همچنین استدلال کرد که Ordinals پروتکل را در برابر تقلب آسیب پذیر می کند. او گفت: «کل اکوسیستم به گونه‌ای تنظیم شده است که گیج‌کننده و گمراه‌کننده باشد.

او همچنین تاکید کرد که سازنده ناشناس BRC-20 Domo در ابتدا به کاربران هشدار داده بود که این توکن “بی ارزش” است. قبل از انتشار BRC-20، Domo در توییتر تاکید کرد که این توکن “فقط یک آزمایش سرگرم کننده” است.

خالق BRC-20 نوشت: “اینها بی ارزش خواهند بود. پول خود را برای ضرب انبوه هدر ندهید.”

بحث از طرفداران بیت کوین Ordinals

توانایی بیت کوین Ordinals برای باز کردن ارزش جدید در بلاک چین بیت کوین، یک ضد استدلال مهم توسط طرفداران Ordinals است. برخی از طرفداران Ordinals معتقدند که مشکلاتی مانند افزایش هزینه های تراکنش به مرور زمان از بین خواهند رفت.

لی چینگفی، مدیر بازاریابی F2Pool، به کوین تلگراف گفت: «Ordinals یک اکتشاف ارزشمند برای برنامه های بیت کوین است و به باز کردن ارزش بیشتر در شبکه بیت کوین کمک می کند.»

ازدحام شبکه ای که معرفی می کند باید موقتی باشد و مشابه شبکه لایتنینگ، راه حل های خوبی برای حل مشکل برای کاهش هزینه تراکنش و افزایش سرعت تراکنش وجود خواهد داشت.

لی استدلال کرد که کارمزد تراکنش‌های بالاتر، ماینرهای بیشتری را تشویق می‌کند تا پس از نصف شدن بیت‌کوین، که برای سال ۲۰۲۴ برنامه‌ریزی شده است، در حفظ شبکه مشارکت کنند. به عنوان یکی از حامیان فعال Ordinals، F2Pool یک سری توکن غیرقابل تعویض ویژه به نام “10² Islands” را به مناسبت دهمین سالگرد تاسیس خود راه اندازی کرده است.

براندون دالمن، یکی از بنیانگذاران Roundtable21، اظهارات لی را تکرار کرد و گفت که BRC-20 در حال حاضر در حال تست استرس در برابر پروتکل ERC-20 اتریوم است. او به کوین تلگراف گفت: «از آنجایی که هنوز کامل نشده است، شبکه بیت کوین نمی تواند تقاضا را تامین کند و باعث ازدحام می شود.

دالمن همچنین به کاربران توصیه کرد که به جای نگه داشتن تمام سهام روی یک پلتفرم رمزنگاری متعدد، برای جلوگیری از مشکلات ناشی از ازدحام در شبکه بیت کوین، از چندین پلتفرم رمزنگاری استفاده کنند.

برخی از اعضای جامعه این سوال را مطرح کرده‌اند که چرا باید از انتقال بیت‌کوین از «پول اینترنتی جادویی» به یک فناوری پیچیده‌تر جلوگیری کرد.

AngelBlock گفت: “در حالی که ما شاهد واکنش منفی بسیاری از ناظران بیت کوین بوده ایم، هیچ کس از پلت فرم خود برای سانسور معاملات و تعیین اینکه چه چیزی “معتبر” و “نامعتبر” در شبکه است استفاده نمی کند. موسس. الکس استرزنیفسکی به کوین تلگراف گفت.

بسیاری از حامیان Ordinals نیز به سهم این فناوری در آزادی بیان اشاره می کنند. Bitpain ناظر بیت کوین گفت: “می دانم که همه از اعداد ترتیبی متنفرند، اما توانایی انتشار اطلاعات غیرقابل سانسور در زنجیره زمانی بیت کوین، خواه متن یا تصویر، باعث می شود گفتار برای همیشه در سراسر جهان سانسور شود. این غیرممکن خواهد بود.” من نوشته ام در توییتر.

دیدگاه مهم ترین است

توجه به این نکته ضروری است که علیرغم تضاد دیدگاه ها در بین طرفداران و منتقدان Ordinals، بسیاری از دلایل موافق یا مخالف آن عمدتاً به دیدگاه بستگی دارد.

به عنوان مثال، برای سازندگان فناوری لایه 2 منطقی است که با توسعه لایه پایه بیت کوین مانند Ordinals مخالفت کنند. در مقابل، ماینرها با چیزی که ممکن است درآمد آنها را افزایش دهد مخالفت نمی کنند.

معمولی بیت کوین تقریبا هیچ چیز را برای هادلر تغییر نمی دهد. هودلر احتمالاً به کارمزد تراکنش ها یا اندازه استخر حافظه اهمیتی نمی دهد. با این حال، آنها مشکلات زیادی را برای معامله گران و سایر فعالان بازار مانند صرافی های ارزهای دیجیتال ایجاد می کنند.

چه Ordinals زنده بماند یا نه، جامعه هنوز پتانسیل کامل این فناوری و پیامدهای واقعی آن را درک نکرده است.نویسنده: Helen Partz

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا