🚨 اخبار ارز دیجیتال

HTTP را فراموش کنید: اتریوم استاندارد URL غیرقابل انسداد جدیدی دارد


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

طبق استاندارد جدید اتریوم، کاربران اینترنت می‌توانند بدون نگرانی از سانسور متمرکز به DApps و NFT دسترسی داشته باشند.

با انتشار ERC-4804، URL های Web3 در اتریوم گنجانده شده است و به کاربران اینترنت اجازه می دهد بدون نگرانی در مورد سانسور متمرکز به برنامه های اتریوم و NFT دسترسی داشته باشند.

یک استاندارد جدید اتریوم با عنوان ” URL Web3 به EVM Call Message Translation” برای اولین بار در ۱۴ فوریه ۲۰۲۲ پیشنهاد شد و توسط Qi Zhou، بنیانگذار ETHStorage، سام ویلسون و چائو پی، محققین اتریوم، ارائه شد.

این پیشنهاد به‌عنوان یک URL به سبک HTTP برای دسترسی مستقیم به محتوای زنجیره‌ای Web3 مانند پیش‌فرض‌های برنامه غیرمتمرکز (DApps) و NFT توصیف می‌شود. پس از گذشت بیش از یک سال، در اول مارس، ERC-4804 در شبکه اصلی تایید و نهایی شد.

Anthurine Xiang، سخنگوی پروتکل ذخیره‌سازی لایه ۲ ETHStorage، توضیح داد که اکوسیستم‌ها اغلب به سرورهای وب متمرکز برای دسترسی به برنامه‌های «غیرمتمرکز» متکی هستند.

در حال حاضر، همه برنامه‌های کاربردی مانند Uniswap هستند […] این ادعا می‌کند که یک برنامه غیرمتمرکز است.» شیانگ توضیح داد: [do] آیا از صفحات وب بازدید می کنیم؟ باید از طریق DNS برود. شما باید از GoDaddy عبور کنید. […] اینها همه سرورهای متمرکز هستند. ”

گرافیکی که توضیح می دهد که چگونه مدل جدید با Web2 مقایسه می شود. سس: w3eth.io

امروزه اکثر کاربران از طریق «پروتکل انتقال ابرمتن» که معمولاً به عنوان HTTP شناخته می شود، به اینترنت دسترسی دارند.

هنگامی که کاربر اینترنت روی پیوندی کلیک می کند یا آدرس وب سایت را تایپ می کند، رایانه از HTTP برای درخواست از رایانه دیگری برای بازیابی اطلاعات مانند وب سایت ها و تصاویر استفاده می کند.

تحت ERC-4804، کاربران اینترنت می‌توانند web3:// (به‌جای http://) را در مرورگر خود تایپ کنند تا مستقیماً DApp‌هایی مانند Uniswap و NFT‌های زنجیره‌ای را فراخوانی کنند. این به این دلیل است که این استاندارد به کاربران اجازه می دهد مستقیماً از ماشین مجازی اتریوم (EVM) پرس و جو کنند.

فلوچارتی توضیح می دهد که چگونه استاندارد URL Web3 با Uniswap کار می کند. منبع: w3eth.io

در تئوری، تا زمانی که محتوا در بلاک چین اتریوم یا پروتکل لایه ۲ سازگار ذخیره شده باشد، می‌توان به کل وب‌سایت نیز از این طریق دسترسی داشت. با این حال، به گفته Qi Zhou، بنیانگذار ETHStorage، هزینه انجام این کار هنوز بسیار بالا است.

ژو طی ارائه اخیر در ETH Denver گفت: «مسئله بزرگ در اینجا این است که هزینه های ذخیره سازی اتریوم در شبکه اصلی بسیار بالا است.

به عنوان مثال، ۱ گیگابایت داده زنجیره ای تقریباً ۱۰ میلیون دلار هزینه دارد. […] این برای بسیاری از برنامه های Web2 و حتی بسیاری از NFT ها غیرقابل قبول است.

شیانگ پیشنهاد کرد که استاندارد URL جدید تنها برای برخی از برنامه‌های کاربردی با توجه به هزینه آن معنا دارد.

“لازم نیست همه چیز را غیرمتمرکز کنید. اگر یک کسب و کار Web2 بسیار خوب دارید و نیازی نیست زیاد نگران سانسور متمرکز باشید. […] شما می توانید برای آن بروید

از سوی دیگر، استاندارد جدید به برنامه های کاربردی و وب سایت هایی که در معرض خطر سانسور هستند کمک خواهد کرد. یک مثال تورنادو کش است.

شیانگ توضیح می‌دهد: «برای مثال، برای تورنادو کش، سانسور مانع از دسترسی بسیاری از افراد از طریق وب‌سایت به آن می‌شود.

“اگر شما یک DApp هستید و از قبل غیرمتمرکز هستید، چرا مردم همچنان از یک وب سایت متمرکز برای دسترسی به شما استفاده می کنند؟”

نمونه وب سایت قابل دسترسی از طریق web3:// URL منبع: w3eth.io

شانگ در پاسخ به این سوال که آیا استاندارد جدید می تواند توسط بازیگران بد برای شرکت در فعالیت های غیرقانونی استفاده شود، گفت:

گفتن این موضوع واقعاً سخت است، مانند نحوه تأسیس بیت کوین. [were] آنها هنگام انجام کارهای مبهم مانند جاده ابریشم از بیت کوین استفاده می کردند. ”

در عوض، شیانگ معتقد است که مانند بیت‌کوین، گزینه‌های غیرمتمرکز را در اختیار مردم قرار می‌دهد که در غیر این صورت نمی‌توانستند.

به گفته شیانگ، استاندارد جدید اتریوم اولین راه حل برای میزبانی وب غیرمتمرکز نیست، اما اولین راه حل در نوع خود برای بلاک چین است.

مربوط: نحوه میزبانی وب سایت غیرمتمرکز

IPFS یا سیستم فایل بین سیاره‌ای، نمونه‌ای از شبکه‌ای است که برای انجام کاری که سرورهای ابری متمرکز در حال حاضر ارائه می‌کنند، تنها از طریق ابزارهای غیرمتمرکز ایجاد شده است. با این حال، شیانگ اشاره کرد که URL های IPFS فقط می توانند به محتوای ثابت پیوند داده شوند و قابل تغییر یا تغییر نیستند.

شیانگ توضیح داد، با این حال، ERC-4804 به “داده های پویا” اجازه می دهد، مانند اجازه دادن به افراد برای “لایک کردن”، نظر دادن و تعامل با محتوای وب سایت. شیانگ اضافه کرد که به دلیل بومی بودن اتریوم، انتظار می‌رود که این استاندارد تعامل با سایر بلاک چین‌ها را بسیار آسان‌تر کند.نویسنده: Felix Ng

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا