اخبار ارز دیجیتال

کیف پول رمزنگاری چند امضایی امن ترین راه برای DAO است

اگر یک سازمان مستقل غیرمتمرکز موفق (DAO) می خواهید، نمی توانید اجازه دهید که یک نقطه شکست سرنوشت شما را تعیین کند.

سازمان‌های غیرمتمرکز و خودمختار راه را برای اداره جامعه در شرکت‌های مختلف هموار می‌کنند. ما شاهد موارد استفاده خلاقانه جدید برای DAO هستیم، از کتاب‌های کمیک GameFi که پایه‌های توسعه بازی‌های کارتی را ایجاد می‌کنند تا بازیکنان کلیدی مانند ویتالیک بوترین، بنیانگذار اتریوم.، و او استدلال می‌کند که در تصمیم‌گیری مشترک ارزش وجود دارد.

اما در سوی دیگر طیف، DAOهایی هستند که برای بازپرداخت وام دهندگان، اتر (ETH) از بین می‌روند یا تمام می‌شوند، و همچنین خوش‌بینی کمتری وجود دارد. تعداد خانه‌ها در حال افزایش است. برای پایان دادن به این حماسه، DAO باید ساختارهای جدیدی را بررسی کند تا فسادناپذیر باقی بماند. برای این منظور، کیف پول‌های چند علامتی گامی ضروری برای کاربران و مشارکت‌کنندگان است تا DAOها را جایگزینی امن برای ساختارهای متمرکز شرکتی ببینند، و یک محرک کلیدی برای هدایت این رویکرد برابری‌خواهانه به سمت تصمیم‌گیری است.

۱۰۰% امن نیست، اما بسته است

نگرانی در مورد حفاظت از وجوه DAO بزرگترین سایه را بر ساختار برابری طلبانه آنها انداخته است. تمام سرمایه‌گذاری‌های منابع در DAO متولیان خزانه‌داری خواهند بود و ساختارهای حاکمیتی مناسب غیرقابل مذاکره هستند. اولین چیزی که باید روشن شود این است که تمام پروژه‌های Web3 و DAOهایی که می‌خواهند عملیات‌های جاری و رشد آینده پروتکل را تضمین کنند، باید تامین مالی شوند.

همه اعضایی که در تیم مدیریت DAO دخیل هستند در قبال بی‌احتیاطی پروتکل، به‌ویژه زمانی که پلت‌فرم‌های DeFi مانند هک چهره bZx هستند، پاسخگو خواهند بود. کیف‌پول‌های رمزنگاری کاملاً ایمن ۱۰۰٪ و غیره. چیزی به نام کیف پول مولتی سیگ وجود ندارد. اما کیف پول‌های multisig در برابر تهدیدات هک خارجی محافظت می‌کنند، زیرا هکرها برای انجام این کار به چندین کلید نیاز دارند.

نه کلید شما، نه رمز شما

مبالغ هنگفت پول می‌تواند هر کسی را جذب کند، بنابراین DAOهایی که می‌خواهند ریسک تراکنش‌های متقلبانه و عقب‌نشینی را کاهش دهند، از تأیید چندین امضاکننده هر تراکنش سود می‌برند. مانند سایر مشاغل، برای افراد کلیدی نیز خطری محسوب می‌شود. مزایای کیف پول های مولتی سیگ دو برابر است. از DAO خود در برابر عوامل مخرب و هک محافظت کنید.

مربوط: DAO ها اگر می خواهند حکومت بهتری داشته باشند، باید نهنگ ها (و بیشتر) را خنثی کنند

بدنام ترین مثال از این نوع ریسک ممکن است همچنان QuadrigaCX باشد. در QuadrigaCX، مرگ جرالد کاتن، بنیانگذار ارزهای دیجیتال (که تنها مالک کلیدهای رمزنگاری در کیف پول صرافی بود) باعث شد که ۱۹۸,۴۳۵,۰۰۰ دلار وجوه غیرقابل بازیافت در مزرعه برنج باقی بماند. روش Multisig به عنوان یک پشتیبان عمل می کند و با اجازه دادن به کلیدهای متعدد در مکان های مختلف ذخیره می شود و خطری را در برابر از دست دادن کلید خصوصی فراهم می کند.

کیف پول های Multisig یک لایه امنیتی و شفافیت اضافی به تراکنش های شما اضافه می کنند. یکی از بزرگترین تصورات غلط این است که هر معامله باید به اتفاق آرا امضا شود. با این حال، برای موفقیت هر معامله مهم، یک آستانه یا تعداد معینی از امضاکنندگان (مثلاً ۳ نفر از ۵ مالک) باید رعایت شود. تیم DAO همچنین می‌تواند محدودیت‌های هزینه‌ای برای دارندگان کیف پول ایجاد کند تا نیازی به امضای خریدهای کوچک توسط همه دارندگان کیف پول نباشد. این باعث افزایش سرعت عملیات می شود.

کلیدهای خود را به افراد غریبه ندهید

برای افرادی که از کیف پول برای سرمایه خود استفاده می کنند، نیازی به تایید شخص دوم نیست. اما اگر کسی حافظ وجوه سازمانی باشد که دیگران در آن پول گذاشته اند، یا مردم برای امرار معاش خود به آن پول متکی باشند، مثلاً حقوق، ضروری است. در نقطه شکست باقی بماند

مربوط: بنیانگذار Waves: DAO ها بدون اصلاحات حاکمیتی کار نمی کنند

برخی از مردم فکر می کنند که مسئله تشکیل یک DAO یا رفتن به کیف پول مولتی سیگ است. تقریباً انگار این دو در دو طرف طیف قرار دارند. با این حال، استفاده از کیف پول multisig در واقع خطر تضعیف هدف گروه را کاهش می دهد. همچنین به این معنا نیست که پروژه‌های Web3 و DAO می‌توانند تراکنش‌هایی را با دوام بالاتر در ازای عدم تمرکز انجام دهند. این تا حد امکان غیر متمرکز است. یک نفر باید امضا کند، پس بهتر است چند نفر معامله را تایید کنند. اما شما حتی نمی توانید همه را وادار به امضای آن کنید، زیرا هیچ کاری انجام نشده است.

راه اندازی کیف پول بخش آسان است. چالش این است که بفهمیم چگونه امضاکنندگان را بدون بازگشت به سیستمی که در آن ثروتمندان قدرت می‌گیرند و کلیدها را در دست دارند، هماهنگ کنیم. یک میزگرد چرخشی سالانه برگزار کنید که در آن سه تا پنج عضو DAO نقش امضاکنندگان را برای یک دوره زمانی بر عهده می گیرند. DAO حتی می‌تواند هر سال افراد جدیدی را معرفی کند تا از داشتن مشارکت‌کنندگان یکسان در هر بار اجتناب شود.

دست های زیاد در گلدان

البته، هر چه تعداد افراد بیشتری درگیر شوند، خطر مشکل در هماهنگی بیشتر است. ما به افراد بیشتری برای امضا نیاز داریم و همه می توانند همه چیز را ببینند. برخی از DAO ها راحتی را در اولویت قرار می دهند و خطرات ناشی از آن را می پذیرند. دیگران مایل به سازش نیستند و خوشحال هستند که از حلقه‌های اضافی برای تأمین منابع مالی خود استفاده کنند. حتی می‌بینیم که آنها کیف‌هایی ایجاد می‌کنند تا به آنها اجازه دهند انعطاف‌پذیرتر عمل کنند و روند را تسریع کنند. در نهایت، سوال این است که چه چیزی DAO ها را به گزینه ای مناسب تر تبدیل می کند. مدیریت چابک و متمرکز کیف پول یا افزایش امنیت وجوه؟ زمان مشخص خواهد کرد.

طاهم ورما یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل Mesha، یک ابزار مدیریت هوشمند یکپارچه برای استارت آپ های Web3 و DAO است. او قبلاً اپلیکیشن یادگیری انگلیسی Enguru را تأسیس کرده بود. او دارای مدرک لیسانس از دانشگاه پنسیلوانیا و مدرک MBA از موسسه فناوری کورنل است.

این مقاله برای اهداف اطلاعات عمومی است و در نظر گرفته نشده است و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، افکار و نظرات بیان شده در اینجا متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها یا نظرات Cointelegraph نیست.

نویسنده: Tahem Verma

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا