🚨 اخبار ارز دیجیتال

بدون سرگرمی: Debacle NFT کلاب کمدی درس های شفافیت می آموزد


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

چیزی که به عنوان یک باشگاه کمدی شروع شد، بعدها به یک مورد بدنام از خلأهای قانونی و ناامیدی از جامعه غیرقابل جایگزین تبدیل شد.

طنز نقش مهمی در ونزوئلا دارد، چه به عنوان نوعی اعتراض و چه به عنوان راهی برای درک واقعیت.

در نوامبر ۲۰۲۱، طنز و توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) با راه‌اندازی پروژه Comedy Monster Club (CMC) ترکیب شدند. این پروژه توسط روبرتو کاردوسو، که بیشتر با نام هنری سابق خود “بابی کمدیا” شناخته می شود، رهبری شد و با برادرانش خوزه دیوید لوآ و دیوید لوآ تاسیس شد.

این پروژه به عنوان تنها باشگاه کمدی برای استفاده از کالاهای NFT به عنوان عضو تبلیغ شد. اما این هیاهو به زودی به هرج و مرج برای سرمایه گذاران پروژه تبدیل می شود.

داستان جذاب

کمدی هیولاها از طریق کمدین معروف ونزوئلایی به مخاطبان آمریکای لاتین علاقه مند به NFT رسید.

کاردوسو و بنیانگذارانش در نشریاتی مانند فوربس مکزیک، نمایش های محبوب و پادکست های کمدی ظاهر شده اند. Nos Reilemos de Est و اسکوئلا دی نادا.

گوش دادن به یک قسمت از اسکوئلا دی نادا نایروبی، یک کلکسیونر NFT با نام مستعار با عنوان چگونه با NFT پول در بیاوریم، برای اولین بار در مورد باشگاه کمدی فرضی اطلاعات کسب کرد. آنها سپس به جامعه CMC پیوستند و تصمیم گرفتند که NFTها را خودشان خریداری کنند.

نایروبی توضیح می دهد: “در آن مکالمه است که می توانید واقعاً روایت فروش پروژه را شناسایی کنید.”

در طول اپیزود، مجری با جوز دیوید، یکی از بنیانگذاران کمدی هیولا، که خود را “متخصص NFT” معرفی می کند، مصاحبه می کند. در گفتگو، خوزه دیوید از مثال خود استفاده می‌کند، که سرمایه‌گذار اولیه در Bored Ape Yacht Club بود و طبق گزارش‌ها از فروش یکی از NFT بیش از ۳۰۰۰۰۰ دلار درآمد داشت.

داستان «سریع پولدار شدن» با شعار «خودت پیدا کن» دنبال می‌شود. این اغلب برای نشان دادن اینکه اظهارات قبلی توسط کارشناسان به اصطلاح نباید به عنوان توصیه مالی تلقی شود استفاده می شود.

نایروبی گفت: «برای کسانی که با اکوسیستم NFT آشنا نیستند، این ممکن است منجر به انتظارات نادرست شود.

CMC به طور رسمی در نوامبر ۲۰۲۱ با ۱۰۱۰۰ NFT راه اندازی می شود. هر کدام دارای قیمت اولیه ۰.۱ اتر (ETH) بودند و در زمان فروش بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار ارزش داشتند. تا زمانی که تمام NFT ها فروخته نشوند، هیولاها برای صاحبانشان آشکار نمی شوند.

کاردوسو به کوین تلگراف گفت که هدف کمدی کلاب این است که “به اعضای خود تا حد امکان از مزایای تجربی، مادی و مالی برخوردار شود.”

با این حال، مشخص نیست که CMC چگونه ارزش NFT های خود را فراتر از جدید بودن پیشنهاد پروژه حفظ یا افزایش دهد. در یک بخش کوچک سه جمله ای در وب سایت، نویسنده توکنومیک پشت پروژه را توضیح می دهد.

“غیر معمولی [the NFT] این بدان معناست که بازده بهتر امکان پذیر است و ارزش بیشتری تضمین شده است.»

جامعه “شکست”

دوره پس از راه اندازی اولیه مجموعه NFT می تواند در تعیین موفقیت پروژه حیاتی باشد. ارزش توکن به علاقه مداوم مردم به سرمایه گذاری بستگی دارد و پروژه ها برای اجرای استراتژی های بازاریابی موفق تحت فشار قرار خواهند گرفت.

بنیانگذاران CMC آنقدر نگران فروش Monster NFT بودند که اعضای سابق گزارش دادند که سازندگان پروژه بر جامعه فشار می آورند تا به آنها کمک کنند تا یک استراتژی بازاریابی برای فروش آنها ارائه دهند.

نایروبی به یاد می آورد: “ما عملاً ملزم به ارائه یک استراتژی بازاریابی بودیم. همچنین یک قرعه کشی ادعایی برای NFT های میمون جهش یافته در جامعه وجود داشت، مشروط بر اینکه کلوپ هیولاهای کمدی فقط در ۱۵ روز فروخته شود.”

فشار بر جامعه به یکی دیگر از نکات کلیدی اجرای ضعیف نقشه راه باشگاه تبدیل شد.

نقشه راه CMC دارای پنج مرحله بود: تولید پادکست، یک جشنواره کمدی فقط مالک، بازی ها و جوایز قرعه کشی در ETH، یک بنیاد، و یک فصل در ایالات متحده.

با وجود ارسال در SNS نمایشگاه سال ۲۰۲۲ سال موفقی برای CMC بود و جامعه آن تجربیات بسیار متفاوتی را به اشتراک گذاشت. این پروژه یک پادکست را شروع کرد، اما پس از کمتر از ۲۰ قسمت متوقف شد. بنیانگذاران CMC این رویداد را سازماندهی کردند، اما این رویداد غیر انحصاری بود و بلیط های محدودی برای صاحبان NFT داشت. حتی قرعه کشی ها در نهایت از جوایز ETH به توزیع های CMC NFT تغییر یافتند.

این پروژه هرگز به هدف فروش خود نرسید. طبق قرارداد هوشمندش، ۲۳۲۰ مالک و در مجموع ۷۶۶۰ هیولا دارد.

کاردوسو گفت که تعداد نامشخصی از NFT ها برای شیرین کاری ها و هدایای تبلیغاتی استفاده شده است و سقوط بازار کریپتو در سال ۲۰۲۲ را به دلیل شکست در فروش پروژه مقصر دانست.

یک برآورد تقریبی از درآمد کمدی کلاب نشان می‌دهد که بر اساس تخمین‌هایی از ارزش توکن‌های فروخته‌شده در شروع CMC، می‌توانست بین ۲ تا ۳ میلیون دلار درآمد داشته باشد.

امروزه، قرارداد هوشمند CMC دارای موجودی ۰ ETH است که کمی بیش از ۳۰۰ دلار ETH در کیف پول اصلی پروژه باقی می‌ماند.

“کشش پارچه نرم”

جامعه به طور قطع نمی دانست که بودجه در نقشه راه پروژه چگونه هزینه شده است و برادران کاردوزو و روآ چقدر هزینه کرده اند.

اتهامات مربوط به اعتبار پروژه در اوایل مارس ۲۰۲۲ زمانی که مالکان شروع به شکایت از بی توجهی بنیانگذار به جامعه کردند، مطرح شد.

طبق شهادت چندین دارنده سابق CMC، نگرانی ها از زمانی شروع شد که مدیر عامل منصوب شده پروژه، دیوید، گروه Discord را ترک کرد و به زودی برادرش خوزه دیوید را ترک کرد.جامعه نیز گزارش اینکه صاحب CMC که در چت تلگرام سوال پرسیده بلاک شد.

کاردوسو به کوین تلگراف گفت که در ۹ نوامبر ۲۰۲۲ با یکی از بنیانگذاران سابق خود قرارداد جدایی امضا کرد و مسئولیت پروژه را به عنوان بنیانگذار و مدیرعامل بر عهده گرفت. جزییات خاص این توافق نامه خصوصی باقی ماند.

در نوامبر، دارندگان CMC و اعضای جامعه همچنین به عدم شفافیت در مورد استفاده از بودجه اشاره کردند.

RAMXx، دارنده CMC مستعار، ردیابی تامین مالی برای پروژه های روی بلاک چین. بر اساس سوابق عمومی، ۴۱۱.۹ ETH – به ارزش بیش از ۱.۱۸ میلیون دلار با استفاده از میانگین قیمت ETH از نوامبر ۲۰۲۱ تا ژوئن ۲۰۲۲ – از این پروژه استخراج شد و از صرافی های مختلف ارزهای دیجیتال استفاده شد. مشخص شد که

نقشه تامین مالی پروژه از RAMXx.منبع: توییتر

ویکتور نوگوئرا کاربر ونزوئلایی توییتر نیز با نشان دادن روند خود اطلاعات بیشتری را به اشتراک گذاشت. ردیابی همه چیز در بلاک چین

تحقیقات او نشان داد که پول بین سه کیف پول تقسیم شده است. این قرارداد نشان داد که دو کیف پول هر کدام ۲۵ درصد سهم و کیف پول سوم ۵۰ درصد دریافت می‌کردند که جامعه گمان می‌کرد که به ترتیب توسط برادران روآ و کاردوسو کنترل می‌شد.

کاردوسو مبلغ کیف پول را با کوین تلگراف تایید کرد. منطقاً من و هم بنیانگذار قبلی ام برای اداره کلوپ به این کیف پول ها دسترسی داشتیم. ”

با این یافته ها، جامعه تایید کرده است که این پروژه کیف پول جامعه ندارد. این یک وسیله نقلیه محبوب در جامعه Web3 است که به مالکان اجازه می دهد وجوه سرمایه گذاری را ردیابی کنند و به عنوان معدن طلا نقشه راه پروژه عمل کنند.

فقدان کیف پول های اجتماعی برای برخی از دارندگان CMC NFT شوک وارد کرد. قیمت کف برای آن سرمایه گذاری در حال حاضر فقط ۰.۰۱۵ ETH یا کمتر از ۳۰ دلار است.

Cardoso یافته‌های انجمن را به Cointelegraph تأیید کرد و اظهار داشت که Monster NFT‌ها صرفاً «عضویت‌های باشگاهی هستند که شامل نقشه راه با امتیازات هستند».

او توضیح داد: “منابع و وجوه متعلق به شخصی است که توکن ها را می فروشد، نه به جامعه. هیچ قرارداد اجتماعی وجود ندارد که وجوه متعلق به جامعه یا کیف “جامعه” باشد.”

مکالمات در مورد سوء رفتار CMC تا دسامبر ۲۰۲۲ به رسانه های اجتماعی رسید. مدیر انجمن آلفونزو گونزالس گفت: به یاد آورد عدم شفافیت آشکار همراه با یک استراتژی ناپایدار برای همگام شدن با نقشه راه در بسیاری از فضاهای بداهه توئیتر که بنیانگذاران ایجاد کردند.

منطقه خاکستری NFT

در صنعت NFT امروزی، حمایت های قانونی از کاربران همچنان نامشخص است. فضای Web3 برای ایجاد قوانین خاص خود به شدت به جامعه متکی است، بنابراین کاربران اغلب به پروژه‌هایی می‌پیوندند که وعده‌های زیادی و تعهدات کمی نسبت به شرکت‌کنندگان دارند.

این را می توان در جمله بندی اهداف و شفاف سازی (یا عدم وجود) ضرب الاجل ها در نقشه راه پروژه ها مشاهده کرد. اگر بنیانگذاران در صورت شکست پروژه در دستیابی به اهداف خود، معیاری برای پاسخگویی ارائه نکنند، و شرکت کنندگان یا مالکان آن را مطالبه نکنند، ممکن است در صورت شکست پروژه، جامعه متحمل ضرر شود.

تنها قول قابل مشاهده ای که سازندگان Comedy Monster به جامعه دادند، یک نقشه راه خشن بود. این پروژه در صورت عدم تحقق هدف، مهلت و عواقب خاصی نداشت. کل پروژه مبتنی بر کاربرد NFT است و مزایای دنیای واقعی از جمله رویدادهای کمدی بین‌المللی و سایر تجربیات مانند کارگاه‌ها را ارائه می‌کند.

به گفته ماریا لوندنو، وکیل و یکی از بنیانگذاران پروژه NFT Disrupt3rs، این ابهام منجر به سوء تفاهم های قابل توجهی بین بنیانگذاران و جامعه شد.

او به کوین تلگراف گفت: “آنها وعده های بسیار مبهمی دارند و تلاش هایی برای سخت تر کردن آنها صورت گرفته است. نه.”

لوندونو افزود: «گفتن جملاتی مانند «احتمالاً ارزش آن افزایش می‌یابد» می‌تواند مانند یک وعده سوداگرانه یا بازگشت سرمایه به نظر برسد، اما همچنین می‌تواند صرفاً ناآگاهی باشد.» مزرعه برنج.

پس از طوفان رسانه های اجتماعی، Comedy Monsters Club همچنان فعال است و رویدادها و کارگاه های آموزشی را به صاحبان خود ارائه می دهد.

کاردوسو گفت این پروژه حتی اگر به وجهه باشگاه لطمه بزند ادامه خواهد داشت. وی گفت: بخشی از آن یادگیری و بهبود است.

Londoño همچنین معتقد است که در نهایت، سازندگان Comedy Monsters Club اهمیت ایجاد قوانین و انتظارات روشن از خود و صاحبانشان را دست کم گرفتند.

“من فکر می کنم هر دو طرف (سازندگان و جامعه) اشتباه کردند که قوانین واضحی را تنظیم نکردند و خواستار آن نشدند. جامعه پول را از دست داد و سازندگان شهرت خود را از دست دادند. “نویسنده: Diana Aguilar

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا