اخبار ارز دیجیتال

NFT ها می توانند به حل تقلب در احراز هویت الماس کمک کنند

توکن‌های غیرقابل تعویض برای عمل به عنوان گواهی‌های دیجیتال GIA Diamond استفاده می‌شوند که تغییر ناپذیری، شفافیت و اثبات مالکیت را تضمین می‌کنند.

الماس ممکن است بهترین دوست یک دختر باشد، اما متأسفانه صنعت الماس میلیارد دلاری مملو از رسوایی ها و کلاهبرداری است. نمونه های زیادی از الماس های آزمایشگاهی وجود دارد که به عنوان الماس طبیعی درجه بندی می شوند. نمونه‌ای از این موضوع در سال گذشته زمانی که انجمن بین‌المللی گوهرشناسی یک الماس ۶.۱۸ ct تولید شده در آزمایشگاه را تجزیه و تحلیل و درجه‌بندی کرد مشاهده شد. قبلاً در گزارش موسسه گوهرشناسی آمریکا (GIA) ادعا شده بود که این یک الماس طبیعی است.

در سال ۲۰۰۵، همچنین گزارش شد که موسسه گوهرشناسی آمریکا (یکی از معتبرترین منابع برای ارزیابی کیفیت سنگ های قیمتی) برای ارتقای گزارش GIA خود رشوه گرفته است. به گفته منابع، شکایتی علیه GIA در سال ۲۰۰۵ مطرح شد زیرا پرداخت ها برای “ارتقای” کیفیت الماس های ارائه شده برای درجه بندی پذیرفته شد.

علاوه بر این، مصرف کنندگان ممکن است به هر دلیلی الماس را برای بررسی توسط GIA ارسال کنند. این به عنوان یک سرویس پیگیری شناخته می شود. در نتیجه، یک الماس می تواند با چندین گزارش درجه بندی مرتبط باشد. این می تواند برای مصرف کنندگان مشکل ساز باشد زیرا ممکن است گواهی الماس اصلی را در زمان خرید دریافت نکنند.

NFT به عنوان یک منبع واحد حقیقت

متأسفانه، تقلب در گواهی الماس رایج تر می شود. مناطقی مانند هند حتی چارچوب‌های جدیدی را برای مبارزه با تقلب ایجاد کرده‌اند، همانطور که در منشور الماس که سال گذشته پیش‌نویس شد مشاهده شد. در حالی که نوآورانه است، کارشناسان صنعت به فناوری بلاک چین نیز روی آورده اند تا به حل این مشکل رو به رشد کمک کنند.

به طور خاص، توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) می‌توانند به عنوان راه‌حلی برای جلوگیری از تقلب در احراز هویت الماس عمل کنند. مایک مولداوسکی، بنیانگذار و خالق الماس داون، به کوین تلگراف گفت که گزارش های گواهی الماس باید در یک شبکه بلاک چین عمومی قرار گیرد تا اطمینان حاصل شود که اسناد نمی توانند دستکاری شوند. او گفت: «داشتن گواهی‌های الماس به‌عنوان NFT در بلاک چین اتریوم، تغییرناپذیری، اثبات مالکیت و قابل مشاهده بودن را برای خرده‌فروشان و مصرف‌کنندگان تضمین می‌کند.

برای نشان دادن این موضوع، مولدووسکی توضیح داد که Diamond Dawn یک پروژه هنری سطح بالای NFT است که ۳۳۳ الماس دارای گواهینامه GIA را به عنوان توکن های ERC-721 روی بلاک چین اتریوم قرار می دهد. شرکت کنندگان دعوت شده خصوصی می توانند این الماس ها را به عنوان NFT خریداری کنند. مولداوسکی گفت که با قیمت ۴.۴۴ اتر (ETH)، شرکت کنندگان می توانند حداکثر یک الماس NFT با وزن بین ۰.۴ تا ۰.۸ قیراط خریداری کنند. هنگامی که یک NFT خریداری می شود، یک قرارداد هوشمند به طور خودکار گواهی GIA الماس را به بلاک چین اتریوم ارسال می کند که به عنوان مدرک مالکیت و تأیید عمل می کند.

با توجه به ظهور NFT های مرتبط با همتایان فیزیکی خود، مولداوسکی همچنین گفت که دارندگان NFT این گزینه را دارند که از طریق وب سایت Diamond Dawn آثار هنری ملموس حاوی الماس های دارای گواهی GIA ایجاد کنند.

دارندگان NFT با الماس های خام دیجیتال شروع می کنند و NFT های خود را در زنجیره بلوکی (روی زنجیره) با استفاده از فرآیندی که دقیقاً فرآیند الماس طبیعی واقعی را تقلید می کند، تکامل می دهند. ما باید تصمیم بگیریم که آیا الماس را دیجیتال نگه داریم یا آن را پخته و تبدیل کنیم. آن را به شکل فیزیکی، “او توضیح داد.

نمونه هایی از آثار هنری فیزیکی Diamond Dawn – موارد با الماس های دارای گواهی GIA.منبع: Dawn of Diamonds

به گفته مولدوسکی، چنین فرآیندی همچنین برای افزایش آگاهی در مورد اینکه NFT های دیجیتال می توانند در طول زمان کمیاب شوند و در نتیجه ارزش آن ها افزایش یابد، در نظر گرفته شده است. مولداوسکی توضیح داد: «از آنجایی که کلکسیونرهای بیشتری تصمیم می گیرند NFT ها را به نفع ادعای آثار هنری فیزیکی بسوزانند، کل عرضه NFT ها کاهش می یابد. در نتیجه، NFT های دیجیتال کمیاب تر می شوند.

او افزود که تمام آثار هنری الماس دیجیتال توسط هنرمند دیوید آریو خلق شده است که اخیراً اولین اثر هنری خود را به قیمت ۲۲۴۰۰۰ دلار در شب هنر معاصر ساتبی در کنار هنرمندان مشهوری مانند بنکسی و باسکیات فروخته است.

با این حال، در هر صورت، مولدوسکی توضیح داد که گواهی الماس داون در بلاک چین اتریوم باقی خواهد ماند. او گفت: “اگر کاربری انتخاب کند که یک اثر هنری الماس فیزیکی ایجاد کند، علاوه بر گواهینامه در شبکه بلاک چین، گواهی GIA کاغذی نیز دریافت خواهد کرد. این در مورد اثبات، شفافیت و تغییر ناپذیری آن است.”

اولیویا لاندو، جواهرشناس دارای گواهینامه GIA و یکی از بنیانگذاران The Clear Cut، یک شرکت حلقه نامزدی و جواهرات نفیس الماس بومی دیجیتال، به کوین تلگراف گفت که شرکت او پلت فرم NFT خود را در شبکه بلاک چین معتبر راه اندازی خواهد کرد. از NFT برای صدور گواهینامه الماس استفاده می کند. در ژانویه. او گفت:

NFT به زوج‌هایی که حلقه نامزدی می‌خرند این گزینه را می‌دهد تا به طور ایمن تمام گواهی‌های الماس، بیمه، تصاویر و حتی داستان پیشنهادی خود را در بلاک چین ذخیره کنند، بدون اینکه نگران گیر افتادن با کپی‌های کاغذی که به سختی قابل جایگزینی هستند. من خلاص می‌شوم. از آن.”

لاندو افزود که هدف از NFT های ارائه شده توسط The Clear Cut دیجیتالی کردن و تأیید اعتبار گزارشات الماس GIA و اسناد بیمه است. او گفت: “NFT های Clear Cut برای فروش مجدد در بازار ثانویه در نظر گرفته نشده اند.”

یک نمونه پورتال NFT از The Clear Cut.منبع: Clearcut

لاندو گفت، مشتریانی که یک حلقه الماس از The Clear Cut خریداری می کنند، این گزینه را خواهند داشت که NFT مربوطه را با ۵۰۰ دلار اضافی خریداری کنند که به جای کریپتو به ارز فیات پرداخت می شود. او گفت که مشتریان فعلی نیز این گزینه را دارند.

او گفت: “در طول مرحله آزمایش بتا، بیش از ۹۰٪ از مشتریان ما در ابتدا به این ویژگی جدید NFT ابراز علاقه کردند. تضمین شده است.” گفت.

آیا NFTها جایگزین گواهینامه های الماس سنتی خواهند شد؟

NFTها به عنوان گواهی الماس دیجیتال ممکن است انقلابی باشند، اما اینکه آیا این مفهوم با جریان اصلی طنین انداز خواهد شد یا خیر، جای سوال دارد.

به عنوان مثال، مولداوسکی خاطرنشان کرد که معتقد است آموزش بیشتری در مورد بلاک چین برای سازمان‌های سنتی لازم است تا پتانسیل پشت NFT را درک کنند. او گفت: “ما باید بپرسیم که چرا GIA هنوز دیجیتال نشده است. هنگامی که این گفتگو شروع شد، می‌توانیم توضیح دهیم که چرا فناوری بلاک چین متحول است.”

ممکن است اینطور باشد، اما شایان ذکر است که GIA برای تحول دیجیتال باز است. مدیر ارتباطات GIA، استفان موریسو، به کوین تلگراف گفت که GIA اوایل سال آینده انتقال تمام گزارش های بازرسی گوهرشناسی را به فرمت دیجیتالی آغاز خواهد کرد. او گفت: «این باید تا سال ۲۰۲۵ تکمیل شود. آقای موریسو افزود که همه گزارش‌های چاپ شده GIA دارای چندین ویژگی امنیتی هستند، و خاطرنشان کرد که اطلاعات گزارش را می‌توان با استفاده از سرویس آنلاین ایمن بررسی گزارش GIA تأیید کرد.

پذیرش NFTها در صنعت الماس نیز ممکن است با شروع اجرای این فناوری توسط خرده فروشان جریان اصلی، شتاب بیشتری به دست آورد. به عنوان مثال، De Beers اکنون از بلاک چین Tracr برای ردیابی منشا الماس استفاده می کند.

جیسون مک‌اینتاش، مدیر ارشد محصولات Tracr، به Cointelegraph گفت که NFT احتمالا بخشی از راه‌حل‌های این پلتفرم در آینده خواهد بود. او گفت: «الماس در پلتفرم Tracr «آماده NFT» است به این معنا که رکوردهای Tracr Diamond را می‌توان به راحتی در بسته‌بندی‌های NFT گنجاند.

با این سطح از نوآوری، لاندو معتقد است که در آینده تمام الماس ها از طریق شبکه بلاک چین احراز هویت خواهند شد. با این حال، او به اهمیت اطمینان از عدم نگرانی مصرف کنندگان در مورد جنبه های فنی پشت NFT اشاره کرد.

“مشتریان برای دسترسی به NFT های ما نیازی به تجربه رمزنگاری یا بلاک چین ندارند. همه چیز به راحتی مدیریت می شود. ما معتقدیم که این امر باعث پذیرش جریان اصلی خواهد شد.”نویسنده: Rachel Wolfson

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا