🚨 اخبار ارز دیجیتال

شبکه خوش‌بینی سیستم تست شبکه مقاوم در برابر خطا را با هدف تمرکززدایی راه‌اندازی می‌کند

OP Labs یک سیستم تحمل خطا مدولار را در شبکه آزمایشی OP Goerli پیاده سازی کرده است.

بر اساس یک پست وبلاگ در ۳ اکتبر، توسعه دهنده شبکه Optimism، OP Labs، یک نسخه آزمایشی از سیستم تحمل خطا خود را راه اندازی کرده است. در این پست آمده است: هنگامی که آزمایش کامل شد، یک “ابر زنجیره غیرمتمرکزتر و کارآمدتر” را فعال می کند. سیستم جدید هم اکنون در شبکه خوش بینی گورلی در حال پیاده سازی است.

خوش بینی Goerli Block Explorer.منبع: Etherscan

در حال حاضر، شبکه‌های مبتنی بر پشته OP از یک ترتیب‌دهنده متمرکز برای بسته‌بندی و ارسال تراکنش‌ها به اتریوم استفاده می‌کنند. اگر ترتیب‌دهنده داده‌های نادرست ارسال کند، کاربران نمی‌توانند شواهد تقلب را برای مسدود کردن ترتیب‌دهنده ارسال کنند، و در صورت به دست آوردن کنترل توالی‌گیر توسط مهاجم، احتمال تایید تراکنش‌های جعلی ایجاد می‌شود. L2Beat در گزارش خود در مورد Optimism نسبت به این خطر هشدار داد و اظهار داشت که “کاربران باید به پیشنهاد دهنده بلوک برای ارسال مسیر صحیح وضعیت L1 اعتماد کنند.”

شبکه‌های مبتنی بر OP Stack مانند Optimism و Base برای جمع‌بندی خوش‌بینانه در نظر گرفته شده‌اند، نوعی از لایه ۲ که برای امنیت به اتریوم متکی است. ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم، در مقاله‌ای در ژانویه ۲۰۲۱ نوشت که جمع‌آوری‌های خوش‌بینانه باید به کاربران اجازه دهد تا شواهدی مبنی بر تقلب برای توقف برداشت‌های جعلی به اتریوم ارسال کنند. در غیر این صورت نمی توان آن را عدم تمرکز واقعی نامید.

در نوامبر ۲۰۲۲، بوترین ادعا کرد که برخی از مجموعه‌ها ممکن است دارای «چرخ‌های آموزشی» باشند تا به‌طور موقت آنها را در حین کار بر روی سیستم‌های ضد تقلب متمرکز نگه دارند. او استدلال کرد که باید برای تمرکززدایی تلاش کرد.

OP Labs ادعا می کند که سیستم جدید تحمل خطا به دستیابی به هدف عدم تمرکز شبکه OP Stack کمک می کند. این سیستم به گونه‌ای طراحی شده است که در نهایت پل‌سازی ایمن را بدون بازگشت مرکزی ممکن می‌سازد.

مربوط: لایه ۲ opBNB توسط BNB Smart Chain Optimism اکنون در شبکه اصلی قرار دارد

علاوه بر این، او ادعا کرد که سیستم جدید ماژولار خواهد بود و به هر شبکه اجازه می دهد تا سیستم خود را برای جلوگیری از تقلب توسعه دهد. از سه جزء مجزا تشکیل شده است: یک برنامه ضد عیب (FPP)، یک ماشین مجازی ضد عیب (FPVM)، و یک “پروتکل بازی درگیری”. این سه مؤلفه می توانند به طور مستقل پیاده سازی شوند و این امکان را برای هر شبکه ای فراهم می کند تا «یک سیستم مقاوم در برابر خطا را به صورت سفارشی بسازد».

با توجه به این پست، این باعث افزایش بیشتر تنوع Superchain Optimism و در نهایت ایمن تر شدن کل اکوسیستم می شود. این تیم می‌گوید شبکه‌ها حتی می‌توانند تصمیم بگیرند که از اثبات‌های دانش صفر (اثبات ZK) به عنوان نوعی پیشگیری از تقلب استفاده کنند. اثبات‌های ZK معمولاً در مجموعه‌های دانش صفر استفاده می‌شوند، اما در مجموعه‌های خوش‌بینانه نه.

OP Labs در تلاش برای ایجاد یک وب به هم پیوسته از شبکه های بلاک چین به نام “ابر زنجیره ها” بوده است. برای انجام این کار، ما OP Stack را ایجاد کردیم، مجموعه ای از ابزارهای نرم افزاری که می توانند برای ایجاد شبکه های بلاک چین سفارشی استفاده شوند. شبکه Avail نرم افزار “OpEVM” را ایجاد کرده است که برای دستیابی به همان هدف طراحی شده است در حالی که از Avail به عنوان لایه پایه به جای اتریوم استفاده می کند. ZK Supernet Polygon و ابر زنجیره ماشین مجازی اتریوم با دانش صفر نیز نمونه هایی از رقبای Superchain هستند.

این مقاله را به عنوان NFT جمع آوری کنید برای حفظ این لحظه در تاریخ و نشان دادن حمایت از روزنامه نگاری مستقل در فضای ارزهای دیجیتال.

نویسنده: Tom Blackstone
منابع:
Cointelegraph | CoinDesk | U.Today

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا