اخبار ارز دیجیتال

OpenAI و مایکروسافت در یک شکایت دسته جمعی جدید متهم به سرقت داده ها برای آموزش ChatGPT شدند

این شکایت ادعا می کند که سود OpenAI از استفاده از داده های خراشیده شده غیرقانونی برای آموزش مدل های خود به دست آمده است.

OpenAI و مایکروسافت به عنوان متهمان در یک شکایت دسته جمعی دیگر به دلیل استفاده ادعایی آنها از تکنیک های خراش دادن وب برای به دست آوردن داده های ظاهرا خصوصی برای استفاده در آموزش ChatGPT و سایر مدل های هوش مصنوعی مرتبط معرفی شده اند.

آخرین شکایت دسته جمعی در سانفرانسیسکو در ۵ سپتامبر توسط یک شرکت حقوقی به نمایندگی از دو مهندس ناشناس که به دنبال دعوای دسته جمعی علیه شرکت های هوش مصنوعی و شرکای اصلی فناوری آنها بودند، تنظیم شد.

طبق پرونده ثبت شده در دادگاه منطقه ای ایالات متحده برای ناحیه شمالی کالیفرنیا:

“این دعوای دسته جمعی ناشی از رفتار غیرقانونی و مضر متهمان در توسعه، بازاریابی و بهره برداری از محصولات هوش مصنوعی، از جمله ChatGPT-3.5، ChatGPT-4.0، Dall-E، و Vall-E (“محصولات”) است. اطلاعات شخصی، از جمله اطلاعات شناسایی شخصی، از صدها میلیون کاربر اینترنت، از جمله کودکان در هر سنی، بدون رضایت یا آگاهی آگاهانه آنها به سرقت رفته است. ”

در این دادخواست همچنین ادعا شده است که پس از یک سازماندهی مجدد در سال ۲۰۱۹، OpenAI “استراتژی خود را برای جمع آوری مخفیانه مقادیر زیادی از داده های شخصی از اینترنت تشدید کرد.”

«اگر سرقت بی‌سابقه اطلاعات شخصی و دارای حق نسخه‌برداری متعلق به افراد واقعی نبود، «محصولی» که با آن به ChatGPT، DALL-E و سایر مدل‌های OpenAI اشاره می‌کنیم میلیاردها دلار می‌شد. شاکیان نوشتند که تجارتی به اندازه دلار نبود. ”

شاکیان از دادگاه می‌خواهند که به آنها غرامت بدهد و اعضای کلاس پیشنهادی، از جمله افرادی که ادعا می‌شود اطلاعاتشان جمع‌آوری شده است، طبق پرونده، ماهیت دارند.

در این دادخواست همچنین از دادگاه خواسته شده است که متهمان را به “لغو غیر جبرانی” از سود حاصل از جمع آوری اطلاعات غیرقانونی ادعایی محکوم کند.

Scraping تکنیکی است که از ربات‌های خودکار که اغلب «خزنده» نامیده می‌شوند، برای جمع‌آوری داده‌ها از اینترنت استفاده می‌کند. این آخرین شکایت ادعا می کند که OpenAI و مایکروسافت آگاهانه در فعالیت های خراش دادن “غیرقانونی” شرکت کرده اند.

یک شکایت دسته جمعی قبلی علیه OpenAI و مایکروسافت که ادعاهای تقریباً مشابهی داشتند در ۲۸ ژوئن در همان ناحیه دادگاه ثبت شد. در حال حاضر مشخص نیست که آیا دادگاه ها یا متهمان پرونده های جداگانه به تجمیع پرونده ها فکر خواهند کرد.

مربوط: دفتر کپی رایت ایالات متحده اخطار تحقیق در مورد هوش مصنوعی را صادر می کند

این اولین باری نیست که مایکروسافت در دعوای حقوقی به دلیل اتهام خراش دادن شرکت می کند. شرکت ردموند در سال ۲۰۱۹ دستور توقف و توقف را از طرف برند LinkedIn علیه شرکت تجزیه و تحلیل داده های HiQ به دلیل اقدامات درک داده ها صادر کرد.

در این مورد، مایکروسافت و لینکدین ادعا کردند که HiQ شرایط خدمات مورد نیاز برای ورود به وب سایت لینکدین و دسترسی به داده های کاربر را نقض کرده است. دادگاه مدار ابتدا به نفع HiQ رای داد، اما دادگاه عالی تصمیم در مورد درخواست تجدیدنظر مایکروسافت را لغو کرد.

سپس این پرونده به نفع مایکروسافت به دادگاه مداری منتقل شد. HiQ با پرداخت مبلغ نامعلومی با مایکروسافت موافقت کرد و به او دستور داده شد که فعالیت های خراش دادن خود را متوقف کند.

مایکروسافت و OpenAI به درخواست ها برای اظهار نظر پاسخ ندادند.

نویسنده: Tristan Greene

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا