اخبار ارز دیجیتال

نظر: آیا خریداران Bored Ape باید از نظر قانونی حق بازپرداخت داشته باشند؟

مشخص نیست که آیا قانون اتحادیه اروپا که ۲۵ سال پیش تصویب شد به این معنی است که NFTها باید بازپرداخت شوند یا خیر.

آیا افرادی که یک توکن غیرقابل تعویض (NFT) خریداری کرده اند، اگر تصمیم بگیرند که عکس های دیجیتال خود را دوست ندارند، مستحق بازپرداخت هستند؟

خریداران ناراضی ادعا می کنند که حق آنها برای بازپرداخت توسط قانون اتحادیه اروپا ۱۹۹۷ محافظت می شود. قانون یک مهلت ۱۴ روزه برای مشتری در نظر می‌گیرد تا محصول را بازگرداند و مبلغی را برای «فروش از راه دور» دریافت کند، یعنی هر شخص یا کسب‌وکاری که در فروش یا خرید محصولاتی که شخصاً انجام نمی‌شود، دخیل باشد. با این حال، از آنجایی که کالاهای دیجیتال متفاوت هستند، در صورت اطلاع قبلی مشتری، قانون معافیت از دوره ۱۴ روزه را پیش بینی می کند.

در حالی که قانون به ناچار در دادگاه تفسیر می شود، برخی از اخطارهای مهم وجود دارد که باید در نظر گرفت، به ویژه با توجه به اینکه این قانون قبل از فراگیر شدن کالاها و خدمات دیجیتال وضع شده است. به بیان ساده، این قانون قبل از اینترنت نوشته شده بود، چه برسد به دارایی های دیجیتال مانند NFT، بنابراین امروزه چندان کاربردی ندارد.

به عنوان مثالی که در مورد وضعیت فعلی بازار NFT صدق نمی کند، در نظر بگیرید: “این دستورالعمل در مورد قراردادهایی که با اپراتورهای مخابراتی با استفاده از تلفن های عمومی منعقد می شود، اعمال نمی شود.” تفاوت بین قراردادهایی که با استفاده از تلفن های عمومی منعقد می شوند و قراردادهایی که از طریق بلاک چین منعقد می شوند چیست؟ تأکید می کند که حرکت قبلی برای جلوگیری از فریب خوردن مشتریان توسط فروشندگانی بود که کالاهای فیزیکی را ارسال می کردند که معلوم شد با آنچه مصرف کننده در ابتدا می خواست متفاوت است.

اساساً، اعمال این دستورالعمل برای NFTها عواقب جدی برای قانون ثبت اختراع و علائم تجاری خواهد داشت. نکته مهم این است که هر NFT، بنا به تعریف، ذاتا منحصر به فرد است و هر NFT که بازپرداخت و از بین می‌رود، لزوماً متضمن نابودی ناملموس است. برخلاف دستورالعمل سال ۱۹۹۷ اتحادیه اروپا، خریداری که برای بازپرداخت وجه برمی‌گرداند نمی‌تواند به محصول آسیب برساند یا مانع از فروش مجدد آن توسط فروشنده شود، زیرا محصول ارسال شده از نوع مشابهی است. وجود ندارد.

علاوه بر این، اجازه بازپرداخت، هدف نادر بودن پروژه عکس نمایه را از بین می برد و می تواند ارزش خود را کاملاً از دست بدهد. مثال Bored Ape Yacht Club NFT را در نظر بگیرید. بالاترین خرید BAYC 3.4 میلیون دلار در #۸۸۱۷ خرج شد. در آوریل ۲۰۲۱ با قیمتی در حدود ۱۰۰۰ دلار ساخته شد. بازار.

البته، منصفانه است که بگوییم اگر خریداران بتوانند در صورتی که NFT هایی را که به طور تصادفی در طی فرآیند ضرب دریافت کرده اند دوست نداشته باشند، درخواست بازپرداخت کنند، چنین “۱٪ NFT” رایج تر می شود. تا زمانی که NFT مورد نظر خود را دریافت کنند، درخواست بازپرداخت می کنم. نتیجه منطقی این خط فکری این است که هیچ NFT کمیاب در هر گوشه ای از بازار وجود نخواهد داشت.

واقعیت این است که قوانین مالکیت دیجیتال با فناوری همگام نبوده است. بنابراین، خوب یا بد، طبیعی است که وسوسه شوید که به راهنمایی‌های مقرراتی منسوخ و نامربوط اعتماد کنید. اما اگر به حرکت رو به جلو ادامه دهیم و شرکت‌ها با حسن نیت نوآوری کنند و به مصرف‌کنندگان خدمت کنند، می‌توانیم به تعادل جدیدی برسیم که در همه طرف‌های معادله ارزش ایجاد می‌کند.

کریستوس ماکریدیس Living Opera یک استارت آپ چندرسانه ای Web3 است که بر موسیقی کلاسیک متمرکز شده و یک شرکت تحقیقاتی وابسته به دانشکده تجارت کلمبیا و دانشگاه استنفورد است. وی همچنین دارای مدرک دکترای اقتصاد و مدیریت علوم و مهندسی از دانشگاه استنفورد است.

این مقاله برای اهداف اطلاعات عمومی است و در نظر گرفته نشده است و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، افکار و نظرات بیان شده در اینجا متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها یا نظرات Cointelegraph نیست.نویسنده: Christos Makridis

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا