اخبار ارز دیجیتال

نیجریه برداشت نقدی بیش از 225 دلار در هفته از ATM را ممنوع می کند تا مجبور به استفاده از CBDC شود

محدودیت های تعیین شده توسط بانک مرکزی نیجریه بخشی از یک فشار گسترده تر برای تسهیل تراکنش های مالی دیجیتال است.

نیجریه در تلاش برای ترویج سیاست “نیجریه بدون نقد” و افزایش استفاده از eNaira، ارز دیجیتال بانک مرکزی نیجریه (CBDC) مقدار پول نقدی را که افراد و مشاغل می توانند برداشت کنند، به شدت کاهش داده است.

بانک مرکزی نیجریه در بخشنامه 6 دسامبر خود دستورالعملی برای مشاغل مالی صادر کرده است که افراد و مشاغل را به برداشت روزانه 45 دلار (20000 ₦) و 225 دلار (100000 ₦) در هفته از دستگاه های خودپرداز محدود می کند.

افراد و مشاغل نیز به ترتیب به 225 دلار (100,000 ₦) و 1,125 دلار (500,000 ₦) برداشت هفتگی در بانک ها محدود می شوند، با کارمزد 5٪ برای افراد و کارمزد 10٪ برای مشاغل.

حداکثر برداشت نقدی از طریق پایانه های POS نیز به 45 دلار (20000 ₦) در روز محدود شده است. هارونا مصطفی مدیر نظارت بانکی این تغییرات را اعلام کرد:

مشتریان باید تشویق شوند تا از کانال‌های جایگزین (بانکداری اینترنتی، برنامه‌های بانکداری تلفن همراه، USSD، کارت/POS، eNaira و غیره) برای انجام تراکنش‌های بانکی استفاده کنند.»

این محدودیت یک محدودیت تجمعی برای هر برداشت است، بنابراین اگر 45 دلار از دستگاه خودپرداز برداشت کنید و سعی کنید در همان روز پول نقد از بانک خود برداشت کنید، 5٪ کارمزد خدمات دریافت می کنید.

محدودیت قبلی برای برداشت روزانه نقدی قبل از اعلام، 338 دلار (150000 ₦) برای افراد و 1128 دلار (500،000 ₦) برای مشاغل بود.

نرخ پذیرش eNaira از زمان راه اندازی آن در 25 اکتبر 2021 پایین بوده است. استفاده از eNaira از 25 اکتبر، یک سال پس از انتشار.

مربوط: تاثیر CBDC بر روی استیبل کوین ها توسط گریسی چن Bitget

نیجریه در سال 2012 یک سیاست “بدون نقدینگی” ایجاد کرد. این نشان می دهد که دور شدن از پول نقد فیزیکی سیستم های پرداخت را کارآمدتر می کند، هزینه خدمات بانکی را کاهش می دهد و اثربخشی سیاست پولی را افزایش می دهد.

در 26 اکتبر، گادوین امفیله، رئیس بانک مرکزی نیجریه، اشاره کرد که 85 درصد از کل نایرا در گردش در خارج از بانک ها ذخیره می شود. در نتیجه، ما قصد داریم اسکناس‌های جدیدی را برای انتقال به پرداخت‌های دیجیتالی مجدداً منتشر کنیم.

بر اساس ردیاب CBDC شورای آتلانتیک، نیجریه یکی از 11 کشوری است که به طور کامل CBDC را مستقر کرده است، با 15 کشور دیگر برنامه های آزمایشی را آغاز کرده اند و هند نیز اواخر این ماه به آن ملحق می شود. این یک برنامه زمان بندی است.

نویسنده: Luke Huigsloot

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا