اخبار ارز دیجیتال

نیجریه در بحبوحه پذیرش کند eNaira در چشم انداز پرداخت ها تجدید نظر می کند

بانک مرکزی نیجریه در نقشه راه دو ساله خود تا سال ۲۰۲۵، محورهای اصلی را برای سیستم پرداخت ملی ترسیم کرده است.

بانک مرکزی نیجریه از پذیرش فناوری بلاک چین برای تقویت ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC)، پذیرش احتمالی استیبل کوین ها و ملاحظات نظارتی برای عرضه اولیه سکه (ICO) طی دو سال آینده خبر داده است.

اینها نکات کلیدی از سند خط مشی با عنوان “چشم انداز سیستم پرداخت ۲۰۲۵ نیجریه” است که توسط بانک مرکزی نیجریه (CBN) صادر شده است. این سند ۸۳ صفحه‌ای، سیستم‌های مبتنی بر بلاک‌چین را به منصه ظهور می‌رساند و به مفاهیم مختلف برای چشم‌انداز پرداخت‌های موجود اشاره می‌کند.

این سند به مفاهیم CBDC های مبتنی بر بلاک چین می پردازد و ۱۱ مزیت بالقوه چنین محصولاتی را بیان می کند: پتانسیل، لجستیک بهبود یافته و کارایی پرداخت.

بانک مرکزی نیجریه بر این باور است که می‌تواند ارزش ارز دیجیتالی دیجیتالی خود را در عین نظارت و هماهنگی CBDC برای بهبود سیاست‌های پولی، بهتر مدیریت کند. بانک ها همچنین خاطرنشان کردند که از طریق CBDC ممکن است بتوانند فرار مالیاتی، پولشویی و سایر فعالیت های غیرقانونی را بهتر نظارت و کنترل کنند.

در نهایت، CBN نوآوری و کارایی را با بهبود شمول مالی و توسعه اقتصادی و افزایش رقابت در میان محصولات پرداخت خرده فروشی مؤسسات مالی فعلی ترویج می کند. یک بازه زمانی سه تا پنج ساله به عنوان یک بازه زمانی قابل دستیابی برای استقرار راه حل های CBDC در نیجریه شناخته می شود.

استیبل کوین ها در نیجریه در حال افزایش هستند زیرا توکن های ارزهای دیجیتال با پشتوانه فیات توسط کشورهای مختلف در سراسر جهان پذیرفته می شوند. CBN به نیاز به توسعه یک چارچوب نظارتی برای اجرای پیشنهادات استیبل کوین در نیجریه اشاره می کند.

مرتبط: شور رمزنگاری نیجریه ای ها در eNaira متوقف می شود

بانک مرکزی نیجریه دیدگاه محتاطانه ای در مورد ICO ها اتخاذ کرده و تاکید کرده است که با توجه به “فقدان مقررات”، “اشتیاق کمی” برای پذیرش ICO های موجود دارد. علیرغم این واقعیت، CBN نقش ICOها را به عنوان یک طبقه دارایی به رسمیت می شناسد و پتانسیل پذیرش ICOها را به عنوان یک رویکرد جدید برای جمع آوری سرمایه برای پروژه های سرمایه ای، وام دهی همتا به همتا، یا افزایش سرمایه می بیند.

عملکرد قرارداد هوشمند یکی دیگر از نکات کلیدی است که در سند خط مشی برجسته شده است. CBN تسویه حساب ها را با انتقال مالکیت از طریق قراردادهای هوشمند مرتبط می کند و بر “مزایای ملموس” انتقال مالکیت به اوراق بهادار مالی یا تکمیل معاملات تجاری تاکید می کند.

این کشور از اکتبر ۲۰۲۱ یک ارز دیجیتال صادر شده توسط دولت به نام eNaira را به صورت آزمایشی اجرا کرده است، اما این پروژه برای جلب حمایت عمومی تلاش کرده است. طبق گزارش بلومبرگ در اکتبر ۲۰۲۲، فرزندخواندگی تنها ۰.۵ درصد از جمعیت کشور را تشکیل می دهد. در همین حال، نیجریه ای ها به طور فزاینده ای به ارزهای رمزنگاری شده علاقه مند هستند، به طوری که داده های جستجوی گوگل برای اواسط سال ۲۰۲۲ نشان دهنده تمایل آنها برای پذیرش در این کشور است.

کوین تلگراف با Adesoji Solanke، مدیر فین تک و بانکداری در Renaissance Capital تماس گرفته است تا تقاضا برای تجارت ارزهای دیجیتال در نیجریه را روشن کند و پذیرش آزمایشی eNaira صادر شده توسط دولت گزارش نشده است.

سولانکه همین احساس را داشت و تأکید کرد که نیجریه‌ای‌ها علیرغم اینکه بانک‌های محلی این آزمایش را برای مشتریان خود ارائه کرده‌اند، علاقه زیادی به eNaira نشان نداده‌اند.

این کشور هنوز به طور انبوه eNaira را در معادله پرداخت طرف مصرف کننده یا تاجر استفاده نکرده است.

در همان زمان، سولانکه گفت که پذیرش فزاینده ارزهای دیجیتال به دلیل قابلیت های فرامرزی و گزینه های سوداگرانه سود سرمایه ای است که آنها ارائه می دهند.

اول، مصرف کنندگان بیشتری نیاز به دانلود و سرمایه گذاری کیف پول دارند. کیف پول eNaira باید چندین مورد استفاده عالی را ارائه دهد که برای مشتریان، بازرگانان و سایر شرکت کنندگان در اکوسیستم مالی جذاب باشد. بازرگانان باید یک راه حل پرداخت متصل به eNaira داشته باشند. eNaira با دستگاه های بدون تماسی در دسترس است که می توانند کیف پول شما را از طریق تلفن هوشمند، کد QR یا USSD بخوانند.

سولانکه همچنین معتقد است که هر بخش مشتری برای پذیرش eNaira به انگیزه های واضح تری نیاز دارد. این ممکن است با کارمزدها و قابلیت‌های تراکنش‌های همتا به همتا یا تاجر، فراتر از خدمات مالی فوری، صفر یا کم باشد.

همان‌طور که سولانکه توضیح می‌دهد، استیبل‌کوین‌ها با توجه به خطر بالقوه‌ای که افزایش استفاده از آن‌ها «اثربخشی سیاست‌های پولی» را تضعیف می‌کند، موضوع پیچیده دیگری است. این یکی از دلایلی است که CBDC می تواند به موضوع اصلی تحول ارز در میان مدت تبدیل شود و یکی از دلایلی است که بانک های مرکزی ممکن است شفاف سازی مقررات مربوط به استیبل کوین ها را در نظر بگیرند.

پذیرش و تنظیم بالقوه ICOها همچنین مستلزم همکاری بین CBN و کمیسیون بورس و اوراق بهادار نیجریه است. این به این دلیل است که ICOها ممکن است اوراق بهادار یا طبقات دارایی جدید در نظر گرفته شوند.

بانک مرکزی نیجریه در سال ۲۰۲۱ موضع سختگیرانه‌ای در قبال بخش کریپتو اتخاذ کرده است و عملاً بانک‌های محلی را از ارائه خدمات به مبادلات رمزنگاری این کشور منع کرده است. حدود ۱۸ ماه بعد، رسانه های محلی شایعاتی مبنی بر تغییر سیاست در قالب اصلاحیه احتمالی قوانین موجود که به ارزهای دیجیتال به عنوان سرمایه سرمایه گذاری اجازه می دهد، گزارش کردند.

نویسنده: Gareth Jenkinson

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا