🚨 اخبار ارز دیجیتال

قربانیان چند زنجیره ای، شواهد جدید فاش شد، به دنبال پاسخ برای سوء استفاده ۱.۵ میلیارد دلاری باشید

پلیس چین ممکن است در تحقیقات پولشویی مولتی چین را سرکوب کرده باشد، اما سؤالات زیادی مانند شناسه جعلی ادعایی مدیر عامل همچنان باقی است.

در ۱۴ جولای، توسعه دهندگان پروتکل زنجیره متقابل چینی ۱.۵ میلیارد دلاری Multichain به بزرگترین نگرانی های کاربران اذعان کردند. تنها مدیر عامل این پروتکل، که نامش «ژائوجون هی» است، پس از ماه‌ها تکذیب مکرر در کانال‌های ارتباطی رسمی، در ۲۱ مه توسط مقامات چینی در کونمینگ دستگیر شد. ظاهراً یک تیم هسته‌ای چند زنجیره‌ای که در شانگهای فعالیت می‌کردند نیز دستگیر شدند.

دلیل دستگیری ژائو و اتهامات او فاش نشده است. با این حال، به عنوان بخشی از افزایش سرکوب ارزهای دیجیتال توسط مقامات چینی، شواهد نشان داده است که ممکن است وجوه چند زنجیره ای به عنوان بخشی از یک کمپین ضد پولشویی توقیف شده باشد. علاوه بر این، هویت جعلی ادعایی که توسط مدیر عامل برای ثبت عملیات چند زنجیره ای استفاده می شود، تنها سوالات بیشتری را ایجاد می کند.

آلفرد زو، یکی از بنیانگذاران Multichain، در ۲۴ مه به تیم توسعه اطمینان داد که همه چیز “در مسیر درست” پیش می رود.منبع: تلگرام

قربانیان پاسخ می خواهند

علیرغم اینکه قبلاً تمرکززدایی را تضمین کرده بود، تیم چند زنجیره ای فاش کرد که سرورهای محاسباتی چند جانبه و کلیدهای خصوصی پروتکل همه تحت کنترل انحصاری Zhaojun بوده و به پلیس تحویل داده شده است. بدون دسترسی به چنین مواردی، پروتکل باید بسته می‌شد و آن عضو تیم هیچ جا پیدا نمی‌شد.

از زمان افشای ۱۴ جولای، کل مبلغ ۱.۵ میلیارد دلاری که در پل چند زنجیره ای قفل شده است، غیرقابل دسترسی است. به گفته تیم توسعه، خواهر Zhaojun در تلاشی برای “نجات” دارایی های کاربران در اوایل همان ماه دستگیر شد. از زمان شروع دستگیری ها، وجوه در چند زنجیره به طور مرموزی رد و بدل شده یا به کیف پول های ناشناس پل زده شده است.

Arkryde، یک سرمایه گذار ارز دیجیتال که ادعا می کند بیش از ۹۰۰۰ دلار در پروتکل چند زنجیره ای گیر کرده است، مدت کوتاهی پس از حادثه یک گروه قربانیان را تأسیس کرد. این گروه اکنون بیش از ۳۰۰ عضو دارد.

Arcride به Cointelegraph گفت که وقتی این گروه تشکیل شد، اعضای آن حتی نام مدیران کلیدی چند زنجیره ای را نمی دانستند. سپس یکی از اعضا سندی را به اشتراک گذاشت که ظاهراً یک اعلامیه تجاری چند زنجیره ای از سازمان حسابداری و تنظیم مقررات شرکتی دولت سنگاپور است. در این سند، He Xiaojun، که در جیانگسو، چین زندگی می‌کند، به‌عنوان «مدیر» شرکت ذکر شده است. پس از دیدن این سند، برخی ادعا می کنند که “هه ژائوجون” در واقع نام مستعار “هه شیائوجون” است. (اول نام خانوادگی چینی نوشته می شود.)

شرکتی در سنگاپور که برای نهاد اصلی پشت Multichain درخواست می دهد. منبع: تلگرام

قربانیان چند زنجیره ای برای کسب اطلاعات بیشتر با سفارت و پلیس چین در کشورهای خود تماس گرفتند، اما پاسخی دریافت نکردند.

تقریباً همزمان با نظرسنجی کاربران ما، بنیاد Fantom، یکی از بزرگترین کاربران پل های چند زنجیره ای قبل از فروریختن، با ما تماس گرفت. مقامات فانتوم از طریق چندین پیام تلگرامی ادعا کردند که یک وکیل در داخل چین برای کمک به روند بهبودی استخدام کرده اند و ژائو جون، یکی از بنیانگذاران Multichain توسط پلیس چین بازداشت شده است.

این منبع همچنین گفت: «ما در حال جمع‌آوری اطلاعات از طرف‌های مختلف بوده‌ایم و برای مشاوره بیشتر با شرکت‌های حقوقی چینی تماس گرفته‌ایم. توسط ناشر استیبل کوین و اینکه این بنیاد در تلاش است آن را مسدود کند. آیا این بودجه بین قربانیان توزیع شود. این مقام مسئول در پاسخ به سوالی درباره احتمال کشیدن قالیچه نوشت: «بعید می‌دانم تیم ام‌سی از این بودجه سوء استفاده کرده باشد».

در ۱۴ ژوئیه، آندره کرونژ، یکی از بنیانگذاران Fantom، گفت که «چند زنجیره ضربه بزرگی برای شبکه بود، زیرا بسیاری از ارزش کل قفل شده از استیبل کوین‌های مشتق شده از چند زنجیره تشکیل شده است. Ta. بر اساس داده های بلاک چین، صادرکنندگان استیبل کوین Circle و Tether بیش از ۶۵ میلیون دلار دارایی مربوط به هک را مسدود کرده اند.

Cointelegraph برای اظهار نظر با بنیاد فانتوم تماس گرفت، اما پاسخی از طریق انتشار دریافت نکرد.

در گفتگو با کوین تلگراف، PJ Crypto، خالق محتوای مستقل، ادعا کرد که یک ماه حقوق یک مشتری را به دلیل گیرکردن وجوه در پروتکل چند زنجیره ای از دست داده است. او گفت این اتفاق در اول آگوست، تقریبا یک ماه پس از اعلام تیم مبنی بر عدم استفاده از پروتکل رخ داد.

هیچ هشداری در رابط کاربری Multichain مبنی بر عدم استفاده از آن وجود نداشت. (۲۳ اوت ۲۰۲۳)

پس از اینکه انتقال به طور غیرعادی طولانی شد، PJ بلاک کاوشگر Multichain را بررسی کرد و متوجه تعداد غیرعادی زیادی از تراکنش‌های معلق شد. او با تعجب حساب‌های شبکه‌های اجتماعی پروتکل را بررسی کرد.

او گفت: «وقتی شروع به خواندن کامل کردم، تقریباً فکم روی زمین افتاد.

“نمی دانم، اما فکر می کنم گاهی اوقات می تواند کمی آسان تر باشد. من قبلاً از چیزی استفاده کرده ام و خوب کار می کند. و شما کمی تنبل می شوید، و من قربانی هستم، فکر می کنم آنجاست. […] به اندازه کافی احمقانه، ممکن است به یک صرافی متمرکز ارسال شود. “

سازندگان محتوا می گویند چک های حقوق آنها هنوز در پروتکل های چند زنجیره ای گیر کرده است. در نتیجه، او نتوانست به تیم برای کارهایی که در ماه جولای انجام داده بود، پرداخت کند و احتمالاً باید از ماه آگوست این پرداخت ها را از درآمد خود پس بگیرد. بلعیدن آن برای آنها قرص سختی بود. منظورم این است که آنها اسکناس دارند، درست است؟

ArkRide در شرایطی مشابه در ۱۵ جولای بیش از ۹۰۰۰ دلار ارز دیجیتال را در چند زنجیره از دست داد. او از این که هک هزینه کمتری برایش داشته است ابراز آرامش کرد و گفت که با افرادی ملاقات کرده است که حتی بدتر از این رنج می‌بردند.

“مقدار پولی که من در چند زنجیره از دست دادم به اندازه برخی از افرادی که با آنها صحبت کردم نیست زیرا برخی نزدیک به نیم میلیون دلار از دست دادند. اما برخی از افراد به معنای واقعی کلمه نتوانستند از رختخواب بلند شوند و گفتند که می خواهند خودکشی کنند. “

تحقیقات ادامه دارد

سیستم شناسه ملی چین اطلاعات کلیدی در مورد اینکه چه کسی مدیر واقعی Multichain است را فاش کرده است. شناسه ملی چین یک شماره ۱۵ یا ۱۸ رقمی است که شامل صلاحیت سکونت، تاریخ تولد و جنسیت شخص می شود.

بررسی ها نشان داد که فردی که در اسناد ثبت نام Multichain سنگاپور با نام “He Xiaokun” ذکر شده در ۱۰ می ۱۹۵۵ متولد شده است. جستجوی مشابه برای “یانگ کیومی”، کارگردان دیگری که در پرونده ثبت چند زنجیره ای ذکر شده است، نشان داد که این شخص در ۱۰ می ۱۹۵۵ متولد شده است. متولد ۲۰ ژوئیه ۱۹۵۷. سومین مدیر Multichain، Xu Ruduo (احتمالاً به یکی از بنیانگذاران Alfred Xu اشاره می کند)، با استفاده از نوع دیگری از شناسه ثبت نام کرد. آلفرد شو از زمان دستگیری همکارش قطع رابطه کرده است.

یک جست‌وجوی شناسه نشان داد که فردی «هه شیائوجون» که به‌عنوان مدیر چند زنجیره‌ای فهرست شده است، در حال حاضر ۶۸ سال سن دارد و در روستایی در استان جیانگ سو زندگی می‌کند. منبع: جستجوی شناسه

پس از بررسی، به نظر می رسد که آقای ژائو برای مطابقت با مشخصات هه شیائوجون ۶۸ ساله و یانگ کیمی ۶۶ ساله بسیار جوان به نظر می رسد. نشان داده شد که هر دو مرد در یک آدرس روستایی در چین زندگی می کنند.

عکس Zhaojun در حوالی سال ۲۰۱۷ هنگام شرکت در پروژه ارزهای دیجیتال Fusion منتشر شد و قبلاً تصویر نمایه حساب رسمی توییتر او بود. دجون کیان، یکی از بنیانگذاران فیوژن گفت: تایید شده ژائوجون در زمان حادثه مسئول Multichain بود. این دو شرکت قبلاً درگیر اختلاف تجاری بر سر Multichain بودند که قبلاً Anyswap نام داشت.

Zhaojun He در تیم توسعه دهنده Fusion فهرست شده است. در بیوگرافی وی آمده است:بیش از ۱۰ سال تجربه در تحقیق و توسعه امن لینوکس. مدیر فنی سابق یک سیستم عامل امنیتی پیشرو در چین. لیسانس مهندسی نرم افزار از دانشگاه صنعتی دالیان. منبع: فیوژن

به گفته منابع مورد بررسی کوین تلگراف، مقامات چینی از ابتدا (۲۱ مه)، ژائو جون را به “پولشویی” از طریق پل زدن دارایی های آلوده از کاربران از طریق پروتکل های چند زنجیره ای متهم کرده اند. گفته می شود که در نتیجه، پلیس به دنبال توقیف کاربران، مشاغل یا تمام دارایی های پروتکل آلوده به طور یکسان به عنوان عواید مجرمانه بود. منابع گفتند در حالی که برخی از این توقیف ها توسط صرافی های متمرکز و مسدود کردن وجوه توسط صادرکنندگان استیبل کوین جلوگیری شد، بقیه به دست مقامات چینی افتاد.

Wuwei Liang، کارمند سابق صرافی رمزارز CoinXP، ادعا می کند که کل تیم توسعه این شرکت توسط پلیس چین در سال ۲۰۱۹ دستگیر شد، وجوه پروتکل مصادره شد و تمام کارهای مرتبط به حالت تعلیق درآمد. متعاقباً، لیانگ لیانگ، مدیر عامل شرکت، به اجرای یک “کسب و کار بازاریابی چند سطحی” و یک “طرح هرمی” متهم شد و در صورت محکومیت، کاربران پروژه و دارایی های شرکت به طور مجرمانه توقیف خواهند شد. این احتمال وجود دارد.

در جریان محاکمه در ژوئیه امسال، برخی منابع ادعا کردند که شاهدان کلیدی و وکلای مدافع به تهدیدهای قانونی تهدید شده اند. قاضی دادگاه همچنین گفته است که “فرض بیگناهی تا زمانی که مجرمیت ثابت شود” “یک اصل صحیح” در قوانین چین نیست. دادگاه به تعویق افتاد.

دستگیری شرکت کننده آزمایشی CoinXP توسط پلیس | منبع: لیانگ لیانگ

حادثه مشابهی در ۲۹ مه رخ داد و صرافی ارزهای دیجیتال BKEX چین برداشت ها را به ظن “پولشویی” به دلیل نیاز به همکاری با پلیس متوقف کرد. صرافی از آن زمان تاکنون غیر فعال بوده است و مانند Multichain، اعضای تیم آن در هیچ کجا یافت نمی شوند. کانال های اجتماعی نیز سردتر می شوند. آن وب سایت نیز آفلاین است.

صرافی ارز دیجیتال قبل از توقف برداشت، پیام نهایی را از BKEX به کاربر ارسال می کند.

در یک حادثه دیگر، کل تیم توسعه دهنده دلار هنگ کنگ و ناشر استیبل کوین یوان چین، Trust Reserve پس از یورش پلیس به دفاتر آن در ماه می ناپدید شدند. منابع محلی می گویند توسعه دهندگان Trust Reserve بازداشت شده اند. اتهامات نیز مشخص نیست.

اتهامات فساد

در هر یک از این موارد، پلیس به سرمایه گذاران هیچ اتهامی علیه توسعه دهندگان پروتکل یا فرآیندی که سرمایه گذاران می توانند برای بازیابی وجوه خود طی کنند، اطلاع نداده است. لیانگ از CoinXP استدلال می کند که این به این دلیل است که پلیس از سیستم قانونی به عنوان ابزاری برای فساد برای اختلاس سرمایه سرمایه گذاران برای منافع خود استفاده می کند.

وکیل مدافع طرفین و خانواده های آنها را متقاعد خواهد کرد. [of arrested crypto executive] انطباق، خاموش شدن سرور، تصاحب [private] در اعتراف به گناه با به اشتراک گذاشتن کلیدها و ادعای اینکه این منجر به مجازات ملایم می شود، همکاری کنید. این کار مجریان قانون را آسان‌تر می‌کند تا از فعالیت‌های غیرقانونی سود ببرند، «قانونی» احزاب را به زندان می‌اندازند، در حالی که «قانونی» دارایی‌های دیجیتال متعلق به کاربران، سرمایه‌گذاران و بنیان‌گذاران را می‌برند. آنها نمی‌دانند چه اتفاقی خواهد افتاد. تیم “

به هر دلیلی، دولت چین هنوز به سؤالات سرمایه گذاران در مورد اینکه این پول کجا رفت و چرا به کاربران بازگردانده نشد، پاسخ نداده است.

ArkRide، PJ Krypto و دیگر کاربران گروه “کلاهبرداری چند زنجیره ای” تاکنون نتوانسته اند پاسخی در مورد اینکه پولی که به سختی به دست آورده اند را دریافت کنند. اما یک چیز مسلم است: این اکسپلویت چند زنجیره ای به عنوان یکی از بدترین هک های کریپتو در سال ۲۰۲۳ معرفی خواهد شد. در سراسر جهان، دارایی های کاربران چند زنجیره ای به طور مرموزی ناپدید شده اند. برخی از وجوه ممکن است بازیابی شوند، اما بسیاری هنوز آسیب های ناشی از آن را تجربه می کنند.

Zhiyuan Sun سردبیر Cointelegraph در این مقاله مشارکت داشت.

مجله: آیا پرداخت باج افزار باید ممنوع شود؟ ایده ای جذاب اما خطرناکنویسنده: Tom Blackstone

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا